Studio Česko

8. listopadu 2011
Studio Česko

Ministr zemědělství Petr Bendl hovořil v rozhovoru pro Rádio Česko o prioritách resortu zemědělství.

Moderátor (Ondřej Černý):

Odstranit z předpisů týkajících se jeho resortu vše, co je nad rámec evropské legislativy, takový cíl si dal ministr zemědělství Petr Bendl. Ostatně Brusel, to je asi hlavní strašák českých zemědělců. Blíží se totiž rozuzlení debaty o zemědělských dotacích na období let 2014 až 2020. Už loni premiér Petr Nečas českým zemědělcům sliboval, že se za jejich co nejsilnější pozici česká politická reprezentace v Bruselu bude brát.

Petr Nečas, premiér a předseda ODS (záznam):

My uděláme všechno pro to, abychom vykryli sto procent prostředků, které jdou na dotační programy na obnovu venkova. Uděláme všechno pro to, a věřte mi, budeme za to krvácet v Bruselu, abychom dojednali rovnoprávné podmínky pro další programovací období. Na tomto nám záleží.

Moderátor (Ondřej Černý):

Začíná Studio Česko, při jehož poslechu vás zdraví Ondřej Černý. Naším hostem je dnes ve sněmovním studiu Českého rozhlasu ministr zemědělství, občanský demokrat Petr Bendl. Pane ministře, pěkné odpoledne.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Hezké dobré odpoledne.

Moderátor (Ondřej Černý):

Když jste vstupoval na ministerstvo, tak se premiér Petr Nečas vyjádřil v tom smyslu, že byste se měl orientovat na menší města a domácí produkci a resort transformovat v ministerstvo venkova. Co je tedy vaší absolutní prioritou?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Mojí absolutní prioritou byla i s odkazem na slova pana premiéra, které jste pustili před chvílí, samozřejmě situace v Evropské unii a soustředění se na evropskou agendu, protože tam musíme směřovat všechny svoje vyjednávací a diplomatické schopnosti, abychom v rámci společné zemědělské politiky pro naše zemědělce vyzískali co možná nejlepší pozici. To byl podle mne úkol číslo jedna. Úkol číslo dvě spolupráce s nevládními organizacemi, právě debata na tohle téma, protože i oni si najímají různé v tom dobrém smyslu slova lobbistické organizace, které prosazují zájmy našich zemědělců v Bruselu. A pak to byly věci, které souvisí s otázkami rozpočtu a aktuálních věcí, podpory citlivých komodit, dojednávání s Ministerstvem financí, top-up a podobně.

Moderátor (Ondřej Černý):

K tomu se ještě dostaneme, ale za ten necelý měsíc, co jste ve funkci, musel jste už na něco změnit výrazně názor, že věci, které byste chtěl měnit, třeba tak rychle měnit nejdou?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já mám s Evropou letité zkušenosti a vím, jak komplikované je tam ledacos dohodnout. Proto se věnuji Bruselu a evropské agendě opravdu maximálně. Za tu dobu, co jsem ve funkci, už jsem byl v Bruselu, respektive jednou v Lucemburku a jednou v Bruselu. Naposledy včera jsem byl na jednání Evropského parlamentu s komisařem a s jednotlivými ministry zemědělství evropských zemí diskutovat právě na tato, pro nás často velmi kontroverzní témata.

Moderátor (Ondřej Černý):

Českým zemědělcům se v letošním roce poměrně daří, protože podle předběžných odhadů by mohli vydělat více než 10 miliard korun a to hlavně díky dobré úrodě, příznivým cenám, ale také dotacím. Jsou tedy v takové výši potřeba, když se zisk českých zemědělců pohybuje v takové výši?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Je potřeba se podívat na strukturu těch příjmů a podívat se, jak to vypadá s jednotlivými komoditami. My máme vyjmenovány takzvané citlivé sektory, kde ten problém zůstává. Víte, že Česká republika se potýkala s krizí v oblasti mléka, která vznikala někdy v roce 2008. A 2009 jsme ji řešili. Teď se snažíme ty podpory pro dojnice a krávy bez trvalé produkce mléka nějakým způsobem vyrovnat a vlastně už tu krizi definitivně zahladit. Ale máme problémy v oblasti vepřového masa. Očekávám vážné problémy v příštím roce…

Moderátor (Ondřej Černý):

Takže ta kampaň vašeho předchůdce nezabrala? Vy se usmíváte, ale na to šlo několik milionů korun.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

