ČRo Plus: Přímá volba prezidenta vyhrocuje veřejný diskurz a staví kandidáty do mezních pozic
(ČRo Plus) Rozděluje přímá volba prezidenta společnost, jak řekl nejen nově zvolený prezident Petr Pavel? Osvědčila se přímá volba hlavy státu? Senátorka Miroslava Němcová věří, že spíš zhoršuje společenskou situaci.
Senátorka ODS, členka senátního ústavně-právního výboru a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová věří, že přímá volba nepřinesla do českého veřejného prostoru zlepšení, ale naopak spíš zhoršení.
„Změnit prezidentskou volbu na přímou určitě našemu ústavnímu pořádku neprospělo. Vysoká volební účast je sice dobrým znamením, ale možná také svědčí o tom, jak vyhrocená situace byla, že přinutila lidi jít k volbám. Tato potřeba byla vybuzena i způsobem kampaně a celkovou atmosférou, která rozhodně nebyla dobrá,“ dodává senátorka Miroslava Němcová.
„Viděli jsme v prezidentském období Miloše Zemana, že ačkoliv ústavně ke zvýšení prezidentských pravomocí nedošlo, právě to Zeman využíval k atakům na hráz Ústavy i za ní. Takže záleží, jaký člověk se na Hrad přímou volbou dostane a zda si je vědom ústavních omezení a zda bude mít disciplínu a občanskou vnitřní sílu dodržovat pravidla,“ vysvětluje Němcová.
„Ve chvíli, kdy prezidentský kandidát slibuje veřejnosti mnohem větší spektrum toho, co zařídí, bude-li zvolen, tak tím vzbuzuje ve společnosti dojem, že to udělat může. Sám ví, že nemůže, ale veřejnost nezná důkladně kompetence hlavy státu, a tak mu často uvěří, a proto ho jde volit. To je podle mě manipulace zneužití občanů,“ kritizuje Němcová.
Politička prý nezaznamenala v Babišových prohlášeních důraz na součinnost s vládou. „Nakonec i tento kandidát několikrát zopakoval, že to je referendum o vládě. Zaměnil v podstatě prezidentské volby za volby sněmovní. Přímá volba skutečně vyhrocuje veřejný diskurz, staví kandidáty do mezních pozic a záleží na osobní dispozici, kam až chtějí jít,“ konstatuje Miroslava Němcová (ODS).
senátorka PČR