Otázky Václava Moravce
Hostem nedělního diskusního pořadu ČT byl předseda ODS Petr Fiala.
Videozáznam OVM s Petrem Fialou: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/214411030500713/
Václav MORAVEC, moderátor:
Koaliční přetahovaná o místa v dozorčích radách. Lídři stran vládní koalice mají v pondělí znovu probírat složení dozorčí rady energetické společnosti ČEZ. Zastoupení v ní požadují lidovci a to poté, co dozorčí radu ČEZ obsadil jen svými lidmi ministr financí, lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Služební zákon, zvýšení spotřební daně na cigarety nebo zachování zelené nafty pro zemědělce. I to mají v plánu poslanci na mimořádné schůzi, která začíná v úterý. Jednacích bodů je 25 a poslanci napříč stranami se bojí, že můžou schůzovat i dva týdny. Ne kvůli nabitému programu, ale kvůli hrozbě opozičních obstrukcí. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ovšem slovo obstrukce odmítá. Prý chce jen, citujme, důkladně projednat všechny body a také například seznámit kolegy se všemi systémy služebních zákonů v jednotlivých zemích Evropské unie. Opoziční hlasy se ozývají nejen zprava, ale i zleva. A to především na adresu služebního zákona.
Jiří DOLEJŠ, poslanec a místopředseda strany; 7.7.2014 /KSČM/:
Já jsem nabyl dojmu, že debata s opozicí není to hlavní, že hlavní je koaliční dohoda.
Václav MORAVEC, moderátor:
Zaznamenala Česká televize slova místopředsedy komunistů Jiřího Dolejše. Hlavními hosty dnešních Otázek jsou premiér, předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. A předseda občanských demokratů, poslanec Petr Fiala. Pánové, vítejte v Otázkách. Hezký dobrý den.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Dobrý den.
Petr FIALA, předseda ODS:
Dobrý den.
Václav MORAVEC, moderátor:
Začněme u vás, pane premiére. Udělala vládní koalice, respektive vy osobně maximum pro to, aby příští týden neovládly Poslaneckou sněmovnu obstrukce?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
My tomu samozřejmě nemůžeme zabránit. Platí jednací řád Poslanecké sněmovny. My jsme do něj žádným způsobem nezasáhli.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jim ale můžete předcházet.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Žádným způsobem jsme neomezili práva opozice vystupovat v rámci Poslanecké sněmovny, nezakázali jsme přestávky, nezkrátili jsme lhůtu pro řečnická vystoupení, chováme se jako demokratická vláda a jsme připraveni na dialog s opozicí. Otázka je, proč by opozice měla obstruovat v situaci, kdy my napravujeme chyby, kterých se ODS a TOP 09 dopustily v době, kdy vládly.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, například proto, že tento komplexní pozměňovací návrh, který má 120 stran, jste do Poslanecké sněmovny dali 27. června, respektive v červnu, tudíž opozice nemá dostatek času na to, aby ten komplexní pozměňovací návrh u služebního zákona, o kterém má být největší spor, tak aby si ho nastudovala.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Především platí, že to je pozměňující návrh ke stávajícímu služebnímu zákonu. Zaprvé. Zadruhé vláda byla jmenována v únoru letošního roku. Opozice už ten návrh několik týdnů má k dispozici, to znamená, mohla ho studovat. My ten návrh nepředkládáme ze dne na den do Poslanecké sněmovny. Ale především dnešní opozice, ta, co nejvíc vykřikuje, ODS a TOP 09, tady vládla minulých sedm let. Měla sedm let na to, aby ten zákon o státní službě prosadila. Místo toho musíme teď na poslední chvíli tu věc novelizovat, abychom vůbec zachránili čerpání peněz z Evropské unie. Už jednou to čerpání peněz bylo kvůli neexistenci služebního zákona zastaveno. My jsme kvůli tomu přišli o miliardy korun. Možná přijdeme o několik desítek miliard korun, které nestihneme vyčerpat.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane premiére, z toho co říkáte, tak vám přijde tedy šťastné projednávání zákona, kdy do dnešního dne nejsou ani vyčísleny jeho náklady na státní rozpočet? Z toho, jak mluvíte, vám to nepřijde, že ten zákon, klíčový zákon země, který má upravit budoucí fungování státní správy, tak že vzniká ne zcela komfortně?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Pane redaktore, my jsme kritizováni ze dvou stran. Z jedné strany jsme kritizováni odbory, že jsme s přijetím tohoto zákona nespojili žádné konkrétní velké navýšení platů zaměstnanců veřejného sektoru, a já chápu, že odbory v tomto směru jsou nervózní a říkají, nevíme, co bude během těch dvou let, jak nakonec to odměňování bude vypadat. A na druhou stranu jsme kritizováni opozicí, že jsme nevyčíslili finanční dopady. No my se snažíme o jedinou věc, aby ty finanční dopady byly co nejmenší. My chceme, aby příští rok byl deficit veřejných rozpočtů nižší než 3 % HDP, abychom se zbytečně nezadlužovali v souvislosti s přijetím zákona o státní službě. Chceme pokrýt priority, které vláda definovala. A zaměstnanci státu mohou počítat s tím, že se jim příští rok zvýší platy o 3,5 %, protože o 3,5 % navyšujeme objem mezd ve veřejném sektoru. To znamená, tady je pozitivní výhled, ale odmítli jsme v tuto chvíli navyšovat platy zaměstnanců veřejného sektoru způsobem, který by nám znemožnil prosadit zákon o státní službě.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak stručně řečeno, ten zákon nemůže vzniknout jinak než tímto komplexním pozměňovacím zákonem.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Ten zákon nemůže vzniknout jinak a především je důležité, aby začal platit od 1. ledna příštího roku. My chceme už letos mít dohodu s Evropskou komisí na čerpání peněz v nové finanční perspektivě. Jenom připomínám, že ta nová finanční perspektiva nezačne příští rok. Ona už začala letos. A my letos nevyčerpáme ani korunu z té nové finanční perspektivy. Takže je strašně důležité, abychom od 1. ledna příštího roku už mohli začít vypisovat výzvy. Evropská komise nám žádné peníze nepošle, pokud 1. ledna nebude platit zákon o státní službě. Já to záměrně říkám takto na rovinu a takto otevřeně, protože nevím, proč ODS a TOP 09 nás dostali do téhle situace, kdy sedm let se odkládala účinnost zákona o státní službě a nikdy nebyl komplexně přijat a nikdy nebyl komplexně zaveden.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jste ochoten, pane předsedo, souhlasit s tím argumentem pana premiéra, že nemáte morální právo na obstrukce, protože služební zákon dávno mohl platit a česká státní správa mohla být profesionální?
