Kolik se platí za obranu?
![Kolik se platí za obranu?](/media/content/post/0666/66634_big.jpg)
Opakovaně se u nás diskutuje o výši výdajů na obranu. Standardem pro země NATO jsou dvě procenta HDP, což je podíl, který jsme nedávno konečně naplnili i my. Nedávná Trumpova slova o potřebě zvýšit výdaje na pět procentech tady všechny vyděsila.
Na serveru Novinky.cz teď ale vyšlo zajímavé srovnání, kolik jsme za obranu platili dřív.
V letech 1945 až 1989 tento výdaj NIKDY NEKLESL pod 5 procent československého HDP. Někdy bývaly armádní výdaje i výrazně vyšší.
První československá republika v době sílícího nebezpečí ze strany Německa dávala na obranné výdaje dokonce přes deset procent HDP!!! Že pak svůj obranný potenciál nevyužila, je věcí politických rozhodnutí, nikoliv armády; ta byla k obraně vlasti připravena.
Nejvíc peněz z armádního rozpočtu šlo na nákupy sovětské vojenské techniky a její následný servis. Tanky ani stíhačky MIG jsme samozřejmě nevyráběli u nás a tehdejší ministerstvo národní obrany by ani nenapadlo pomýšlet na nějaký tendr.
Od roku 1990 šly výdaje na obranu naprosto bezprecedentně dolů. V domnění, že historie skončila a čeká nás už jen mír a blahobyt, jsme výdaje na obranu osekali na totální minimum. Tudíž dnes i pouhá dvě procenta HDP dnes někteří kritici napadají jako zbytečná…
Nejsou zbytečná. Pokud nechceme být bezbrannou lacinou kořistí, bez výdajů do obranyschopnosti to prostě nejde. A jestli někdo slibuje, že jde, je to buď lhář, nebo potenciální kolaborant s budoucím okupantem.
poslanec PČR