Otázky Václava Moravce
Hostem nedělního diskusního pořadu ČT byl premiér a předseda ODS Petr Nečas.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vítězství velice, prohra vládních stran. I tak je možné ve stručnosti charakterizovat výsledek krajských a prvního kola senátních voleb. Konečné výsledky zveřejnil Český statistický úřad ve dvě hodiny ráno. Míříme do virtuálního volebního studia České televize za Marcelou Augustovou. Marcelo, jak vypadá mapa vítězů krajských voleb?
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Výsledky voleb promítnuté do mapy Česka. ČSSD sice neobhájila vítězství ve všech 13 krajích. Nicméně vyhrála v 9 regionech. Ve dvou případech, v Karlovarském a Ústeckém kraji uspěla KSČM. ODS si připisuje vítězství v Plzeňském kraji a Starostové pro Liberecký kraj v kraji Libereckém. Následující graf nám ukáže procenta mandátů, které si jednotlivé strany připisují napříč Českou republikou. Sociální demokracie získává 30,4 procenta mandátů v krajských zastupitelstvech. Na druhém místě KSČM 27 procent mandátů. Třetí místo patří ODS, lehce přes 15 procent mandátů. Následují Lidovci - 6,2 procenta mandátů napříč krajskými zastupitelstvy. Necelá dvě procenta mandátů získávají Starostové pro Liberecký kraj a půl druhého procenta TOP 09 a Starostové.
Václav MORAVEC, moderátor:
Výsledky prvního kola voleb do třetiny Senátu přinesly úspěch levici. Marcelo, které konkrétní strany byly nejúspěšnější v prvním kole senátních voleb? A kolik kandidátů jim vlastně postupuje?
Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Jak jednotlivé strany do prvního kola senátních voleb vstupovali a jak z něj vyšly? ČSSD obhajuje celkem 5 mandátů, ale ve druhém kole má 23 kandidátů. KSČM, ta je na tom také dobře. Jedna obhajoba, ale ve druhém kole celkem 12 kandidátů KSČM. Právě tenhle souboj bude nejčastějším duelem. ČSSD versus KSČM. Odehraje se celkem v 10 obvodech. Jak je na tom ODS? Ta byla ve složité situaci. Obhajuje 13 postů a už teď ví, že se jí to nepovede. Ve druhém kole má 10 kandidátů. Lidovci, to je nerozhodné 3:3. Tři obhajoby, tři kandidáti ve druhém kole. Nezávislí kandidáti obhajují jeden post a mají ve druhém kole dvě šance. Strana Zelených - obhajoba žádná, ve druhém kole jeden kandidát. Přesně stejně je na tom taky Hnutí Ostrava, dosud nebylo v Horní komoře a teď má šanci dostat tam jednu svou tvář. No a Starostové, TOP 09 tři obhajoby a dva uchazeči o senátorský post ve druhém kole.
Václav MORAVEC, moderátor:
Dodává z virtuálního studia, volebního virtuálního studia České televize Marcela Augustová. Před vámi, televizními diváky, sedí pětice předsedů politických stran s největšími volebními zisky v letošních krajských a prvním kole senátních voleb. Pětice, která bude diskutovat nejen o budoucích krajských vládách, ale i o vlivu voleb na celostátní politiku. Pozvání do Otázek proto přijali předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Vítejte v České televizi, hezký dobrý den.
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Dobrý den.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vítám i předsedu KSČM Vojtěcha Filipa. Přeji hezké dobré poledne.
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Dobrý den vám i divákům.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pozvání přijal i premiér, předseda občanských demokratů, Petr Nečas. Hezké dobré poledne.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Hezké poledne.
Václav MORAVEC, moderátor:
Hostem Otázek je i předseda TOP 09 a Starostů, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Hezký dobrý den.
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Dobrý den.
Václav MORAVEC, moderátor:
A na závěr předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Hezké dobré poledne. Vítejte v České televizi.
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
Dobrý den.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vítám i diváky tady ve studiu na Kavčích Horách. Můžeme tedy začít. Začněme u sociálních demokratů. Pane předsedo Sobotko, víte, o kolik hlasů jste přišli při srovnání s volbami v roce 2008?
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
No, my jsme ztratili některé hlasy, ale je důležité, že se podařilo.
Václav MORAVEC, moderátor:
O 400 tisíc, říkáte některé.
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Při mnohem nižší volební účasti. Ale já myslím, že je důležitý výsledek. Sociální demokracie tyto volby vyhrála a já bych chtěl poděkovat všem občanům, kteří se nenechali odradit a přišli k volbám a podpořili sociální demokracii. Protože to umožní udržet kontrolu levice nad většinou krajů v České republice. A myslím si, že lidé dali jasně najevo po 6leté zkušenosti s pravicovou vládou, že si nepřejí, aby se do vedení krajů vrátily pravicové strany s jejich programem privatizace veřejných služeb.
Václav MORAVEC, moderátor:
Kdybych vám namítl, že ty volby také ukázaly, že si lidé nepřejí nečisté vládnutí i sociálních demokratů v některých krajích, podíváte-li se na výsledky z Ústeckého a Libereckého, kde jste nejvíc ztratili, umožňují vám ty výsledky očistu i některých krajských organizací ČSSD? Jasná odpověď.
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Já si myslím, že je především důležité, aby sociální demokraté v Libereckém a Ústeckém kraji vyvodili osobní odpovědnost z volební porážky, kterou tam sociální demokracie utržila. Protože ta situace je evidentní. Za kandidátky odpovídají tamní organizace sociální demokracie. Také nesly čtyři roky odpovědnost za vedení příslušných krajů. Já očekávám.
Václav MORAVEC, moderátor:
Očekáváte tedy rezignaci krajských předsedů?
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Já očekávám, že samozřejmě podají rezignaci krajští předsedové, že dojde k personální, zásadní personální obměně ve vedení obou těchto krajských organizací. A sociální demokraté jak v Liberci, tak v Ústí nad Labem budou muset znovu velmi intenzivně pracovat na tom, aby získali důvěru občanů. Já myslím, že ten volební výsledek...
Václav MORAVEC, moderátor:
Neukazují, že ještě vstoupím do vaší řeči, tyto dva kraje, jak jsou i voliči sociálních demokratů právě citliví na různý klientelismus, napojení na podnikatelské skupiny v Libereckém kraji? Kvůli tomu tratila i ODS společně s vámi, stejně jako v kraji Ústeckém.
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Já myslím, že na tohle jsou citliví všichni občané. Nejenom voliči sociální demokracie.
Václav MORAVEC, moderátor:
Proč je ale tedy politické strany neposlouchají, ten cit voličů?
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Myslím si, že naši voliči jsou také citliví na to, pokud tady existuje spolupráce mezi sociální demokracií a ODS, která potom ústí tady do takových to klientelistických vazeb. A jasně to dali najevo zejména v Ústeckém kraji a myslím si, že sociální demokracie z toho musí vyvodit jasné závěry. Mimo jiné také v tom, s kým budeme hledat programovou spolupráci na úrovni vedení krajů.