Petr FIALA, předseda ODS:
Tady nejde o obstrukce. A vidíte, jak se tady ukázněně snažím držet zpátky, protože to, co říká pan premiér, není vůbec pravda. On tady mistrovsky odvádí řeč od toho základního problému, a to je ten, že opozice nemá opravdu dost času, a vy jste to sám, pane doktore, řekl, na projednání toho zákona. 27. června prohlasovala koalice komplexní pozměňující návrh v ústavně právním výboru. Poslancům byl doručen 3. července. 7. července byla svolána mimořádná schůze sněmovny. My máme dvanáct dní na to, abychom tuto změnu projednali. Abychom se s ní seznámili.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vy jste, na které stránce, pane předsedo?
Petr FIALA, předseda ODS:
To nevím, na které stránce jsem, já čtu rychle. Ale není to dostatek času. To přece každý ví. A to je zásadní zákon, který významným způsobem změní podobu státní správy. Jak, k tomu se, doufám, ještě dostaneme. Ale zůstaňme u té profesní stránky. Ten návrh ústavně právního výboru má 84 stran, 201 paragrafů, to přece za dvanáct dní nelze úplně dobře projednat. A ještě si vezměme ten způsob. Je to pozměňovací návrh. To první čtení proběhlo někdy v lednu. Je to úplně jiný vlastně zákon, který s tím, co bylo předloženo v prvním čtení, souvisí jenom velmi málo. A tohle není seriózní postup.
Václav MORAVEC, moderátor:
Můžete mi tedy říci, jak jste procentuálně zjistil, jaké pasáže jsou odlišné? Protože když jsem se tím zákonem probíral, tak ta shoda je zhruba osmdesáti nebo téměř 90procentní?
Petr FIALA, předseda ODS:
Ale není to shoda v těch podstatných věcech, které tam jsou a které zavádějí některé novinky, které v podstatě významným způsobem podobu a způsob fungování státní správy změní. Ale podívejte se, mluvíme o klíčovém zákonu, ne kvůli Evropské unii a kvůli čerpání nějakých fondů, ale který zásadním způsobem změní podobu státní správy a na tento zákon musíme mít dostatek času a bylo by přece žádoucí, aby byl projednán konsensuálně. A když tady mluvíme o obstrukcích, my nebudeme uplatňovat nějaké obstrukce, my budeme postupovat jako opozice tak, abychom umožnili konsensuální projednání a schválení toho zákona. To je moje odpověď na vaši otázku.
Václav MORAVEC, moderátor:
To znamená, koordinujete s TOP 09 ten postup, že budete ukazovat, jak fungují služební zákony v 27 členských zemích, krom České republiky?
Petr FIALA, předseda ODS:
O tom, jaký bude postup, budeme všechny včas informovat.
Václav MORAVEC, moderátor:
Můžete nám alespoň naznačit?
Petr FIALA, předseda ODS:
Koordinujeme ten postup tak, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku. A ještě se vrátím jednou větou k tomu argumentu, že to po nás chce Evropská unie. To je dobrý argument, ale není to nutná podmínka pro to, abychom mohli čerpat evropské fondy. Je to jakási politická, je to nějaký politický požadavek. Raději se zaměřme na to, že nemáme dohodu o partnerství, že Evropská komise má přes 80 různých výhrad k tomu, jak postupujeme a na to by se měla vláda soustředit. A ta obehraná písnička pana předsedy, sedm let jste vládli a my to teď napravujeme.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
No ale to je pravda.
Petr FIALA, předseda ODS:
Ale prosím vás, mezitím tu byla Rusnokova vláda, kterou jste vy podporovali a vy už jste půl roku u vlády, tak teď se zodpovídejte z toho, co vy děláte a nevykládejte pořád dokola, že něco musíte napravovat.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Především je to pravda, že tady vládla ODS a TOP 09 a vy jste měli milion možností, abyste ten zákon o státní službě schválili. Mě mrzí to, co tady teď řekl pan předseda, on řekl nějaké fondy. To přesně ukazuje ten váš přístup, který vy jste měli k čerpání evropských fondů a kvůli tomuhle vašemu přístupu, to nějaké fondy, my přijdeme možná o sto miliard korun z evropských fondů. Kvůli tomu vašemu přístupu, kdy vy říkáte nějaké fondy, tak jsme nejhorší země v čerpání prostředků z Evropské unie. Vy nám teď říkáte, musíte mít dohodu o partnerství. Samozřejmě, že budeme mít dohodu o partnerství, budeme ji mít letos. Letos budeme mít schváleny všechny operační programy. Příští rok chceme začít čerpat, aby to zpoždění bylo co nejmenší. Ale to, co vy říkáte, že jste neměli šanci prostudovat zákon o státní službě, teď, pokud vím, jsou parlamentní prázdniny, sněmovna nezasedá. Minimálně čtrnáct dní jste měli čas, abyste si v klidu od rána do večera ten zákon četli. Pane redaktore, promiňte, ale když jsme byli my v opozici, také jsme dělali obstrukce.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, teď vám skočím do řeči, protože já si vám dovolím teď pustit z archivu, co jste říkal.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Já bych rád dokončil. My jsme také dělali obstrukce a koalice používala metody, které posléze ukázaly jako neústavní. Když prosazovala své balíčky, které poškodily ekonomiku, poškodily občany této země a my jsme zcela oprávněně protestovali, tak se snažila například prosadit ty zákony tím, že vyhlásila stav legislativní nouze. Nakonec Ústavní soud řekl, že to není v pořádku. My se takto nechováme. My nehledáme žádné vedlejší cestičky, abychom ty naše zákony předložili. Plně dodržujeme ústavu, dodržujeme jednací řád Poslanecké sněmovny, nekrátíme práva opozice, aby se opozice mohla k těm věcem vyjádřit a neschvalujeme ty zákony v listopadu.
Petr FIALA, předseda ODS:
Pane redaktore, ale toto přece není vůbec pravda.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ne, pane předsedo. Když byl Bohuslav Sobotka lídrem opozice v Poslanecké sněmovně a projednávala se například důchodová reforma, tak si poslechněme, jaká slova používal tehdy Bohuslav Sobotka jako lídr opozice.
Bohuslav SOBOTKA, předseda strany; 6.11.2011 /ČSSD/:
Hlavním důvodem, proč se sociální demokracie rozhodla čelit vládním návrhům formou parlamentní obstrukce, je náš odpor, který chceme vyjádřit proti arogantní politice vlády. Proti způsobu, jakým tato vláda se snaží protlačit a proválcovat všechny své záměry. Ale to je přece daň, kterou vládní koalice musí zaplatit za to, že se s opozicí nebyla schopná na podobě těch klíčových reforem dohodnout. Těch našich cílů je několik. Kromě toho oddálení hlasování o těchto návrzích, tak aby pokud možno nebyly schváleny, tak kromě toho my také sledujeme cíl vysvětlit naše argumenty a naše námitky, které vůči těmto reformám máme. My jako sociální demokraté vycházíme z toho, že zákony mají být respektovány a má být respektován jednací řád Poslanecké sněmovny.
