Písemná interpelace na ministra vnitra ve věci návrhu novely zákona o Hasičském záchranném sboru ČR
(www.psp.cz) Písemná interpelace poslance Pavla Žáčka na ministra vnitra Jana Hamáčka ve věci návrhu novely zákona o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru), ve znění zákona č. 183/2017 Sb., (ST 794).
Vážený pane ministře,
obracím se na Vás ve věci návrhu novely zákona o Hasičském záchranném sboru České republiky a o změně některých zákonů (zákon o hasičském záchranném sboru), ve znění zákona č. 183/2017 Sb., (sněmovní tisk 794), dále jen HZS.
Na posledním jednání výboru pro bezpečnost, které se uskutečnilo 24. září 2020, jsem vznesl několik otázek týkající se Vámi předložené novely zákona. Bohužel, mi nebylo ze strany Vašeho prvního náměstka pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání JUDr. Ing. Jiřího Nováčka a genpor. Ing. Drahoslava Ryby dostatečně odpovězeno. Zároveň mě zajímá Váš postoj k pozměňovacímu návrhu Podvýboru pro HZS, který měl být připraven ve spolupráci s HZS ČR.
Rád bych Vás v této souvislosti požádal o odpověď na následující otázky:
- Jak bude vypočítávat HZS konkrétní částky (např. u zásahu u dopravní nehody či hořícího auta), které bude požadovat po pojišťovnách? Kolik v této souvislosti stojí hodina zásahu HZS a proč? Neobáváte se, že by případné zvýšení plnění pojišťoven mohlo vést k zvýšení ceny pro pojistitele?
- Váš návrh zjednodušeně počítá s tím, že „HZS má vždy pravdu“ co se týká informací v tiskopise pro pojišťovnu. Co když jí velitel zásahu mít nebude? Jakým způsobem je zajištěn případný přezkum rozhodnutí?
- Jaký je Váš názor na pozměňovací návrh, který upravuje možné zveřejňování záznamu zásahu HZS? Znamenalo by to, že takové informace a záznamy může HZS zveřejnit ve „veřejném zájmu“ nebo v nějakém „důležitém zájmu“? Jak si to mám představit? Nebude nejednoznačnost pojmů způsobovat v praxi problém?
- Jak v současnosti vypadá proces zveřejňování informací HZS ze zásahu, a to včetně nahrávek a jiných záznamů? Jak je tomu v případě, kdy na místě zasahují a pořizují záznam jednotky sboru dobrovolných hasičů? Jaký druh záznamu můžou pořizovat příslušníci HZS ČR a členi JSDH a jaké mohou následně zveřejňovat?
- Kdo rozhoduje o formě a obsahu zveřejnění zprávy a fotografií z místa zásahu? Pan generál Ryba na jednání výboru mj. uvedl, že o zveřejnění rozhoduje tisková mluvčí a následně se opravil, že ta to dělá až na příkaz krajského ředitele. Můžete tento postup potvrdit?
- Jak je to s dodržováním pravidel nařízení GDPR? Existuje pro zveřejňování informací ze zásahu nějaká metodika? Pokud ano, prosím o její zaslání.
- Jakým způsobem probíhá vnitřní kontrola HZS, a to zejména při kontrole zásahu HZS?
- Kdy budeme znát výsledek kontrolní komise GŘ HZS, která má zhodnotit vedení zásahu při tragickém požáru v Bohumíně?
- Co Vás vede k předkládání návrhů zákonů poslaneckou iniciativou, namísto standardního procesu? V současnosti existuje celá řada již předložené, nebo připravované legislativy z oblasti krizového řízení a bezpečnosti. Z jakého důvodu dochází k štěpení příbuzné legislativy? Proč nepředkládáte návrhy více systematicky?
Děkuji za Vaši odpověď ve lhůtě stanovené Jednacím řádem PS PČR.
S pozdravem
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.
poslanec PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek