Dobrá zpráva, žádná zpráva
29. listopadu 2011
Nebudu nikomu upírat jeho pohled na svět (Michal Klíma: Vítejte v kmotrovské republice, LN 24. 11.) a zvláště nehodlám bagatelizovat problémy, se kterými se dnes potýkáme. Nikdy nebudu lakovat situaci narůžovo, ale odmítám její lakování načerno.
Pokud autor komentáře tvrdí, že ODS šla na ruku hazardu, je nutné uvést věc na pravou míru. Je pravdou, že nejen část ODS podpořila podobu loterijního zákona, která ponechává třetinu rozhodování o tom, kam půjdou peníze z výnosů, loterijním společnostem. V této souvislosti je ovšem nutné připomenout, že původní a již schválený návrh poslance Farského (TOP 09) ponechával loterijním společnostem k rozdělení 75 procent, tedy podstatně více než následně schválená novela. Nikdo z komentátorů nenařkl TOP 09 nebo další poslance, kteří tuto normu podpořili, z podpory hazardu. Naopak byl tento počin většinově kvitován jako krok správným směrem a dnes se posouvá ještě dál. To nic nemění na skutečnosti, že bylo i naší chybou, když ve sněmovně nedošlo ke koaliční shodě, a je nutné tuto chybu napravit.
Autor na příkladu průzkumu pro Českou televizi, podle kterého si většina lidí myslí, že dnes jsou politici zkorumpovanější než za komunismu, dokladuje úroveň současných poměrů. Ačkoli frustraci části veřejnosti chápu, přiznám se, že podobně stavěným průzkumům nerozumím. Srovnávat snad lze srovnatelné, nikoli období totality s demokracií, která má pochopitelně vedle nepřehlédnutelných předností i své stinné stránky, a to i ve vyspělých státech. Považuji za velmi nešťastné, když se podobným způsobem relativizuje polistopadový vývoj a dává se do souvislosti s dobou nesvobody, strachu, masových krádeží majetku, zavírání nebo šikanování statisíců lidí a také s masovou a všudypřítomnou korupcí. Na to bychom neměli zapomínat.
Také platí, ačkoli to tak v současné atmosféře nevypadá, že dnes jsme v zavádění protikorupčních opatření proti minulosti výrazně pokročili a jsme nesrovnatelně dál než za vlád sociální demokracie. Největší, miliardové kauzy, počínaje gripeny, Mosteckou uhelnou, Škodou Plzeň nebo OKD, ostatně spadají do doby jejího vládnutí. Je paradoxní, že čím více vláda pro zúžení prostoru pro korupci konkrétně dělá, tím hlasitěji se ozývají některé protikorupční iniciativy, jejichž hlas jsme dříve neslyšeli a z nichž někteří sami mají velmi pestrou minulost. To nic nemění na tom, že hodně práce nás v této oblasti ještě čeká.
Nemohu souhlasit, když se za pohled zahraničí na Českou republiku vydávají jen dva negativně laděné články v zahraničním tisku. Nedávná návštěva generálního tajemníka OECD Ángela Gurríi, tedy mnohem relevantnější kapacity, nabídla zcela jiný obraz naší země. Ángel Gurría ocenil nedávné zvýšení ratingu České republiky: "Dnes se to počítá dvakrát. Jdete nahoru a jdete správnou cestou. Všichni si toho všímají. Trhy jdou dolů, a vaše hodnocení nahoru." OECD oceňuje také dosavadní cíle vlády zavést strategii konkurenceschopnosti, zlepšit podnikatelské prostředí, posílit systém vzdělávání, podpořit inovace a reformovat důchodový, sociální a zdravotní systém. Například doma často kritizované zavedení nového dobrovolného příspěvkově definovaného důchodového pilíře považuje za krok správným směrem. Úroveň korupce Ángel Gurría nepovažuje za hlavní problém České republiky. Pokud by platil nihilismus některých komentátorů, byl by tento pohled finančních trhů a významných mezinárodních institucí diametrálně odlišný.
Proč to zmiňovat? Dobré zprávy na rozdíl od špatných zapadnou. To je bohužel velmi smutné zjištění a poněkud pokřivené zrcadlo reality.
RNDr. Petr Nečas
předseda strany
poslanec PČR
předseda vlády