Václav MORAVEC, moderátor:
Když očekáváte rezignaci krajských předsedů třeba v Libereckém a v Ústeckém kraji, jak do té věci vstoupíte vy? Protože vy už jste před krajskými volbami mluvil o tom, že kdyby to bylo na vás, tak velké koalice v některých krajích vypovíte. Neukazují i ty krajské volby, krajské uspořádání, že předseda každé politické strany má poměrně úzký manévrovací prostor? A že kraje jsou vlastně silnější, než centrum té politické strany?
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Já si myslím, že v těchto volbách utrpěly debakl vládní politické strany ODS a TOP 09. Je evidentní, že lidé si prostě nepřejí, lidé si nepřejí, aby tyto politické strany byly zastoupeny ve vedení krajů. A v tomto smyslu také sociální demokracie v jednotlivých regionech povede svá vyjednávání. A tady si myslím, že není rozpor mezi vedením sociální demokracie a našimi krajskými reprezentacemi. A tam, kde v minulosti rozpor byl, tak v zásadě vedení strany dostalo za pravdu, byť je to smutný výsledek sociální demokracie právě v těchto dvou krajích. V Liberci a v Ústí nad Labem, ale já jsem rád, že v ostatních regionech sociální demokraté odvedli dobrou práci v minulých 4 letech. Dodrželi sociálně demokratický program a lidé vyjádřili spokojenost s tím, jakým způsobem kraje byly vedeny. Jedná se o 9 krajů, kde sociální demokracie zvítězila.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane premiére, jakou jste měl dnešní noc?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Jako obvykle samozřejmě, protože...
Václav MORAVEC, moderátor:
Myslel jsem, že jste ji měl horší vzhledem k těm volebním výsledkům.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Tak já starosti mám pořád. Já jsem velmi sebekritický člověk a starostlivý člověk. Takže samozřejmě jsem přemýšlel nad těmito věcmi. Musím říci, že v prvé řadě chci poděkovat voličům občanských demokratů, protože v těchto nelehkých časech nás řada z nich podpořila a já jsem tomu velmi rád. Ukázalo se, že tady skutečně čtvrté krajské volby v řadě, kdy vždycky vládní strana prohrála v roce 2000, v roce 2004, v roce 2008 i v roce 2012, kdy se tady z toho stává jakési železné pravidlo politického cyklu v České republice, aniž bych si teď hrál na prognostika, na to jsou jiní politici, tak si troufám říci, že politická strana, která bude vládnoucí politickou stranou za 4 roky v roce 2016, utrpí porážku v krajských volbách. Ale já to nechci bagatelizovat.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale záleží, ale, pane premiére, ať neopakujete tu sobotní interpretaci, ale záleží, jak velkou porážku. Vy jste přišli o 350 tisíc hlasů oproti krajským volbám v roce 2008. Stejná otázka jako na Bohuslava Sobotku. Neukazuje se také, viz kraj Liberecký nebo kraj Ústecký, kde jste vládli ve společných koalicích s občanskými demokraty napojeni na různé podnikatelské skupiny, že to je to, co nejvíc rozkládá českou politiku a ubližuje i těm velkým politickým stranám?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já se teď nechci hádat, ale já mám plný intenzivní pocit, že v Libereckém kraji nebyla společná koalice ČSSD a ODS. V Ústeckém ano.
Václav MORAVEC, moderátor:
Promiňte, ono to souvisí i s obecními volbami a obecně s těmi kartely politickými, které dlouhodobě jsou. A ten Liberecký kraj působení společnosti Syner a podobně, to je stará věc.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, vedle vývoje politického cyklu, vedle toho, že je to porážka pravice, tedy i porážka ODS, je to i daň za nepopulární, ale nezbytné reformy. Tak samozřejmě se tam projevuje i to, my jsme ztratili důvěryhodnost. Nad tím se musíme velmi vážně zamýšlet. Já beru ten výsledek voleb velmi vážně. Vůbec ho nehodlám bagatelizovat a celá Občanská demokratická strana se bude muset zamyslet nad tím například, proč jsou i tak velké rozdíly v těch volebních výsledcích, kde na jedné straně jsme měli relativně úspěšné kraje, nebo velmi úspěšné kraje jako Plzeň, jako je Středočeský kraj, kde jsme dosáhli slušného procenta. A pak kraje, kde to procento bylo velmi slabé. Nad tím vším se musíme zamyslet. Tu zprávu, kterou jsme dostali od voličů, vnímáme, nesmíme ji zamést někde pod koberec a musíme se nad ní vážně zabývat.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jak se ta zpráva projeví ve vašem projevu předsedy Občanské demokratické strany na kongresu, který jste uspíšil? To byl nějaký strategický tah, že se kongres uskuteční čtvrtého listopadu?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Druhého, třetího a čtvrtého listopadu. Já tady musím říci, že jsem s nedobrým výsledkem počítal. Jakkoliv jsem dovnitř ODS nic neříkal, protože jsem považoval za svoji přirozenou povinnost předsedy ODS nešířit nějakou skepsi. Můj odhad byl mezi 12 a 15 procenty. Mimo jiné i proto, že se ukazuje, že když začínáte s volebním výsledkem, který byl na úrovni 23 procent před 4 lety a 20 procent ve volbách do Poslanecké sněmovny před 2 lety, tak se to prostě musí nějakým způsobem projevit.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jak se to projeví v tom vašem předsednickém projevu na kongresu?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Přijďte na kongres a určitě to, určitě to uslyšíte, ale...
Václav MORAVEC, moderátor:
Znáte mě, že jsem netrpělivý, pane předsedo. Tudíž…
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Vy jste se ptal, zda to byl strategický tah. Ano, já jsem očekával podobný výsledek voleb. Nechtěl jsem, aby se prodlužovala taková ta doba nervozity a vnitrostranického soupeření a vnitrostranického souboje v ODS, která je logicky vždycky před kongresem. Ale o to více, je-li kongres po nějakých významných volbách typu krajských voleb. A chci, aby ODS měla co nejdříve jasno s tím, co bude dál. A proto jsem ten kongres uspíšil.
Václav MORAVEC, moderátor:
Včetně toho, kdo bude ve vedení Občanské demokratické strany?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Je to dlouhodobě plánovaný volební kongres. Čili přirozeně se bude volit.
Václav MORAVEC, moderátor:
I po těchto volbách čekáte, že budete kandidovat na předsedu ODS?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ano, já chci kandidovat na předsedu Občanské demokratické strany. Chci, abychom pokračovali ve své vládní politice. A to si bez mandátu své vlastní politické strany nedokážu jako premiér představit. A navíc považuju za svoji povinnost předstoupit před delegáty kongresu, dát účty ze své práce za poslední dva roky a nechat si vystavit účet od delegátů.
Václav MORAVEC, moderátor:
Očekáváte, že by výsledek krajských a prvního kola senátních voleb měl vést k tomu, že někteří místopředsedové by neměli mít ambici aspirovat na místopředsednický post? Volebním manažerem byl Pavel Drobil. Je to i jeho neúspěch? Jasná odpověď?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já musím říct, že je to samozřejmě neúspěch i celého vedení Občanské demokratické strany. Na druhé straně musím říci, že personální odpovědnost vůči celostátnímu vedení politické strany jako je ODS, se vyvozuje primárně na základě výsledků voleb do Poslanecké sněmovny. Nikoliv na základě výsledků voleb toho nižšího typu krajů, komunálních.
