Strategie regionálního rozvoje jako klíč k efektivní pomoci hospodářsky vyloučeným lokalitám, podle občanských demokratů je nezbytná pro investice ve vzdělávání i průmyslu
(www.ods.cz) Občanští demokraté vítají dnes vládou přijatou zprávu o uplatňování Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ a Akčního plánu na období 2025–2027, která nejen shrnuje klíčové poznatky o plnění strategie a hodnotí dynamiku českých regionů na základě vybraných indikátorů, ale především přináší důležitá doporučení pro budoucí rozvoj. Nově bylo mezi hospodářsky a sociálně ohrožená území zařazeno dalších sedm správních obvodů, čímž se těmto oblastem otevírají nové možnosti pro čerpání cílených dotačních titulů z evropských i národních zdrojů. Podle poslanců Jakuba Jandy a Víta Vomáčky jde o významný krok pro rozvoj místního průmyslu i dalších specifických oblastí, jako jsou vzdělávání nebo zaměstnanost.
Strategie regionálního rozvoje ČR 2021+ a Akční plán 2025–2027 představují zásadní dokumenty pro plánování budoucího rozvoje českých regionů. Jejich úspěšná realizace však bude vyžadovat nejen cílené financování, ale také efektivní spolupráci napříč vládními resorty a mezi veřejným a soukromým sektorem.
„Zařazení Kopřivnice mezi hospodářsky a sociálně ohrožené regiony je signálem, že se musíme zaměřit na podporu průmyslových oblastí, které byly historicky páteří naší ekonomiky. Potřebujeme investice do inovací a infrastruktury, aby se tyto regiony mohly stát motorem růstu České republiky,“ řekl Jakub Janda, poslanec z Frenštátu pod Radhoštěm.
„Regiony jako Česká Lípa potřebují jasnou strategii rozvoje, která bude vycházet z jejich specifických potřeb. Investice do vzdělávání, zaměstnanosti a sociálních služeb jsou klíčem k tomu, aby se problematické oblasti přestaly propadat do rozvojové pasti a začaly přispívat k růstu celé země,“ přiblížil Vít Vomáčka, poslanec za severočeské Kravaře.
Zpráva zdůrazňuje, že ačkoliv Česká republika jako celek ve srovnání s jinými postsocialistickými zeměmi vykazuje vysokou dynamiku růstu, z hlediska konvergence s průměrem Evropské unie stagnuje. Regiony jako Praha nebo Jihomoravský kraj rostou rychleji než zbytek země, zatímco strukturálně postižené kraje, například Severozápad, vykazují dokonce zhoršující se rozdíly a prohlubování zaostávání.
Plán Strategie regionálního rozvoje ČR 2025–2027, který vláda rovněž projednala, je posledním implementačním plánem této strategie a Koncepce rozvoje venkova. Na rozdíl od předchozích plánů je koncipován na tři roky a navazuje na aktivity předchozího období. Kvůli pozdnímu zahájení programového období EU pro roky 2021–2027 však zatím nelze komplexně vyhodnotit dopady naplánovaných aktivit.
Rozšíření státem podporovaných regionů
Součástí vyhodnocení strategie je i aktualizace státem podporovaných regionů. Nově bylo mezi hospodářsky a sociálně ohrožená území zařazeno sedm dalších správních obvodů obcí s rozšířenou působností: Bílina, Kopřivnice, Aš, Jaroměř, Třinec, Jindřichův Hradec a Česká Lípa. Celkový počet těchto území tak dosáhl 80.
Strategie zdůrazňuje, že samotné intervence regionální politiky již nebudou dostatečné. Je třeba zajistit lepší koordinaci mezi jednotlivými sektorovými politikami a vyhodnocovat dopady jejich vzájemného působení. Respektování specifických potřeb regionů a jejich provázání s resortními politikami umožní dosáhnout větší efektivity a přispěje k řešení problémů, jako je rozvojová past nebo past středních příjmů.
poslanec PČR
poslanec PČR