Václav MORAVEC, moderátor:
Připomněli jsme si slova někdejšího lídra opozice ve sněmovně, dnes premiéra Bohuslava Sobotky. Znovu se ptám, když se podíváte na ten způsob projednávání služebního zákona, máte dodnes vyčísleny například náklady na zavedení toho služebního zákona na státní rozpočet?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
My nezvyšujeme náklady. Když se podíváte do toho zákona, on nezvyšuje přímo náklady státního rozpočtu.
Václav MORAVEC, moderátor:
Protože tripartita vám vyčítala, jako vláda, zaměstnavatelé a odbory, že nejsou vyčísleny náklady.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Protože teď probíhá systemizace a v tuto chvíli na Úřadu vlády zpracováváme výsledky ankety, kterou jsme udělali na všech resortech, které by měly být zahrnuty do systému zákona o státní službě.
Václav MORAVEC, moderátor:
Tedy tři dny před projednáváním zákona ta data nemáte.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
My jsme jako vláda tady pět měsíců a děláme všechno proto, abychom napravili ty obrovské chyby a nedostatky, které jsme tady zdědili. Včetně toho, že žádná vláda před námi, ani Rusnokova, ani Nečasova, ani Topolánkova nezmapovala situaci toho, kdo přesně by měl spadat pod zákon o státní službě.
Václav MORAVEC, moderátor:
A to není možné zmapovat během pěti měsíců, pane premiére?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
My jsme to teď udělali, pane redaktore.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale vy nemáte ta data.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
A budeme mít v příštích dnech čísla, která se v tuto chvíli vyhodnocují na Úřadu vlády. To znamená, ta data byla poskytnuta, v tuto chvíli se vyhodnocují na Úřadu vlády a my samozřejmě poskytneme informace. Ta schůze může trvat klidně čtrnáct dní. A já znovu opakuji, já nechci brát opozici právo na to protestovat při projednávání návrhů zákonů, jenom chci poznamenat, že něco jiného je prosazovat nevratné změny typu církevních restitucí a něco jiného je prosazovat běžný zákon. Zákon o státní službě je běžný zákon. Když vyhraje opozice příští volby, má samozřejmě možnost takovýto běžný zákon novelizovat, aniž by to mělo nějaké dramatické dopady. My jsme například protestovali proti církevním restitucím, protestovali jsme proti změnám, které je velmi obtížné vrátit zpátky, jako je například prosazení druhého pilíře. Ale jenom ještě jedna věc. Na té schůzi přeci není jenom zákon o státní službě.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ne, promiňte, já začínám jenom tím zákonem o státní službě. Tu diskusi dokončíme.
Petr FIALA, předseda ODS:
Já si myslím, že bych mohl taky dostat slovo, abych reagoval.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ano. Zažil jste jiné jednání, když Bohuslav Sobotka mluvil o aroganci vládnutí, tak měli jste možnost vy si povídat s vládou o tom služebním zákonu, jeho konstrukci?
Petr FIALA, předseda ODS:
Neměli jsme možnost si povídat o ničem, protože tato vláda si s nikým nepovídá, s nikým z opozice. Žádná taková jednání neprobíhají. To samozřejmě z formálního hlediska možná je obyčejný zákon, ale vůbec to není obyčejný zákon, pokud jde o dopady na život v této zemi, protože to, jakým způsobem nastavím státní správu, je pro každého občana velmi podstatné. A tady to nastavení státní správy, tak jak ho plánuje vláda pana premiéra Sobotky, bude znamenat úplné zabetonování kamarádů a politických proponentů současné vlády v klíčových pozicích a to až na čtrnáct let.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, pane předsedo, ale vy jste mohli, když vy jste byl ve vládě Petra Nečase, proč jste vy nepředložili alternativu? Tady vláda, a to je nezpochybnitelný fakt, dělá maximum pro to, aby konečně v poslední zemi Evropské unie začala státní správa fungovat profesionálně a nedocházelo k zemětřesení, když se mění ministři nebo představitelé těch státních institucí.
Petr FIALA, předseda ODS:
Já myslím, že ta odpověď je jednoduchá. My jsme přece připravovali služební zákon a nemohli jsme to dokončit proto, že padla vláda Petra Nečase. Já myslím, že ta odpověď je jasná a jednoduchá.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, ale vy teď příští týden, neříkejte, že vy přijdete s nějakým, vy nemáte alternativu. Vy vůči tomuto komplexnímu pozměňovacímu návrhu o 120 stranách nemáte alternativu.
Petr FIALA, předseda ODS:
Máme alternativy a předložíme svoje pozměňovací návrhy k tomuto zákonu při jednání sněmovny.
Václav MORAVEC, moderátor:
Můžete mi tedy říci, o jaké pozměňovací návrhy půjde? Kde je chyba toho vládního návrhu?
Petr FIALA, předseda ODS:
Těch chyb je tam celá řada. Ta první, ještě abychom se ale dostali k té celkové debatě o služebním zákonu a o státní správě v České republice. My nemáme ani nějaké jasné rozhodnutí a neprobíhala ta debata mezi koalicí a opozicí, jakou chceme mít státní správu. Ono se řekne - odpolitizujeme státní správu. A co to znamená? Známe různé modely. Máte model, kde státní správa je významně politizována, jako jsou třeba Spojené státy. Všichni to víme. A máte modely, jako je třeba Británie, kterou diváci znají z Jistě, pane ministře, což se příliš neliší od té reality, která tam je, byť je to samozřejmě nadsázka. Anebo model velmi silné státní správy, jako je třeba ve Francii. Jaká bude státní správa v České republice? To, co navrhuje koalice, která mezitím stihla vyměnit asi 500 lidí a 700 lidí ve státní správě obsadila svými kamarády, je zabetonování státní správy, kde vznikne nový superúřad a superúředníci si budou mezi sebou vybírat svoje nástupce. To je naprosto nepřijatelné. Když se podíváte do toho zákona - jmenuje se generální ředitel, potom se jmenují státní tajemníci. Všechno na sedm let. A ti další budoucí představitelé se budou vybírat jenom z těch státních tajemníků. Takže máte na čtrnáct let ty klíčové pozice zabetonovány. Jak dostaneme do státní správy lidi, kteří přicházejí ze soukromého sektoru, z akademického prostředí? To všechno by bylo žádoucí a to v tomto zákoně není.
Václav MORAVEC, moderátor:
To znamená, vaše pozměňovací návrhy...