Václav MORAVEC, moderátor:
No ale Pavel Drobil byl volebním manažerem.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
…komunální volby nebo Evropský parlament. To, jak si každý z nás vyvodí svoji odpovědnost a bude, nebo nebude kandidovat, já bych ponechal na každém jednotlivém členu vedení ODS.
Václav MORAVEC, moderátor:
No počkejte. Když se sestavovalo vedení ODS před více než 2 roky, tak jste svoji představu jasně řekl. Řekněte mi teď vaši představu. Měli by mít dva neúspěšní místopředsedové Pavel Drobil volební manažer a Alexandr Vondra, který ani nepostoupil do druhého kola senátních voleb, měli by mít ambice být místopředsedy? Jasná odpověď?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Jasná odpověď je taková, že přece neočekáváte, že budu svůj názor jim sdělovat prostřednictvím televizní obrazovky. To zaprvé. A zadruhé. Ano, před minulým kongresem jsem sdělil svou personální představu, ale také jsem mnohokrát opakoval, že to byla unikátní neopakovatelná situace, kterou já jako předseda ODS a možná na dlouho žádný předseda ODS již před sebou mít nemůže. Do značné míry to teď bude volná soutěž, volný souboj jednotlivých kandidátů do vedení ODS a je to tak dobře. ODS si mnohé potřebuje vyříkat.
Václav MORAVEC, moderátor:
Na kolik bude na TOP 09, protože podíváme-li se na vaše výsledky, pane předsedo Schwarzenbergu, tak například ve Zlínském kraji, kde byl lídrem Petr Gazdík, jinak také předseda Starostů, tak TOP 09 udělala relativně solidní výsledek. Myslíte si, že i u vás dojde k napětí mezi TOP 09 a Starosty, protože mohla značka TOP 09 právě poškodit Starosty v jednotlivých krajích?
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Ne, myslím, proti nejdeme. My jsme se už včera domluvili s panem Gazdíkem. Budeme držet pohromadě. Já mu blahopřeju k dobrému výsledku. Myslím, že přece jenom při těch volbách taky, kdo by, ten místní matador hraje velkou roli. A Petr Gazdík je tam uznaný starosta, což ovšem hraje velikou roli.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale když se podíváte na výsledky v Libereckém kraji. Tam Starostové pro Liberecký kraj, které jsou svým způsobem odnoží Starostů, tak se jasně ukázalo, kde není značka TOP 09, že ten výsledek byl relativně solidní. Vy jste se dohodli s Petrem Gazdíkem, že nebude docházet k pnutí po těchto krajských a senátních volbách?
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Ne, ne, budeme držet pohromadě. Ne, zajímavý je právě, že a což je vlastně typický při regionálních volbách, že v různých místech taky v Jihočeském kraji, v Budějovicích, se prosadily takový místní sdružení. Což je takto zdravý systém demokracie. Nemusí být všecko podle čistě stranických uskupení. A druhé je, že ovšem my jsme v těchto volbách poprvé nastoupili vůbec do voleb krajských.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale měli jste větší očekávání. Vy jste chtěli etablovat i strukturu TOP 09 daleko výrazněji na krajské úrovni a ten výsledek je přece fiaskem.
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Ne, ... očekávání jsem neměl. Já jsem vlastně docela.
Václav MORAVEC, moderátor:
A není to tak, že to všichni předsedové říkají? Pan předseda Nečas říká, že takový špatný výsledek očekával. Vy jste očekávání neměl.
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Já jsem starej skeptik, jak známo. Což u mě, já nejsem velký optimista. Já jsem starej skeptik a právě, poněvadž nemůžeme se prokázat na rozdíl od jiných stran už nějakou prací v těch zastupitelstvím, krajských zastupitelstvích. Neměli jsme jediného hejtmana taky z toho důvodu. Takže nemůžeme na něco poukázat. Samozřejmě taky celostátní situace v tom hrála velkou roli. Ale já jsem docela vlastně rád, že až na dva kraje, všude se prosadili. A teď uvidíme, co tam dokážeme.
Václav MORAVEC, moderátor:
Soudě ze sociologických šetření, která má Česká televize k dispozici, ke krajským a senátním volbám, tak většina lidí si přeje, aby měly výsledky těchto voleb vliv na celostátní politiku. Podívejme se na data, která máme k dispozici. Jsou z bleskového sociologického šetření agentur SC&C a STEM/MARK pro Českou televizi. Celostátní témata dominovala i u krajských voleb. Někteří politici to kritizovali, ovšem náš průzkum zjistil, že drtivá většina voličů chce, aby se výsledky krajských voleb promítly do politiky celostátní. Například, aby vedle, vedly ke změně vlády či rezignace předsedů některých politických stran. Určitě si to přeje 55 procent dospělých. Spíše ano říká 30 procent lidí. Spíše ne odpovědělo 9 procent a určitě ne jen 4 procenta. To reprezentativní sociologické šetření se uskutečnilo na reprezentativním vzorku více než tisícovky respondentů, přesně 1 600 respondentů odpovídalo před volbami v tom bleskovém sociologickém šetření. Pavle Bělobrádku, vy jste jasně řekli, že to, co se stalo, ty výsledky, které jsme viděli v sobotu při sčítání, a teď ty konečné výsledky ukazují na fungování celostátní politiky i vládní politiky. Chápu to správně, že lidovci se teď připojují výrazně k levicové opozici, která volá po pádu Nečasovy vlády?
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
Pokud myslíte tím voláním, tak ano. Jinak se k levici určitě nepřipojujeme. Já myslím, že je evidentní, že celostátní politika měla vliv na krajské volby, především na volební účast. Já musím poděkovat našim voličům, protože i přes některé volební průzkumy, které dvojnásobně a trojnásobně podhodnocovaly skutečný výsledky, například v Olomouckém a Královéhradeckém kraji jsme nevyli vpuštěni ani do veřejnoprávního rozhlasu a dostali jsme tam přes 10 procent.
Václav MORAVEC, moderátor:
Dodám, že v České televizi jste byli v těch krajích a v těch debatách.
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
Ano, ale třeba v rozhlase ne a tam jsme neměli prý 90 procentní šanci se dostat a máme 11, 12 procent. Podobně v Pardubickém kraji, kde máme 17. Takže dál chci voličům poděkovat, protože přišli a i tím, že naši voliči byli disciplinovaní a přišli k volbám, tak se ukázalo, že máme silné postavení v regionech tak, jak to bývalo dříve. A dokonce v některých krajích jsme posílili, co se týká absolutních čísel, vůči těm volbám do Poslanecké sněmovny.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vy ale říkáte, že se nebudete připojovat k levici, ale v rámci toho volání po změně centrální politiky.
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
My po ní voláme dlouho.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale co možná námitka, že se vlastně v těch některých regionech k levici připojujete? Protože předpokládám, že v Jihomoravském kraji dál povládnete se sociálními demokraty? Uvidíme, jak dopadne koaliční vyjednávání v kraji Zlínském.
