Interview ČRo Plus: Zelená politika EU se dotkne peněženky každého. Zdraží bydlení, energie, topení, doprava. Nekonejme hystericky, ale racionálně

18. února 2020
Interview ČRo Plus: Zelená politika EU se dotkne peněženky každého. Zdraží bydlení, energie, topení, doprava. Nekonejme hystericky, ale racionálně

(ČRo Plus) EU právě bojuje o svou budoucnost. Ve hře je rozpočet na léta 2021–2027, který je důležitý pro další směřování 27 zemí. Evropská komise chce ústy své nové šéfky Ursuly von der Leyenové finance na kohezi nasměrovat na zelené aktivity. Podle europoslance a místopředsedy ODS Alexandra Vondry je ale zelený deal obrovská výzva, ke které ale musíme přistoupit s rozumem.

„Zelený deal je obrovská výzva, jenže každý takový projekt má své náklady. Ne pouze výhody,“ říká Vondra v Interview Plus.

„Je to tak velký a revoluční projekt, který se ale dotkne peněženky každého českého občana. Bude to mít vliv na zdražování bydlení, svícení, topení, dopravy, potravy,… a to jsou základní lidské životní potřeby. K tomu je nutné postupovat s rozumem. Evropský parlament přitom tlačí členské státy a Evropskou komisi do ještě radikálnějších postupu, a z toho mám opravdu obavy,“ dodává.

Už dnes se v Německu zdražuje elektřina a je dvakrát dražší než u nás. Vondra ale očekává, že se během 10 let v ČR nezdraží dvakrát, klidně i třikrát. „Dramaticky totiž rostou náklady na emisní povolenky. Před čtyřmi pěti lety to byly nějaká 4 eura za tunu CO2, dnes je to 25 eur a podle předpokladů by to do 10 let mohlo být 50, 80 eur. To se samozřejmě pak musí někde promítnout.“

Zlevňování? Idealismus

Předpoklady, podle kterých by energie mohly být časem levnější kvůli masivním investicím do ekologicky šetrných projektů, pak považuje za nereálné. Dokonce říká: „O zlevňování tady mluví jen ti největší idealisté. Evropský parlament někdy předminulý týden tlačil Komisi, aby své zpřísnění redukčních cílů na CO2 do roku 2030 předložila alespoň letos v létě. Komise ale řekla, že to nestíhá,… protože celá řada států ještě ani neodevzdala národní plány, jak na to. Česko a Polsko jsou stále na tapetě, ale ty to předložily, zatímco Německo a Francie ne. Oni začínají počítat, a tak zjistili, že mají problém.“

„Jedna věc je politická rétorika, která se snaží zavděčit Gretě a podobnému idealismu, a druhá věc je složité kalkulování politické reality a nákladů, které to přinese.“ Alexandr Vondra

Odchod od uhlí je i podle europoslance v pořádku. „Ale nemůžete mít vše postaveno jen na slunečnících nebo větrnících. Ten vítr buď fouká jako blázen,… nebo nefouká a musíte (výpadky) něčím doplňovat. A energie v době, kdy nefouká nebo nesvítí, bude příšerně drahá.“

Plyn je taky neekologický?

Pak je tady jádro a plyn. „Zrovna minulý týden jsme v europarlamentu měli incident, kdy (evropští) Zelení, včetně našich Pirátů, navrhli seškrtat všechny projekty postavené na propojování plynové infrastruktury. Přišli s argumentem, že plyn taky produkuje CO2 a že by se do něj nemělo investovat. Všechny projekty posledních 10 let jsme ale dělali právě tak, abychom, pokud poroste spotřeba plynu,… nebyli závislí na Rusku, tedy na politickém vydírání, které často uplatňuje… Nad tím seškrtáním plynu ale už zůstává rozum stát.“ Vondra přiznává, že tady souhlasí s politikou naší vlády, která chce útlum uhlí a budoucnost staví na jádru.