Petr FIALA, předseda ODS:
Bude směřovat k zrušení, určitě bude směřovat k zrušení tady toho superúřadu, který tam má vzniknout. Je taky nepřijatelné, abychom měli tam politické náměstky, kteří nic neřídí a o ničem nerozhodují. Když se podrobně podíváte na důsledky toho zákona, tak to tam také najdete. To je další věc, která musí být změněna. A tak bych mohl pokračovat. Ale já nepovažuju způsob, jakým to projednává vládní koalice, za seriózní a odpovědný. A argumentace s těmi fondy, pane premiére, nezlobte se, kdybych přijal tu vaši hru, tak bych vám mohl říct, že jsme měli problémy s čerpáním evropských strukturálních fondů kvůli zpoždění na začátku, a to zpoždění na začátku vzniklo proto, že to vláda, ve které jste byl nepřipravila dobře. A připravila spoustu operačních programů, s kterými se nedalo nic dělat. A my jsme to pak museli napravovat. Ale já tuto hru nehraji, takže nebudu tady tímto nějak důrazně argumentovat. Ale kdybyste si sáhl do svědomí, tak budete vědět, že to tak bylo. Já se totiž obávám, že vláda má jediný program, zatím říkáte jediný program - napravujeme nějaké chyby, které udělala předchozí vláda. Ale řekněte nám, co chcete udělat vy? Jaká je vaše představa státní správy? K čemu to má směřovat? Jakou dáváte perspektivu této zemi?
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo, ve vší úctě, teď tady mi berete moji roli. Zůstaňme, než budete klást otázky...
Petr FIALA, předseda ODS:
Já rád kladu otázky. Víte, že jsem z akademického prostředí. To mám zažité.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ano. Tak jste neměl chodit do politiky a měl jste mě vystřídat.
Petr FIALA, předseda ODS:
No i v politice je potřeba klást otázky. Předseda opozice musí klást otázky panu premiérovi. A mě to opravdu zajímá.
Václav MORAVEC, moderátor:
Na to budete mít dostatek času teď v Poslanecké sněmovně, kde tedy hodláte zahájit tu diskusi. Pane premiére, to, že generální ředitelství, jak je v tom zákoně postavené, jestli rozumím námitce Petra Fialy, který přijde tedy se zrušením generálního ředitelství, protože takto se zabetonuje státní správa na čtrnáct let.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Zaprvé nejde o to zabetonovat státní správu, jde ji skutečně oddělit od politických tlaků a jde o to vytvořit co nejlepší podmínky pro to, abychom konečně měli nezávislou, nestrannou, profesionální, vysoce kvalifikovanou státní správu. Od 1. ledna příštího roku chceme mít konečně v České republice plně účinný zákon o státní službě. Generální ředitelství je nezbytné, protože musí tady existovat nějaká autorita, konkrétně generální ředitel, který stojí mimo vládu, od kterého se budou odvozovat státní tajemníci, protože pokud by se státní tajemníci na jednotlivých úřadech odvozovali od ministrů nebo od vlády, tak logicky ta jejich nominace bude politickou nominací. Nám jde o to, aby ten systém státních tajemníků, vrchních ředitelů, ředitelů odborů byl postaven tak, že bude oddělen od té aktuální politické reprezentace. Ona samozřejmě se bude moci vyjadřovat k jeho kvalitě. V případě, že ministr bude hrubě nespokojen s tím, jak fungují jednotliví úředníci, bude moci to označit ve svém personálním hodnocení. Ale nebude mít výlučnou kompetenční pravomoc, jako má dnes, aby přišel na úřad a ten úřad dramatickým způsobem vyměnil.
Petr FIALA, předseda ODS:
Takže profesionální státní správa, to jsou sociální demokraté a zástupci hnutí ANO.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Pan předseda mluvil o 500, 700 úřednících, které nová vláda vyměnila. A bavíme se o desítkách tisíc pozic, na které dopadne nový zákon o státní službě. Vy nám vyčítáte, že jsme ten zákon připravovali, tu novelu, pět měsíců. Ale Nečasova vláda, jenom Nečasova vláda tady byla tři roky a nepředložila žádný návrh a neprosadila ho. My jsme za pět měsíců se rozhodli, že ten problém vyřešíme.
Petr FIALA, předseda ODS:
Já vám nevyčítám pět měsíců. Krátkou dobu na projednání s opozicí, to vám vyčítám. To je přeci něco jiného.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
To, na čem záleží občanům, je, aby v této zemi nebyl chaos. Aby tady platily zákony, abychom měli profesionální státní správu, aby se nám nesmáli v Evropě, protože jsme nejhorší v čerpání evropských prostředků. Aby naši občané, občanská sdružení, podnikatelé měli šanci, obce, města, kraje příští rok si už v lednu požádat o peníze z Evropské unie, aby to nedopadlo tak jako za vás, že přijdeme o desítky miliard korun v tom programu 2007 až 2014. A když se podíváte na to, kdo tady vládl 2007 - 2014, tak je to přece zřejmá věc, jak byla rozdělena politická odpovědnost. Na té schůzi Poslanecké sněmovny přece není jenom zákon o státní službě. My tam řešíme důležité věci. Snižujeme daň z přidané hodnoty, vracíme důchodcům slevu na daních.
Václav MORAVEC, moderátor:
O nich bude ještě řeč. Když mi s dovolením odpovíte, generální ředitel Generálního ředitelství státní služby, můžete mi typologicky říci, jakou máte představu, podle vašeho názoru jako premiéra této země, kdo by byl vhodným generálním ředitelem toho Generálního ředitelství?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Podle mého názoru by to měl být člověk, který má dlouholetou zkušenost ze státní správy, nejlépe na vrcholné úrovni státní správy, mám na mysli tedy ministerstva nebo ústřední orgány státní správy. Neměl by být spojen s některou konkrétní politickou stranou v České republice. To znamená, ten jeho profil by měl být v zásadě profilem nestranického úředníka, který má dostatečné řídící schopnosti tak, aby byl schopen postavit systém nezávislé státní správy v rámci nového zákona o státní službě. A to je myslím klíčové kritérium, které budeme v rámci koaliční diskuse uplatňovat.
Václav MORAVEC, moderátor:
Můžete mi tedy říci představu, abych si udělal, nějakých tří čtyř jmen, kdo tato kritéria splňuje? Protože třeba u NKÚ svého času pan Lubomír Voleník, který byl prototypem takového člověka, ale teď v té zpolitizované České republice si neumím představit... Řekněte mi teď aktuální jména.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Podívejte se, pan Voleník byl prototypem takového člověka a nepochybně výborný šéf NKÚ, ačkoli ta jeho původní nominace byla stranická a byl jmenován ODS, ale choval se v tom úřadě nezávisle a nestranně. Stejně tak současný prezident NKÚ byl například také nominován z řad sociální demokracie, ale chová se zcela nezávisle a nestranně. Já když přemýšlím o typově osobě budoucího generálního ředitele státní služby, tak mám na mysli některého ze zkušených náměstků na resortech buď současných nebo bývalých, kteří mají schopnosti řídit a současně mají hluboké zkušenosti s fungováním státní správy, včetně jasné představy toho, co už by se opakovat nemělo a jak by státní správa kvalitně fungovat měla. Tady nejde o to...