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
Tak těch vyjednávání bude celá řada určitě. Jsou tady varianty, kdy sociální demokraté mohou vládnout s komunisty a to v mnohých krajích také je a asi i bude pokračovat. Ta vyjednávání určitě tady bude. Zřejmě bude i v některých krajích ta kombinace, že tam budou i vládní strany přizvány, takže uvidíme. Bude to velice zajímavé a velice /nesrozumitelné/.
Václav MORAVEC, moderátor:
Kde očekáváte, že Lidovci nakonec budou v krajském zastupitelstvu? Respektive v radě kraje?
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
To bych si zatím nechal pro sebe, protože je to velice čerstvé a nechci nějakým způsobem říkat něco, co bych musel odvolávat. Ta jednání budou složitá.
Václav MORAVEC, moderátor:
Kde to vidíte jako nejpravděpodobnější? Jihomoravský kraj je téměř tutovka?
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
Takhle to říct nejde. Ale myslím, že tam velká shoda bude, protože to fungování na jižní Moravě bylo celkem funkční. A chci připomenout, že ve východních Čechách nebo na jižní Moravě, kde jsme, KDU-ČSL popřípadě v těch koalicích byla i se sociální demokracií, tak tam nemáme žádné korupční kauzy. A já myslím, že to je signifikantní, protože tam, kde jsme byli, tak jsme dokázali ty věci pohlídat.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo Filipe, jaká byla vaše noc?
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Tak normální, protože jsem jako obvykle pracoval.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jako u Nečasů? Petr Nečas říká, že je zvyklý na problémy, vy zase jste zvyklý dlouho. Myslel jsem, že dlouho jste slavil spíš.
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Ne, my jsme neslavili. Já jsem to říkal už včera při té otázce i pro Českou televizi, že pro mě to bylo, řekl bych, věc, kdy nastává nová etapa odpovědnosti KSČM. Já bych chtěl poděkovat všem občanům České republiky, kteří se nenechali odradit a využili svého práva volit, protože to považuji za velmi důležité, aby lidé vyjádřili svůj názor. A zejména děkuji těm, kteří zvolili Komunistickou stranu Čech a Moravy. Protože my po dobu 23 let tady pracujeme, nikdy jsme se té práce nebáli a myslím si, že pokud jde o krajská zastupitelstva, ty dva, ty dva kraje, kde jsme po 4 roky měli naše představitele ve funkci vícehejtmanů a členů rad, se ukázalo, že máme kompetentní lidi.
Václav MORAVEC, moderátor:
A neukázalo se ale také, že byl dobrý strategický tah komunistů, že jste skrytě podporovali sociální demokraty v některých krajích? A tudíž, že na vás z těch etablovaných politických stran nespadla taková míra odpovědnosti, a tudíž většina těch hlasů šla logicky za vámi?
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Ne, tak to určitě není. Já myslím, že Marcela Augustová by vám to vysvětlila trochu jinak. Protože podívejte se na ten postup, který byl například v Karlovarském kraji, kde jsme byli v radě kraje, měli jsme vícehejtmana, jsme volby vyhráli. A tam jsme tu odpovědnost unesli společně se sociální demokracií.
Václav MORAVEC, moderátor:
Podívejte se ale na Středočeský kraj, kde jste asistovali některým věcem, které ve středních Čechách uskutečňoval David Rath jako hejtman. A pak jste začali říkat, že to bylo autokratické vládnutí Davida Ratha. Tam vám to ve středních Čechách voliči relativně nespočítali k, jako přítěžek.
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Já myslím, že to vyhodnotili voliči velmi přesně, protože ve Středočeském kraji byla, řekl bych, nepsaná koalice s tím, že podporujeme jednobarevnou vládu kraje. A to se ukázalo z pohledu KSČM jako nejhorší možný model. Protože my jsme neměli vlastně žádnou oporu v tom, abychom byli schopni kontrolovat některé věci, které se odehrály v té jednobarevné radě.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak řečeno, nebyl to tehdy v roce 2008 tah, abyste dělali křoví, protože jste mohli tušit, že ty další volby vyhrajete, protože na vás nebude tak upřená pozornost médií i voličů?
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Ne, tak takhle jsme opravdu neuvažovali. Jinak ty naše vyjednávací týmy, které máme zvoleny, ty mají poměrně velkou autonomii. A KSČM jako demokratická politická strana má samozřejmě ty postupy založeny rozhodováním zdola v kolektivech. Takže já těžko mohu ovlivnit ten vyjednávací tým středočeského kraje. Ale myslím si, že to poučení z toho vyjednávání před 4 lety je tady evidentní.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jinak řečeno, nebudete chtít v těch krajích hrát druhé housle a budete chtít opravdu odpovědnost a podíl na moci i funkční, že to nebudou ti uvolnění krajští radní v kontrolních výborech a podobně, kde u mnoha věcí jste nebyli?
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Já jsem přesvědčen, že právě na těch dvou krajích se ukázalo, na kolik máme kompetentní lidi a odborníky na svých místech ať v tom Moravskoslezském kraji, kde jsme také zvýšili počet svých zastupitelů a v Karlovarském kraji. A v tomto ohledu KSČM vždycky nabízela odborníky na ty jednotlivé funkce. Ten výběr našich kandidátů se také na to soustředil v průběhu přípravy našeho sjezdu. A potom tedy i posjezdových dokumentech přípravy našeho volebního programu. Pro nás je prioritou právě zabezpečení rozvoje těch krajů a to, abychom je zabezpečili. Musíme je udělat jak programově, tak samozřejmě výběrem těch jednotlivých lidí, kteří by ty funkce byli schopni obsadit.
Václav MORAVEC, moderátor:
Tím jsme ukončili část paralelních rozhovorů, které se týkají vašich politických stran. A teď dopad na politiku celostátní. Před Českou republikou jsou výrazné mezníky jako například přijímání státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně, základní ekonomický zákon této země. To, jak bude vypadat daňový systém, rozumějme, jakou budeme platit daň z přidané hodnoty k prvnímu lednu příštího roku. A jaký bude další osud vlády premiéra Petra Nečase. Budeme-li konkrétně u rozpočtu. Poslanci se mají rozpočtem začít zabývat ve středu 24. října. Návrh rozpočtu počítá s reálným růstem české ekonomiky o procento, nižší inflací a mírně vyšší nezaměstnaností než letos. Návrh rozpočtu na příští rok omezuje výdaje nejvíce na Ministerstvu pro místní rozvoj, které z letošních 28 miliard spadne na polovinu. Pohorší si i Ministerstvo zemědělství, bude mít méně o 5 miliard. V řádu stovek milionů korun se snižuje rozpočet Ministerstev zdravotnictví, obrany a také vnitra. Ministerstva průmyslu a obchodu jakbysmet. Naopak rekordní navýšení čeká resort životního prostředí z letošních 10 na bezmála 15 miliard korun. Polepší si Ministerstvo dopravy. Bude mít asi o pětinu víc právě na dopravní infrastrukturu. Víc peněz dostanou Ministerstva kultury a spravedlnosti a jen velice mírně až nepatrně se zvyšuje rozpočet Ministerstva školství. Polovinu celkových výdajů spolkne Ministerstvo práce a sociálních věcí. Rozpočet se mu také mírně zvyšuje. O něco si pak polepší Ministerstvo financí. Zbývá Ministerstvo zahraničí Karla Schwarzenberga. To má podle plánu dostat stejně peněz jako letos. Bohuslav Sobotka včera večer znovu zopakoval výzvu k hlavním stranám vládní koalice a řekl, že ČSSD nabízí dohodu o předčasných volbách, jejíž součástí by byla i tolerance státního rozpočtu na příští rok. Co odpovíte, pane premiére, na tuto opakovanou výzvu sociálních demokratů?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já bych především odpověděl tak, že když v roce 2004 byl pan předseda Sobotka prvním místopředsedou ČSSD a prvním místopředsedou vlády a sociální demokracie drtivě prohrála v krajských volbách, skončila tedy velmi podobně jako ODS letos, tak si nevzpomínám, že by vyzýval k tomu, aby sociální demokracie sbalila to ve vládě, a aby se uspořádaly předčasné volby. Právě naopak. Takže to jenom pro dokreslení.
