Kam patří prezident? Musíme se masově vzepřít jeho agresi proti ústavnímu pořádku

24. ledna 2021
Kam patří prezident? Musíme se masově vzepřít jeho agresi proti ústavnímu pořádku

(FORUM 24) V říjnu proběhnou sněmovní volby. Země do nich vstoupí zubožená: zdravotně, ekonomicky, politicky. Uzdravování bude dlouhé a bude bolet. Organismus národa jako organismus člověka bude potřebovat veškerou energii, aby se z maléru dostal.

Prezident oznamuje, že do ran přisype sůl. Koalici (byť vítězné) neumožní skládat vládu. Chce pověřit stranu, která bude mít nejvíce poslanců. Nikoli většinu, to je klíčové. Má dva pokusy. Podle tohoto vyjádření vznikne v prvním menšinová vláda, ve druhém úřednická. Babiš a po něm nějaký druhý Rusnok. Prezident nerespektující nic, natož Ústavu, je nechá vládnout libovolně dlouho. Koalice si podle něj má počkat na třetí pokus, kdy pověření ke složení vlády dává předseda sněmovny. Čas poběží, očekávám hlubokou politickou a ústavní krizi.

Pro vysvětlení: V roce 2013 měla nejvíce poslanců ve sněmovně ODS. Po pádu vlády Petra Nečase vznikla koalice, která disponovala většinou hlasů. Prezident žádal podpisy 101 poslanců, aby si byl jist, že existuje sněmovní většina. Dodala jsem mu je. Nehodlám spekulovat, na co ony listiny použil, ale sestavením vlády mě nepověřil. Ostudně se této role ujal Jiří Rusnok a Zemanovi kamarádi, z nichž se stali ministři. Volbami neprošli, většinu ve sněmovně neměli. V demisi vládli ještě půl roku po volbách.

Prezident opustil snad všechny názory, které kdy měl. Je nevyzpytatelný, což je u hlavy státu zásadní problém. Připomenu například jeho postoj k referendu:

1992, Federální shromáždění

Prezident Václav Havel prosazuje zákon o referendu. Poslanec Miloš Zeman je proti referendu: „Chtěl bych varovat před obecně rozšířenou a dalo by se říci populistickou iluzí, která vychází z názoru, že hlas lidu je hlasem božím a že to, co nespraví parlament, spraví občané.

To, co nyní řeknu, není projevem univerzitní povýšenosti nebo sarkasmu. Třetina obyvatel této země je slabá duchem. Každý sedmý občan je debilní nebo dementní nebo alkoholik. Zhruba polovina této země má podprůměrný intelekt. Těmto lidem – je to tedy polovina národa – uniká ona složitá mnohotvárnost, komplementarita, mnohoznačnost světa.“

2016, Poslanecká sněmovna

Prezident Zeman podporuje návrh zákona SPD a Babišovy vlády na referendum: „U referenda se ozývají hlasy, že občané nejsou schopni rozhodovat o tak důležitých záležitostech, že nám hrozí vláda lůzy. Dámy a pánové, nikdo nemá právo urážet svůj vlastní národ. A pokud tak činí, musí počítat s tím, že ve skutečnosti uráží sám sebe.“

Že Miloš Zeman – urážeje jako poslanec svůj národ – urážel sám sebe, je jeho problém. Ani mě nezajímá, do které skupiny by sám sebe zařadil, když v pravý opak obrací každé své tvrzení. Mluvil o občanech slabých duchem, dementních, debilních a o alkoholicích. Zařadí si ho každý podle svého uvážení.

Jediné, co mě opravdu zajímá, je, jak jeho stupňující se agrese proti ústavnímu pořádku, nulová odpovědnost k funkci, kterou zastává, a nezvladatelná potřeba destrukce ovlivní náš život po sněmovních volbách. Pokud se masově nevzepřeme, budeme mít to horší ze zlého.

Miroslava Němcová

senátorka PČR