„Osobně jsem příznivcem ochrany životního prostředí. Je naší povinností předat (naši zemi) s lepším stavem přírody, než jsme převzali. Jsem pro boj proti plastům, jsem pro ekologickou recyklaci, ale taky proti ideologické hysterii, která může skončit špatně. Protože se nakonec proti tomu začnou lidé bouřit,… navíc, když nemáme žádnou garanci, že se k nám přidají další. Čína, Spojené státy, Indie, Brazílie… Bez nich to nemůže přinést žádné pořádné výsledky.“

„Dělejme, co je rozumné, co má smysl. Odchod od uhlí je správná věc, ale nepodvazujme si naše možnosti způsobem, který se pak obrátí proti nám. Nekonejme hystericky, konejme racionálně,“ vyzývá Vondra.

Rozpočet? Babiš za 7 let už v politice nebude

K samotnému návrhu rozpočtu na dalších sedm, resp. osm let pak tvrdí, že „to vyvolá velké pozdvižení. Podívejme se na něj komplexně: je tam problém na straně příjmů výpadkem 60–70 miliard po odchodu Britů, čeká nás velká diskuse, podle které je třeba příjmy dodat tak, aby byly kryty alespoň některé úkoly vyplývající ze zelené politiky.“

Je prý nepochybné, že se budou muset rozpočtové příjmy zvýšit, což je problém pro bohatší státy severu, ale chce to chudší jih. „Osobně si ale myslím, že by se společné příjmy zatím navyšovat neměly.“

Ještě příštích sedm let budeme na straně, která v rámci přerozdělování prostředky získá, takže budeme zemí kohezní, ale dlouhodobě, když začneme generovat vyšší příjmy, dostáváme se na stranu těch bohatších. Vondra si tak myslí, že bychom měli konečně začít uvažovat i jako čistý plátce, což vláda Andreje Babiše nedělá.

„Babiš přemýšlí jen krátkodobě, taky protože on tady za těch sedm let podle mého soudu v politice už nebude. Přemýšlí tak krátkodobým horizontem, taky jako Agrofert, který je jedním z největších příjemců dotací. Takže v tom mu vlastně i rozumím,“ dodává Alexandr Vondra.

Přepis rozhovoru:

