Události, komentáře: Česko je nezávislé na ruských surovinách

14. ledna 2025
Události, komentáře

(ČT24) Podle ministra financí Zbyňka Stanjury Česko tím, že si „může vybírat, odkud koupí plyn a ropu,“ posílilo energetickou bezpečnost a energetickou nezávislost. „V okamžiku, kdy nejste na nikom závislý, (…) máte možnost volby. V okamžiku, kdy jste závislý, tak reálně možnost volby nemáte,“ uvedl Zbyněk Stanjura v úterních Událostech, komentářích ČT24.

„Jsme technicky připraveni na to, že kdyby byla potřeba – zatím naštěstí není – tak jsme schopni pokrýt celou potřebu ropy v České republice ropovodem TAL plus,“ pokračoval Zbyněk Stanjura. Připomněl také vybudování „nezávislého ropovodu“ z Ingolstadtu v devadesátých letech, kde prý dostatečná kapacita pro Česko byla.

Zbyněk Stanjura v otázce možného zvýšení cen při přepravě uvedl, že se cena přepravy podílí na jednom litru pohonných hmot zhruba patnácti až třiceti haléři. Souhlasil však s Havlíčkem v tom, že u pohonných hmot jde často o otázku marží konkrétních rafinérií. „Díky tomu, že je otevřená soutěž, nemá nikdo tak monopolní postavení, aby marži neúměrně zvyšoval,“ řekl Stanjura.

Navýšení kapacit TALu tak nebude mít dle něj žádný dopad na ceny pohonných hmot.


Přepis rozhovoru:

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Energetická bezpečnost. Do Česka plynovody vedou ze západního i východního směru, přes hraniční předávací body s Německem a Slovenskem. Lanžhot je místo, kudy do Česka přitékal ruský plyn. Tady je čistá bilance toku plynu do Česka po odečtení pouhého tranzitu někam jinam. Před válkou v roce 2021 tuzemsko nejvíc plynu získávalo přes Brandov. V průměru téměř 23 000 000 m3 za den. Loni se ale dodávky vyrovnaly, polovina šla ze západu a polovina z východu. Letos už východní cestou neproudí nic, žádný plyn, když Ukrajina zastavila tranzit přes své území. Pokrýt spotřebu pomáhá i terminál na zkapalněný zemní plyn v nizozemském Eemshavenu, ve kterém si Česko prostřednictvím společnosti ČEZ pronajalo kapacitu do roku 2027. Potom využije terminál v německém Stade.

Petr FIALA, premiér a předseda strany /ODS/:

Dosáhli jsme situace, kdy nás Vladimir Putin nemůže vydírat ani prostřednictvím ropy, ani tím, že řekne, že zastaví dodávky ropy. A je to díky tomu, že jsme rozšířili kapacitu ropovodu TAL. V závislosti na plynu, na ruském plynu jsme se dokázali zbavit už v loňském roce.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ministr financí, místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. Dobrý večer, pane ministře.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Dobrý večer.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