Václav MORAVEC, moderátor:
Takže berete to jako štěkání psů a vládní karavana Petra Nečase jede dál?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Ne, to, prosím, pane Moravče, já rozhodně nebudu přirovnávat opozici k psům nebo jiným zvířatům. Je to nepřekvapivý legitimní názor opozice snažit se přivodit situaci předčasných voleb. Na druhé straně říkám velmi jasně jako předseda ODS i jako předseda vlády: jestliže vláda nebude schopna zajistit většinu pro svou rozpočtovou politiku, protože rozpočtová politika je klíčovým úkolem každé vlády České republiky, pokud pro ni ztratíme většinu v Poslanecké sněmovně, nemá význam, aby se ta vláda a vládní koalice nějakým způsobem uměle na nějakých infuzích politických a na nějakých kapačkách udržovali při životě, pak je poctivým přímočarým řešením vůči voličům, vůči této zemi dohodnout se na předčasných volbách. Samozřejmě za některých předpokladů. Asi všichni tady cítíme, že přivodit situaci rozpočtového provizoria by bylo velmi nezodpovědné.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vnímáte tedy tu případnou dohodu s opozicí o předčasných volbách jako velkorysou, pokud se ukáže, že nemáte hlasy na prosazení vládní politiky, když vám opozice, rozumějme sociální demokraté v tomto případě, nabízejí podporu rozpočtu?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Velkorysá, tak já především doufám, že zvítězí zodpovědnost a že bude většina v Poslanecké sněmovně pro rozpočtovou politiku.
Václav MORAVEC, moderátor:
Řekněte si to vašim šesti plus jednomu poslanci.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Samozřejmě, že si to říkáme. Mimochodem i naše průzkumy ukazují, že dvě třetiny voličů ODS byly přesvědčeny, že ta nejednota ODS před volbami poškodí volební výsledek ODS. Takže to není nic překvapivého. Ale zda mluvit o velkorysé nabídce. Já si myslím, že jsme dvě politické strany, které v uplynulých 20 letech na střídačku nesly dlouhodobě největší zodpovědnost za vývoj naší země, že se dokážeme v zájmu této země dohodnout. Ale já jsem přesvědčen, že my dosáhneme většiny pro rozpočtovou politiku naší vlády. A v případě, že ne, ano, pak je tím správným řešením dohoda na předčasných volbách.
Václav MORAVEC, moderátor:
TOP 09 odpoví stejně, Karle Schwarzenbergu, opozici? Jako Petr Nečas, nebo máte jinou, jiný možný přístup?
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Myslím, že my jsme se zavázali, že ve volebním boji a v koaliční úmluvě, že budeme prosazovat ten program, který je. Když ten program není, tak nemá smysl ve vládě pokračovat. Jenom abychom seděli na nějakých křeslech, k tomu jsme tam nešli. My jsme chtěli prosadit zodpovědnou politiku. To se nám jakž takž dařilo. Ne tak perfektně, jak jsme si mysleli. Ale jakž takž se to podařilo. Když pro to nebude už většina, tak holt nebude. Ale rozumíte, to neznamená, že kvůli tomu budu plakat, když odejdeme z ministerstev.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo Filipe a pane předsedo Sobotko? Jaké jsou další kroky vás jako opozičních stran v tlaku na vládu? Necháte v tom takříkajíc občanské demokraty uškvařit si je ve vlastní šťávě právě těmi nespokojenými poslanci a jejich postoji? Nebo budete činit další aktivní kroky? Vojtěch Filip.
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
No mě tedy překvapil pan premiér svým vystoupením, protože míra nekompetentnosti občanských demokratů v Poslanecké sněmově už přesáhla všechny meze. Svolat rozpočtový výbor, neposlat tam lidi, aby tam vůbec měli většinu při hlasování, nepřijmout usnesení ke státnímu rozpočtu a hovořit tady o tom, že státní rozpočet - to je to nejdůležitější, to já nechápu.
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
...za TOP 09 teda mimochodem, ne za ODS.
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
No i za ODS chyběli poslanci. Já chápu, že pan kolega předseda výboru Suchánek řekne, že tam chyběla paní Langšádlová. Ale já chápu. Protože my jsme tam byli všichni jako komunisté.
Václav MORAVEC, moderátor:
V jednotě je síla, držíte se toho hesla, pane předsedo.
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Ne, tak ale samozřejmě hlavně chodíme do práce jo. Takže když je nějaká povinnost, přestože Jiří Dolejš také kandidoval a také ale přišel na rozpočtový výbor jako paní kolegyně Langšádlová. Prostě jsme tam byli, protože byl svolán rozpočtový výbor.
Václav MORAVEC, moderátor:
Vraťte se k té otázce, jaké další kroky budete činit v té strategii možného pádu vlády?
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Jestliže nejsou schopni ten státní rozpočet přijmout, tak já beru to, že vůbec nabízíme nové jednání o státním rozpočtu jako absolutně nejvstřícnější krok, který můžeme jako opozice vládní koalici nabídnout. Protože oni nejsou schopni přijmout jediný zákon, který by platil proto, aby se státní rozpočet přijal. To není o nejednotě v ODS. To je neschopnost prostě naplánovat práci takovým způsobem, aby se vůbec dosáhlo výsledku.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo Sobotko?
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Já se především domnívám, že vláda nemůže pokračovat takovým stylem politiky, jakým fungovala do teď. Vládní strany byly poraženy v krajských volbách a není možné se tvářit, že tady žádné krajské volby nebyly. ODS a TOP 09 dohromady dostaly v krajských volbách 18 procent hlasů, tyto dvě vládní strany. Není možné se tvářit, že se nic nestalo a pokračovat v reformách tak, jak si je koalice naplánovala. Vláda má rekordně nízkou úroveň důvěry občanů. Od roku 93, kdy se dělají výzkumy veřejného mínění, tak ještě tady nikdy nebyla vláda, která by měla takto nízkou podporu. Samozřejmě jedna věc je státní rozpočet. Ten státní rozpočet není postavený.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jaké tedy budou vaše další kroky? Teď si počkáte na rebely v občanské..