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Přístup k penězům z Evropské unie by mohl být v rozpočtu na roky 2021 až 2027 podmíněn respektováním principu právního státu. Počítá s tím návrh společného rozhodnutí představitelů 27 členských zemí připravený na čtvrteční summit unijních lídrů, který bude právě o rozpočtu jednat. Téma rozebereme v dnešním Interview Plus. Mým hostem je europoslanec, místopředseda ODS Alexandr Vondra. Dobrý den, pane europoslanče, do našeho bruselského studia.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Dobrý den.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Já jsem Michael Rozsypal a přeji dobrý poslech. Ministři zahraničních věcí členských zemí Evropské unie včera v Bruselu projednávali ten příští víceletý finanční rámec nebo rozpočet Evropské unie. Ve čtvrtek tedy o těchto penězích budou jednat premiéři a prezidenti členských zemí. Ten návrh Evropské komise počítá s méně penězi na dotace, naopak s více penězi na boj proti klimatickým změnám na ochranu hranic nebo na obranu. Tak mě zajímá, podle těch dosavadních informací, pane europoslanče, je to dobrý návrh pro Českou republiku?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že to žádný zázračný návrh zatím není. A myslím si, že mnoho zemí bude k tomu přistupovat dost kriticky. A jsem si zcela jist, že ta Evropská rada na úrovni hlav států a vlád žádnou dohodu teď ještě neučiní. Potáhne se to podle mě po většinu toho stávajícího roku. A ta dohoda podle mého soudu bude na světě až později, někdy tento rok.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
A proč to podle vás tedy není zázračný návrh, jak byste si představoval, aby ten zázračný návrh vypadal?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Myslím si, že to vyvolá jaksi velké pozdvižení. Ten rozpočet, musíme se na to podívat komplexně, tam je problém na straně příjmů, protože je tam velký výpadek po odchodu Britů, to je v řádu prostě nějakých 60-70 miliard, pak je tam velká diskuse nad tím, že je nutno vlastně dodat příjmy tak, aby byly kryty aspoň některé otázky, nebo prostě úkoly, které vyplývají s tou zelenou politikou, která bude mít, a je to sedmiletý finanční rámec, jsou to peníze na 7 let, nikoliv na 1 rok kalendářní. Čili nepochybně ta zelená politika přinese obrovské náklady a bude se dotýkat samozřejmě jednak peněženek občanů a za druhé zvlášť vlastně dopadne na některé zranitelné státy, které mají postaveno hospodářství na průmyslu. My do této skupiny nepochybně společně třeba s Polskem nebo Německem patříme. A tím vzniká samozřejmě otázka, kde na to jaksi vzít. Buď musíte zvýšit příjmy rozpočtové, ale to je velmi kontroverzní, protože ty bohatší státy severu to nechtějí, to chtějí hlavně ty státy chudší, to znamená jih Evropské unie. Anebo musíte někde sebrat ty peníze.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
A o tom je právě i ten spor, jak velký ten balík peněz, jednoduše řečeno, jak velký ten balík peněz by měl být, k čemu se kloníte vy, měli bychom tedy navyšovat ty peníze do společného evropského rozpočtu, anebo by ten rozpočet měl být spíše štíhlejší, těch peněz by mělo být méně?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Můj osobní názor je, že bychom rozhodně ty společné příjmy zatím navyšovat neměli.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Čili, vlastně dávate spíše zapravdu, řekněme, skandinávským zemím nebo Německu, Rakousku prostě těm čistým plátcům, kteří úplně nechtějí navyšovat ty peníze po odchodu Británie?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Ano, samozřejmě. Takhle těch příštích 7 let my budeme nepochybně jako Česko na té straně, která ještě z toho bude vlastně prostředky získávat v rámci přerozdělování, prostě budeme ještě kohezní zemí, ale ten dlouhodobější výhled je evidentně takový, že Česká republika se ocitne pak už po těch 7 letech na té straně druhé, jako vlastně bohatší země výhledově v rámci evropského průměru. A uvědomme si jednu věc, že my tady nenastavujeme nejenom to, co bude těch 7 let, ale nastavujeme to dlouhodobě, protože jakmile vy nějaké ty jaksi vyšší příjmy začnete jako generovat, tak už se od toho nikdy neustoupí.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Čili jinými slovy, už bychom měli trochu začít uvažovat jako případný budoucí čistý plátce?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
No, samozřejmě.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Když Andrej Babiš odmítá ten, nebo odmítal ty dosavadní návrhy, mluvil o tom i před několika dny na Slovensku, nelíbil se mu ten návrh vlastně připravený ještě finským předsednictvím a Evropskou komisí a mluvil o tom, že Česká republika by chtěla více peněz, tak v tom nemá pravdu, nehájí české zájmy, nebojuje za české zájmy?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Andrej Babiš přemýšlí jenom krátkodobě, tady on za 7 let, až uplyne tahle ta perioda sedmiletá, o které se mluví, tak podle mého soudu už určitě v politice nebude. Čili on přemýšlí samozřejmě nad tím krátkým horizontem, má tam i ten svůj osobní zájem, protože koneckonců Agrofert je jeden z největších příjemců dotací. Já mu v tomto ohledu rozumím, jenom k tomu přidávám ještě ten dlouhodobější horizont.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Andrej Babiš, jenom pro úplnost, vždy tvrdí, že Agrofert převedl do svěřenských fondů tak, jak mu ukládá český zákon o střetu zájmů, ale zajímá mě tedy ta podstata, není v českém zájmu...

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Pane redaktore, to je dobré, když tady jaksi mluvíte za něj, ale já tady v Evropské unii sleduji mimochodem velmi intenzivní debatu i na toto téma a ty názory se jaksi liší, bude to ještě předmětem velikých debat i v Evropském parlamentu.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Rozumím, zase podle právníků Evropské komise, podle toho auditu je stále Andrej Babiš ve střetu zájmů, abychom byli úplní, ale pojďme k té podstatě...