To já nevím, kolik na to šlo milionů korun, ale myslet si, že nějaká taková aktivita pohne tou oblastí nějak silně. Tam je potřeba zapracovat v oblasti podpor. Prosadit, aby podpora citlivých sektorů nebo citlivých komodit se objevila i v roce 2014 až 2020. Tam my v té diplomacii jsme tomu hodně dlužni. A navíc v příštím roce se na nás valí problém, který je spojen s oblastí drůbežářského průmyslu, neboť sedm ze sedmadvaceti zemí dodržuje směrnici týkající se takzvaných neobohacených a obohacených klecí. Pro posluchače zjednodušeně řečeno, Evropská unie nařídila drůbežářům, aby byly nosnice nebo slepice nebo drůbež chována ve větších klecích spojených s většími náklady a některé země, konkrétně sedm zemí tuto směrnici vydanou v roce 1999 nesplňuje a máme vážné obavy, že dojde k černému trhu s vejci a podrážení cen našeho drůbežářského průmyslu, který může být ohrožen zejména z Polska.

Moderátor (Ondřej Černý):

Ještě než se vypravíme k těm evropským letům 2014 až 2020. Když se zaměříme na Česko a letošní rok, tak dostanou čeští zemědělci letos národní doplňkové platby v té výši přesahující miliardu korun, jak již sliboval váš předchůdce Ivan Fuksa, tak se zavázal také ministr financí Miroslav Kalousek.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já o tom vím, že tady byl veřejný příslib mého předchůdce a i ministra financí. Intenzivně s panem ministrem o této věci jednáme a hledáme, kde bychom finanční zdroje našli.

Moderátor (Ondřej Černý):

Jde to vůbec za současné situace také při výhledu konce roku?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já se obávám, že když jednou něco slíbíme, tak bychom to měli splnit.

Moderátor (Ondřej Černý):

Tak znáte to, slibem se nikdo nezarmoutí.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já to vím. Ale já musím říct na obranu Ministerstva financí, že opravdu hledáme, odkud bychom ty finanční, chybějící finanční prostředky mohli do top-up doplnit.

Moderátor (Ondřej Černý):

Mluvíme o nějakých osmi stech milionech korun?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Mluvíme o zhruba osmi stech milionů korun. My potřebujeme třeba miliardu dvě stě osmdesát milionů korun, abychom ty citlivé sektory mohli kofinancovat a přidat tam k těm trhům evropským i naše peníze a máme zhruba čtyři sta milionů korun, které jsme ušetřili v loňském roce.

Moderátor (Ondřej Černý):

Z loňska. A v tuto chvíli můžete říct alespoň rámcově, kam jste se při tom vyjednávání s ministerstvem dostali. Zda je tam vůbec nějaká částka?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já jsem velmi podrobně o tom s panem ministrem financí mluvil. Žádal jsem ho o stanovisko a on mi odpověděl, že v řádech dnů, nejpozději týdnů, ale jednotek týdnů, mi na to definitivně odpověď dá. Neboť podle mých informací je a mám je právě od pana ministra, že sice mají navýšené příjmy o 12 miliard, ale neočekávaný schodek,propad příjmů 20 miliard, takže tam je osm miliard deficit. Ale já věřím, že se nám společně podaří tuto položku zachránit.

Moderátor (Ondřej Černý):

To je tedy letošní rok. Máte už jasno, s jakým rozpočtem tedy rámcově, může vaše ministerstvo počítat v příštím roce? Zda dojde ke krácení nebo budete alespoň na letošní výši?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já mám vlastně dva největší problémy a ten jeden, o tom jsme teď mluvili. A ten se týká letošního rozpočtu na dofinancování evropských prostředků. A pak je to program obnovy venkova, kde doufám, a byl bych rád, aby se ta situace v podstatě opakovala, jako byla už v loňském roce. To znamená, abychom využili peníze získané z pozemkového fondu a v příjmech pozemkového fondu a vlastně je pustili do programu rozvoje venkova.

Moderátor (Ondřej Černý):

Když mluvíte o programu rozvoje venkova, tak v úvodu jsme připomněli slova premiéra Petra Nečase, který by tedy byl rád, pokud byste resort transformoval právě v ministerstvo venkova. Ostatně dotace do tohoto programu patří k prioritám asi každého ministra zemědělství v České republice.

Ivan Fuksa, bývalý ministr zemědělství (ODS):

Co je pro nás nepřekročitelné, a to jsou dotace do programu rozvoje venkova. Už jenom z toho důvodu, že tam každá vložená koruna se strany České republiky přináší tři koruny do české ekonomiky.

