Klaus šéfem ODS? To by šlo

22. října 2011
Klaus šéfem ODS? To by šlo

Pane místopředsedo ODS, jak mají lidé věřit reformám, když na sebe vládní strany šijí jednu boudu za druhou a hádají se, kdo víc krade? 


V této souvislosti bych řekl, že šlo o obrovský taktický omyl zejména TOP 09, která neustále vnášela do koalice konflikty. Tady totiž nejde jen o zpochybnění koalice. Tady už jde o zpochybnění celého politického systému. A myslím, že TOP 09 byla často krátkozraká a její volič to cítí. I proto této straně klesají její preference.

Ale nedořešené kauzy, jež se kupí, znedůvěryhodňují i ODS. Když se držíte v trojkoalici zuby nehty, nesvědčí to o tom, že vám jde jen o moc?

Já bych neřekl, že se ODS zuby nehty drží. Problém je jiný. Je v tom, že ODS je stranou závislou na tom, jestli mají lidé důvěru v tento politický systém, nebo nemají. A jak jsem říkal v předchozí odpovědi, systém se začíná znedůvěryhodňovat. Dá se očekávat, že určité politické subjekty, ať už to bude krajní pravice, nebo levice, na tom začnou vydělávat. A to bych vůbec nejvíce vyčetl všem těm, co jsou dnes v koalici a neustále vyrábějí korupční kauzy, aby krátkozrace svého koaličního partnera oslabili. To je zásadní chyba. Myslím si, že ODS toto naštěstí nedělá a že na tom i vydělá.

Ve svých vyjádřeních často mluvíte o idejích. Ale kolik lidí, kolik delegátů sobotního kongresu, je v ODS pouze kvůli osobnímu prospěchu?

Odpověď bude docela jednoduchá. Ti, kteří v sobotu přijedou – a nebude jich málo, více než 500 – dorazí na vlastní náklady. Toto by snad udělali pragmatici?

Pragmatik si klidně cestu zaplatí, když tuto investici může pak mnohanásobně zhodnotit.

Je znakem politických stran od starého Řecka, že v nich máte vždycky lidi, kteří to chtějí využít ve svůj prospěch. Ale jsou tam naštěstí vždy i lidé, kteří nechtějí. Pokud ten poměr převáží pro ty, kteří jsou členy strany jen kvůli svému prospěchu, tak tu stranu nakonec nikdo nevolí. ODS tady existuje víc než dvacet let, je to jedna z mála stran ve východní Evropě, která se tak dlouho udržela. Kdybychom to dělali jenom kvůli vlastnímu prospěchu, tak bychom se stoprocentně neudrželi. Čili tak hrozné to s ODS není. Ale určitě vám nebudu říkat, že jsou u nás pouze idealisté.

Na sobotní kongres přijede kromě idealistů a pragmatiků i jeden výjimečně burácivý expremiér – Mirek Topolánek. Jeho poslední projev při dvacátinách občanských demokratů byl doslova plamenný. Padala slova, že vláda s Bártovou ABL-VV je horší než opoziční smlouva. Co očekáváte teď?

Myslím, že projev bude podobný povaze Mirka Topolánka. To znamená, že bude hodně emotivní. Myslím si, že bývalý předseda vyjádří mnohé věci, které se mu na současné politické situaci vůbec nelíbí. Na straně druhé ale musím říci, že Mirek Topolánek nemá žádnou vládní odpovědnost, to znamená, že může mluvit bez závazků.

Bude mluvit z duše části ODS?

Vím, že teď narážíte na regionální sněm v Kladně, kde prohrál Petr Tluchoř. Musím odpovědět, že jiné měřítko než hlasování u nás neexistuje. Je pravda, že v podstatě zatím neexistuje žádný regionální sněm, který by byl v nějaké ostré neshodě s vedením ODS nebo s vládou. Nemyslím si tudíž, že projev Mirka Topolánka může mít nějaký zásadnější vliv. Na druhé straně, jak ho znám, bude jeho ambicí kongres, jenž má být relativně klidný, zneklidnit.

De facto ale nyní říkáte, že v ODS není co kritizovat. Že není nic, co by chtěli delegáti premiéru Nečasovi vytknout.