Václav MORAVEC, moderátor:
Neřeknete mi tedy jméno? Protože slyšel jsem Petr Šimerka. Náměstek ministra práce a sociálních věcí.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Promiňte, já nechci říkat žádná jména, protože kdybych teď řekl jméno, tak...
Václav MORAVEC, moderátor:
Typově. Je Petr Šimerka, někdejší...
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Tak okamžitě budu kritizován za to, že už mám nějakého favorita, kterého chci prosadit do funkce generálního ředitele státní služby.
Václav MORAVEC, moderátor:
Typově Petr Šimerka, jako někdejší ministr práce a sociálních věcí v úřednickém kabinetu, je to typově prototyp?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Já když zmíním, dovolte mi, abych spíš zmínil lidi, kteří teď aktuálně ve státní službě nejsou. Na Ministerstvu průmyslu byl dlouholetý náměstek Petříček, na Ministerstvu financí byl dlouholetým náměstkem Eduard Janota. To jsou lidé, kteří nebyli spojeni s žádnou politickou stranou, ale odváděli profesionální práci, na kterou se mohly spolehnout pravicové i levicové vlády. Čili typově někdo takový, pokud bude mít tu ambici, aby vedl novou státní správu, tak by to mohl být kandidát na budoucího generálního ředitele státní služby. Ale říkám znovu, nejde o to státní službu zabetonovat, ona i nadále musí být přístupná pro nové lidi, pro mladé lidi, kteří tam třeba budou získávat zkušenosti praxe, než třeba potom půjdou do soukromého sektoru. Takže skutečně nechceme státní správu zabetonovat, ale nutně ji potřebujeme postavit na profesionálním základě.
Václav MORAVEC, moderátor:
Budete to jméno probírat i s opozicí, pokud ten zákon projde?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Generální ředitel státní služby bude mít ten svůj mandát na období, které přesahuje mandát vlády. A určitě by bylo dobře, aby to byl člověk, který bude vybrán způsobem, tedy nebude budit žádné pochybnosti. A já si myslím, že určitě by bylo dobře, aby opozice k tomu mohla také vyjádřit svůj názor. Typově k těm kritériím, podle kterých například vláda bude rozhodovat při jmenování nebo příslušná výběrová komise bude rozhodovat při návrhu na jmenování nového generálního ředitele státní služby. Ale rozhodně koalice nestojí o to, abychom ten institut nezávislé státní správy, pokud ho po velkých soubojích prosadíme a bude platit od 1. ledna, abychom ho zdiskreditovali nějakou politickou nominací do pozice generálního ředitele státní služby. Skutečně o to nestojíme. Naším cílem je, aby státní služba, státní správa získala lepší pověst. A když se podíváme na ty důvody, proč jsme se propadali v minulých letech jako Česká republika na žebříčku konkurenceschopnosti, tak je to slabost státní správy a veřejné správy obecně. A cílem zákona o státní službě je udělat pozitivní krok k nápravě.
Petr FIALA, předseda ODS:
Teď jsme si vyslechli pohádku pana premiéra. Poslouchá se to hezky, ale s fakty to nemá nic společného. Podívejme se na fakta. Přišli jste k vládě, během prvních tří měsíců jste vyměnili nebo vyhodili 500 zkušených státních úředníků a přijali jste 700 lidí, kteří jsou spojeni buďto s vaší politickou stranou nebo s hnutím ANO.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, o jakou statistiku se jenom opíráte?
Petr FIALA, předseda ODS:
Opíráme se o statistiku, kterou nám sdělila jednotlivá ministerstva na naši žádost. Takže není to nic, co bych si vymyslel. Já doufám, že budu mít taky prostor, jako měl pan premiér.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ano. Ale panu premiérovi jsem do toho také skákal a chci si ověřit ta fakta.
Petr FIALA, předseda ODS:
Ale jenom občas.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale to není pravda, pane předsedo.
Petr FIALA, předseda ODS:
Takže máme to samozřejmě z údajů, které nám poskytla samotná ministerstva, takže já schválně mluvím o prvních třech měsících. Neříkám další čísla, jak to probíhalo dál, protože to nepochybně probíhá. Teď připravujete velmi rychle zákon o státní službě, který nemáme šanci projednat jako opozice dostatečným způsobem a ten zákon je postaven tak, že ty lidi, které jste přijali do státní správy, tam prostě zabetonujete. Není vůbec pravda, že tam je prostor pro to, aby přicházeli zkušení lidé odjinud. A to ještě pod naším tlakem je tam nakonec to, že aspoň vedoucí úředníci z krajů mohou nějakým způsobem se ucházet o místo ve státní správě. Jinak by to bylo zcela uzavřené.
Václav MORAVEC, moderátor:
To znamená, že jste měli možnost do toho zákona promlouvat?
Petr FIALA, předseda ODS:
Ne, neměli jsme možnost promlouvat do zákona, ale alespoň jsme se vyjadřovali na veřejnosti. Tak doufám, že tohle bylo třeba nějakým způsobem vyslyšeno. Anebo si sama vládní koalice uvědomila, že tohle je už úplná hloupost. Ale samozřejmě i to, vždyť jsme to slyšeli znovu, že budeme vybírat ty vedoucí úředníky z těch vedoucích úředníků, že se tam nemůže dostat nikdo jiný. Vždyť to je přece naprosto nepřijatelné. Na čtrnáct let bude profesionální státní správa vypadat tak, že ji budou řídit lidé ze sociální demokracie nebo blízcí sociální demokracii, omlouvám se, nebo hnutí ANO, kteří se tam teď dostali v rámci čistek, které pan premiér dělá.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, pane předsedo, pokud bude ten generální ředitel Generálního ředitelství, byť vy jste řekl, že to bude jeden z pozměňovacích návrhů, že budete chtít strukturu Generálního ředitelství dostat z toho zákona, tak typově jaký člověk by podle vás měl být v čele toho Generálního ředitelství, bude-li ustaveno na základě toho zákona? Když s vámi premiér chce probírat ta jména.
Petr FIALA, předseda ODS:
Pan premiér s námi možná něco chce probírat, zatím s námi nic opravdu neprobíral. A já se i obávám, že to pan premiér vůbec nebude rozhodovat. Já doufám, že se za chvíli dostaneme k ještě podstatnější věci a to jsou výměny v podnicích se státní účastí, se státním podílem, kde tedy došlo opravdu k něčemu, co je naprosto neodpustitelné a o čem pravděpodobně pan premiér vůbec nevěděl nebo je mu to jedno nebo tu vládu vlastně neřídí. A já se obávám, že dospějeme ke stejné věci v tomto případě, protože pan premiér sice tady říká, jak o tom bude rozhodovat, jak budou vybírat a že bude mluvit s opozicí, ale zatím jediný skutek nenasvědčuje tomu, že by to tak mohlo dopadnout.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, pane předsedo, neřeknete mi také jméno? Typově.