A místopředseda Poslanecké sněmovny, stínový premiér a stínový ministr průmyslu a obchodu hnutí ANO Karel Havlíček, dobrý večer.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Hezký večer, díky za pozvání.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane ministře, co Česká republika získala tím, že si může vybírat, kde koupí plyn, kde koupí ropu?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Posílila energetickou bezpečnost a posílila energetickou nezávislost. Já myslím, že to je klíčová zpráva pro všechny, kteří žijí nebo podnikají v České republice. To já bych řekl, že je to úplně nejdůležitější, protože v okamžiku, kdy nejste na někom závislí, tak přesně, jak jste říkal před chvílí, máte možnost volby. V okamžiku, kdy jste závislí, tak reálně možnost volby nemáte. A možná, když dneska jsme mluvili o ropovodech, tak v únoru 2022 vlastně začala ruská agrese na Ukrajině a my jsme vlastně bezprostředně začali řešit vlastně odstřižení se od závislosti na ruských dodávkách, ať už plynu nebo ropy. Takže my jsme vlastně oživili projekt toho rozšíření toho ropovodu TAL, říkáme tomu TAL PLUS. Já vlastně nevím, proč minulé vlády a minulé vedení Mera ten projekt pozastavilo. A myslím, že i díky diplomatickému úsilí se nám povedlo získat souhlas ostatních akcionářů, protože Česká republika prostřednictvím podniku Mero tam má pouhých 5 % v tom TALu. Někdy v březnu nebo v květnu 2023 jsme podepsali smlouvu s ostatními akcionáři, do konce roku 23 se vybral dodavatel, celé to bylo směřováno k 1. 7. roku 2025. Reálně jsme hotovi, to znamená, jsme technicky připraveni na to, že kdyby byla potřeba, ona zatím naštěstí není, tak jsme schopni pokrýt celou potřebu ropy v České republice právě tím ropovodem TAL PLUS. A já bych v této chvíli připomněl i naše předchůdce, kteří v roce 1994 vlastně vybudovali ten nezávislý ropovod z Ingolstadtu, tam ta dostatečná kapacita pro Českou republiku už byla od začátku. To byl první krok, jak se zbavit stoprocentně závislosti na ruské ropě. A nám se povedlo navýšit tu kapacitu vlastně z Terstu do toho Ingolstadtu.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Havlíčku, klíčová zpráva, jak, říkal pan ministr, a s otazníkem k tomu ještě doplním, dobrá zpráva pro Česko?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Co se týká toho ropovodu, tak rozhodně to je dobrá zpráva. Tam já souhlasím, že v těch devadesátých letech se udělal ten základ, vytvořilo se přibližně 50 na 50 v závislosti 50, ruská ropa, 50 neruská ropa. Pak někdy v roce 2012 byl důležitý krok, kdy se získalo 5 % v těch ropovodech, někdy v roce 2015, 16, nepletu-li se, tak vlastně se udělala studie proveditelnosti a tato vláda dotáhla ten projekt. Já myslím, že to je dobře, vždycky je dobrý, pokud se zvýší kapacita těch ropovodů. Já bych trochu jenom polemizoval u těch plynovodů.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Můžeme u té ropy ještě chviličku zůstat. Pan ministr to tady připomněl, ono to padlo odpoledne na té tiskové konferenci, kterou jste s panem premiérem, pane ministře, měli. Pane Havlíčku, i pan Pantůček o tom ostatně mluvil, že ten projekt tady byl, a on se pozastavil. Proč se dřív nezvýšila nebo nezajistila nezávislost České republiky na ruské ropě, a to, že by se přestala odebírat třeba, ale ta nezávislost, aby tady byla.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Na to se vytvořila tehdy, pokud já mám ty dobré informace, někdy v tom roce 2015, 2016, studie proveditelnosti a ta studie proveditelnosti ukazovala různé varianty, to znamená, jakým způsobem vlastně posílit tu kapacitu, těch variant bylo víc, pokud se nepletu. Podstatné bylo to, že vlastně nikdy zde nebyla závislost absolutní na té ruské ropě, bylo to přibližně 50 na 50. A ono ve své podstatě ani teď to není tak, že by vlastně ten stát rozhodnul, jestli se bude či nebude odebírat ruská ropa. Teď je to o tom, že se musí rozhodnout PKN Orlen, čili vlastník Litvínova a Kralup, a ten se rozhodne - ad jedna, tedy podle ceny, ad dva, podle technologických možností a logistiky, to znamená, on si musí najet v tomhle tom případě Litvínov, protože Kralupy už dlouhodobě berou jenom ropu z té jižní větve.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

No, ale na to je připravený. Aspoň to dnes znělo.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Je to připraven. A poté samozřejmě je to otázka, jestli bude či nebude embargo, samozřejmě. S tím, že, ale uvědomme si jednu věc, a to jenom pro dokreslení té situace, a to není chyba vlády a ta vláda na to neměla žádný vliv pochopitelně. Tak vlastně za nás se odebíralo 50 na 50 procent ruské ropy a neruské ropy a teď vlastně PKN Orlen v těch posledních třech letech to zvýšil až na 60 % ruské ropy. Znovu říkám, to není chyba vlády. Tam se rozhodl prostě privátní subjekt a otázka, proč se tak rozhodl, on se tak rozhodl podle ceny. A teď logicky ještě je třeba doříct to, jestli se to projevilo v tom, že kupoval levnější ruskou ropu na cenách nafty nebo benzínu. No, neprojevilo se to na tom, protože vlastně když se podíváte na rafinérskou marži, tak byla skoro desetinásobně větší. Čili já tím chci říct, že vlastně do značné míry to je vždycky v rukou toho vlastníka těch rafinérií, toho, kdo vlastně je...

