Ohrozí ANO fungování VZP? Ředitel Kabátek odvádí skvělou práci

27. února 2018
Ohrozí ANO fungování VZP? Ředitel Kabátek odvádí skvělou práci

(Radiožurnál) Hnutí ANO ovládlo Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR. Ve třicetičlenné správní radě mají jeho zástupci většinu osmnácti hlasů. Co to pro největší českou zdravotní pojišťovnu znamená? Má se ředitel VZP Zdeněk Kabátek bát o své místo? Podle Svobody odvádí Kabátek jako ředitel skvělou práci. „Přes některé výhrady, které jsem k němu z počátku měl, musím říct, že má výborné ekonomické výsledky a dokáže s rozpočtem 300 miliard hospodařit velmi dobře. Myslím si, že je to člověk na svém místě.“

 
 
Svobodův názor sdílí i nová předsedkyně správní rady Adámková za hnutí ANO, která prohlásila, že v současnosti nevidí důvod pro odvolání generálního ředitele VZP. To je ale v rozporu s prohlášením Andreje Babiše, který o Zdeňku Kabátovi v minulosti pronášel velmi ostré výroky, že jde o velmi kontroverzní osobu spojenou s největším kmotrem českého zdravotnictví Markem Šnajdrem.
 
„Myslím, že to vychází z toho že měli možnost seznámit se s fungováním VZP a názor na pana ředitele změnili,“ zamýšlí se Svoboda. Většina osmnácti hlasů ANO ve správní radě je trnem v oku Pirátům. Podle nich by mohl hrozit střet zájmů, Andrej Babiš dříve skrze Hartenberg podnikal ve zdravotnictví. Fond je nyní v Babišově svěřeneckém fondu.
 
„Jestliže někde je absolutní hlasovací moc, může strana prosadit co chce. Zatím to, podle prvních jednání pojišťovny, vypadá, že se skutečně snažíme jednat ku prospěchu věci, prevenci, napravení nepoměru mezi sférou primární péče a sférou ostatních poskytovatelů. První kroky jsou vedené správným směrem.“ Bohuslav Svoboda, místopředseda správní rady VZP
Jestliže někde je absolutní moc, může strana prosadit co chce, zatím se není čeho obávat
 
Je většina ANO ve správní radě rizikem pro fungování VZP? „Hnutí ANO si skutečně může prosadit své plány a názory, ale zatím nemám signál, že by to byly plány ku prospěchu něčeho jiného, než zdravotnictví jako takového,“ ujišťuje Svoboda.
 
Možnými indiciemi, že se směřování pojišťovny začíná odchylovat od zaběhnutého pořádku, by podle Svobody mohla být změna poměru přidělování prostředků. „Kolik jde na primární péči, kolik jde na ambulantní specialisty a kolik do nemocnic a zda ten poměr odpovídá poměru péče, jak je v naší společnosti rozdělena. Negativní by bylo preferování jedné skupiny nebo jednoho menšího oboru. To všechno možné je. O tom rozhoduje sazebník, který je veřejně známý a je možné ho kontrolovat.“
Bohuslav Svoboda

poslanec PČR