Moderátor (Ondřej Černý):

Tolik tedy slova vašeho předchůdce v ministerském křesle Ivana Fuksy. Je to jasné jak facka. Jedna koruna se dá, tři koruny to přinese. Tak v čem je problém?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já nevím, kdyby to bylo tak jednoduché, tak by nebyl problém v ničem. Ale potíž je v tom, že prostředky do rozvoje venkova, to je takzvaný druhý pilíř té společné zemědělské politiky, který je dojednáván v Bruselu a na který se snažíme také maximálně soustředit, protože bychom rádi, aby ty peníze, které půjdou v té obálce pro Českou republiku, byly v maximální výši. To na straně jedné. Na straně druhé, aby jednotlivé členské státy měly takzvanou flexibilitu nakládání s těmi prostředky, aby je mohly….

Moderátor (Ondřej Černý):

To je možná transformace do různých kapitol.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Ne do různých kapitol, ale využít je na priority, které vidí ta která členská země. Aby nám v Bruselu nepředepsali, na co je můžeme použít. Protože podmínky rozvoje venkova a situace venkova je jiná v České republice, jiná v Německu, jiná v Polsku a podobně. Jiná v Litvě či na Slovensku a my bychom rádi, aby to využití těch peněz bylo flexibilní.

Moderátor (Ondřej Černý):

Říká ministr zemědělství Petr Bendl, který je dnes hostem Studia Česko. Nová společná zemědělská politika Evropské unie pro roky 2014 až 2020 by prý měla zlepšit pozici nových členských států vůči staré patnáctce, ale řada opatření vyvolává spíše obavy, jestli nebude pro české zemědělce likvidační. Jedná se třeba o limitování dotací na maximálně 300 tisíc eur pro jeden zemědělský podnik. Je ve hře navýšení limitu dotací třeba na 400 nebo 500 tisíc eur pro jeden společný podnik nebo teď se bojuje, aby vůbec ty stropy nebyly?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

To zastropování je předmětem naší velké kritiky, ale nejenom naší.

Moderátor (Ondřej Černý):

Tak vy chcete vytvořit a nějakým způsobem držet tu blokační minoritu.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Ta nesouvisí se zastropováním. Ta souvisí s pomocí chudým a s využitím peněz kapitoly zemědělství na zemědělské účely s tím, že peníze na sociální účely by si měla každá země hradit ze svého. Nicméně to, co jste říkal na zastřešování, to my kritizujeme principiálně. My říkáme, že nepotřebujeme žádnou administrativní hranici pro podporu právnické či fyzické osoby podnikající v zemědělství. Že to je zbytečný byrokratický nástroj uměle vytvořený úředníkem v Bruselu. Naše historické podmínky ke vzniku podnikatelských subjektů v oblasti zemědělství jsou specifické. My tady máme poměrně velké množství větších společností a větších farem a tudíž by se nás to a konkurenceschopnosti našich zemědělců velmi dotklo. Proto to kritizujeme, přestože se podařilo dosáhnout asi jediného úspěchu za poslední rok, že se podařilo do těch nákladů započítat i ty sociální nebo osobní náklady, které výrazným způsobem pomohly projít nebo by pomohly projít řadě jiných subjektů, ale principiálně to považujeme za nesmysl zhoršující konkurenceschopnost zemědělství obecně vůči třetím zemím. A to je velká kritika téměř možná víc jak dvou třetin ministrů zemědělství Evropské unie vůči Evropské komisi.

Moderátor (Ondřej Černý):

Dejme tomu, ale že komise rozhodně nebude chtít odstoupit od toho zastropování. Tak jaký je tedy další krok navýšení na těch 400, případně až 500 tis. eur pro jeden podnik?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Víte, já neumím teď reagovat na to, když Evropská komise něco neudělá. My teď vedeme opravdu intenzivní diplomatická jednání.

Moderátor (Ondřej Černý):

A vy upřímně věříte tomu, že je reálné prolomit tu bariéru toho zastropování?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já jsem měl bilaterální jednání s ministryní zemědělství Německa, s Brity. Britský ministr zemědělství by měl navštívit Českou republiku v brzké době. Mluvil jsem o tom s Poláky, mluvil jsem o tom se Slováky a s řadou jiných zemí. Mám domluvenu bilaterálku s dánskou ministryní zemědělství, protože Dánové budou předsedat Evropské unii v tom příštím půl roce, a z velké části všude slyším kritiku tohoto opatření. A věřím, že se nám podaří přesvědčit Evropskou komisi, aby to zastropování a případně sedm procent půdy do klidu, což kritizujeme skoro více než to zastropování. Aby se nám to podařilo prosadit změnu. Protože to jsou věci, které nepovažujeme za dobré pro konkurenceschopnost Evropské unie a evropských zemědělců jako celku.