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Když jsme u těch cen...

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Všiml jste si, že pan Havlíček neodpověděl na tu otázku, proč se to pozastavilo? Já jsem to nezkoumal.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Protože bylo víc variant, tam se ho vyhodnocovali všechny varianty.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Ale nevyhodnotila se žádná. Nechali jste status quo. Fakt jsem to nezkoumal. Proč se to tak stalo.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ta odpověď tady ale vlastně padla, nebyla ta stoprocentní závislost.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Nebyla zde stoprocentní závislost.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Ale přece víte, že Putin se pokoušel, používat tyto energie jako zbraň pro své politické cíle, ať už ropu nebo plyn. Takže podle mě kdyby to bylo dřív, tak by to bylo dobře. Ale říkám, my jsme to nastartovali. Já jsem dneska děkoval všem, celému kolektivu z Mera a všem, kteří se na tom podílí, protože ta doba od zahájení toho projektu do ukončení je rekordně krátká. V podstatě ta investice bude stát, stála cca 1,5 miliardy. A my jsme zhruba před těmi dvěma lety stáli před rozhodnutím, jestli třeba na to nevyužijeme evropské peníze, protože ta možnost se jako nabízela. Já jsem tehdy rozhodl, že půjdeme cestou jenom vlastních zdrojů společnosti Mero, protože to byla nejrychlejší cesta. Nakonec se ukázalo, že to rozhodnutí bylo správné. My jsme nemuseli vyjednávat, plnit nějaké milníky a pořád něco vysvětlovat. I tak jsme museli Evropskou komisi přesvědčit, že to navýšení TALu je v zájmu České republiky. Já jsem na té tiskové konferenci děkoval, já bych to tady klidně zopakoval. Na tom diplomatickém úsilí se podílel Václav Bartuška a Tomáš Pojar. Já myslím, že je dobré připomenout i ty lidi, kteří třeba na první dobrou nikoho nenapadnou, že se podíleli jako pozitivně. A povedlo se nám přesvědčit ty ostatní spoluakcionáře plus i tu Evropskou komisi, že pro Českou republiku, ale i pro Evropu jako celek je to dobrá věc. Protože když máte možnost výběru, tak je vždycky lepší, než když jste závislí, i když ano, je to pravda, bylo to 50 na 50 a teď nejsme závislí vůbec.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Jasně, ale.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Proč jste to pane Havlíčku, nevyhodnotili, že je to lepší pro Českou republiku to udělat notabene, když ty projekty tady byly?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Tam to byla ta studie proveditelnosti byla a vyhodnocovalo se, která z těch cest je nejlepší. Tam těch variant, co posílit, bylo vícero v té době. A to stejně bych mohl, pane ministře, říkat, proč jste to neudělali v roce, když jste byl u vlády někdy v roce 2012, 13, 14, no, protože bylo 50 % ruského 50 ostatního.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Vy jste ale správně říkal, nám se povedlo v tom roce 2012 získat první akciový podíl v tom TALu. Ano, do té doby jsme neměli nic, to byl první krok, pak jsme ty další nestihli osm let.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Ale neuvažovali jste o tom? Prostě někdo samozřejmě v té době, a já vám to nevyčítám...

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Tehdejší vedení Mera, které vy jste vyměnili, má na to vláda právo. Já to nijak nezpochybňuju. O tom uvažovalo už tehdy.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Že se to tehdy zahájilo, teď se to dotáhlo.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Nezahájilo se.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Zahájilo se… jste se udělal jednoznačně, samozřejmě ano.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Pak jste osm let neudělali nic.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Ne.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Je to pravda.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Teď je tady finále. Pojďme do budoucna. Budeme si muset za tuhle nezávislost, pane ministře, něco připlatit? Protože ta ropa se sem musí nějak dostat a ty jiné cesty než s odpuštěním roura asi budou dražší. Budeme si muset něco připlatit, máme počítat s tím, že ropa bude dražší, pohonné hmoty budou dražší?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