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Přesně tak.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
... k těm penězům, protože mě zajímá tedy ten finanční rámec, přece jenom 2021 až 2027 to není dostatečně dlouhodobý finanční a časový horizont a není to tak, že když Andrej Babiš chce více peněz právě třeba na tu kohezní politiku, čili peněz, které jdou na rozvoj těch chudších regionů, tak nebojuje tím za naše zájmy na těch příštích 7 let?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Pokud máme namysli těch příštích 7 let, tak nepochybně ano. V tomto ohledu znovu říkám, pokud se hledají peníze na zelenou politiku, pokud se má škrtat tedy nebo je nacházet v rámci těch stávajících rozpočtových kapitol, a to vlastně jde jenom ve dvou oblastech, jedna je zemědělství a druhá je koheze, neboli tedy vyrovnávání těch hospodářských rozdílů mezi jednotlivými částmi Evropské unie, tak nepochybně jakékoliv škrty, ať už v oblasti zemědělství nebo ještě více v té oblasti koheze, se nás samozřejmě dotknou. Realitou je to, že my poslední léta jsme samozřejmě byli příjemci, koneckonců ty čisté příjmy, které pro Českou republiku z toho plynuly, se pohybovaly v těch několika posledních letech ve výši 50 až 70 miliard korun ročně, což samozřejmě nejsou zanedbatelné prostředky. A když k tomu dodáme to, že stále vázne kupříkladu výstavba a modernizace infrastruktury dopravní, která má samozřejmě evropský význam, protože Česko je uprostřed Evropy, po těch dálnicích jezdí nejenom české kamiony ale dominantně vlastně kamiony, které přivážejí zboží odněkud z Balkánu, z Turecka nebo z Ruska do západní Evropy, tak je nepochybně v našem zájmu, abychom tyto projekty modernizace dokončili a budeme na ně potřebovat evropské prostředky, protože koneckonců i Evropa se podílí na té destrukci té infrastruktury, to v tomto smyslu jasně.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Když tedy, pane europoslanče, podle toho návrhu Evropské komise by na tu kohezi mělo jít o zhruba 900 miliard korun méně, o zhruba 10 % méně v těch příštích 7 letech. Tak je to špatně pro Českou republiku?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Určitě je to něco, co pocítíme. Na jednu stranu je celá řada projektů v rámci té koheze, kde si myslím, že určité škrty by se odehrát mohly. Ale z druhé strany, jak už jsem říkal, tak jsou vlastně 2 důležité, nebo minimálně 2 důležité oblasti, kde my vlastně jako musíme bojovat za ty prostředky, jednak jsem zmínil, je ta dopravní a síťová infrastruktura, to není jenom vlastně třeba dálnice nebo železnice, ale nepochybně to jsou i různá potrubí, která nás propojují a posilují energetickou bezpečnost. A na druhé straně pak jsou to samozřejmě prostředky, které jsou neméně důležité do různých inovativních vitálních projektů, prostě všechno to, co by mělo… konkurenceschopnost.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Pane europoslanče, s dovolením tady máme vlastně dvě názorové skupiny, jedna například Evropská komise a Ursula von Der Leyenová tvrdí tedy, že by se ty peníze z té kohezní politiky a z té zemědělské dotační politiky měly přesunout k těm novým prioritám, například tedy peníze na ochranu klimatu nebo ochrana hranic, nebo společná obrana. A pak je tady ta druhá skupina, včetně třeba České republiky, českého premiéra a české vlády, která tvrdí, že by měly být zachovány peníze právě na tu kohezní politiku a na zemědělskou politiku, tak ke které té skupině se přikláníte vy?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Musíme se bavit o konkrétních případech. Já nevím, na jedné straně není dokončen dálniční obchvat okolo Prahy, což je šílená věc, protože to má obrovský negativní vliv na životním prostředí v hlavním městě. Tak si myslím, že tady je důležitější určitě dokončit třeba obchvat okolo Prahy před jaksi nějakými pofidérními projekty do zápasu proti uhlíku. A může se stát, pokud je tu převáží ta zelená hysterie, že ačkoliv to pirátský primátor Prahy slibuje, že Evropská investiční banka na ten okruh okolo Prahy přispěje, tak se ty podmínky nastaví tak, že to nebude možné, protože to není příspěvek uhlíkové neutralitě, a není samozřejmě, ale furt je pro životní prostředí v Praze daleko lepší...

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Čili spíše jste...

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Když ty náklaďáky budou jezdit okolo, protože ony budou stejně vypouštět CO2, ale kromě toho CO2 vypouštějí ještě další škodliviny, tak je určitě lepší, když je nebudou vypouštět přímo v Praze.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Čili to chápu správně, když jsem se vás ptal na to rozdělení, na ty 2 skupiny, že jste spíše tedy na straně české vlády a českého premiéra, že byste podporoval to, aby nám ty peníze zůstaly v rámci té kohezní a zemědělské politiky, než v rámci těch nových priorit, o kterých mluví Ursula von Der Leyenová?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Tam, kde je to odůvodněné nějakým racionálním způsobem. Důležitá je také ještě jedna věc, za jakých podmínek se to bude odehrávat, bude-li větší flexibilita, kdy bude třeba možná méně prostředků na kohezi, ale ten členský stát by měl mít možnost si přesouvat vlastně ty prostředky na tu kohezi na projekty, které jsou v jeho prioritním zájmu a ne na projekty, kam vám to vlastně Evropa často nutí a my to zase ani tolik nepotřebuje.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Což je to, o čem mluví Andrej Babiš, to je přesně to, co by chtěl český premiér.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Jo, tak myslím, že ta...