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Promiňte, ale vy jste tady hovořil o státním rozpočtu. Ten státní rozpočet není odpovědně a není ani dobře postavený. Tady pan Schwarzenberg hovořil o tom, že oni dělali odpovědné reformy. No to nebyly odpovědné reformy. My máme dvakrát takový státní dluh, jako jsme měli před 6 lety. Máme Všeobecnou zdravotní pojišťovnu krátce před nucenou správou. Máme 40, 50 miliardový schodek na důchodovém účtu. Tohle nejsou odpovědné reformy. A ve společnosti máme obrovské sociální napětí, které se mimo jiné také projevilo v těchto krajských volbách. I kdyby koalice sehnala 101 hlasů na prohlasování zdražovacího balíčku, tak přece nemůže v tomto stylu dále pokračovat. Jaký volební výsledek si bude tedy přát? Jaké extrémistické strany mají jít nahoru po těch dalších volbách? Buďme rádi, že teď v těch krajských volbách se to ještě podařilo ustát.
Václav MORAVEC, moderátor:
Které tedy extremistické strany, že mluvíte o, promiňte.
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Podívejte se, prosím, například na výsledky Dělnické strany v některých regionech. Celá řada voličů prostě volila tuto extrémistickou stranu. Objektivně.
Václav MORAVEC, moderátor:
Třeba, promiňte, ale v Ústeckém kraji jste vládli vy jako sociální demokraté a tam udělala Dělnická strana.
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Promiňte, objektivně společnost je dneska rozdělena. Je tady velké sociální napětí a je, tento problém je potřeby vyřešit. Odchod vlády by byl významným ventilem. Nové volby by byly významným ventilem, který by umožnil jednak nastartovat lepší hospodářskou politiku, ale současně také vypustit to sociální napětí, které se ve společnosti nastřádalo.
Václav MORAVEC, moderátor:
Karel Schwarzenberg, jeho odpověď a reakce. A pak Petr Nečas.
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
No já bych řekl následující, že bychom si neměli plést opravdu krajské volby s volbami do sněmovny. Dokavad.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo, ale vy byste neměli přece popírat vliv celospolečenské atmosféry způsobem, jakým vládnete. Neříkejte, že to nemá vliv - způsob vládnutí na zisky těch politických stran v krajích.
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Já vám něco řeknu, já naprosto uznávám, že jsme při těchto volbách velký úspěch neměli. To je naprosto správné. A musíme taky zpytovat svědomí. To neznamená ale, že bychom měli ustoupit, aspoň my ne, od toho, co my jsme svým voličům slíbili. Já jsem něco slíbil. Já jsem řekl, že nehodlám přihlížet, aby tato republika se vydala na cestu českých turistů přes Maďarsko do Řecka. To jsme zabrzdili, to se nám podařilo. A vy, když tady mluvíte, větší zadlužení. Za to jsou vinný, prosím, mandatorní výdaje, které nám natropila předešlá sociálně demokratická vláda. To musíme taky uznat. Ty mandatorní výdaje nás zatěžujou.
Václav MORAVEC, moderátor:
Pane předsedo Schwarzenbergu, promiňte, v případě, že poslanci ODS v těch následujících týdnech, za 14 dnů nepodpoří ty daňové balíčky, padne vláda, tak přistoupíte na tu dohodu se sociálními demokraty o předčasných volbách?
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Ne, pak, když se to nepodaří, tak je na čase, abychom odešli a aby nás to, byly volby a nastoupila nová vláda.
Václav MORAVEC, moderátor:
Takže byste přistoupili na tu dohodu se sociálními demokraty o podpoře rozpočtu a předčasných volbách?
Karel SCHWARZENBERG, předseda TOP 09 a Starostové:
Já bych byl ihned pro předčasné volby, ano.
Václav MORAVEC, moderátor:
Čím hůře ve vládní koalici, tím asi pro Lidovce lépe, pokud budou předčasné volby. Jak tak sledujete jako teď nezávislý pozorovatel, Pavle Bělobrádku, tu diskuzi?
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
To určitě ne, čím hůře, tím hůře i pro občany České republiky. Takže takhle já to vůbec nevnímám. Já mám radost z toho, že my jsme posílili v krajských volbách oproti roku 2008, kdy jsme byli vládní stranou a kdy jsme měli podstatně lepší podmínky pro práci. A to jak finanční, tak i personální. Je evidentní, že se k nám část voličů vrátila z těch, kteří nás opustili v roce 2010. A bezpochyby to jsou i voliči, kteří odešli k vládním stranám. Takže to je pro nás určitý, určitý signál. Stejně tak, že já i první místopředseda Marián Hudečka jsme přebrali zodpovědnost a šli jsme jako lídři do kraje, kde byli osvědčení matadoři, a přesto jsme uspěli. Takže je vidět, že voliči čekají nové tváře, čekají nový přístup, že jsou unaveni z některých politiků.
Václav MORAVEC, moderátor:
A myslíte si, že opravdu jsou třeba Lidovci jako tradiční strana to schopní garantovat, když se podíváte, jak vám to voliči sečetli při volbách v roce 2010, kdy vás nepustili do Poslanecké sněmovny?
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
Já bych za to chtěl voličům poděkovat, protože to byla pro nás určitě ta správná facka, kterou jsme potřebovali, abychom si některé věci uvědomili. Došlo k personálnímu přeskupení. Náš věkový průměr v předsednictvu je 40 let a my se budeme určitě snažit pro to, abychom nejenom získali zpátky voliče, kteří nás v roce 2010 opustili, a kteří i podle těch výsledků v krajských volbách, se k nám pomalu začínají vracet. Ale abychom byli…
Václav MORAVEC, moderátor:
Jaká je vaše strategie pro tu diskuzi? Vy nemáte v Poslanecké sněmovně žádného zákonodárce, v Senátu máte své, své zástupce a uvidí se, jak dopadne druhé kolo senátních voleb. Tedy nemáte výrazný vliv na tu centrální politiku a možnou dohodu o předčasných volbách. Jaká je vaše strategie v souvislosti s předčasnými volbami, jejich termínem a podobně?
Pavel BĚLOBRÁDEK, předseda KDU-ČSL:
My dlouhodobě říkáme, že se domníváme, že vláda ODS a TOP 09 a Starostů není dobrou vládou, že nedělá kroky, které jsou ve prospěch České republiky. A proto bychom uvítali co nejčasnější termín předčasných voleb. V Senátu samozřejmě sice teď máme třetí nejsilnější klub, ale máte pravdu, vládne tam levice, takže my tam ten vliv máme poměrně malý. Na druhou stranu je pravdou, že mi chceme být alternativou vůči vládním stranám tak, aby lidé, kteří je nechtějí volit a nechtějí volit levici, tak aby našli nějakou tradiční stranu, která je nějakým způsobem čitelná. A dokázala projít sebereflexí.
Václav MORAVEC, moderátor:
Premiér Petr Nečas počítá s tím, že dál povládne jeho kabinet České republice. Pokud tedy se sjednotí Občanská demokratická strana nad těmi vládními návrhy. Připomeňme, že vláda si nedávno prošla v pořadí desátou personální změnou. Do konce října má kabinet opustit ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Připomeňme si dosavadní vládní výměny.