To jsou různé otázky, tak jako cena přepravy se na jednom litru pohonných hmot podílí asi 15–30 haléři, takže to je zanedbatelné. Cena těch ropných produktů, to znamená to, co známe, je to zhruba 60 % z té ropy, která přiteče do České republiky, že se používá na benzín a naftu, a ta se neutváří v České republice. To znamená, když si vezmeme ten evropský trh tady v tomhle otevřený, tak ta cena se dělá na evropském trhu, ne v České republice. A souhlasím s tím, že velmi často je otázka marže konkrétních rafinérií, ale díky tomu, že je otevřená soutěž, tak někdo nemá tak monopolní postavení, aby tu marži neúměrně zvyšoval. Takže co se týče pohonných hmot, neočekávám žádnou změnu. V důsledku tohoto rozhodnutí. Mohou nastat jiné faktory. Nechci tím strašit, ale určitě ne tím, že navýšíme kapacity TALu, to nebude mít žádný dopad do cen pohonných hmot.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Souhlas?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Obecně, nelze to jednoznačně říct, obecně lze říct, že o co méně bude zdrojů, o to více by logicky měla růst cena těch finálních produktů. Je pravda, že se to samozřejmě kontroluje stran konkurence. To znamená, ta vláda na to nemá bezprostřední vliv, ale pochopitelně, že může vzrůst cena, pokud by bylo té ropy nedostatek, tak to samozřejmě, a to se může projevit samozřejmě i skrz ropné produkty, protože uvědomme si.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Jenom říkám, že způsob transportu, cesta.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Ano.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Je jiný faktor, než to, o čem mluvíte vy.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

To ano, ale samozřejmě ta rafinérka tam byla. Ne, ty ropné produkty.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ale já bych se k nim dostal k těm ropným produktům, ty jsou notabene nejvíc, pokud se nemýlím primárně ze Slovenska vozí do České republiky.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Nejenom ze Slovenska.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Primárně z Německa.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Z Německa?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

A ze Slovenska se vozí rovněž, ale můžou se vozit z Německa.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Největší objem de facto se v posledních měsících vozí z Německa.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

A u těch ropných produktů tam je to samozřejmě trošku komplikovanější, protože tam dochází k tomu, že i navzdory embargu se sem vozí ropné produkty z Indie, z Turecka do celé Evropy, ze Srbska, mimo jiné poslední dobou. A to ve finále znamená, že vlastně nemůžeme zcela jednoznačně deklarovat nezávislost na těch finálních ropných produktech, protože to v podstatě není schopen prakticky nikdo ovlivnit.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Tady je důležité říct, že stoprocentní kapacita rafinérií v České republice, nechci říct českých rafinérií, protože ony nejsou v českých rukou, nepokrývá spotřebu České republiky. To znamená, vždycky musíme dovážet, tím by se veškerá produkce rafinérií v Litvínově, v Kralupech umístila na český trh, jako že se to neděje, tak to nestačí a musíme dovážet ty ropné produkty.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Plyn nepřitéká žádný od ledna, protože neteče přes Rusko. Prozatím po něm ponechme stranou, že teoreticky může téct jinudy. Já si chci zeptat na něco jiného. Tím odstřižením získává Donald Trump nějakou silnou páku na Evropu? Vy jste se odstřihli nebo se odstřihnete, to je jedno a teď budete kupovat ode mě a já si budu diktovat ceny, nebo na vás uvalím embargo. Tohle Evropě hrozí?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Já si myslím, že ne. To, že Evropa vozí plyn ze Spojených států, částečně i z Kanady, je prostě fakt, který prostě nezávisí na tom, jestli ten tranzit přes Ukrajinu pokračuje, nebo ne. Ta informace, že ta smlouva končí na konci loňského roku, byla veřejně známá. Já myslím, že všichni měli čas se na to připravit. To znamená, v této chvíli to nezpůsobilo nic na evropském ani českém trhu.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Má se Evropa, Česká republika, Evropa okamžitě podívat někam jinam, když...