Michael ROZSYPAL, moderátor:
V tomhle je shoda.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
...jak se tomu říká, tak to nechci jenom, to není žádný plezír českého premiéra, to si myslím, že tu žádá daleko větší skupina zemí a mimochodem ty země střední a východní Evropy.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Europoslanec a místopředseda, za místopředseda ODS Alexandr Vondra je z Bruselu naším dnešním hostem. V Interview Plus se bavíme o evropských penězích na příští rozpočtové období 2021 až 2027. Ursula von Der Leyenová, předsedkyně Evropské komise řekla, že nepřijme rozpočet, který nevyčlení alespoň čtvrtinu peněz na boj proti klimatickým změnám. Není to, pane europoslanče, příležitost a výzva, jak podpořit inovativní moderní projekty v rámci Evropské unie a v rámci i České republiky?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Určitě je to obrovská výzva, ten zelený deal je obrovská výzva. Já jenom znovu říkám, že bude mít, každý takový projekt má své náklady, nejenom výhody. A toto je tak velký revoluční projekt, který se nakonec bude dotýkat především peněženky každého českého občana, protože bude mít vliv na to, že se zdraží bydlení, svícení, topení, doprava a potrava, a to jsou základní životní potřeby. Čili myslím si, že je tu nutné trošku postupovat s nějakým rozumem. V tomto bohužel musím říct, že Evropský parlament, na rozdíl třeba od Evropské komise, která vykazuje nějakou míru racionality, tak tlačí vlastně jak členské státy, tak i Evropskou komisi do ještě radikálnějších postupů a tam já mám obavy, tak jako...

