Hádky nám škodí
Poslední ze série předvolebních rozhovorů s lídry politických stran. Předseda ODS Petr Nečas jako by v krajích neměl velké ambice. O vítězství vůbec nehovoří. Za úspěch by považoval každý kraj, kde se podaří zabránit vzniku koalice ČSSD s komunisty. Na adresu stranických rebelů pak říká, že voliči ODS odpustí programové ústupky, nikoli však nejednotnost.
Před čtyřmi lety vyhnala hejtmany ODS oranžová tsunami, nyní to vypadá, že přichází tsunami oranžovo-rudá.
Sledujeme zcela přirozený politický cyklus, který vidíme i v jiných demokratických zemích na západ od nás. Volby v mezidobí vládního mandátu jsou pro vládnoucí strany velmi těžké a velmi snadno z nich profituje opozice. Například německá CDU prohrává jedny zemské volby za druhými.
Znamená to, že už jste s volebním neúspěchem smířený?
To nejsem. Samozřejmě, že se mi to nelíbí a je naší snahou ten politický cyklus vychýlit v náš prospěch. Slova předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, jak se na krajské úrovni otevřeně obejmou s komunisty, to je velmi špatná zpráva pro tuto zemi. Dnes se obejmou v krajích, zítra na celostátní úrovni. Úspěchem pro nás bude každý kraj, kde se nám podaří zastavit vznik oranžovo-rudé koalice.
Čím to, že kauzy typu Rath sociální demokracii příliš neoslabily?
To je prostě realita. Nám průzkumy dlouhodobě ukazují, že voliči ČSSD jsou vůči informacím o korupci mezi politiky jejich strany odolnější. Zkrátka se ukazuje, že jim to vadí málo, někdy vůbec ne. Zatímco vzdělanější voliči ODS jsou na to citlivější a reagují negativně. Nad tím nemá význam fňukat.
Budete jako Bohuslav Sobotka apelovat na své straníky, aby nevytvářeli koalice s ČSSD?
Naprosto vylučuji jakoukoli přímou nebo nepřímou spolupráci s komunisty. Samozřejmě tam, kde voliči umožní vznik levicové většiny, nepochybuji, že ke vzniku krajských vlád s komunisty dojde velice rychle. O dalších možnostech budou rozhodovat lidé na místě. Já říkám: Pokud je to možné, dejme možnost spolupráci se stranami od středu doprava, pokud to možné není, tak nedostávám rudou mlhu před očima, když někdo na krajské úrovni sestaví koalici se sociální demokracií. Samozřejmě se mračím, když je možnost udělat koalici se středopravými stranami, a přesto se to udělá se sociální demokracií. Jako decentralizovaná strana však nemáme možnost přikazovat regionálním sdružením, co mají dělat.
Jezdíte na mítinky, nebo se krajští lídři bojí ukazovat po boku premiéra nepopulární vlády?
Čas mám limitovaný – jedná vláda, jedná Sněmovna – ale kde to jde, tam se do kampaně zapojuji. A nemám pocit, že by se lídři nechtěli se mnou ukazovat.
Na vašich letácích opět slibujete škrty a úspory v krajských rozpočtech – nebude to už voliče dráždit?
Já jsem přesvědčen o tom, že to veřejnost nedráždí. Voliče přesvědčíme hlavně tím, že budeme dělat důvěryhodnou politiku. Když se podíváme na politiku socialistických hejtmanů, tak oni během pouhých tří let zvýšili zadluženost krajů o padesát procent. To je přímo raketový nárůst. Ale dělají to především tak, že nešetří sami na sobě. Přidávají úředníkům, kterým narostly platy o jedenáct procent, na druhé straně snižují investice do dopravy, dávají méně prostředků do sociálních služeb, neziskovkám a školám. Čili projídají rozpočet. ODS to chce změnit. Zastavit nárůst počtu úředníků a jejich platů a ty prostředky dát do školství, sociálních služeb a podobně.
Dá se dělat důvěryhodná politika, když se část vašich poslanců bouří a hrozí pád vlády?
Jsem přesvědčen, že pokud jde těm poslancům opravdu o věc, tak se dohodneme. Pokud jim jde o něco jiného, o nějaké mocenské přeskupení v ODS nebo mé sesazení z pozice předsedy, tak se asi nedohodneme.