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Ale to Evropa i Česká republika udělala v tom roce 2022. Už tehdy mnozí odborníci říkali, na rozdíl od zase jiných odborníků a třeba i politiků, kteří strašili, že na světě je plynu dostatek. Ukázalo se, že je to pravda, že je důležité vyřešit logistiku. Nám se povedlo jako České republice získat tu kapacitu v Holandsku, a to je 3 miliony kubických metrů ročně, což bylo vlastně důležité pro to, abychom tu nezávislost získali. Je to do roku 2027.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Něco víc než třetina toho, co potřebujeme. Ty 3 miliony.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Ne, dneska už je to mnohem víc, protože jestli mám dobrá čísla, předběžná čísla, tak loni ta spotřeba v České republice byla asi 6,1 miliardy a 3 miliardy máme tu kapacitu.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Já jsem slyšel 8–9.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

A teď musíme říct, něco je v těch zásobnících a něco ten rok vlastně přiteče, ta roční spotřeba nikdy nepřiteče pouze v tom daném kalendářním roce, ale taky se samozřejmě v těch zimních měsících, jako vidíme teď, čerpá z těch zásobníků, které se obvykle plní v letních měsících.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Dobře, ale pro plyn je kam jet. Nějaké významné dopady na cenu. Právě proto, že je kam jet, očekáváte kapacity dostatečné.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Ano. Je to tak.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Je Česko zajištěno stran plynu?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

To si myslím, že tady by neměl nastat problém jako stran zajištění, ale nelze hovořit o nezávislosti do doby, dokud bude proudit ruský plyn do Evropy, protože to Česká republika nijak neovlivní. Kam stále vedou dvě trubky, jedna východní trubka a druhá říkejme ta západní, ta z Německa, přes tu východní trubku se odebíral teď v těch posledních měsících plyn, to znamená, měli jsme zde ruského plynu 95 procent. A ten stát s tím prakticky nebyl schopen udělat nic. Protože to nakupují tak, jak jsme vždycky říkali, privátní firmy. A co se týká té severní trubky, tak ani tam není zajištěno, že to nebude ruský plyn, protože Francie znásobila nákupy ruského LNG a ten poté překlápí zpátky do zemního plynu a zase tou západní trubkou k nám proudí směska. V té směsce, kde je logicky pravděpodobně i ruský plyn. S tím, že je úplně jedno, jestli se to kupuje přes přístav nebo od Norů nebo od kohokoliv jiného. I v minulosti nekupoval nikdo plyn z Ruska, ten se kupoval zejména přes tu severní trubku, přes tu německou trubku a kupovalo se to od německých obchodníků. S tím, že to, že tam byl zejména ruský plyn, bylo dáno tím, že tam logicky proudil přes Nordstream jedničku, čili smíchal se tam. Poté, co se ukončil vlastně provoz Nordstream jedničky, tak v tu chvíli vlastně se nešel… plynu, ale i když se třeba uzavřel kontrakt s Nory, a to málokdo ví, tak těch 20 let sem pochopitelně nešel norský plyn, ale vždycky to byl ten plyn ruský, zejména ruský.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Pan místopředseda dneska říkal mnoho vět, ale zaměnil nezávislost s nulovými dodávkami, to jsou dva různé pojmy. Nezávislí jsme, ty nulové dodávky je jiná.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Jsme byli vždycky.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Ne, ale vy jste říkal, že nezávislost není, já říkám, že nezávislost je, jsme nezávislí. Tu situaci v listopadu a v prosinci, kdy opravdu ti privátní obchodníci nakupovali převážně ruský plyn, to je fakt. Taky způsobilo i ty německé poplatky. No, a transport plynu. Dneska eurokomisař, tehdejší ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela to zvedl na evropské úrovni, získali jsme spojence a německý parlament. Vlastně od 1. ledna letošního roku ten poplatek pro jiné než německé zákazníky zrušil. To znamená, je to i pozitivní zpráva pro cenu toho plynu, která půjde ze západu. A nikdy nebylo, můžeme si říkat, že je to dobře nebo špatně, embargo na ruský plyn. Takže ano, v této chvíli může ruský LNG plyn proudit do Evropy, ale samozřejmě je to mnohem míň, než kolik proudilo těmi trubkami. Ale co je podstatné, v Evropě, jako v celku dramaticky klesla spotřeba ruského plynu proti roku 2021.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Ale jednu věc….

