Za slévání tvrdého pití budou tvrdé tresty

29. září 2012
Za slévání tvrdého pití budou tvrdé tresty

Vláda rozhodla o částečném zrušení prohibice na tvrdý alkohol. O podmínkách prodeje Deník hovořil s ministrem zemědělství Petrem Bendlem.

Uvolnili jste prodej alkoholu nad 20 procent za podmínky, že láhev byla vyrobená před rokem 2012. Co přesně to pro prodejce a restauratéry znamená? 


Pokud nebudou schopni doložit, že nejde o výrobek z letošního roku, nemohou ho mít na pultech. Není­li datum výroby přímo na láhvi, musejí tuto skutečnost prokázat například fakturou o nákupu. Obejít to nelze. Když to udělají, riskují tvrdé tresty. Státní zástupce, který má na starosti kauzu metylalkoholu, jasně řekl, že za ohrožení zdraví lidí tímto způsobem bude žádat odnětí svobody. 

Ozvaly se i hlasy, že z načatých flašek se nevylije ani kapka – hospodští do nových láhví budou dolévat původní alkohol. Lze to ohlídat? 

Fyzicky tomu zcela zabránit nejde. Chci ale naprosto vážně varovat všechny, kdo by se takto zachovali, že budou tvrdě potrestáni. Čeká je pravděpodobně vězení a jejich podnik bude v každém případě uzavřen. Budeme nekompromisní, připravíme legislativu, podle níž se takovým chováním vystaví vyšším trestům, než si vůbec dokážou představit 

Teď, když máme tragickou metylovou aféru za sebou… 

To bohužel zdaleka nemáme. Například zkušenost z Finska dokazuje, že ještě půl roku poté, co u nich dokázali podobnou kauzu rozklíčovat, se objevovali lidé postižení metylalkoholem. Policie nedohledala veškerý metylalkohol, který se dostal do distribuční sítě, a proto tady hrozí nebezpečí, že časem někdo doma sáhne po láhvi, která není otestovaná, a otráví se. 

Skandál odhalil, jak u nás vesele bují černý trh s pančovaným alkoholem. Co s tím uděláte? 

Za svůj resort jsem přesvědčen, že nová povinnost vlastnit doklad o rodokmenu každé láhve s alkoholem hodně pomůže. Eliminujeme tím do značné míry dovoz či výrobu alkoholu, který sem nepatří. Situaci pozitivně ovlivní i nové kolky s bezpečnostními prvky proti přelepování a falšování. 

Je otázka, zda to stačí. Mezi odborníky se říká, že vláda zareagovala okamžitě, protože tu najednou bylo 26 mrtvých lidí. Nic ale nedělá proti tomu, že každoročně umírá na důsledky alkoholismu 300 lidí. Nehodláte se s tímto jevem poprat nějak zásadně, například zákazem stánkového prodeje? 

To by nic neřešilo. Když si levný alkohol lidé nekoupí u stánku, zajdou do nejbližší nálevny. Někteří politici dokonce přišli s nápadem zrušit spotřební daň na alkohol. Tak to samozřejmě nefunguje. Já jsem pro zavedení licencování prodeje alkoholu. Každý prodejce by měl splňovat jisté zásady, v jejichž důsledku se automaticky omezí rozlévání alkoholu v tržnicích, kde třeba ani nejsou toalety a celé to prostředí vyzývá k nekulturnímu popíjení a opíjení. Doufám, že tady se s kolegy shodneme na zpřísnění pravidel hry, abychom zachytili lidi pohybující se na černém trhu a citelněji je postihovali. 

Ing. Petr Bendl

ministr zemědělství
předseda regionálního sdružení
poslanec PČR