Marta Šorfová
Životopis
Marta Šorfová
Zakládající členka ODS a bývalá starostka Prahy 11. V současnosti pracuje v sekretariátu starosty této městské části.
Původně pracovala jako programátorka ve Vodohospodářském ústavu v Povodí Vltavy a následně v Projektovém ústavu výstavby hlavního města Prahy. Její specializací byly počítačové modely zvládnutí povodní a rozpočty staveb. Ještě v listopadu 1989 si pracovní úvazek zkrátila a v proslulém Špalíčku se zapojila do činnosti Občanského fóra. V době jeho dělení se rozhodla přispět ke vzniku nově vznikající Občanské demokratické strany: „Připravovaný program ODS jsem vnímala jako jediný, který povede k prosperitě, bude hájit soukromí občanů a podporovat jejich pracovní i osobní aktivity.“
Zakládala ODS na Jižním Městě, kde je dodnes aktivní členkou strany. „Zažila jsem v ní a s ní roky plné úspěchů, ale i ty, kdy se nám naopak nedařilo. Jsem ráda, že se k nám voliči postupně vracejí a že zase získáváme jejich důvěru.“
Dosavadním vrcholem politické kariéry Marty Šorfové je působení ve funkci starostky Prahy 11 v letech 2002–2006. Jak říká, byla to nejnáročnější, ale také nejúžasnější léta jejího života: „Dělala jsem práci, která měla okamžitý ohlas a byla na sídlišti vidět. Byla jsem v kontaktu s občany, kteří hodnotili práci radnice a rozhodnutí důležitá pro jejich spokojený život.“ Mezi největší úspěchy z doby, kdy řídila radnici Jižního Města, počítá výstavbu prosperujícího Obchodního centra Chodov, které se stalo zdrojem stovek pracovních míst i přirozeným místem setkávání místních obyvatel, rekonstrukce řady základních či mateřských škol, dětských hřišť i bytových domů, ale i výstavbu parkovacího domu na JM 2 nebo novou lávku přes dálnici.
Obyvatelům senátního obvodu chce být nablízku i v případě svého zvolení do Senátu: mimo jiné bude prosazovat urychlené dokončení jihovýchodní části Pražského okruhu.
Marta Šorfová má dva syny, milé snachy a tři krásné a šikovné vnučky – ti všichni jí vytvářejí vynikající rodinné zázemí. Hlavně díky nim se vyrovnala se ztrátou manžela, o něhož ji připravila akutní leukémie. Navíc pečuje o 86letou maminku, kterou si přistěhovala k sobě na Jižní Město. Tedy tam, kde je doma.
„Bydlím tady 40 let. Znám ‚staveništníʹ začátky Jižního Města i jeho postupný přerod z ‚ubytovnyʹ do plnohodnotného městského centra. Za těch 40 let se opravdu změnilo k nepoznání a já jsem hrdá, že jsem mohla alespoň trochu k této proměně přispět,“ říká žena, která se považuje za životní optimistku, snaží se vždy dodržet a poctivě plnit to, co slíbí, a řídí se masarykovským mottem: „Nebát se a nekrást!“