Moderátor (Ondřej Černý):

Mluvíte-li o povinnosti. U vás sedm procent výměry zemědělské půdy do klidu, tak kdo na to přišel? Protože třeba sedm procent v Polabí je pro české zemědělství poměrně citelný zásah.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já jsem říkal, že to byl nějaký čínský evropský komisař nebo evropský komisař z Číny.

Moderátor (Ondřej Černý):

Ví se skutečně, kdo s tímto přišel?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):
 

Tak přišla s tím Evropská komise a komisař Ciolos obhajuje tohle opatření, ale naprostá většina zemí s tímto opatřením zásadně nesouhlasí. Já jsem spíše překvapen, že Evropská komise měla avizováno, že toto opatření bude tvrdě kritizováno ze strany ministrů zemědělství a v podstatě rady DG AGRI, nicméně po roce vyjednávání s tím ten princip a další jiné představil pan komisař, jakoby se nechumelilo. V podstatě nezareagoval téměř na žádnou z připomínek zemí v tomto ohledu.

Moderátor (Ondřej Černý):

A dá se tomu vůbec čelit? Protože řada zemí mluví už o předimenzování požadavků na ochranu životního prostředí, co se zemědělství týče. Dá se s tím vůbec něco dělat? Nebo teď se bude chránit příroda a vlastně se bude zapomínat, že zemědělství je primárně o produkci.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

My se snažíme řadu prvků do zemědělství už v oblasti ekologie zanášet. Tudíž se vůbec nedá říct, že bychom se ekologii a biopotravinám a třeba podpoře, když jsem tady mluvil o kravách bez trvalé produkce mléka, což jsou takové ty oblasti, které jsou složitě využitelné k jinému způsobu obhospodařování a souvisí s ochranou přírody a krajiny. My se tomu věnujeme a to, s čím přichází Evropa v našem případě, znamená, že by se mělo dát do klidu zhruba 250 tisíc hektarů půdy, která je využívaná. A to se bavíme o malé České republice. Budeme-li se bavit třeba o Polsku, Německu, Francii, tradičně zemědělské a podobně, tak to jsou mnohem větší čísla téměř rovnající se u Francie zemědělsky obhospodařovaných pozemků, jako je Česká republika. A to by oni měli dát do klidu. To by znamenalo velký zásah do produkce potravin a následně její ceny, případně vpuštění nebo nevpuštění konkurence. Buď by ta cena potravin stoupala rozhodnutím komise a nebo by sem vpustili levnější výrobky z třetích zemí, což považujeme taky za nešťastné. A my máme na vyjednávání několik měsíců a věřím, že se nám společnými silami podaří s tímto přístupem Evropské komise nějak pohnout.

Moderátor (Ondřej Černý):

Ekologické zemědělství, ale ostatně tématem je také v Česku. Novela zákona o ekologickém zemědělství, která prošla oběmi komorami Parlamentu, je podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby nedostatečná. Protože prý ekofarmáře nijak nemotivuje k tomu, aby pouze nepobírali dotace, ale skutečně produkovali potraviny. Jen doplním, že dotace v Evropské unii nejsou účelově spjaty s produkcí, ale s šetrným způsobem hospodaření. Co s tím, aby ti farmáři pouze nepobírali dotace kvůli nejrůznějšímu ozelěňování, se nezapomnělo skutečně na nezbytnost produkce potravin. Protože mluvíme o tom, že počet lidí na zemi roste. Teď je tedy riziko dopravy z dalších třetích států Unie. Evropské zemědělství nebude vůbec konkurenceschopné. Co tedy s tím? Neměly by být navázány jasně a jednoznačně ty dotace na produkci, ne na šetrný způsob hospodaření?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Samozřejmě. S tím já souhlasím. Nicméně to ekozemědělství, které je čím dál tím víc prosazováno v Bruselu, se do těch legislativních opatření dostává. Já jsem v tomto ohledu rád, že máme podporu jako Ministerstvo zemědělství nebo stejný názor s nevládními organizacemi. A řadu těch takzvaně ekologizujících opatření, která ale nepomohou venkovu, nepomohou zemědělcům, nepomohou lidem žijícím na venkově a nepomohou v podstatě ani spotřebitelům využívajících nebo nakupujících zemědělské produkty. Tak se tomu snažíme bránit tam, kde je to nesmyslné a snažíme se využívat maximálně té synergie toho, že i nevládní organizace lobbují v Bruselu proti takovým opatřením a snažíme se společně argumentovat proti jejich minimalizaci škodlivých dopadů.