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

A ještě, řekněme si, já bych chtěl, jenom dokumentoval, když jsem říkal, že Putin a jeho režim se to používal jako zbraně. Nastala paradoxně situace v těch předchozích letech před útokem Ruska na Ukrajinu, že vlastně kapacitu zásobníků si rezervovaly ruské firmy a podle mě úmyslně nenaplňovaly tu kapacitu. Taky Němci jim to vlastně vzali. Takže to bylo součástí toho, co říkám, že to nebyla normální jako kategorie pro obchod, ale Putin a jeho režim to používal jako zbraň pro své politické cíle.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

To je pravda.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

A jedním z těch nástrojů bylo, že neplnili kapacitu evropských zásobníků, kterou nakoupili, a to už naštěstí neplatí.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Ale já jsem chtěl říct důležitou věc, to znamená, správně jste to řekl, tím pádem vlastně ten stát vlastně nevytváří tu nezávislost. Ten stát měl stále tu německou trubku. A buď tam šel z Norska, nebo tam šel od obchodníků, anebo tam jde dneska z přístavu.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

A máme tři miliardy, které jsme neměli…

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Ale stejně nemáte garantovaný, že tam odtud je máte. To je jenom fakturačně, pane ministře, ale vždycky vy můžete si objednat u Holanďanů, ale stejně vám tam dojde ta směska plynu, která se tam smíchá.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Navážu na otázku pana redaktora. Dneska tam převážně proudí tankery ze Spojených států.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

No ano, protože je odpojený Nord Stream jednička.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Neřešme teď, prosím, molekuly. Já se chci ujistit v jedné věci, pane místopředsedo Havlíčku, když říkáte, to nakoupí soukromé subjekty, vláda s tím nemůže nic dělat. Naznačujete tím, že by se na tom mělo něco změnit, že by si stát měl zestátnit rafinérie, třeba zestátnit ty, kteří nakupují a prodávají plyn?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Podle mě...

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Chci se ujistit jenom.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

… v tuto chvíli už je to nereálné a v dané chvíli vycházejme z toho tak, jak je to uděláno.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

A je v pořádku, jak to máme, takže na tom by se nic měnit nemělo.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Můžeme diskutovat o tom, proč to nastalo, protože to nastalo někdy na přelomu tisíciletí, někde mezi lety 1998–2004, kdy se tady vlastně zprivatizovala jak komplet plynová infrastruktura, tak teda i ta rafinérie.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Já jsem se chtěl jenom ujistit, jestli stát si tady nemá něco kupovat, vyvlastňovat něco takového. Ne, v tom...

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Já se netajím tím, že kdyby byla možnost odkoupit zpět rafinérie, tak já bych to doporučoval. Já to považuju za chybný krok tehdejší vlády nebo vlád, které to rozhodly.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

A to bylo opoziční smlouvě. Vzpomínáte se tenkrát?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Já jsem neútočil na vás?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Já neútočím. Já jenom konstatuju.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Bylo to za vlády Miloše Zemana, to je fakt. Ale já jsem nechtěl ani konkrétně jmenovat, můžu jmenovat. Já to považuju za chybný krok z hlediska energetické bezpečnosti a energetické nezávislosti. Dneska tohle na stole není. Kdyby náhodou se polský stát rozhodl, že by to aktivum chtěl prodat, tak si myslím, že by bylo záhodno vést seriózní jednání, ale na stole to prostě není. A byl to chybný krok z hlediska energetické bezpečnosti. Tehdy mohla možná ne, možná, určitě přinesl nějaké peníze do státního rozpočtu, ale ta energetická bezpečnost by se neměla řídit pouze tím příjmy jednoho nebo dvou státních rozpočtů, ale v tom dlouhodobém horizontu.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Bylo to tenkrát prodáno, jestli se nepletu, za nějakých 14, 15 miliard.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Tohle vy jste podpořil. Kdyby to jednou přišlo na stůl, mělo by si Česko koupit rafinérii zpátky?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Principiálně bych proti tomu jako úplně neprotestoval.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Jenom ujištění, pane ministře, od vás teď. Ta nová kapacita v TALU, ta je celá České republiky, nebo se může stát, že když bude nějaký přetlak, že prostě celých těch osm miliard tun, říkám to dobře? Milion milionů tun, které potřebujeme, nedostaneme, protože budou chtít i jiní logicky?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Musíme to rozdělit tu trasu na 2 vlastně ropovody. Ten TAL je z Terstu do Ingolstadtu. Ano, takhle je to nasmlouvané s ostatními partnery, s ostatními akcionáři.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

To je české všechno?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Ano. Samozřejmě pokud by se to nevyčerpalo, tak se může jednat o využití, protože všem akcionářům, včetně nám jde o zisk té firmy. To není jako sprosté slovo, ale co se týče toho Ingolstadtu, Česká republika, tam je kapacita od začátku 11 000 000 tun. Takže to místo bylo...