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Jenom, pardon, proč, pane europoslanče, by se měly zdražit ty služby nebo ty komodity, o kterých jste mluvil?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Proč? Tak protože, vždyť to vlastně začínáme už to pociťovat, elektřina se zdražuje v Německu, kde vlastně ty náklady nesou obyvatelé, tak všechno vlastně v Německu je stejně drahé jako u nás, s výjimkou elektřiny, která je 2krát dražší. A ona začíná, že ona se dnes nezvýší o 100 % z roku na rok, ale během těch 10 let to nepochybně bude. A možná ne dvojnásobně, ale i třeba trojnásobně, protože rostou samozřejmě náklady na povolenky dramaticky, před 4-5 lety to byly nějaké 4 eura za tunu CO2, dneska je to 25 eur, a někteří předvídají, že to bude 50 možná i 80 eur do 10 let, no, tak to se samozřejmě musí pak promítnout.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
A když Evropská komise chce v rámci právě přechodu ke klimaticky odpovědnému hospodářství iniciovat masivní investice do ekologických projektů. Tak nepovede to právě ke zlevňování těchto služeb, nebo ne k tak drastickému nárůstu, o kterém mluvíte.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
To si myslím, že jako o zlevňování tu mluví jenom ti největší idealisté, že i Němci, kteří mimochodem najednou se, jako Evropský parlament kupříkladu tlačil ještě předminulý nebo před předminulý týden k tomu, aby Evropská komise to zpřísnění těch redukčních cílů na CO2 do roku 2030 předložila v létě, ale komise nakonec řekla, že jednak to nestíhá, protože má slabé kapacity na to, ale zároveň přiznala, že tu celá řada států ještě neodevzdala ty národní plány, jak to chce dělat, prostě v rámci své členské země. Čili na jedné straně Polsko, Česko, které jsou často na tapetě, že zaostávají, tak ty to dávno předložily. Na druhé straně Německo a Francie dosud nic nepředložily, protože Němci začínají prostě počítat a zjišťují, že mají problém také.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Co bychom měli teda dělat?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že jedna věc je taková ta politická rétorika, která se snaží nějakým způsobem zavděčit Gretě a takovému tomu idealismu, ale na druhé straně prostě je složité kalkulování nepolitické reality a politických nákladů, které tato politika přinese. A myslím si, že je nutno to hrát s lidmi velmi otevřeně.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Není to právě snaha kalkulovat s těmi náklady a být realistický, to, když tedy Evropská komise chce investovat čtvrtinu evropských peněz do ekologických projektů, ať už to bude v rámci zemědělské politiky, nebo nějaký inovativních strategií, a tak dále?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Jasně, že jo. Ale tak podívejte, je zcela na místě opouštět, když jsme třeba u té energetiky, tak odcházet od uhlí je v pořádku, si já myslím. Ale z druhé strany nemůže být všechno postavené na větrnících a slunečnicích, protože to slunce svítí jenom někdy, ten vítr někdy fouká jako blázen, před týdnem padaly rekordy, ale pak zase prostě týdny nefouká. A musíte to něčím doplňovat. Jinak ta elektřina zejména v době, kdy nesvítí a nefouká, bude příšerně drahá. Tak máte, buď plyn nebo jádro, jádro tady prostě Evropský parlament nemá rád se většině pod vlivem Zelených. A plyn měli jsme incident v Evropském parlamentu minulý týden, kdy najednou Zelení a jejich spojenci, včetně třeba našich Pirátů, tak navrhli seškrtat všechny projekty na propojování plynové infrastruktury s argumentem, že ten plyn produkuje CO2 taky a že by se nemělo prostě do tohohle investovat. Všechny tyhle projekty jsme my prosazovali v posledních 10 letech tak, aby pokud poroste spotřeba plynu, protože ten plyn produkuje přece jenom míň CO2 než uhlí, tak abychom nebyli závislí jenom na Rusku a na politickém vydírání, které to Rusko často jako uplatňuje, takže to budou tyhle různé interkonektory, plynovody ve směru sever-jih, že budou tu možnost vlastně přijímat i zkapalnělý plyn ze Spojených států, to zajímá jenom Poláky především a Chorvaty, kteří budují ty přístavy na LNG. A najednou se tam objevil návrh zelených radikálů tohle všechno seškrtat, no tady už zůstává zdravý rozum stát.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
A když jste, pane europoslanče, zmínil právě třeba to jádro, tak není právě ta jaderná energetika nerealistická, když se podíváme, jak se prodlužovaly a prodlužují stavby jaderných elektráren, jak se prodražují a že i v Česku by ten dostavěný blok měl být někdy zhruba za 20 let a ani ten by rozhodně nestačil vykrýt odstavené uhlí?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Dobře, ale čím ho chcete vykrývat? Jasně, v posledních letech bylo velmi ekonomicky těžké jaksi stavět jaderné elektrárny, protože vlastně Němci, tou svou Energiewende a odchodem od jádra zničili trh energeticky tak, jak byl nastaven, celé je to vlastně na těch zelených dotacích postaveno, ale zase to jsou prostě dotace, které platí lidé...

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Ale i u jádra by musela být dvakrát dražší elektřina.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Ta elektřina ale v Německu je 2krát dražší, protože tam to platí lidé, že jo, tenhle ten příspěvek, u nás to platí investor. Takže elektřina. Ale ono samozřejmě jakmile bude nouze o elektřinu v důsledku toho, jak se odchází od uhlí a Němci vlastně toho uhlí produkují ještě víc, aby kompenzovali ty výpadky z jádra zatím, proto nepředložili ten plán, protože jim to nevychází. Tak jakmile tahle situace jaksi bude zřejmější, očividnější, tak ono to samozřejmě zase to jádro bude podle mě ekonomicky daleko výhodnější...

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Nemluvě o tom, že teď ale třeba i v Británii už ty obnovitelné zdroje energie jsou levnější a výhodnější, než jaderná energetika, ale ještě mě zajímá, pane europoslanče...

