Prezidentství Miloše Zemana je živou vodou pro českou pravici

11. května 2013
Prezidentství Miloše Zemana je živou vodou pro českou pravici

Ačkoli to zní z úst pravicové političky paradoxně, prezidentská éra Miloše Zemana je, resp. může být živou vodou pro celou českou pravici. Miloš Zeman se totiž za léta svého života v ústraní nezměnil – stále je to tentýž Miloš Zeman, jak si ho pamatujeme z devadesátých let.

Několik málo týdnů ve funkci prezidenta republiky to zřetelně potvrzuje. Zůstal výraznou politickou figurou, která však, spíše než aby spojovala, voliče rozděluje. Jeho prezidentství tak znovu vynese do popředí pravolevé vnímání politiky, což lze jen s povděkem kvitovat. 

Schizma na levici
 
Levice má novou, resp. staronovou hvězdu, která však může paradoxně pomoci české pravici. Prezident Miloš Zeman má podle prvního šetření CVVM u občanů nižší podporu než Václav Klaus v době začátku jeho prezidentského mandátu. Nedůvěra vůči jeho osobě u většiny pravicových voličů existuje, a pokud prezident neubere plyn, bude se spíše zvyšovat.
 
Miloš Zeman navíc není prezidentem jedné levicové strany, ale hned nejméně tří. Do funkce kandidoval jako člen SPOZ, před druhým kolem ho podpořila ČSSD a jistý nárok si na něj dělají i čeští komunisté. Lze těžko očekávat, že před blížícími se parlamentními volbami vznikne jakási sjednocená levicová fronta, jejíž neformální hlavou by se stal Miloš Zeman. Na levici se tak o stejné voliče budou prát sociální demokraté, komunisté, zemanovci, ale i uskupení Tomia Okamury a Jiřího Paroubka. Nesmíme zapomínat ani na Suverenitu a uskupení okolo Andreje Babiše, jejichž elektorát je většinově levicový. Do toho všeho bude před volbami v největší levicové straně vrcholit mocenský souboj mezi „haškovci“ a „sobotkovci“.
 
Nad tím vším se bude vznášet Miloš Zeman, který si nebude moci dovolit podpořit pouze jednu stranu. Nedá se navíc očekávat, že by před volbami vznikla předvolební koalice ČSSD-SPOZ, alespoň pokud tedy i nadále platí slova Bohuslava Sobotky o tom, že SPOZ je spíše než politickou stranou „podnikatelským klanem“.
 
Semknutá pravice může rozdrobenou levici porazit
 
Nejméně pět, ale spíše až sedm politických subjektů se tak bude prát o jednu množinu voličů. Přičteme-li k tomu i fakt, že průběh prezidentství Miloše Zemana bude iritovat velkou část středopravicových voličů, nejsou perspektivy české pravice tak špatné, jak by se mohlo na první pohled zdát.
 
Je takřka jisté, že do Poslanecké sněmovny se nedostanou všechny výše uvedené levicové politické subjekty a tím pádem dojde k propadu velkého množství hlasů. To v přepočtu na mandáty výrazně oslabí ty, kterým se podaří pětiprocentní hranici překročit. Své o tom ví ČSSD, kterou SPOZ ve volbách 2010 obrala o desetitisíce voličů, které jí v konečném součtu chyběly.
 
Politika je o střetu a nadcházející volby tak mohou být např. i o tom, zda si voliči přejí, aby česká levice převzala definitivně veškerou moc ve státě, či zda je k levicovému prezidentovi potřeba nějaké brzdy.
 
Kontroverzní osobnost Miloše Zemana navíc může k volbám přivést otrávené a znechucené voliče pravicových stran, kteří ještě nedávno tvrdili, že k volbám již nikdy nepůjdou. Pokud se ODS a TOP 09 definitivně nezblázní a nepovraždí se mezi sebou, mají šanci rozdrobenou levici porazit. Neznamená to vytvoření předvolební koalice ODS a TOP 09, ale spíše jakýsi dočasný pakt o neútočení. Semknutá menšina je totiž vždy lepší, než roztříštěná většina.
 
Ing. Veronika Vrecionová

senátorka PČR
starostka
předsedkyně místního sdružení
místopředsedkyně oblastního sdružení