FLEXINOVELA ZÁKONÍKU PRÁCE A REFORMA PRACOVNÍHO TRHU – PODROBNĚ A STRUKTUROVANĚ

Do pár vteřinového videa na sociálních sítích se ke komplexnějším věcem, jako je Flexinovela zákoníku práce a reforma trhu práce, nikdy nemůže vejít vše podstatné (to by nezvládla žádná reportérská hvězda, natož pak já 😊). Takže nejpodstatnější věci, které Flexinovela zákoníku práce přináší, moc rád pro všechny zájemce z řad zaměstnavatelů i zaměstnanců shrnuji podrobněji a strukturovaně níže.
Hlavní změny při VZNIKU pracovního poměru
- Firmy si budou moci s nově nastupujícími zaměstnanci sjednat delší zkušební dobu – maximální délka zkušební doby se zvyšuje u běžných zaměstnanců ze 3 na 4 měsíce a u vedoucích zaměstnanců ze 6 na 8 měsíců.
- U tzv. zástupů (pracovní poměr je sjednán jako zástup za dočasně nepřítomného zaměstnance během mateřské/otcovské/rodičovské dovolené) bude nově platit racionální výjimka ze zákazu řetězení pracovních poměrů na dobu určitou (ze současného pravidla „dvakrát a dost + max. 3 roky“).
Hlavní změny při ZÁNIKU pracovního poměru
- Nově začne výpovědní doba běžet již dnem doručení výpovědi druhé straně (nikoliv až prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi).
- V případech výpovědi pro porušení pracovních povinností zaměstnancem se výpovědní doba zkracuje na 1 měsíc.
- V návaznosti na předchozí změnu se prodlužuje subjektivní (ze 2 na 3 měsíce) a objektivní lhůta (z 1 roku na 15 měsíců), během které může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď nebo okamžitě zrušit pracovní poměr pro porušení pracovních povinností zaměstnancem.
- Výpověď bez uvedení důvodu (ač ji ve svých právních řádech dlouhodobě mají velmi civilizované právní a sociální státy, např. Rakousko nebo Švýcarsko) nakonec při reformě neprošla.
- Při skončení pracovního poměru pro pracovní úraz/nemoc z povolání bude dosavadní 12-měsíční odstupné (doposud hrazené zaměstnavatelem) plnohodnotně nahrazeno novou (pro zaměstnance stejně vysokou!!!) náhradou krytou z povinného pojištění odpovědnosti zaměstnavatelů z pracovních úrazů/nemocí z povolání.
Hlavní změny ve VYPLÁCENÍ MZDY zaměstnancům
- Nová možnost ryze dobrovolné dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem o výplatě mzdy v cizí měně (při objektivních důvodech – např. práce a pobyt zaměstnance v zahraničí apod.). Veškeré povinné odvody zůstávají povinně přepočítávány a odváděny zaměstnavatelem logicky v českých korunách.
- Posun do 21. století a otočení dosavadního principu – Flexinovela jako primární způsob výplaty mzdy určuje bezhotovostní převod na bankovní účet zaměstnance (zaměstnanec může odmítnou nebo nesdělit zaměstnavateli číslo bankovního účtu – pak bude mzda nadále vyplácena v hotovosti).
- Dalším skokem do 21. století je zavedení možnosti a podmínek pro doručování mzdových výměrů zaměstnavatelem zaměstnancům elektronicky.
Hlavní změny v podpoře slaďování pracovního a rodinného ŽIVOTA RODIČŮ MALÝCH DĚTÍ
- Zaměstnanci na rodičovské dovolené konečně budou moci u svého zaměstnavatele vykonávat stejnou práci jako před nástupem na rodičovskou dovolenou, a to na základě pružných dohod o pracovní činnosti nebo dohod o provedení práce.
- Pro rodiče malých dětí se zavádí garance návratu přímo na původní pracovní pozici a stejné pracoviště v případě návratu z rodičovské dovolené před dosažením 2 let věku dítěte.
- U zaměstnanců pečujících o malé děti se věková hranice dítěte pro nutnost souhlasu s pracovní cestou mimo obec pracoviště/bydliště zaměstnance posouvá z 8 let na 9 let věku dítěte.
Hlavní změny v možnosti PRÁCE MLADISTVÝCH
- Flexinovela umožní, aby nezletilí od 14 let (bez ohledu na to, zda dokončili povinnou školní docházku) mohli vykonávat lehké práce během hlavních letních prázdnin – to poskytne mladým lidem více příležitostí k získání pracovních zkušeností a přivýdělku během letních měsíců.
Hlavní změny v oblasti PODPORY V NEZAMĚSTNAOSTI a motivace lidí ke ZMĚNĚ PRÁCE pro dosažení vyšších výdělků
- Flexinovela sjednocuje maximální výši podpory v nezaměstnanosti a při rekvalifikaci nově na 80 % průměrné mzdy – to by v roce 2025 odpovídalo 36 086 Kč (pro srovnání – současná max. výše podpory v nezaměstnanosti je 26 163 Kč, zatímco při rekvalifikaci je 29 320 Kč).
- Flexinovela zvyšuje podporu v prvním období nezaměstnanosti na 80 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku (dosud 65 %), ve druhém období zůstane podpora na 50 %, ve zbývající třetí části podpůrčí doby se sníží na 40 % (nyní 45 %).
- Aby se lidé nebáli měnit zaměstnání a získávat tím lépe placenou práci, tak reformou se konečně ruší snížení podpory pro uchazeče, kteří odešli ze zaměstnání sami nebo dohodou bez vážných důvodů – doposud tito uchazeči o zaměstnání pobírají po celou podpůrčí dobu diskriminační podporu jen ve výši 45 % předchozího výdělku.
Reforma pracovního práva a trhu práce prošla Sněmovnou. Chci pevně věřit v to, že se „zbytečně nezasekne“ v Senátu či u prezidenta republiky a že vstoupí v účinnost od pololetí tohoto roku.
poslanec za ODS a zastupitel města Pardubic