Ale já bych současnému předsedovi nevytkl v tuto chvíli nic. Zdá se mi, že je na tom podobně jako Mirek Topolánek. To znamená, že roste se svými funkcemi. Já jsem se sněmu ve středních Čechách zúčastnil osobně a musím říct, že jeho projevy tam byly opravdu lídrovské. Nevyhýbal se vůbec žádným tématům a nevyhýbal se ani osobním střetům. Ve středních Čechách tedy naprosto splnil funkci předsedy, jaká má být.

Je podle vás v pořádku, že premiér podpořil Petra Bendla, jednoho z kandidátů na šéfa středočeské ODS, takto významně před hlasováním?

Máte dvě možnosti. Buď se do regionálních věcí pletete způsobem, který není otevřený, anebo způsobem, který otevřený je. Každému předsedovi záleží na tom, jaká je situace v regionech, a teď je jedno, jestli to je předseda ODS, nebo jiné politické strany. Petr Nečas se rozhodl do tohoto jít s naprosto otevřenými kartami, naprosto osobně a z tohoto hlediska to možná nestandardní je, nicméně si nemyslím, že je to třeba kritizovat.

Nesvědčí Nečasovy tahy spíš o tom, že má panickou hrůzu, aby se středočeská ODS zcela nerozpadla, když jsou tam dva nesmiřitelné tábory?

Myslím, že ODS se na dva tábory neštěpí. V regionu střední Čechy sice ano, bylo to vidět i na hlasování, ale nemyslím si, že se ODS štěpí jako celek. Ze všech regionálních sněmů zaznívá, pokud jde o změnu stanov a zásadní věci, jednotný hlas.

Co říkáte na Tluchořovy argumenty? Začněme třeba prodloužením dvouletého mandátu současného vedení strany.

U nás na jižní Moravě jde o velice diskutabilní téma. Není to věc, se kterou souhlasí všichni. Na straně druhé odmítám příliš tvrdá vyjádření, že jde o porušení demokracie. Zaprvé slovo demokracie není úplně definováno. Zadruhé kdybych chtěl říct extrémní názor, tak kdyby Petr Nečas nesvolal čtyři roky žádný kongres a nemohlo se volit, tak je to opravdu porušení všeho normálního. Ale kongres se sejde a kongres rozhodne o tom, jestli tohle vedení prodloužený mandát mít bude, nebo nebude. Rozhodne to kongres, nikoli Petr Nečas a vedení.

Vy budete hlasovat jak?

Já bych se nejraději zdržel hlasování, protože se hlasuje i o mně.

Je odvolání ministra zemědělství Ivana Fuksy součást vnitrostranického boje?

Nejprve odpovím z pohledu veřejnosti. Lidi nezajímá boj uvnitř ODS, ale jakého budou mít ministra. Ivan Fuksa byl na jižní Moravě, která je docela významná, pokud jde o zemědělství, velice populární. Jeho odvolání vyvolávalo mnohé otázky. Objektivně musím říci, že to může být vnímáno jako zásah do ODS ve středních Čechách, ale jestli to platí subjektivně, může říct jenom Petr Nečas.

Jak je jižní Morava spokojena s novým šéfem zemědělství Bendlem?

Bude záležet na Petru Bendlovi, jak se této funkce ujme. Ivan Fuksa měl výhodu v tom, že uměl dobře komunikovat s lidmi, kteří pracují v zemědělství. Teď mám na mysli zemědělce i vinaře. Petr Bendl buď naváže, nebo nenaváže. Ale že bychom a priori říkali, že Petr Bendl je špatný, to v žádném případě.

Budeme-li se držet stranických důvodů, nepřevážil při odvolání vliv podnikatele Iva Rittiga?

Mohu jen znovu zopakovat, že je to rozhodnutí Petra Nečase. Máte vždy dvě možnosti: buď si myslíte, že je to natolik špatné rozhodnutí, že budete protestovat, nebo vám nezbývá než vzít pravomoc premiéra na vědomí.

Václav Klaus na kongres nepřijede. To jsou jeho vztahy s ODS tak špatné?

