Garantuji, že tato vláda limity pro těžbu nezruší
Dvě ekologická témata nyní silně rezonují na severu Čech. Ekologové protestují proti znovuotevřené diskusi o zboření obcí na uhlí a ČSSD v kraji oznámila, že požádá premiéra, aby vyřešil chystané pálení ropných kalů v Čížkovicích. Dovážení ropných kalů z Ostravska na sever Čech a vznášející se otazník nad budoucností územních limitů jsou témata, která zvlášť poslední dny a týdny rezonují mezi lidmi. Předseda vlády Petr Nečas vyslal k oběma okruhům jasný vzkaz: ochranu limitů zaručí jeho vláda jen do konce s
"Vláda má velmi omezený způsob, jak zasáhnout," řekl premiér o kalech v rozhovoru pro MF DNES.
Krajští představitelé slíbili, že se obrátí na vládu, aby jim se zastavením dovozu a pálením kalů pomohla. Už to udělali?
Považuji to za vážný problém, který nevyrobila tato vláda, to chci zdůraznit. Tento problém pochází z první poloviny minulého desetiletí, mimochodem za vlády sociální demokracie. Samozřejmě jednám s ministerstvem životního prostředí, aby zaúkolovalo Českou inspekci životního prostředí a celá tato věc se prověřila.
Má vláda vůbec nějaké nástroje, jak dovoz a pálení kalů na severu Čech může zarazit?
Nechci říkat, zda máme, nebo nemáme účinné nástroje. Celá ta záležitost je několik let stará a my musíme prověřit jednotlivé smluvní svazky tam, kde vláda má možnost do nich účinně vstoupit v zájmu ochrany životního prostředí. Využijeme právní prostředky, které máme k dispozici.
Co to znamená? Můžete tedy garantovat zastavení dovozu, který bude probíhat do konce roku, a následné pálení kalů, nebo ne?
Považoval bych za velmi laciné, kdybych řekl, že to mohu garantovat. Jsou to velmi často právní vztahy na smluvním základě mezi soukromými společnostmi, takže tam vláda samozřejmě má velmi omezený způsob, jak zasáhnout. Je možné dosáhnout pouze například nějakého soudního zrušení nebo něco podobného. Vláda využije všech právních nástrojů, které má k dispozici k tomu, aby byla zajištěna ochrana životního prostředí.
Podle zadávací dokumentace na celou zakázku se přitom kaly měly pálit na sedmi místech v zemi. Nakonec se všech 110 tisíc tun bude pálit po Novém roce pouze v Čížkovicích. Jak si to vysvětlujete?
Vysvětluji si to jako selhání státní správy v letech 2004 a 2005, kdy mělo být jednoznačně smluvně podloženo, jakým způsobem budou reálně tyto odpady likvidovány.
Pojďme od kalů k limitům těžby. Zaregistroval jste před týdnem vzkaz na jednom z rypadel dolu ČSA u Jiřetína, na který aktivisté pověsili nápis, cituji: "Nečasi, zastav!"? Jak jste si ho přeložil?
Já se naopak snažím být pořád v pohybu, takže mě jde zastavit jen velmi těžko, takže ani Greenpeace mě nezastaví (úsměv). Považuji to za docela dětinské a hloupé gesto. Jednoznačně platí závazek z vládního programového prohlášení, že vláda nebude prolamovat územní limity. Na druhé straně nebudeme lidem lhát, že to má i své negativní konsekvence. Mimo to jiné znamená riziko nedostatku kvalitního hnědého uhlí pro oblast centrálního zásobování teplem, na které jsou napojeny 2 miliony lidí v této zemi. Nedostatek uhlí může vést k tomu, že bude buď dražší, bude se muset dovážet, bude se muset předělávat na plynové zdroje, nebo jiné zdroje typu biomasa. Ale ty jsou dražší, což se může projevit ve zvýšených cenách v rámci centrálního dodávání tepla.
Greenpeace totiž chtěli poukázat na to, že vláda projednává a míří ke schválení energetické koncepce země, jejíž jedna varianta počítá s prolomením limitů. Můžete slíbit, že vláda neschválí koncepci počítající s prolomením limitů?
Mohu garantovat to, co se týká mandátu této vlády. Za nás se nebudou prolamovat územní limity a vláda nepředloží žádný dokument, který by předpokládal prolomení územních limitů. Ale současně v té energetické koncepci řekneme, že důsledkem neprolomení limitů bude poměrně razantní zvýšení cen tepla tam, kde jsou napojeny na centrální dodávky.
Říkáte, že zachování limitů můžete slíbit jen do konce volebního období. V koaliční smlouvě však stojí, že limity zajistíte legislativně. To jsem pochopil tak, že vznikne zákon platný bez ohledu na to, kdo je u moci. Takže jsem si tu smlouvu vysvětlil špatně?
Četl jste ji trošku dezinterpretačně. Tam je, ano, je tam jako že se pokusíme, zanalyzujeme a podobně. Na druhé straně jestliže tady někdy v budoucnosti bude politická vůle prolomit územní limity, tak se prostě ten příslušný zákon zruší. To je jednoznačné, samotné legislativní zakotvení není vůbec žádnou pojistkou.
(Autor: Jan Horák)
předseda strany
předseda vlády