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ne. ne. Mě šlo o ty krizové situace. Kdyby bylo nějaké… Ne, že se s ní pak bude obchodovat.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Tady není žádný problém.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Jestli někdo nemůže říct, nedostanete.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

To je součástí té smlouvy, kterou jsme podepsali v roce 23 s ostatními akcionáři TALu. Ale taky jsme nesli náklady, celé náklady nesla Česká republika, respektive Mero, takže je logické, že ten profit z tohoto kapacitu dostane ten, který to zainvestoval.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Samozřejmě platí…

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

… se dělí všichni akcionáři.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Kdyby třeba ten určitý přebytek, který by tam mohl být, a jen tak do těch třech milionů tun se třeba přeprodával dál hypoteticky. Tak by bylo zase fér, aby ten, kdo to od nás kupuje, zaplatil vlastně ty investice, které tady vznikly za těch posledních 20 let, protože vlastně ten český stát vlastně.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Já jsem se ptal, kdyby nastala krize, ne že bude přebytek kapacity, ale že bude nedostatek kapacit. To bylo jenom ujištění. Poslední věc, pane ministře, dává smysl iniciativa 10 evropských zemí, včetně České republiky úplně zakázat dovoz plynu z Ruska do Evropské unie, 10 zemí to navrhuje.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Dokud trvá.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Včetně LNG, tedy.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Dokud trvá agrese Ruska na Ukrajině, tak mi to dává smysl.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

I vám?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Za předpokladu, že se na tomhle ale shodnou všechny evropské země.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Samozřejmě v sankčním balíku nebude.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

To je jako neměly by země, které s tím v uvozovkách nemají problém, a to jsou obecně západní země, ne proto, že by byl jaksi tak prozápadní, ale protože tady ta plynová infrastruktura budovala desítky let dozadu a logicky ty země na východě v tom byly, prostě do toho byly hozeny, například Česká republika o tom prakticky nerozhodovala, to byla otázka Německa. Takže těžko potom vyřadit ty země. Takže muselo by tam být právo veta a každý se má právo k tomu říct.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Kdybyste vy o tom měl hlasovat, tak v Bruselu byste hlasoval jak ano za Česko. Souhlasím s úplným zákazem dovozu plynu.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Já bych se nemohl chovat alibisticky, já bych si musel promluvit s ostatními zeměmi a nemůžu do toho hodit ty země, které v tu chvíli by se dostaly do situace, že třeba budou bez plynu.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Nemůžete říct, co si o tom myslíte, že by se to udělat mělo nebo nemělo? Třeba byste se nedohodli v Evropě? To je možné? Ptám se na váš postoj. Mělo nebo nemělo by se to udělat?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Pokud by ty země zcela zjevně neměly jinou možnost než odebírat, tak přece je nehodíme přes palubu. V tu chvíli bychom se dostali do situace, že...

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

A tak to vůbec není. Jo, je to úplně jinak.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Počkejte, proč by to tak nemělo být? Kdyby někdo...

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Když já budu nebo pan Havlíček by hlasoval za Českou republiku? A to projde jenom, že budou všichni pro. Takže se nemůže stát, že nějakou kvalifikovanou většinou někoho hodin přes palubu. Takže v okamžiku, kdy se o tom hlasuje...
Má být Česká republika pro, když nemá nikdo problém, tak to projde, protože jsou všichni pro. Kdyby měl někdo problém, o kterém mluví pan Havlíček, nebude pro a neprojde to. Ale pokud se ptáte na postoj České republiky, máme být pro, jo, a tím, že tam je ta jednomyslnost u těch sankcí, tak je zaručeno, že buď se všichni shodnou, pak nikdo přes palubu není hozen. Takže otázka zněla, jestli by měla Česká republika hlasovat pro. Já tvrdím, že ano.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pan Havlíček tím myslel, že kdyby některá země na to byla tak špatně, prostě, že to nejde.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Tak nebudeme hlasovat pro.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Tak by tu otázku ani neotevíral. Předpokládám.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

No, tak pak je to hypotetická diskuse, která vlastně...