Petr FIALA, předseda ODS:
Ne. Ale já považuju Generální ředitelství a nějakého superúředníka, který rozhoduje o všech dalších za naprosto chybný koncept. Ve všech zemích na světě je státní správa podřízena politické kontrole a politické odpovědnosti. Nemůže to být jinak. A to když na nižších stupních zajistíme těm lidem nějakou, řekněme jistotu, zajistíme jim kvalifikaci, zajistíme jim nějaké stupně vzdělávání, to je všechno v pořádku. Ale to, co chystá tato levicová vláda, je v podstatě útok na nezávislou a fungující státní správu v zájmu dosadit si tam svoje lidi a zabetonovat je v pozicích bez ohledu na politickou realitu.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo, ještě poslední otázka, vy ale, to tady Bohuslav Sobotka řekl, vy nemáte šanci si stěžovat, projde-li ten zákona, tak například k Ústavnímu soudu, protože procedura, byť celým tím komplexním pozměňovacím návrhem, tak nebude narušena.
Petr FIALA, předseda ODS:
Já bych si dovolil poznamenat jednu věc, která je důležitá, od které pan premiér odvádí řeč. Toto je odpovědnost vládní koalice a jeho osobně. My samozřejmě budeme dělat všechno pro to, a to jsem řekl, abychom připravili...
Václav MORAVEC, moderátor:
To znamená, nepůjdete se stížností k Ústavnímu soudu.
Petr FIALA, předseda ODS:
Já nemůžu předjímat, v jaké podobě ten zákon bude přijat a jakým způsobem bude probíhat jednání Poslanecké sněmovny. My uděláme všechno proto, aby byl přijat co nejlepší zákon o státní službě. Vůbec není pravda to, co říkal pan premiér, že my žádný zákon o státní službě nechceme. Chceme, je potřeba, potřebuje ho Česká republika, zaslouží si ho úředníci, ale ne v této podobě. Tato je proti zájmům občanů České republiky a nic dobrého nepřinese.
Václav MORAVEC, moderátor:
Poslední stručná reakce a přejdeme k dalšímu tématu.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Můžeme se dostat k těm dalším ještě důležitějším bodů, které jsou na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny?
Václav MORAVEC, moderátor:
Budu jedině rád, když nebudete reagovat na Petra Fialu. Přejděme tedy k dalším bodům.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Já bych skoro poprosil, aby si občané nemysleli, že jediným problémem našeho státu je v tuto chvíli zákon o státní službě. On je to nepochybně důležitý zákon. ODS tvrdí, že sice ten zákon chtěla, ale nikdy ho nepřijala. My říkáme, že ten zákon chceme a skutečně ho prosadíme. A bude platit od 1. ledna příštího roku. V tom je mezi námi rozdíl.
Petr FIALA, předseda ODS:
Ale v podobě, která je proti zájmům státní správy a České republiky.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Na té schůzi jsou ještě mnohem důležitější body.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ano. No, tak který považujete za důležitější než úplnou změnu fungování státní správy, pane premiére? To by mě zajímalo, který z těch dalších 24 bodů krom služebního zákona vy považujete na důležitější, než je služební zákon?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Jsou tam třeba změny, které se týkají vzdělávání našich dětí, aby od 1. ledna příštího roku mohli na školách zůstat učit rodilí mluvčí u cizích jazyků. To je přece naprosto důležitá věc, aby se vůbec nenarušila výuka jazyků v naší zemi. Je tam odbourání GIMu, té nesmyslné daňové změny, kterou si naplánovala minulá koalice. Řada dalších věcí.
Václav MORAVEC, moderátor:
Tak jednotné inkasní místo a změna daní, to jsou další body, které na té nadcházející schůzi, mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny jsou klíčové. Když se podíváme na letošní plnění státního rozpočtu, protože ty daňové zákony dopadnou až na tvorbu rozpočtu na rok příští. Růst ekonomiky této vládě, tedy vládě Bohuslava Sobotky nahrává, protože se projevuje na lepším hospodaření státní pokladny. V červnu byla situace státní pokladny nejlepší za posledních osm let. Rozpočet byl v plusu, přebytek činil jednu a půl miliardy korun. Sami vidíte, do černých čísel se v červnu státní pokladna dostala naposledy v roce 2007, tedy před globální ekonomickou krizí. Tehdy šlo asi o miliardu a čtvrt. Naopak loňský červen skončil v mínusu a to v hlubokém mínusu skoro 32 miliard. Podle analytiků je aktuální dobrý výsledek právě zásluhou ekonomického oživení. Příjmy státu totiž rostly hlavně díky vyššímu výběru daní. Pane premiére, když tedy rušíte jednotné inkasní místo a měníte zákony, a k těm dílčím změnám daňových zákonů se ještě dostaneme, zatím jste jako vláda nepředložili alternativu, jak ulevit podnikatelům, firmám, protože to jednotné inkasní místo, které prosadila Nečasova vláda a ministr financí Miroslav Kalousek, tak mělo ulevit byrokratické zátěži. Přijdete s nějakou alternativou nebo jednotné inkasní místo za mandátu Bohuslava Sobotky a jeho vlády prostě bude zrušeno a nebude se pracovat?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Víte, pod to jednotné inkasní místo se schovala velká řada daňových změn, které šly proti občanům a ve skutečnosti zejména zaměstnancům zvyšovaly daňové zatížení. Naším cílem není ustoupit od projektu, že bychom chtěli, aby se v budoucnu sjednotil výběr daní, sociálního, zdravotního pojištění prakticky na jednom místě, ale nechceme jít k tomu tou cestou, kterou narýsovala minulá vláda a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který tam skutečně zakomponoval řadu daňových změn, které veřejnost v minulých volbách odmítla.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jakou jinou cestou tedy půjdete?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
A my reagujeme na mandát, který máme od občanů a měníme daňový systém tak, aby byl vstřícnější vůči rodinám s dětmi, aby byl vstřícnější vůči pracujícím seniorům, aby neznamenal zvyšování daňového zatížení pro střední a nízkopříjmové skupiny v tom příštím období.
Václav MORAVEC, moderátor:
Zatím jsem ale neslyšel od vás odpověď. Budete-li vládnout další tři a půl nebo zhruba tři roky, vezmeme-li si, že volby byly v říjnu předčasné loňského roku, tak kdy bude jednotné inkasní místo, půjdete-li jinou než Kalouskovou a Nečasovou cestou.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Nejprve bude elektronizace daňové správy, která nám umožní zvýšit efektivitu boje s daňovými úniky. My jsme ty priority postavili tak...