Pavel DROBIL, /ODS/ /15. 12. 2010/:
Rozhodl jsem se žádným způsobem nedovolit zneužití této mediální kauzy k diskreditaci vlády premiéra Petra Nečase a Občanské demokratické strany. Proto jsem Petra Nečase v pondělí seznámil se svým rozhodnutím abdikovat na funkci ministra.
Vít BÁRTA, /VV/ /8. 4. 2011/:
Že dnes předám návrh své rezignace na post ministra dopravy premiérovi, aby ji předal prezidentovi republiky.
Radek JOHN, /VV/ /11. 5. 2011/:
Rezignuji vědomě a s plnou vážností jak předseda koaliční strany na pozici člena vlády. Protože situace je podle mne už nadále neudržitelná.
Petr NEČAS, /ODS/ /30. 6. 2011/:
Jak jistě víte, dnes v dopoledních hodinách pan ministr Šmerda rezignoval.
Ivan FUKSA, /ODS/ /4. 10. 2011/:
Nevidím žádné zásadní pochybení. Jednoznačné mé pochybení bylo to, že jsem si dovolil panu premiérovi sdělovat na politické sféře, to znamená na půdě ODS, jiné názory, než má on.
Martin KOCOUREK, /ODS/ /9. 11. 2011/:
Abych je odklonil od případných problémů, které vznikaly v souvislosti s mou složitou rodinnou situací.
Jiří BESSER, /TOP 09/ /12. 12. 2011/:
Jsem připraven na svoji funkci rezignovat ihned po předložení zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, tedy nejpozději do konce tohoto roku.
Josef DOBEŠ, /VV/ /27. 3. 2012/:
Jediným tématem dnešního dne je moje rezignace, kterou zítra dopoledne vezu panu premiérovi.
Jiří POSPÍŠIL, /ODS/ /27. 6. 2012/:
Pan premiér mně oznámil své rozhodnutí dnes ráno, myslím v 9:15, v Kramářově vile. Poté návrh odvezl panu prezidentovi.
Jaromír DRÁBEK, /TOP 09/ /3. 10. 2012/:
Rozhodl jsem se tedy rezignovat na funkci ministra práce a sociálních věcí a to k 31. říjnu 2012.
Václav MORAVEC, moderátor:
To je těch 10, kteří museli opustit, nebo sami opustili, či byli odvoláni, vládu premiéra Petra Nečase. Dodejme, že ten poslední, ministr práce a sociálních věcí, místopředseda TOP 09 Jaromír Drábek se rozhodl rezignovat kvůli obvinění svého prvního náměstka a blízkého spolupracovníka Vladimíra Šišky z podplácení. Drábek se cítí nevinen a věří, že se obhájí i jeho bývalý podřízený. S tím, že TOP 09 si dává načas. Chce nástupce Jaromíra Drábka oznámit koncem října. Je to pro vás únosná situace, pane premiére, že tady vyčkává TOP 09 s oznámením nástupce Jaromíra Drábka, až jak dopadne hlasování v Poslanecké sněmovně u vašich nespokojených poslanců?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já si myslím, že takto tomu není. Já jsem považoval za neudržitelnou situaci, aby pan ministr Drábek za informací, které byly ke kauze pana Šišky, pokračoval ve své funkci. Takto jsme se dohodli. Měl jsem i pochopení pro to, že v podstatě několik dní nebo několik týdnů před volbami TOP 09 se věnuje volební kampani, že není schopná okamžitě nabídnout nového ministra s tím, že tam je specifická situace, že odchod ministra, by tady nebyl zajištěn chod ministerstva, protože první náměstek byl tedy arestován. Takže to byla velmi specifická situace, kdy nedávné úmrtí navíc jednoho významného vedoucího pracovníka Ministerstva práce a sociálních věcí zodpovědného za klíčovou problematiku sociálních pojistných systémů vytvořila tuto specifickou situaci.
Václav MORAVEC, moderátor:
Do kdy tedy budete chtít jméno za nástupce Jaromíra Drábka? Protože jasné je, že i TOP 09 říká otázkou, jestli to může být vlastně Jaromír Drábek, pokud padne vláda, tak by tam TOP 09 asi dala nestranického odborníka. Do kdy budete chtít konkrétní jméno, aby se to neprodlužovalo?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já jsem přesvědčený, že není důvod nedohodnout se právě do onoho konce října, aby pan ministr Drábek rezignoval a současně byl jmenován nový ministr práce a sociálních věcí.
Václav MORAVEC, moderátor:
Takže přistupujete na tu strategii TOP 09?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
My jsme na ní dohodnuti. Ještě před rezignací pana Drábka já jsem se takto s panem předsedou Schwarzenbergem dohodnul.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale vy jste to ministerstvo řídil, víte, jak těžký to je resort. To znamená, že to předávání by mělo asi k tomu dojít ne ze dne na den, že TOP 09 vám oznámí jméno nástupce Jaromíra Drábka ke konci října, ze dne na den si to ministerstvo převezme nějaký nový ministr?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Samozřejmě bude-li to dříve, bude to lépe. Ale právě proto je schopen pan ministr Drábek to ministerstvo předat, protože je tady vytvořen časový prostor pro nalezení jeho nástupce.
Václav MORAVEC, moderátor:
Měla by vláda korigovat své kroky? A znovu kladu tu otázku, o níž mluví Bohuslav Sobotka, své kroky po těchto krajských a prvním kole senátních voleb, kde se ukázalo, že ta míra společenské shody na některých tématech je čím dál menší? Viz zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi. Jestliže ovládne Senát v ještě větší míře levice po druhém kole senátních voleb, než tomu bylo dosud, uvažuje vláda o korekci některých svých kroků, že by třeba stahovala ten zákon o majetkovém vypořádání?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Já musím říci, že tato úvaha není na stole. A musím jenom zopakovat tři teze. Dovolte mi je říci. Zaprvé zopakovat to, co jsem řekl před chvílí. To znamená, první místopředseda ČSSD a první místopředseda vlády v roce 2004, kdy utrpěla drtivou porážku sociální demokracie, její vláda měla těsnou většinu 101 v Poslanecké sněmovně. Tak o ničem takovém, co dnes požaduje po občanských demokratech, tehdy nemluvil. Vláda pokračovala, pokračovala se svým původním programem. My chceme realizovat náš program. Samozřejmě, že nejsme parta slepých, hluchých, nevidoucích lidí, že reflektujeme atmosféru, která je. Že mimo jiné reflektujeme, že původní bezpečná, velmi vysoká většina v Poslanecké sněmovně se kvůli rozkladu Věcí veřejných dostala vlastně na tu nejtěsnější možnou většinu. To samozřejmě rozumný politik zodpovědný musí reflektovat. Na druhé straně ale platí také to, že i ten výsledek krajských voleb je nejenom porážkou pravice. Já jsem tady o tom mluvil. Ale i do značné míry porážkou těch dvou klíčových politických stran. To znamená ODS a ČSSD, které v uplynulých 20 letech nesly dominantní zodpovědnost za vývoj této země. Protože volební výsledek 24 procent.