Osobně si myslím, že pan prezident nechtěl urazit ani TOP 09, jež má v sobotu také kongres, ani ODS a zvolil variantu, že nepojede ani na jedno vrcholné setkání těchto stran. Nehledal bych v tom nic víc, nic míň. Poměr pana prezidenta k ODS se podle mě pozná do roka a do dne, to znamená při nejbližším volebním kongresu.

Tipl byste si, zda bude po odchodu z Hradu pokračovat v politice s novým subjektem, jenž vnikne sjednocením malých pravicových stran a hnutí D. O. S. T., anebo vsadí naopak na ODS?

Předpokládám, že Václav Klaus svými názory, které říká, stojí, i když je říkal před mnoha lety. Byl jedním z těch, kteří uváděli, že je potřeba, aby byl politický systém založen na co možná nejméně stranách, velkých stranách. Pokud by podporoval vznik nějakých dalších, tak si myslím, že by porušoval to, co říkal sám před lety. Takže toto nepředpokládám. Naopak myslím si, že jako člověku, který ODS založil, mu není lhostejné, jakým způsobem se ODS vyvíjí, a osobně bych se nedivil ať už jeho otevřené, nebo skryté ambici, pokud jde o vedení ODS.

Takže Klaus má ambici vést ODS?


Viděno z dálky má Václav Klaus jistě ambici býti stále součástí veřejného života. Osobně odhaduji, že ani on sám dnes ještě úplně přesně neví, jak vše bude, jakým směrem se vydá. Ale to není nic proti němu, tyto věci se plánovat nedají. Ale myslím si, že nadále bude chtít být velmi aktivním a velmi výrazným politikem pravice. Jakou cestu si zvolí, si rozhodne on sám. Očekávám, že k tomu dojde nejpozději za rok.

Vy byste si přál, aby se stal znovu předsedou ODS?

Tady nejde o přání či nepřání. Já nedokážu vyhodnotit, co bude za rok. Myslím, že o osudu ODS a TOP 09 a některých dalších stran rozhodne výsledek krajských a senátních voleb. Pokud ty volby dopadnou mimořádně špatně, předpokládám, že jak v TOP 09, tak v ODS bude volání po změnách v čele stran. A ty mohou vést směrem, který teď nedokáže nikdo vypočítat včetně Václava Klause. Pokud volby dopadnou dobře, tak to volání může být úplně jiné. Pokud chcete znát můj názor, tak tu situaci, že by Václav Klaus získal ODS znovu k sobě jako otec zakladatel, si dovedu představit.

Kdyby se Klaus nakonec rozhodl vést novou euroskeptickou stranu, byla by pro ODS i TOP 09 konkurencí?


Na sjednocení menších pravicových stran moc nevěřím. Myslím, že tohle úsilí nemůže vyjít. Důvody jsou jednak osobnostní mezi představiteli, kteří ty strany vedou dnes, a v podstatě i ve věcech programových. Ono to často není úplně poznat, ale ty rozdíly relativně velké jsou. Představa, že by se strany sjednotily jenom kvůli EU, je nepravděpodobná.

Nejde jen o Unii, ale i o mnohá další témata, o suverenitu, národní hrdost.


Ať chceme, nebo nechceme, navazujeme na věci, které se tady dlouho děly. Podíváte-li se na RakouskoUhersko, na první republiku, tak jednota nebyla nikdy. A já si nemyslím, že to tak bude teď. Žádná sjednocená pravicová nebo levicová strana neexistovala, pominuli období po únoru 1948.

Popularita vlády se blíží k bodu mrazu. Mohla by podle vás ODS spasit kromě Klause i velká koalice se soc. dem., po níž jste ještě nedávno volal?

