Je hloupé z Hradu šířit destrukci

15. února 2012
Je hloupé z Hradu šířit destrukci

Z pozice prezidenta bych mosty vytvářel, než je boural, slibuje místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). „Historicky se o mně mluví jako o 'bridgemanovi'. A právě taková vlastnost je hlavě státu předurčená,“ tvrdí Sobotka v sondě LN, která exkluzivně mapuje vize nejvážnějších kandidátů pro přímou volbu prezidenta.

 
LN oslovily dosavadní hlavní favority přímé prezidentské volby se čtyřmi základními dotazy na jejich vizi, jak by vypadalo jejich úřadování v roli hlavy státu. 
 
1. Jaký chcete být prezident? Co by mělo charakterizovat Vaše působení v roli hlavy státu? 
 
Historicky se o mně mluví jako o „bridgemanovi“, tedy člověku, který mosty spíše staví, než boří. A právě k tomu je role prezidenta předurčená. Je hloupé z Hradu dělat destrukci. Mylná je i představa, že by měla být hlava státu apolitická. Vždy v čele země bude politik a státník. Už ze jmen kandidátů je to ostatně viditelné. Každý má za sebou podporu nějaké ze stran.
 
2. Jakou částku utratíte na předvolební kampaň a z jakých zdrojů? A jaký by měl být strop pro maximální výdaje?
 
Určitý limit musí být nastaven. Několik předchozích kampaní ukázalo, že mohou strany pořádně vyčerpat. Je ale třeba zvážit i rizika, které s sebou stanovení stropu nese. Aby se to neobcházelo v šedé ekonomice. Takže strop ano, ale jen takový, aby měl logiku. Osobně ho vidím okolo 10 – 15 miliony korun. S tím, že je o tématu nutné se ještě bavit. Protože každý strop může přerůst v podávání žalob. A někdo může třeba vylepovat plakáty s vaším jménem a vy musíte dokazovat, že za tím nestojíte.
 
3. Jste pro či proti hlubší české integraci do struktur Evropské unie? Má se země připojit do rozpočtového paktu? 
 
Dveře nejsou zavřeny, ale určitě bych se vstupem nepospíchal. Vyrovnaný rozpočet je prioritou už řadu let a porušovalo se to. Nedá se na tom teď stavět nutnost, proč se připojovat k paktu.
 
4. Česko trápí přeplněnost věznic. Následovala by po zvolení plošná amnestie? A jak byste využíval institut milosti? 
 
Amnestie ano, ale výrazně výběrově. Tedy v závažných případech motivovaných převážně zdravotními či sociálními důvody. Zároveň je nutné zaručit velmi řídký výskyt. Živě si pamatuji plošné amnestie, které se neosvědčily – většina propuštěných se vrátila za mříže. Plošná amnestie proto není moje téma.
 
 
(Autor: Vladimír Křivka) 
MUDr. Přemysl Sobotka

předseda regionálního sdružení
člen gremia s hlasem poradním
1. místopředseda Senátu PČR