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Jako jasně, když jste, tam fouká každý den na tom Severním moři, to je samozřejmě trošku jiná situace, ale oni jádro mají.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Pane europoslanče, když se bavíme o té zelené politice, tak mě zajímá jedna věc, vy jste na kongresu ODS se označil za Havloida, když použiju vaše slova. Václav Havel se nikdy netajil tím, že měl blízko právě k zelené politice, ostatně i ke Straně zelených. Vy jste v tomto spolu nesouhlasili v tom názoru na ekologii a na zelenou politiku?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
V těch dobách, kdy já jsem s ním byl prakticky každý den, tak jsme rozhodně žádné zásadní rozpory neměli. Ale to také ta zelená politika byla úplně něco jiného. Jako já jsem velký příznivec ochrany životního prostředí, je to koneckonců konzervativní záležitost, máme konzervovat, je naší povinností předávat životní prostředí prostě ve stavu, rozhodně ne horším, spíše lepším, než jsme ho převzali. Já jsem pro, abychom dělali opatření k recyklované ekonomice. Já jsem pro, abychom bojovali proti plastům. Ale co odmítám, je tahle ta ideologická hysterie, která skutečně může nakonec skončit špatně, protože lidi se proti tomu začnou bouřit. Politika, která ve jménu nějakých pofidérních cílů, když nemáme žádnou garanci, že se k ní přidají další jako Čína a Spojené státy, Indie, Brazílie. A tudíž nemůže přinést vůbec žádné výsledky...

Michael ROZSYPAL, moderátor:
To znamená, že bychom neměli dělat nic.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Co si ti lidé pak řeknou, proboha.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
To znamená, že bychom neměli dělat nic jako Evropská unie, že bychom neměli být ambicióznější, že bychom neměli být lídrem právě třeba v těch inovacích?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Já to slovo ambiciózní, mně už naskakuje husí kůže, když ho slyším, protože to používá každý, kdo sleduje prostě nějaké své cíle. Ne, dělejme to, co je jako rozumné. To, co má nějaký smysl. Já jsem kupříkladu říkal, ano, ten facing out od uhlí je správná věc, ale nepodvazujme si prostě naše možnosti způsobem, které se pak obrátí proti nám, nekonejme hystericky, konejme racionálně.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Ještě jedna věc, pane europoslanče, návrh toho rozpočtu ze včerejška také posiluje možnosti státu blokovat pravomoci Evropské komise při nápravě porušování principu právního státu. Mělo by to fungovat tak, že evropské peníze by byly právě navázány na to, jak funguje ve členských zemích právní stát, že by to Evropská komise měla přísněji hlídat tak, jak jí to ukládají i zakládající smlouvy?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že to je taková, jako to jsou návrhy, které tady některé země podporují. Ale myslím si, že...

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Vy s tím nesouhlasíte?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
… nemají moc šanci. Protože zatím se to používá jako kladívko proti tomu, koho chceme nějakým způsobem umravňovat v rámci ideologie. Ale já s tím nesouhlasím s tímhle tím mistrováním. Myslím si, že nemá šanci moc projít, protože koneckonců ke schválení té sedmileté perspektivy bude třeba jednomyslnost a vzdát se té jednomyslnosti jednomyslným rozhodnutím, by určitě bylo sebevražedné pro každý členský stát.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Ale je to mistrování, pane europoslanče, když Evropská komise má ze své podstaty hlídat dodržování právního státu?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Jasně, budeme mistrovat Španělska za to, že tam jsou političtí vězni kvůli Katalánsku. Budeme mistrovat Itálii, protože znova rozkrádají evropské dotace.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
No, právě, jestli by to Evropská komise neměla hlídat a dodržovat ve všech zemích.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Budeme mistrovat, budeme se takhle navzájem mistrovat. Já si myslím, že tohle to...

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Je to mistrování, není to dodržování vlastních pravidel?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Pravidla se musí dodržovat, znovu říkám, pokud někdo zneužívá evropské dotace, tak určitě má za to nést zodpovědnost. Ale není, myslím, cestou kupředu, když jako budeme se snažit rozhodovat o tom, kdo má kde sedět, u jakého Ústavního soudu v té či oné zemi.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
Říká europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra, který byl hostem v dnešním Interview Plus z bruselského studia. Já vám děkuji za rozhovor. Posluchačům se omlouvám za drobné výpadky ve spojení. Děkuji na slyšenou.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Není zač. Na slyšenou.

Michael ROZSYPAL, moderátor:
I k tomuto Interview Plus se můžete vrátit na našem webu plusrozhlas.cz. Od mikrofonu se loučí Michael Rozsypal.

Alexandr Vondra

místopředseda strany
europoslanec