Pokud bude mít ODS jedinou ambici, a to zůstat u moci, tak nemůže vyhrát. Další věc je, že ODS si nesmí zvyknout, že má pouze 20 procent. Pokud se to bude brát tak, že stačí pouze 20 procent a být v koalici, tak to s ODS nedopadne dobře. ODS musí mít stále tendenci volby vyhrávat, vrátit se ke 30 a více procentům. A to závisí na několika okolnostech. V nejbližší době na tom, jak budou lidé hodnotit vládu. Ale zde nejde o průzkumy, první volby budou pravděpodobně nejdřív za rok. To bude první test. Pokud bude takzvaná levicová vlna, tak to ještě pořád neznamená, že další sněmovní volby dopadnou pro ODS špatně. Myslím si, že ODS – přesto, co si lidé myslí a často oprávněně – stále představuje sílu, která v sobě zahrnuje dostatečné množství osobností, které mohou tuto zemi k něčemu vést. Pokud jde o velkou koalici, je to věc, která je závislá vždy na osobních vztazích a je závislá na tom, co ta koalice chce nebo nechce udělat. Pokud by to byla koalice, která nechce udělat vůbec nic kromě toho, aby se lidé udrželi v různých funkcích, tak takoalice nemá žádný smysl. Ale může se stát, že k té koalici dojde, pokud se roztříští politické spektrum a pokud se obrousí některé hrany, které mezi stranami jsou. Ale je to řešení, které bych viděl nerad na celostátní úrovni. Ono je velmi nesrovnatelné, když říkáte Brno, Plzeň, Ostrava nebo Praha. To se s tou celostátní úrovní pořád nedá srovnávat.

Není tomu tak dlouho, co jste tvrdil, že VV nemohou být ve vládě.


Já jsem tehdy na jaře chtěl, aby se velice vážně diskutovalo o budoucím vývoji této země i s ČSSD. Kritikové to tehdy pochopili zjednodušeně, že volám po velké koalici, což nebyla pravda. Zadruhé se mě ptali: pokud by VV šly z vlády, jaké mám jiné řešení? A zde mají kritikové pravdu, že těch řešení mnoho není. Pokud jde o další spolupráci s Věcmi veřejnými, můj názor zůstává velice podobný tomu, co jsem říkal předtím. Uznávám, že slabinou je, že řešení B je velmi složité.

Ale vztahy v koalici jsou asi příšerné, že? Trestní oznámení na ministra financí ze strany místopředsedy VV, Miroslav Kalousek mluví o ODS jako o straně, v níž mají hlavní slovo kmotři. A tak dále. Jak spolu chcete nadále vládnout?

Řekl bych, že zejména výroky Miroslava Kalouska jsou stále vedeny pokusem vymezovat se vůči ODS. Tyto pokusy nejsou příliš úspěšné. V tuto chvíli si nemyslím – a měl jsem o tom rozhovor i s premiérem –, že by vliv VV byl takový, jaký se zdá. Spíš si myslím, že vliv Víta Bárty byl větší před půl rokem než dnes. Tehdy mě znervózňoval. Dnes mě to znervózňuje méně.

Takže z pohledu ODS jiná alternativa než trojkoalice není?

Já bych to řekl jinak. Pokud jde o náš volební program, tak reformní zákony se schvalují, běží, takže ODS i v této koalici plní program a to je ten absolutní argument, aby se v projektu setrvávalo. V momentě, kdyby reformy neprocházely nebo byly rozpory tak významné, že by šlo jen o udržovací vládu, tak pak to nemá smysl a ODS by v takové vládě neměla být.

V sobotu mají v Praze demonstrovat tisíce odborářů. Nepoznamená protest, kdy budou demonstranti volat po odvolání premiéra, atmosféru kongresu?

Odpovím trošku ironicky, až sarkasticky. Odborářské demonstrace nikdy nepovedou k tomu, abyste od pravicového politika uslyšel, že má odstoupit premiér. A protestu se nevysmějeme. Já osobně se tomu nevysmívám vůbec, já to právo respektuji a dal jsem i několikrát najevo, že je spousta požadavků, o nichž je nutné diskutovat. ODS je pro standardní prvky zastupitelské demokracie. To znamená, že je potřeba diskutovat a rozhodovat tam, kde se rozhodovat má. To znamená ve Sněmovně, a hlavně ve volbách. Není možné uvažovat v systému, v jakém jsme my, že vláda, která existuje něco málo přes rok, teď jenom proto, že jsou demonstrace, musí padnout. Ale chápu, že odboráři, ale i mnozí lidé mají své požadavky, mají své starosti a vyjadřují je.

(Autor: Lukáš Bek, Marek Přibil)

JUDr. Pavel Blažek

člen regionální rady
místopředseda strany
neuvolněný radní statutárního města