Radiofórum: Jednání ministrů zemědělství EU v Bruselu
Ministr zemědělství Petr Bendl hovořil v rozhovoru pro ČRo 1 - Radiožurnál o jednání ministrů zemědělství EU, které proběhlo v Bruselu.
Moderátor (Jan Bumba):
Převratné zprávy z Libye dnes do velké míry překryly jiné mezinárodní dění, včetně schůzky unijních ministrů zemědělství, kteří v Bruselu probírali sporné body ve formě společné zemědělské politiky a přitom jde o velmi důležité věci. Tato schůzka mimo jiné, pardon chci říci návrhy reformy mimo jiné kladou důraz na ekologické hospodaření. Česko dnes poprvé jako šéf resortu zemědělství zastupoval Petr Bendl. Dobrý den.
Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):
Hezký dobrý podvečer.
Moderátor (Jan Bumba):
Pane ministře, Vy jste dnes upozornil, že čeští zemědělci by mohli přijít až o pět miliard korun na tržbách, kdyby prošel návrh komise povinně vyčlenit části půdy na ekologické účely, byl to jeden ze stěžejních bodů dnešního jednání?
Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):
Je to jeden z klíčových bodů, protože návrh Evropské komise přichází s nápadem, aby naši zemědělci dali 7 % svých ploch do klidu, což by v praxi znamenalo, že budou platit dál nájemné tam, kde hospodaří na pronajatých pozemcích, dál platit daň z nemovitosti a přitom budou mít povinnost 7% plochy, kterou využívají a která by pomohla jejich lepší konkurenceschopnosti dát do klidu. To je něco, s čím máme zásadní problém. Stejně jako jsme upozornili na fakt, že nesouhlasíme s povinností 30% plochy ozelenění. Spíše bychom to viděli jako motivační faktor, aby se zemědělec mohl rozhodnout sám. Pak tady bylo skloňováno v podstatě od rána až doteď, jakési zastropování dotací, se kterým nesouhlasíme stejně jako řada jiných zemí. Musím říct, že ta kritická slova tady byla směrem k Evropské komisi slyšet velmi často.
Moderátor (Jan Bumba):
Proč by, pane ministře, to zemědělci měli dělat? Proč by měli dávat oněch 7 % ploch do klidu, jak říkáte?
Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):
Na to podle mě není relevantní odpověď a nedočkali jsme se jí příliš. Má to být jakýsi ekologický aspekt. Nicméně my říkáme, že má-li Evropa konkurovat třetím zemím, není možné nutit zemědělce k takovýmto opatřením.
Moderátor (Jan Bumba):
Proti těmto návrhům, ale rozumím tedy, se staví nejen Česká republika, ale i další země?
Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):
Ano, přesně tak.
Moderátor (Jan Bumba):
Myslíte si tedy, že ty návrhy projdou ještě výraznými změnami, nebo je nějaká pravděpodobnost, že by byly přijaty v té podobě, jak zatím zazněly?
Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):
My jsme dnes na začátku vlastně projednávání toho procesu a stanovení společné zemědělské politiky na roky 2014 až 2020. Čeká nás řada měsíců velmi tvrdého vyjednávání. Dnes jsme o tom mluvili takto veřejně poprvé a veřejně prezentovali stanoviska jednotlivých zemí, tudíž já pevně věřím, že tak, jak to pan komisař navrhl, nebo komise navrhla, že tak to schváleno nebude.
Moderátor (Jan Bumba):
Ministr zemědělství Petr Bendl, děkujeme za rozhovor, na shledanou.
Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):
Já děkuji za zájem, na shledanou.
předseda regionálního sdružení
krajský zastupitel
poslanec PČR
ministr zemědělství