Václav MORAVEC, moderátor:
Ta má být k 1. lednu 2016.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Že cílem teď bude... My máme obrovské zpoždění z hlediska elektronizace. Já jsem přesvědčen o tom, že elektronizace ve skutečnosti uleví i podnikatelům. To znamená, že se opustí ta metoda výměny papír, ulehčí to také finančním úřadům z hlediska zpracování dat, ale především, co nám to umožní, je propojit informační systémy a mnohem lépe analyticky bojovat s těmi skutečně velkými daňovými úniky.
Václav MORAVEC, moderátor:
Platí to, že to má být k 1. lednu 2016?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Ano. Druhým krokem bude elektronická evidence tržeb. To znamená prosazení systému, kde budou elektronicky evidovány tržby v jednom místě, to znamená na serverech Ministerstva financí, což by nám mělo umožnit zvýšit výběr zejména daně z přidané hodnoty a daně z příjmů. A pak tím dalším krokem...
Václav MORAVEC, moderátor:
To je ta účtenková loterie. To má být k 1. lednu 2017.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
To doplní elektronickou evidenci, doplní ji účtenková loterie. A pak tím dalším krokem může být sjednocení místa. Ale v okamžiku, když tady bude plná elektronizace, tak už to bude věc, která bude mnohem jednodušší jak z hlediska státu, tak z hlediska daňových poplatníků, protože...
Václav MORAVEC, moderátor:
To znamená, že ještě za vašeho mandátu nebude zavedeno jednotné inkasní místo, tedy jedno místo, kde by se vybíralo zdravotní pojištění, sociální pojištění i daně?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Já jsem přesvědčen o tom, že pokud půjdeme cestou vyšší elektronizace, tak ve skutečnosti to fyzické místo nebude tak důležité jako to, že podnikatel bude schopen elektronickou formou komunikovat s těmi úřady, které jsou odpovědné za správu pojištění a daní. Ale pokud jde o ten termín sloučení, já v tuto chvíli nemohu potvrdit, že to bude v tomto volebním období, protože naše priorita je...
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, jenom z toho, jak jste vyjmenoval ty termíny...
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Naše priorita je zatočit s daňovými úniky a zlepšit hospodaření státu a pokud chceme v příštích letech, aby se deficit veřejných rozpočtů pohyboval hluboko pod třemi procenty HDP, a tím cílem vlády je, aby byl někde kolem 2,3 HDP deficit maximálně v těch letech šestnáct sedmnáct, podle rozpočtového výhledu, tak musíme udělat masivní opatření proti daňovým únikům a to souvisí s elektronizací plateb a také s elektronickou evidencí tržeb po vzoru Chorvatska, těch moderních systémů registračních pokladen.
Václav MORAVEC, moderátor:
A to by všechno mělo být hotovo do 1. ledna roku 2017, tudíž by to mělo fungovat, protože vaše vláda, dožije-li konce funkčního období, tak skončíte na podzim roku 2017.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
My chceme ještě v rámci našeho funkčního období zvýšit výběr daní tím, že dramatickým způsobem potlačíme daňové úniky v naší zemi. Ten plán, který máme, budeme postupně realizovat a není to tak urgentní a prioritní jako sjednocení jednoho inkasního místa. Ale ještě se vrátím...
Václav MORAVEC, moderátor:
Teď jste slyšel jízdní řád.
Petr FIALA, předseda ODS:
Ano. A teď, kdybych kladl já ty otázky, jakože nemohu, tak bych kladl úplně stejné a je dobře, že jste je položil.
Václav MORAVEC, moderátor:
Teď jste mi dal polibek smrti.
Petr FIALA, předseda ODS:
Ne, to jsem tak nemyslel. Ale teď se jasně ukázalo to, co se ukazuje v řadě jiných případů. Pan premiér žádnou konkrétní představu nemá. Zrušíme jednotné inkasní místo, něco tak trochu zavedeme, nějakou elektronizaci a za nás to jednotné inkasní místo zpátky nepřijde. Možná, když budou podmínky, ale vlastně nevíme.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, vy jste neposlouchal pana premiéra? Tady vám řekl jízdní řád. K 1. lednu 2016...
Petr FIALA, předseda ODS:
Ano. Jako mají moderní systémy v Chorvatsku. Ale slyšel jste to s tím jednotným inkasním místem? Já nevím, jestli pro to budou podmínky...
Václav MORAVEC, moderátor:
No protože elektronizaci považuje za důležitější než jednotné inkasní místo. Pozorně jsem poslouchal pana premiéra. Takže vám nabídl alternativu.
Petr FIALA, předseda ODS:
Ano. To je nová zátěž pro občany, která ale nepůjde směrem k tomu jednotnému inkasnímu místu, které už bylo nachystáno. A podobná situace je třeba v oblasti důchodů, kde se zruší druhý pilíř, vystaví se občané do nejistoty, ale neřekne se, jakou máte představu o zajištění důchodů do budoucnosti, protože všichni víme, že v tom prvním pilíři není a nebude dostatek finančních prostředků. Abych jenom nekritizoval, řeknu v této souvislosti něco pozitivního. Pokud jde o slevu na dani na druhé a další dítě. S tím budeme souhlasit, nemáme s tím problém. Jsme rádi, že vláda sice odmítla náš návrh na obnovení slevy pro pracující důchodce, ale že to současně zase navrhuje v rámci svých návrhů, takže to taky podpoříme.
Václav MORAVEC, moderátor:
To znamená, že v Poslanecké sněmovně budete hlasovat ano pro zvýšení slev?
Petr FIALA, předseda ODS:
V případě těchto věcí. A samozřejmě u té slevy na důchodce, to už mohlo být, kdyby vláda úplně zbytečně neodmítla náš návrh. Ale je tam něco jiného nebezpečného. 840 tisíc roční souběh příjmů a zase se budou důchodci zdaňovat, to už nevím, jaký má smysl a proč takhle chcete trestat lidi, kteří si svůj důchod zaslouží. A pak je tam mnohem horší záležitost a to jsou paušály pro živnostníky. S tím v žádném případě nemůžeme souhlasit a je to...
Václav MORAVEC, moderátor:
Proč nechcete souhlasit se zastropováním už tak velkorysých paušálů. I pravicoví ekonomové jasně říkají, jaký je propad odvodu daní mezi zaměstnanci a mezi osobami samostatně výdělečně činnými, je nepochopitelné. Neříkají to žádní levicoví ekonomové, které byste mohl nařknout z toho, že tady podporuji Bohuslava Sobotku.
Petr FIALA, předseda ODS:
To zastropování paušálů bude mít dopad na ty, kteří mají vysoké vstupní náklady pro svou činnost, a to je celá řada řemeslníků a živnostníků. Živnostníci a řemeslníci vytvářejí svoji aktivní...
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiň, ale co takhle advokáti a mnoho dalších, pro které to zastropování...