Moderátor (Ondřej Černý):

Posloucháte Studio Česko dnes s ministrem zemědělství Petrem Bendlem. Státní podnik Lesy České republiky vykázal za první tři čtvrtletí hrubý zisk 4,97 miliardy korun. Za stejné období loňského roku měl hrubý zisk ve výši 2,42 miliardy korun. Co tomuto výsledku říkáte?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Na první pohled kdo tomu vůbec nerozumí, tak si řekne, to je výsledek, to je super. To máme vyděláno. Konečně jsme se dostali tam, kam jsme čekali. Ale je potřeba se podívat do…

Moderátor (Ondřej Černý):

Vy se koukáte. Druhý pohled teď někam.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Je potřeba se podívat do střev toho systému.

Moderátor (Ondřej Černý):

No byznys 90 procent, jak říká generální ředitel.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já se dívám nebo se snažím spolupracovat s experty a dívat se na ten tender jako na celek, co to vlastně udělá s budoucností hospodaření. Sami se na to nemůžeme dívat.

Moderátor (Ondřej Černý):

A co to tedy udělá? Souhlasíte třeba s expertem z TOP 09 a jejím poslancem Jiřím Olivou, že tento výsledek je na úkor budoucnosti a jde o drancování lesů?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

A to je přesně to, co jsem chtěl dopovědět. Do jaké míry, jestli je to jednorázová záležitost, která může sympaticky vypadat, ale do jaké míry to znamená z mého pohledu ohrožení nebo respektive šanci na vznik v tom negativním smyslu slova monopolu v oblasti dřevozpracujícího průmyslu. Do jaké míry to ovlivní budoucnost a vůbec existenci malých lokálních zpracovatelů dřeva tak, abychom se nedostali do situace, že tady bude mít někdo monopolní postavení. To je jeden způsob. A ten druhý, co mne zajímá, jestli ta cena nabídnutá je opravdu za to, co se pokácí a co bude kontrolováno a nebo jestli tam nemůže dojít k nějakým únikům a k nějakému většímu prořezu, než je třeba plánovaný. Proto se snažím v tomto ohledu a víceméně mi v tom pomohli nebo nám v tom pomohlo paradoxně i pozastavení rozhodnutí o uzavření tenderu s ÚHOS. Protože ten, jak jsem pochopil, v tom pochybnosti má a tudíž čekám i na případné jejich rozhodnutí či výsledek.

Moderátor (Ondřej Černý):

Vy sám říkáte, že Dřevěná kniha není žádný uzavřený dokument. Dá se tedy uvažovat, že ta metodika jak se těží, se opět bude měnit a že zase dojde ke změně?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já jsem si téměř jistý, že Dřevěná kniha nemá být definitivním uzavřeným materiálem, platným na věky věků. Prostě život přináší změny i různé třeba modernější pohledy na věc. Byť jsem se do této problematiky zpracování dřeva dostal nedávno, když se bavím se zpracovateli dřeva a privátními majiteli lesů, tak se téměř nikde nedozvídám, že by někdo prodával…

Moderátor (Ondřej Černý):

Právě tímto způsobem, to je kritika, která se valila na Lesy už před těmi tendery. Poslední závěrečná otázka týkající se lesů. Co tedy budoucnost ředitele? Vy, jak jste to popsal Lesů České republiky, jak jste to popsal, tedy nejste úplně spokojený. Věci veřejné vás při vstupu na ministerstvo vyzvaly, abyste okamžitě obměnil vedení Lesů České republiky. Tedy chystáte se k tomu?

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Já nechci nějak narušovat ten proces, který spustil ÚHOS a Antimonopolní úřad. Na základě jejich šetření, které asi doplní i ten náš názor, se budu moci rozhodnout. Ono odvolání ředitele a zrušení tenderu znamená zase jiné, další problémy. Znamená to, že musíme něco udělat pro to, abychom zachránili tuto sezonu. To znamená jít asi systémem JŘBU a vypsat jiné tendery, pravděpodobně v příštím roce. Ono to není tak jednoduché jenom šmahem odsoudit, že všechno je špatně a neptat se na to, co by následovalo, kdyby se něco takového stalo. Jaké, aby to nenapáchalo více škody než užitku. A na to já musím myslet taky.

Moderátor (Ondřej Černý):

Ministr zemědělství Petr Bendl. Děkujeme a na slyšenou.

Petr Bendl, ministr zemědělství (ODS):

Děkuji, na slyšenou.

Ing. Petr Bendl

předseda regionálního sdružení
krajský zastupitel
poslanec PČR
ministr