Martin Baxa o poplatcích v Blesku: Za ČT a rozhlas jen 25 Kč navíc

7. února 2025
Martin Baxa o poplatcích v Blesku: Za ČT a rozhlas jen 25 Kč navíc

(Blesk) V řádu pár měsíců by podle ministra kultury Martina Baxy měly vzrůst poplatky za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo). A to ze 135 na 150 korun u ČT a ze 45 na 55 u ČRo. Podle ministra je navýšení o 25 korun měsíčně únosné. A bez rozšíření okruhu platících by prý muselo být navýšení do budoucna ještě vyšší.

Kdy očekáváte, že dojde k navýšení poplatku za Českou televizi a Český rozhlas?

Věřím, že příští týden by mohla Poslanecká sněmovna zakončit třetí čtení, což znamená, že můžeme očekávat hlasování. Následuje Senát, který má na projednání měsíc.

To znamená duben, květen?

Už jsem několikrát odhadoval měsíce, které pak nevyšly, ale ano, myslím si, že, pokud vše dobře půjde, reálný může být duben, květen. Nejpozději 1. červenec.

Očekáváte, že třetí čtení proběhne v poklidu, nebo máte signály, že budou obstrukce?

Myslím si, že obstrukce lze očekávat, koneckonců to říkal Tomio Okamura i Andrej Babiš. Ale my jsme odhodlaní mediální novelu prosadit.

Chápu, že obě média požadují peníze navíc a argumentují, že se poplatky nezvedaly roky, ale na druhou stranu vidíte nějaký prostor, kde by mohly šetřit?

Je jen málo firem a vlastně i málo rodin, které v jednom případě 20 let a v druhém nějakých 17 let hospodaří se stejnými příjmy. Je potřeba říct, že se poplatky nezvedaly právě těch 20 a 17 let a Česká televize i Český rozhlas hospodaří se stejnými příjmy. Ve schváleném rozpočtu na rok 2025 například Česká televize počítá s propuštěním 100 lidí, což už se vlastně v současné době děje. Velmi významně se škrtá ve výrobě, tedy v tvorbě vlastních pořadů. Z toho vyplývá, že úspory již běží.

Ozývají se hlasy, že není nutné, aby veřejnoprávní médium vyrábělo každý rok vánoční pohádku, aby mělo formáty typu StarDance, za které se platí licence. Že je načase toto přenechat soukromému sektoru…

Říkám na to takovou jednoduchou větu: česká média veřejné služby mluví ke všem. V případě Českého rozhlasu doslova, v případě České televize je to trošku obrazně. Každý člověk v Česku se může v médiích veřejné služby najít, pro každého něco nabízejí. Pro většinové publikum třeba velké sportovní přenosy, seriály nebo vánoční pohádku. Pro významně menšinové publikum to jsou dokumenty a třeba sporty, které se jinak na televizní obrazovku nedostanou. A také je tu kontinuální zpravodajství ČT24. Myslím si, že je užitečné a prospěšné – obě tato slova jsou důležitá – abychom taková média měli za, řekl bych, velmi uměřených nákladů. Zvýšení poplatků o 25 korun je únosné.

Ten poplatek se ale navýší a ještě rozšíří o uživatele, kteří mají jen internetové připojení.

Především chci zopakovat, že platí pravidlo jedna domácnost, jeden poplatek. A pro naprostou většinu lidí, což je 3,3 milionu domácností u televize a 3 miliony domácností u rozhlasu, se změní jen to, že se o 25 Kč měsíčně zvýší souhrnně poplatky za obě média. Tu částku nechci zlehčovat, ale myslím, že je únosná a také smysluplná. Současně máme několik set tisíc domácností, které zatím neplatí a mají připojení k internetu. Divácké a posluchačské návyky se mění, dnes hodně lidí sleduje televizi, ale už ne terestrickým vysíláním, ale díky internetu. Nadešel čas k technologické změně a předpokládáme, že bude nabíhat postupně. Jsou země, které se už na změnu adaptovaly. A kdybychom teď nepřistoupili ke zvýšení poplatků, tak by později musely být mnohem vyšší.

Odpůrci této změny ale říkají, že to je daň z internetu.

Daň z internetu to v žádném případě není, protože 3,3 milionu domácností budou platit jen o 25 Kč víc. Ten argument je vlastně nesmyslný v základu, protože kdyby to byla daň z internetu, tak by museli platit všichni, což určitě nebudou.

Andrej Babiš přišel s tezí na sloučení České televize a Českého rozhlasu. Co na to říkáte?

Že je to účelový návrh a ekonomický nesmysl, protože žádné podstatné úspory by se tím nezískaly. Chci podotknout jinou věc, Andrej Babiš říká, že by se měla média veřejné služby platit ze státního rozpočtu. To je nyní v součtu zhruba 10 miliard korun, a kdyby se hradilo ze státního rozpočtu, tak opravdu platí všichni, kteří platí daně. Dalším důvodem, proč média neplatí ze státního rozpočtu, je zaručení jejich nezávislosti a stability. Návrh na sloučení ČT a ČRo, který jsem slyšel od Andreje Babiše, není žádný odborný návrh. A pokud Andrej Babiš říká, že někde sloučená média fungují, jsou to země, kde to tak je velmi dlouho. Slučování rozhlasu a televize se odehrálo třeba na Slovensku, ale nemyslím si, že jde o úplně relevantní příklad.

Ještě se zeptám na pozměňovací návrh, kterým vaši kolegové chtějí omezit sponzorské vzkazy, kterými dle návrhu Český rozhlas obchází pravidla pro reklamu v médiích veřejné služby. Vy tento návrh podpoříte?

V současném návrhu je už poměrně významné omezení sponzorských možností pro Českou televizi. To není proti duchu toho zákona, protože návrh novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu není zákonem jenom pro ČT a ČRo, je to návrh, který má zajistit stabilitu na trhu médií, kam patří média veřejné služby i soukromá média. A když zvyšujeme poplatky pro veřejnoprávní média, tak současně k tomu děláme kroky, aby nebyla znevýhodněna média soukromá. Proto se omezuje sponzoring třeba u České televize. Kolegové Bendl a Salvetr předložili pozměňovací návrh, který poměrně významně omezuje obchodní sdělení – chci používat ten přesný termín – Českého rozhlasu.

Citoval jsem, co je napsáno v odůvodnění pozměňovacího návrhu.

Jasně. My jako ministerstvo s tímto pozměňovacím návrhem souhlasíme. A připouštím, že vyvolává velkou debatu. Na druhé straně je dnes na trhu vedle Českého rozhlasu, který má klasické vysílání stejně jako soukromé stanice, i mnoho soukromých podcasterů, kteří mu vlastně konkurují víc. Proto si myslím, že když má být vyrovnaný trh, je správné, aby obchodní aktivity veřejnoprávních médií byly omezeny.

Takže až budete dotázán na plénu Sněmovny na stanovisko ministra, bude souhlasné?

Už jsem ho jednou řekl. Když to projednával mediální výbor, tak už jsem ho podpořil. A na plénu Sněmovny souhlas zopakuji.

(Autor: Jakub Kopřiva)

Rozhovor vyšel na Blesk.cz.

Martin Baxa

ministr kultury
místopředseda strany
poslanec PČR
krajský zastupitel
předseda regionálního sdružení