ČSSD chce zrychlit zadlužování
20. září 2012
Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka ve svém článku Jak ODS zadlužila stát a kraje (LN 18. 9.) polemizuje s tezí ODS o zadlužování státu a krajů. Pouští se na velmi tenký led. Sám přiznává, že socialističtí hejtmani zvýšili zadlužení krajů za pouhé tři roky o 53 procent.
To je sice posun proti jeho slovům na květnové konferenci v Plzni, kde rezolutně tvrdil, že ČSSD kraje nezadlužila – nic to však nemění na tom, že zadlužování krajů ve stejném období bylo rychlejší než zadlužování státu.
Zároveň si ovšem stěžuje na "výpadky příjmů", z čehož vyplývá, že kdyby kraje těchto prostředků měly více, zadlužovaly by se rády ještě rychleji. Snížený transfer z výnosu sdílených daní ovšem ovlivnil rozpočet státu i krajů v obdobné míře, takže se není příliš na co vymlouvat.
Je příznačné, že se ČSSD snaží odvrátit pozornost od hospodaření v krajích, které žilo v ústraní celostátní agendy a jehož úroveň se v plné míře projevila až středočeskou aférou. Ostatně Středočeský kraj je nejzadluženějším krajem a zároveň se stal symbolem megalomanské a papalášské politiky oranžových hejtmanů.
Kritika vládního dluhu je demagogická. Od roku 2008 dochází v globální ekonomice k významným změnám a posunům, které se projevují ve snižování konkurenceschopnosti celé Evropy. Recese, kterou v současné době prochází eurozóna, musí zákonitě dolehnout i na českou ekonomiku. To jsou faktory, které nás významně odlišují od doby vlád socialistů, které se nemusely zabývat podobně nepříznivými podmínkami.
Bohuslav Sobotka zcela zamlčuje, že to byly právě vlády sociální demokracie, které si se zadlužováním státu vůbec nelámaly hlavu. Nedodržovaly vlastní výdajové rámce, odkládaly strukturální reformy, stamiliardových schodků dosahovaly v době konjunktury a nečinilo jim problém zvýšit sociální mandatorní výdaje z roku na rok o 70 miliard korun, jako v roce 2006.
Ani dnes si ČSSD nehodlá počínat jinak. Stále prosazuje nikoli snižování, ale zvyšování sociálních mandatorních výdajů. Chce dramaticky zvýšit přímé daně, což by vedlo k růstu nezaměstnanosti a s ní spojených sociálních nákladů.
Musím zásadně odmítnout kritická slova opozice o údajně špatném postavení České republiky v porovnání s okolními evropskými státy. Jako předseda vlády bych s většinou evropských zemí neměnil například výši nezaměstnanosti, která je u nás dvakrát nižší, než je průměr eurozóny, výši veřejného dluhu, míru chudoby nebo stav dluhové služby. V aktuální debatě o daních zcela zapadá, že Česká republika má podle OECD nejnižší přímé zdanění rodin s dětmi v Evropské unii.
Celkovou důvěryhodnost konsolidační strategie potvrzují výrazně nižší úroky českých dluhopisů než například u sousedního Polska, Slovenska či Maďarska. Tento někdy lehkovážně bagatelizovaný pohled zahraničních trhů se může velmi rychle změnit. Například tím, že svoje plány začne realizovat protireformní levice, která kráčí na evropské poměry zcela proti proudu. Chce zrychlit zadlužování, protože nic jiného neumí.
RNDr. Petr Nečas
předseda strany
předseda vlády