Krize způsobená nemocí Covid-19 zasáhla každého. Mladí lidé, zaměstnanci, podnikatelé, sportovci, umělci, staří lidé, každý pocítil, a pociťovat bude, opatření zavedená v boji proti této zákeřné nemoci. S okamžitými důsledky jsme se dokázali vyrovnat díky statečnosti záchranářů, pracovníků ve službách, dobrovolníků a každého jednoho z nás, kdo přiložil ruku k dílu, aby pomohl. Krize však ještě nekončí.
O nemoci Covid-19 a viru, který ji způsobuje, nevíme ještě vše. Dokud nebude k dispozici spolehlivá vakcína a účinný lék, hrozí stále možnost nové vlny epidemie. Tu první jsme zvládli s malým počtem obětí, ale s velkými ekonomickými ztrátami a často ve zbytečném chaosu. Příště už si to nemůžeme dovolit. Musíme být lépe připraveni.
Zároveň odmítáme názor, že po zvládnutí první vlny pandemie může politika státu pokračovat tak, jak skončila před jejím nástupem.
Stát musí svou aktivitou podpořit co nejrychlejší obnovu země, ale to se nedá udělat tak, že se vrátí k neúčinným politikám z doby před pandemií. Veřejné finance nejsou nafukovací a vláda je dovedla k historickým deficitům už před začátkem koronakrize. Vládní investiční seznam nepředstavuje žádný jasný plán, co by měla být priorita. Jsme přesvědčení, že tato nečekaná situace představuje příležitost a povinnost přehodnotit fungování celého systému a služeb, které stát nabízí. Využijme nabyté zkušenosti, dokud jsou čerstvé. Udělejme z krize příležitost. Seberme odvahu udělat rozhodnutí, která odsouváme a tlačíme před sebou. Svět po Covid-19 už nebude stejný. Pojďme si ho udělat lepší.
Náš návrh obnovy stojí na třech principech:
- Vypnutí země se nesmí opakovat. Opakované vypnutí by zemi nenapravitelně zasáhlo ekonomicky i psychologicky. V případě nové vlny epidemie musíme být schopni reagovat rychle, pružně a selektivně. Je nezbytné plně zprovoznit takzvanou chytrou karanténu, připravit podrobné epidemiologické plány, vybavit rizikové skupiny spolehlivými ochrannými prostředky. Jde o sérii krátkodobých a střednědobých opatření včetně spravedlivého financování zdravotnictví.
- Důvěřujme lidem, pomozme ekonomice. Koronakrizi jsme zvládli především díky schopnostem a iniciativě lidí. To je největší odkaz koronakrize a nesmí se stát pouhou frází v ústech politiků. Na důvěře lidem je třeba založit veškerou státní politiku, od pravidel pro podnikání až po vztah státu k občanovi. Stát musí vycouvat z nesmyslných činností, soustředit se na priority a ponechat lidem co nejsvobodnější prostor pro ekonomické aktivity.
- Šetřit se musí na státu, ne na lidech. Obrovské peníze, které jsou dnes všechny země připravené investovat a pomoci svým ekonomikám, nesmí znamenat, že plýtvání dostane nekonečnou zelenou, a neefektivní stát bude hledat alibi v důsledcích krize. Potřebujeme zvrátit trend rostoucí byrokracie a výdajů státu na ni, aby zůstaly zdroje na rozumné investice a ochranu zdraví. Je čas si konečně přiznat, že jsme na ostudném 99. místě v mezinárodním srovnání podle výkonnosti veřejného sektoru. A že nikdy neuděláme výkonnostní skok do desítky nejúspěšnějších zemí světa bez efektivnějšího státu a seškrtání významné části byrokratických procedur a úřadů.