Petr FIALA, předseda ODS:
Ale to není úplně pravda. Já teď trávím prázdniny tím, že objíždím Českou republiku, malé obce a setkávám se právě se živnostníky a řemeslníky. A znám dobře jejich názory a ví, co jim to způsobuje. A to jsou často lidé, kteří po státu nic nechtějí, zaměstnávají sebe, svou rodinu, někdy někoho dalšího. Žijí v extrémní nejistotě, protože nepožívají žádné výhody, které máme třeba jako zaměstnanci a další. A my tady na ně uvalíme další povinnost, která jim jenom bude komplikovat život. A nemluvíme jenom o advokátech, mluvíme o truhlářích, mluvíme o zemědělcích, můžeme si vzpomenout na automechaniky a další. Ono to zní hrozně dobře, advokáti, ale tady jde o spoustu drobných řemeslníků, které tímto způsobem ohrozíme. A na nich bude stát naše ekonomika. My je potřebujeme. My potřebujeme, aby byli aktivní, aby je stát neodrazoval.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane premiére. Takže jedno vstřícné gesto, opozice podpoří...
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Ale přece opozice má máslo na hlavě. Vždyť to byla koaliční vláda ODS a TOP 09, vaší politické strany a TOP 09, která těm pracujícím důchodcům tu slevu nejprve zavedla, pak jim ji sebrala. Vy jste jim ji sebrali, tu slevu na dani.
Petr FIALA, předseda ODS:
Na tři roky v období ekonomických obtíží.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
My jim teď tu slevu vracíme.
Petr FIALA, předseda ODS:
No když roste ekonomika. Ona by za rok se ta sleva vrátila automaticky.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Byli jste to vy, kdo zvýšil daň na léky, daň z přidané hodnoty z pěti na patnáct procent. My máme dneska jedno z nejvyšších zdanění léků v celé Evropě. My to vracíme alespoň na těch 10 % u léků.
Petr FIALA, předseda ODS:
Proto zavádíte třetí sazbu, která bude nesmírně komplikovaná.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
17 členských zemí v Evropské unii má dvě snížené sazby daně z přidané hodnoty. Prostě tohle je situace, která je v Evropské unii běžná. Většina členských zemí má dvě snížené sazby, tak jako to chystá Česká republika. My jsme mluvili o důchodcích. To, co jsme udělali, je, že jsme se konečně vrátili ke spravedlivé valorizaci penzí podle inflace. Když se bavím o rodinách s dětmi, vy jste jim sebrali porodné na druhé dítě. My jim to porodné na druhé dítě vracíme. Zvyšujeme slevu na dani pro pracující rodiny s dětmi. Ale především to, co také napravujeme na té mimořádné schůzi, je to kšeftování se sociálními ubytovnami, které zavedla tady ODS a TOP 09 takzvanou Drábkovou reformou v rámci doplatku a příspěvku na bydlení a my teď konečně nastavujeme pravidla tak, aby to kšeftování se sociálním bydlením v České republice od 1. ledna skončilo.
Petr FIALA, předseda ODS:
Ale ODS je dlouhodobě pro, aby to kšeftování nebylo.
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
To znamená ten systém, který tady byl zaveden, který vy jste zavedli, by od 1. ledna měl konečně skončit. Také tyto návrhy zákonů navrhujeme na mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny. Ale když jsme u těch živnostníků, vždyť to přece byla ODS a TOP 09, která u těch prvních dvou sazeb paušálů zavedla stropy už v roce 2012. Vy už v roce 2012 jste ty stropy zavedli a my pouze jdeme cestou, kterou vy jste vyrazili v roce 2012 a zavádíme stropy ve stejné výši na všechny typy výdajových paušálů.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane premiére, můžete mi v souvislosti s plněním toho státního rozpočtu, když jsem zmiňoval, že červnový státní rozpočet vykazuje přebytek, je to od roku 2007, kdy stát takto dobře hospodaří. Když se podíváme na schodky státního rozpočtu, tak dobré červnové výsledky přiměly ministra financí Andreje Babiše k optimistické předpovědi, že i když je na letošní rok plánován schodek 112 miliard. Podle premiéra, promiňte, podle ministra financí a vicepremiéra Andreje Babiše by mohl být nižší. Konkrétně asi sto miliard. Tento rozpočtový rámec, tedy stomiliardový deficit plánuje vláda i pro příští rok. Připomeňme, že v tom krizovém roce 2009 byl schodek skoro dvojnásobný. A v dalších letech státní pokladnu čekají příznivé časy. Ministr financí Andrej Babiš tady předpověděl, že pokud se bude ekonomika takto vyvíjet a pokud zafungují ty daňové zákony k 1. lednu 2017, tak by mohla Sobotkova vláda předkládat na rok další vyrovnaný státní rozpočet. Pane premiére, nebylo by, když jsme se bavili o těch třech sazbách, zavedení třetí sazby daně z přidané hodnoty. Vy chcete zrušit druhý pilíř. Stihne se do konce letošního roku tedy druhý pilíř penzijní reformy? Stihnete to do konce letošního roku?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
My jsme prognózovali, že bychom byli rádi, kdyby už od 1. ledna roku 2016 ten druhý pilíř v České republice nefungoval. To je závazek, který máme z koaliční smlouvy. Teď hledáme takovou cestu pro zrušení druhého pilíře, který bude znamenat minimalizaci jakýchkoli rizik pro stát a myslím si, že i pro účastníky v druhém pilíři bude mnohem bezpečnější než setrvávat v systému, který se absolutně nepovedl a který bývalá koalice zkazila tak, aby měli možnost si ty peníze vyzvednout nebo si je převést do druhého, respektive třetího pilíře, který v tuto chvíli funguje.
Václav MORAVEC, moderátor:
Nebylo by tedy logičtější, když se daří ekonomice, abyste nezaváděli třetí sazbu daně z přidané hodnoty, ale abyste, když tady Nečasova vláda zvýšila DPH s odůvodněním, děláme druhý penzijní pilíř, tak zvýšili obě sazby daně z přidané hodnoty o procentní bod, že vy byste mohli, nebude-li druhý pilíř snížit obě dvě sazby na dvacet a na čtrnáct a tu spodní dát na deset, protože se daří ekonomice?
Bohuslav SOBOTKA, premiér a předseda ČSSD:
Ale my jsme měli určité závazky v našem volebním programu, dohodli jsme se na změnách v daních v koaliční smlouvě. A já nejsem stoupencem toho, abychom každý měsíc přicházeli s nějakými novými daňovými návrhy. Proto také chceme, a říkáme to jasně, u třech položek těch sociálně citlivých, zejména léků, chceme snížit DPH z 15 na 10 %. To je výrazný krok, který u léků, kde jsou regulované ceny, bude znamenat skutečně snížení jejich ceny pro občany, současně také rušíme poplatek, který se platí v lékárně, těch 30 korun od 1. ledna příštího roku. Současně rušíme i poplatek, který se platí v ambulanci, to zna