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Mě teda zajímalo váš postoj.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Bezpečnost je dána třemi faktory. Dána za prvé cenou, je dána jakousi diverzifikací dodávek a dostupností vůbec. To jsou tři zásadní věci, který se musí vyhodnotit dobře.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Ale pan ministr mi jasně řekl za Česko, já říkám toto, a já bych chtěl od vás slyšet, za Česko, říkám.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Ale já bych musel vědět v té době, jak je Evropa nezávislá a jaká je vytvořená bezpečnost, protože za předpokladu, že by to znamenalo, že v té Evropě by hrozil nedostatek plynu. Pak bych nemohl hlasovat nikdy pro.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Robert Fico mluvil o tom, že zastavení tranzitu plynu přes Ukrajinu je miliardový problém pro celou Evropskou unii. Tady pan ministr s panem premiérem říkají, že se nic nestalo. Nic se nestalo a Robert Fico si vymýšlí, nebo je to miliardový problém pro Evropskou unii?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Já nechci komentovat slova premiéra sousední země. Myslím si, že člen vlády by to dělat úplně neměl. Důležitá jsou fakta. Ano, ta slovenská firma, která inkasovala peníze z tranzitních poplatků, je už inkasovat nebude. To znamená, ta bezesporu bude mít horší hospodářský výsledek. Díky tomu, jaký je systém nákupu plynu. Takže ještě před tím zastavením de facto byl plyn pro rok 2025 nakoupen. A tu cenu plynu směrem nahoru nebo dolů ovlivňují jiné faktory, než to, jestli proudí přes Ukrajinu nebo ne. Zejména třeba v letošním roce chladnější počasí, než bylo v loňském roce, a to neovlivní nikdo z politiků. To je prostě fakt, že chladněji se víc topí, a to zvedá tu cenu a naopak. Když bude teplejší zima, tak bude menší spotřeba plynu a pak ta cena bude pravděpodobně klesat.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane Havlíčku, miliardový problém pro Evropu? Anebo nic se neděje, nic se nestalo. Pan Fico si vymýšlí.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Podle mého názoru to bude spíš problém pro Slovensko finanční, protože on vlastně protestuje, proti čemu? On říká, no, tak Ukrajina mi tady teda vypla plyn dobře, ale on ten plyn bude brát na 99 % přes Turkstream, to znamená, vlastně to je ten další plynovod, který je opět z Ruska. Čili on v podstatě bude brát opět dále ruský plyn, ale ten ruský plyn přes ten Turkstream bude pro něj jednoznačně dražší. To znamená, on říká, vy na jednu stranu říkáte nikoliv, ale současně Francie.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pro něj nebo pro Evropu?

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Pro něj to bude dražší, pokud by to mohlo být pro něj, ale on logicky říká, no, ale říkáte to v situaci v době, kdy Španělsko a Francie lámou rekordy v rámci nákupu ruského LNG, který se zase dostává potom do těch západních trubek, protože to je zase ta směska, která v tom jde. To znamená, on vlastně říká, já nemůžu, budu to mít dražší, ale stejně ten ruský plyn budu mít a vy si vesele ten ruský plyn nakupujete.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Ale my jsme schopni nám dodávat americký nebo norský plyn. Kdyby byl zájem kolegů na Slovensku.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Neozvali se ještě mimochodem?

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Podle informací, které mám vlastně z veřejných zdrojů, tak zatím na tu nabídku nereagovali. Já myslím, že je férové nabídku podat, a buď ji někdo využije, nebo ne, to už bych nehodnotil.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Dá se nabídka, on se musí rozhodnout, které vezme.

Daniel TAKÁČ, moderátor:

Pane místopředsedo sněmovny, pane ministře, děkuju vám oběma, na shledanou.

Zbyněk STANJURA, ministr financí a 1. místopředseda strany /ODS/:

Děkuji za pozvání.

Karel HAVLÍČEK, místopředseda Poslanecké sněmovny /ANO/:

Já díky.

Zbyněk Stanjura

ministr financí
1. místopředseda strany
poslanec PČR