Dokážu najít i svou odpovědnost

22. října 2012
Dokážu najít i svou odpovědnost

Pane premiére, když srovnáte dnešek s předchozí sobotou, jakou máte náladu? 

Volební výsledek v senátních volbách je pokračováním tendence, která byla známa už v prvním kole. Náš standardní volební výsledek je sedm až deset senátních křesel. Co je nad, to bývá považováno za úspěch. Čili toto je neúspěch. Musíme přijmout tento vzkaz voličů s velkou pokorou, zamyslet se nad tím, kde jsou příčiny tohoto neúspěchu, a zapracovat na tom, abychom tyto příčiny odstranili. Na druhé straně, když se podíváme na nejsilnější vládní strany v senátních volbách, které probíhaly souběžně s krajskými volbami, tak v roce 2000 ČSSD získala pouze jedno křeslo, v roce 2004 žádné a před čtyřmi lety jsme jako ODS získali pouze tři. Z tohoto pohledu je to výsledek lepší než výsledky tří předcházejících vládních stran. 

V Praze 8 se ale podařilo vaše voliče zmobilizovat. Proč to nešlo jinde? 

To je dlouhodobý faktor, protože v senátních volbách rozhodují stovky, mnohdy jen desítky hlasů. Při nízkých volebních účastech mobilizace voličů působí ve prospěch toho, kdo je dokáže mobilizovat a motivovat. 

Levice má v Senátu ústavní většinu. I toto interpretujete jako "daň za vládnutí"? 

Levice vycházela z velmi silné pozice, kterou měla už před těmito volbami. Naopak ODS obhajovala 13 mandátů, takže byla ve velmi těžké situaci. To, že má levice ústavní většinu, je sice skutečností, ale my víme a věděli jsme to už před těmito volbami, že chceme-li jakoukoliv změnu ústavního zákona, tak se musíme dohodnout se soc. dem. Z hlediska přijímání ústavních zákonů tedy nevzniká politicky nová situace. 

Čeká vás volební kongres ODS. Jak budete reflektovat povolební situaci? 

Jsem dostatečně sebekritický člověk na to, abych dokázal nalézt i svoji osobní odpovědnost. 

Pojedete tam s vědomím, že sice obhajujete předsednickou funkci, ale prohrál jste volby. Budete v situaci jako váš předchůdce Mirek Topolánek... 

Jako všichni mí premiérští předchůdci, když byly krajské volby. Všichni přijížděli s tím, že prohráli krajské volby, a to dokonce velmi výrazně. 

Jste připraven na to, že vám na kongresu budou okopávat kotníky nejen vaši vlastní poslanci, rebelové, ale že se můžete dostat také pod palbu rozzlobených regionů, které vás mohou potopit? 

Nejhorší je politická smrt z leknutí, takže já se nebojím. Samozřejmě počítám s tím, že diskuse bude bouřlivá. Jsem známý jako vášnivý diskutér a té diskuse se vůbec nebojím. 

Nemáte žádného oficiálního protikandidáta. Očekáváte, že se ještě nějaký vynoří? 

Aby to byla poctivá, legitimní kandidatura, tak se musí vynořit nejpozději předtím, než začnou regionální sněmy. Představa, že by někdo zkoušel kandidovat až na kongresu bez toho, aby předem oznámil svůj úmysl, svůj program a politické záměry, to by byla kandidatura velmi nepoctivá, nelegitimní a v mnoha ohledech neférová. 

Co ale říkáte na argumenty, že tím, jak jste vyhlásil datum kongresu příliš brzké, tak jste jim ani k tomu nedal šanci? 

Myslím si, že jestli se někdo cítí na předsedu ODS, tak se na něj cítí 365 dní v roce. To, že bude volební kongres na podzim, o tom každý věděl. Nikoho nešokuji tím, že najednou nemůže ohlásit svou kandidaturu na předsedu ODS. 

Měli by Alexandr Vondra, který senátní volby prohrál, nebo Pavel Drobil, který byl volebním manažerem, obhajovat místopředsednické funkce? 

Ponechme to rozhodnutí na nich. Oba dva můj názor znají. 

Měl by se daňový balíček schvalovat ve Sněmovně před kongresem nebo až po něm? 

O tom se teprve rozhodne. Ve hře budou obě dvě varianty, dané mimochodem tím, že ta schůze má víc než 140 bodů. Takže to není tak, že by někdo byl "pánem koní" a mohl přesně rozhodnout, kdy se co bude rozhodovat. 

(Autor: Jan Martinek)

RNDr. Petr Nečas

předseda strany
předseda vlády