K jaké z těchto dvou možností se přikláníte vy?
To, zda je to první, nebo druhá možnost, se brzy ukáže.
Kdy, třeba hned po krajských volbách?
Je to možné. Pokud jim jde o věc, tak bude výsledek krajských voleb irelevantní. Pokud jim jde o moc, tak ten výsledek bude použit jako zásadní klacek.
Je možné se s rebely dohodnout? Ustoupil byste třeba od zvýšení DPH o jedno procento?
Konsolidační balíček je zásadní pro rozpočet. Bez něj nelze sestavit rozpočet na příští rok tak, aby schodek veřejných financí byl pod třemi procenty a zároveň nebyl brzdou ekonomického růstu. Balíček je kompromis, to nezastírám, každému se na něm něco nelíbí. Na druhou stranu nesmíme opomenout jednu věc – ODS porušila hlasováním svých šesti poslanců politickou dohodu a koaliční smlouvu. Pro ten kompromis hlasovala drtivá většina výkonné rady a poslaneckého klubu. Co má ještě předseda ODS udělat pro to, aby měl pro nějaký politický krok podporu? Takže je to i otázka dalšího fungování ODS, zda je únosné, že se něco dohodne, relevantní orgány to odsouhlasí a pak někdo vstane a řekne, já to dodržovat nebudu.
Co říkají na vzpouru několika poslanců vaše průzkumy?
Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsme tuto situaci neanalyzovali, a lhal bych, že se to v průzkumech neodrazilo. Moje dlouhodobá zkušenost praví, že voliči odpustí ODS koaliční kompromisy i programové ústupky. Co jí ale neodpustí, je nejednotnost.
Vláda však může padnout už tím, že nepřehlasuje prezidentské veto důchodové reformy. Podle Václava Klause není racionální. Jak se vám poslouchá ostrá kritika vaší vlády od zakladatele ODS?
Pan prezident má právo jako každý svobodně vyjadřovat své názory. To je vše, co k tomu mohu říct.
Pravdu má nejméně v tom, že vláda už nemá většinu 118 hlasů ve Sněmovně. Kde je ta spolehlivá většina, kterou jste po odchodu Věcí veřejných požadoval?
Sto jedna za jeden provaz táhnoucích poslanců je spolehlivější většina než sto osmnáctka založená na nespolehlivosti, neustálých změnách názoru a nedodržování dohod.
Teď však není ani těch 101 spolehlivých. Nelitujete, že jste se příliš rychle rozešel s Petrem Tluchořem nebo Ivanem Fuksou?
Za svými personálními rozhodnutími si stojím. Že jsem někoho odněkud "sundal", to chyba nebyla. Jestli jsem někde udělal chybu, tak v tom, že jsem někoho někam dal a pak se ukázalo, že na to ten člověk nemá nebo že tam dělá pro mě nepřijatelné kroky.
Měl byste možná o několik nepřátel méně.
Opět má dlouhodobá zkušenost: osobnostní charakter se v politice neprojevuje, když člověk stoupá nahoru, ale naopak, když jde dolů. Až tehdy poznáte dřeň toho člověka. Politika je profese s velmi krutými pravidly a ne každý výkyvy své politické dráhy unese.
Prospívá důvěryhodnosti příliš časté odvolávání či odstupování ministrů?
Jako premiér jsem nastavil jistou laťku politické kultury. Dříve bylo zvykem, že členové vlády se drželi funkcí, a z toho úřadu jste je pomalu musel vynést na jejich židlích a ještě se u toho drželi futer od dveří. Za mne toto nefunguje.
Pokud vláda padne, nebude paradoxní, že pravicový kabinet skončí, protože neprosadil vyšší daně?
Pokud padne, bude to kvůli něčemu jinému. Držet vládu má význam jen tehdy, pokud může dělat něco pozitivního pro tuto zemi. To je v tuto chvíli zodpovědná rozpočtová politika. Pokud k tomu vláda ztratí podporu, tak nemá smysl, aby pokračovala dál a voliči nechť znovu rozdají karty.
(Autor: Antonín Viktora)
předseda strany
předseda vlády