INFO.cz: Současný trestní zákoník méně chrání život a zdraví než majetkové hodnoty
(INFO.cz) „Současný trestní zákoník méně chrání život a zdraví než majetkové hodnoty. To je marxismus,“ říká v podcastu Dimun ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Druhá část podcastu s Blažkem se týká jeho návrhu rozsáhlé novely trestního zákona a trestního řádu, která má přinést větší prostor pro ukládání peněžitých trestů a také částečnou dekriminalizaci pěstování konopí.
„Nedokážu vysvětlit normálnímu člověku, že když někdo někoho bodne nožem, dostane podmínku a když ukradne milion, jde sedět. Současný trestní zákoník méně chrání život a zdraví než majetkové hodnoty. To je marxismus,“ uvedl v podcastu Petra Dimuna Pavel Blažek.
Novela trestního zákona a trestního řádu, s níž Blažek přišel, má soudům umožnit, aby více využívaly peněžitých trestů.
Původní návrh ze začátku letošního roku šel přitom ještě dál, když snižoval minimální sazby u vybraných trestných činů. Soudci a soudkyně by tak mohli ukládat peněžité tresty i samostatně. To ovšem vyvolalo kritiku části justice a některých médií.
„Při dnešní společenské atmosféře a – dodávám – kvality některých médií, se okamžitě vyvolá třídní boj, jako že se lidé můžou vykoupit z trestu,“ komentoval v podcastu Pavel Blažek, proč z původního záměru ustoupil.
Výsledný návrh je tak kompromis, který navrhlo Nejvyšší státní zastupitelství. „Posilujeme roli soudců, nechceme je vázat sazbami, které jsou dnes už neevropské, nemoderní a skoro škodlivé. My totiž často vězením nahrazujeme nefunkční sociální systém,“ okomentoval návrh v podcastu Petra Dimuna Pavel Blažek.
Ten očekává výhrady vůči návrhu od politické levice. „Námitka, že ten, kdo nic nemá, nezaplatí peněžitý trest a bude muset jít do výkonu trestu, je asi pravdivá. Ale já nemohu za to, že na světě jsou lidé, co něco mají a co nemají nic,“ prohlásil Pavel Blažek.
Na českých soudech vládnou platové poměry jako v carském Rusku, říká ministr spravedlnosti Pavel Blažek
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nemíní ustupovat z návrhu vlády na úpravu platu soudců a státních zástupců, který jejich platy na příští rok opět „zamrazí“. Vláda tak vědomě jde proti nálezu Ústavního soudu (ÚS) z května letošního roku. „Je to spor mezi mocí zákonodárnou, zástupci lidu, která říká, že platy budou takovéto a mocí soudní, která říká klidně, kromě soudců. A my chceme, aby Ústavní soud šel více ve stopách soudce Wintra,“ říká k tomu v novém dílu podcastu Dimun ministr Pavel Blažek.
„Pokud se soudcům nepřidá, tak to je jediný způsob, jakým budu mít na platy justiční administrativy. To je realita,“ vysvětluje své důvody v podcastu Pavel Blažek. „Veškeré žaloby soudců, pokud se odehrají, že chtějí těch čtrnáct procent, půjdou na úkor těch zaměstnanců. Je na těch soudcích, jestli do toho půjdou, oni to rozhodnou. Mají možnost respektovat to, že konečně tímto způsobem máme na administrativu,“ dodal k tomu Blažek.
Podle Blažka není možné „selským zdravým rozumem“ odůvodnit, že musí být skupina obyvatelstva, které se vždy za všech okolností zvedá plat a ostatním ne.
„Dneska už se nedá vysvětlit, proč si poslanci díky tomu, že jsou voleni, nemůžou ty platy upravovat a soudci si je mohou vysoudit. Tak jednoduše to zní. Kdyby byli soudci voleni, nikdy nic nevysoudí, protože by se báli toho, že je odvolají. To je ten základní rozdíl,“ dodává v podcastu Pavel Blažek.
„Teď ať každému soudci vysvětlují, že u nich to má být jinak. Já to vysvětlovat nebudu, já to vysvětlení neznám,“ odmítl Pavel Blažek roli toho, kdo by měl hájit ve sporu o platy justici.
ministr spravedlnosti
poslanec PČR
předseda regionálního sdružení RS ODS JMK