Dluh za podceňování obranyschopnosti země je enormní, říká Jana Černochová
(Ekonomický deník) „Dvouprocentní výdaje na obranu země jsou opravdu jen podlahou, nikoli stropem, a v příštích letech budeme muset ještě přidat. Od mého nástupu do funkce v prosinci 2021 do konce listopadu letošního roku bylo uzavřeno přes 38,5 tisíc smluv za více než 395 miliard korun. V modernizaci je hlavní prioritou nadále výstavba brigády těžkého typu a související projekty, zejména pořízení nových pásových bojových vozidel pěchoty, bojových tanků Leopard a děl ráže NATO,“ uvedla v anketě Ekonomického deníku ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Jaká událost v resortu obrany byla pro vás za končící rok nejdůležitější?
Je těžké vybrat jednu nejdůležitější událost, uplynulý rok byl opět na ministerstvu obrany velmi intenzivní.
Jednou z nejzásadnějších bylo, že v roce 2024 konečně Česká republika začala dávat na výdaje na obranu dvě procenta svého HDP. Po dvou desetiletích tak plníme své závazky. Je potřeba ale zdůraznit, že dluh, který se v resortu za dobu podceňování naší obranyschopnosti nastřádal, je opravdu enormní. I vzhledem k napjaté bezpečnostní situaci tak je zřejmé, že dvouprocentní výdaje na obranu jsou opravdu jen podlahou, nikoli stropem, a v příštích letech budeme muset ještě přidat.
Jaké projekty, akvizice, byste ještě vyzdvihla?
Připomenout mohu například podpis smlouvy na pořízení 24 letounů F-35 nebo na nákup dvou středních transportních letounů C-390 Millennium, pořídili jsme také dalších 14 bojových tanků Leopard 2A4, které jsou nejrozšířenějšími tanky v rámci NATO.
Je to ale jen špička ledovce, v resortu každý rok podepisujeme tisíce smluv. Pokračujeme tak v největší modernizaci Armády ČR v novodobé historii. Od mého nástupu do funkce v prosinci 2021 do konce listopadu letošního roku bylo uzavřeno přes 38,5 tisíc smluv za více než 395 miliard korun.
Co se podle vás naopak ne příliš povedlo a čím to bylo způsobeno?
Armáda musí přidat zejména v náboru a také v udržení stávajících vojáků. I když jsme v této oblasti udělali už řadu kroků, aby se situace zlepšila, a další připravujeme, nedaří se nám nabírat tolik nových vojáků, kolik bychom potřebovali. Počet vojáků tak nestoupá dostatečně rychle.
Problém je i udržení těch zkušených. I zde má armáda co dohánět. Nejde modernizovat armádu bez lidí, nábor a zlepšení podmínek pro sloužící vojáky proto považuji za jednu z hlavních priorit.
Jaké klíčové události pro resort predikujete na příští rok?
Priority pro příští rok zůstávají z logiky věcí v zásadě stejné. Kromě modernizace armády to je zmíněný nábor, kvůli kterému na vládu předložím novelu zákona 221.
V modernizaci je hlavní prioritou nadále výstavba brigády těžkého typu a související projekty, zejména pořízení nových pásových bojových vozidel pěchoty, bojových tanků Leopard a děl ráže NATO.
Plánujeme ale i masivní investice do podpůrných prvků, tedy do logistiky, zpravodajského zabezpečení, vojenského zdravotnictví, ženijního zabezpečení.
Zapomínat nesmíme ani na tvorbu zásob, což je nesmírně finančně náročné. V plánu je i značné navýšení prostředků protivzdušné obrany.
(Autor: Jan Hrbáček)
Rozhovor vyšel na serveru ekonomickydenik.cz.
ministryně obrany
poslankyně PČR
expertka pro obranu