Václav MORAVEC, moderátor:
Jak tedy budou korigovány. Odpovězte, prosím na tu otázku. Jak budou tedy, když říkáte, že nejste hluší a slepí, jak budou konkrétně korigovány vládní kroky po těchto volbách?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Dovolíte, abych dokončil tu třetí tezi? To znamená, že to do značné míry byly i protestní volby. Voliči levice přeběhli velmi silně ke komunistům. Pravicoví voliči se částečně vrátili ke, nebo středopravicoví, ke KDU-ČSL, k regionálním uskupením, anebo zůstali doma. I tak vyhodnotili rozhádanost vlády, rozhádanost vládní koalice. A musím říci bohužel, v posledních týdnech i rozhádanost Občanské demokratické strany. My samozřejmě projdeme poměrně podrobnou diskuzí, kterou povedeme na půdě ODS i s koaličními partnery, protože je to koaliční vláda. Ale klíčové parametry našeho vládnutí, to znamená důraz na snižování zadlužení, naše fiskální strategie, snižování schodku veřejných financí, ta zůstane, to je smysl existence této vlády.
Václav MORAVEC, moderátor:
Nebudete tedy ani korigovat ty zákony, které rozdělují tu společnost, jako je třeba zákon o majetkovém vypořádání se s církvemi?
Petr NEČAS, premiér a předseda ODS:
Zákon o majetkovém vypořádání se s církvemi ano, rozděluje společnost. Ale rozděloval by ji jakýkoliv zákon, který by neřekl, že církve nemají dostat nic. Navíc tímto zákonem my upravujeme na dlouhou dobu vztah státu a církve. Kdyby to byla jenom restituce, tak bych to pochopil. A možná bychom zcela vážně zvažovali jeho stažení. Ale my tady na desítky let upravujeme konečně vztahy státu s církvemi. A vytváříme situace, že církve budou samostatné, samy za sebe zodpovědné, samohospodařící, že skončí nedůstojná situace, která je dnes. Vždyť duchovní jsou placeni jako státní úředníci ze státního rozpočtu. To přece v demokratické společnosti nemůže být.
Václav MORAVEC, moderátor:
Takže u těchto klíčových zákonů podle vás není tedy důvod měnit strategii? Bohuslav Sobotka.
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
My předložíme příští týden návrh na odložení důchodové reformy o dva roky. Protože teď jsme v situaci, kdy nejsou schváleny prováděcí zákony a není tady také ministr práce a sociálních věcí, který by nebyl na odchodu. Myslím si, že to je příznačná situace, že vláda se dostává do jakési křeče, do jakési slepé uličky a je tady navršeno několik problémů, které vládní koalice valí před sebou a není schopna ji vyřešit. Ministr Drábek měl odstoupit už na jaře, protože slibovat, že odstoupí v okamžiku, kdy se ukáže, že v dubnu nefungují informační systémy na úřadech práce. Já chci připomenout, že do této chvíle nefungují informační systémy na úřadech práce. Tady nejde jenom o skandál pana náměstka Šišky, o to, jakým způsobem tam dohazovali kšefty spřízněným firmám. Ale jde o to, že nebyly vyplaceny dávky dalším stovkám, možná tisícům lidí v termínu. A ministr Drábek už před několika měsíci slíbil, že okamžitě rezignuje, pokud ty informační systémy nebudou funkční. Zeptejte se kteréhokoliv z 8 tisíc zaměstnanců úřadů práce, jestli je tam funkční informační systém.
Václav MORAVEC, moderátor:
Ale premiér, promiňte, ale premiér vám jasně řekl, on je dohodnut s TOP 09 a počká si na konec října.
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Pan premiér nechal tu situaci vyhnít. Ministr Drábek byl na ministerstvu práce. Teď tam ještě dokonce setrvává do konce měsíce října. A odešel teprve v okamžiku, kdy si policie přišla přímo na ministerstvo pro náměstka Šišku. To si myslím, že z tohoto hlediska vzhledem k tomu, že skutečně úřady práce nefungují a vláda je do značné míry zdevastovala, je chybné řešení. A pokud jde o důchodovou reformu, já bych se skutečně velmi nerad dočkal toho, že bude chaos po novém roce, že nebudou schváleny prováděcí zákony, přesto bude platit důchodová reforma. To vystavuje vládu poměrně velkým rizikům a racionálním řešením by bylo odložit důchodovou reformu alespoň o dva roky.
Václav MORAVEC, moderátor:
A toto navrhnete v Poslanecké sněmovně?
Bohuslav SOBOTKA, předseda ČSSD:
Příští týden předkládáme příslušnou novelu zákona. Stejně jako požadujeme, aby se zachovaly stávající sazby daně z přidané hodnoty, protože opět, pokud neprojde vládní daňový zdražovací balíček, tak by hrozilo, že se DPH sjednotí od nového roku na 17,5 procentech. To by zase zdražilo potraviny. Čili je evidentní, že tady musí nastat nějaké řešení. A podle mého názoru by nejlepším řešením byla dohoda o nových volbách do Poslanecké sněmovny. Do té doby zachovat sazbu DPH, umožnit přijetí provizorního rozpočtu tak, aby nebylo rozpočtové provizorium. Příští vláda může rozpočet změnit. Odložit církevní restituce, stejně, pokud ten zákon nebude schválen do konce letošního roku, tak už platit nemůže. Čili evidentně se bude muset s církvemi začít vyjednávat nové řešení. Skutečně míříme do velmi obtížného období ke konci letošního roku. A bylo by dobře, aby koalice konečně dostala rozum a byla schopna se domluvit na racionálním řešení, které bude prospěšné pro celou Českou republiku.
Václav MORAVEC, moderátor:
Odpověď Vojtěcha Filipa?
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
No je to zase o té kompetenci. Já neznám ústavní systém, kde si může říct rezignující ministr, ke kterému datu. Prostě to není možné. Buď rezignuji a premiér přijme tu rezignaci k určitému datu, nebo ho odvolá k určitému datu. To je právo premiéra. Nechápu, kde vzal pan ministr Drábek vůbec takovou odvahu, v uvozovkách drzost, že řekl: já k 31. 10. Teprve teď slyším od pana premiéra, že to s ním dohodnul. Tak ale zase to je o kompetentnosti. Tak jestliže to bylo takhle drsný. A my jsme od března věděli, že skutečně tu funkci absolutně nezvládá, to prostě bylo, přeci my jsme dostávali denně dopisy. Já na kontrolní výbor opravdu z těch úřadů práce, snažil jsem se to zařadit jako tenhle ten, koalice odhlasovala, že se tím nesmí sněmovna zabývat. Vždycky, když jsme to předložili jako bod programu, tak samozřejmě se sešlo jejich 118, pak 115, pak 110, pak 102, kteří hlasovali pro to, aby to nebylo zařazeno. A oni si myslí, že to tak dál jde, něco neřešit a nechat to opravdu prohloubit až do toho krachu.
Václav MORAVEC, moderátor:
Co tedy uděláte vy? Vy podpoříte ty návrhy sociálních demokratů na odložení účinnosti důchodové reformy, zachování současných sazeb daně z přidané hodnoty od prvního ledna příštího roku? Podpoříte?
Vojtěch FILIP, předseda KSČM:
Ne, my jsme samozřejmě už na tom rozpočtovém výboru, o kterém jsem mluvil, hlasovali pro zachování současných sazeb daně z přidané hodnoty, aby bylo a
předseda strany
předseda vlády