Události, komentáře: Spor o vyznamenání

24. října 2016
Události, komentáře: Spor o státní svátek

(ČT 24) Oslavy 28. října na Hradě letos vynechá řada politiků. Rozhodli se tak po kauze nevyznamenání Jiřího Bradyho. Nechystají se jak zástupci koaličních stran, tak opozice – dohromady jsou to 4 desítky poslanců, další nepřijdou z jiných důvodů a někteří ještě svou účast zvažují. O tom jestli je správné na Hradě být nebo ne a proč, diskutovala v Událostech, komentářích ČT24 poslankyně Miroslava Němcová.

Celý rozhovor s Miroslavou Němcovou můžete zhlédnout na ČT24.


Daniel TAKÁČ, moderátor:
Jiří Brady dostane ocenění od Univerzity Palackého v Olomouci, o tomtéž uvažuje například město Brno. A naopak, kdyby se na Pražském hradě rozhodli řád nakonec udělit, Jiří Brady už ho nechce. Nejpodstatnější dění z posledních dnů shrnuje a vlastním pohledem popisuje Lukáš Dolanský.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Díky, Dane. Zeman ohrožuje oslavy 28. října. Kde je pravda, nebo spor graduje? Stačí letmý pohled na dnešní titulní strany českých deníků a je jasné, že Česko nemá v těchto dnech větší kauzu. A vlastně se z toho stává taková, řekněme, pěkná tradice. Přesně před rokem tady ve studiu.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor /Události, komentáře, 27. 10. 2015/:
Ani letos prezident nepozval část rektorů. Další akademici akci bojkotují ze solidarity a místo ceremoniálu se sejdou u pomníku Tomáše Garrigue Masaryka na Hradčanském náměstí. Nedorazí ani několik pozvaných politiků. Těm zas vadí některá jména, která Hrad hodlá ocenit. Takže zas tak velká změna od loňska to nebude.

Lukáš DOLANSKÝ, moderátor:
Ano i letos. Jen nejde už jenom o rektory. Ti totiž, dalo by se říci, v kauze pana Bradyho letos poněkud zapadli. Ale pojďme si ten letošní příběh trochu připomenout. 12. října šéf hradního protokolu Jindřich Forejt měl telefonicky informovat Jiřího Bradyho, že 28. října obdrží Řád T. G. Masaryka, 18. října, to znamená minulé úterý, ministr Herman se schází s dalajlámou. Hrad to odsuzuje. 19. října ve středu dostává na stůl seznam oceněných premiér. Jméno Jiří Brady tam není. 21. října v pátek server Aktuálně píše, že Hermanův strýc vyznamenání dostat měl, ale nedostane ho. No a tím se rozpoutala doslova mediální bitva. Novináři, třeba z Mf DNES píše o struně, kterou Miloš Zeman napíná až k prasknutí. „Začátek konce Miloše Zemana,“ zas dodávají Hospodářské noviny a pokračují výrokem, že prezident dokazuje, že nemá dno. A Hrad se brání. Pražská kavárna se děsí březnového rozhodnutí pana prezidenta, nebo ministr Herman si udělal ze svého strýce razící štít, kterým si buduje své politické metro. Manifestace Pražské kavárny - Halík, Herman, Horáček, Pithart, neziskovky. Budou pánové promlouvat ze stejného balkonu jako Kléma? Tady kancelář naráží na další akci, tedy na bojkot ceremoniálu na Pražském hradě. Ten letos vyhlásili nejenom rektoři, ale i někteří politici. Jako první předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík. No a dnes se přidávají další a další. Jenže ne všichni mají stejný názor, jako třeba vicepremiér Bělobrádek. Ten se ptá. „Prosím vás o názor. Mám nejít na Hrad zatleskat generálu Klemešovi, když si to jistě zaslouží, kvůli někomu jinému? Má se stát rukojmím?“ No a je to vlastně, nebo já bych řekl, že to je vlastně celé jádro sporu. Proč je kolem nejvýznamnějšího českého svátku takový povyk? Protože snad do něj vstoupily emoce, které tam nepatří, vyřizování si účtů, hádky a politické tahanice? A mně to nedá, při takovýchto příležitostech si často vzpomínám na slova Václava Havla, které mi řekl během oslav svých narozenin v roce 2011.

Václav HAVEL /říjen 2011/:
Ten politický život v naší zemi moc jako radosti člověku nedělá a prohlubuje se taková jakási propast mezi politikou a veřejností. To není dobré, nicméně to se, já jsem přesvědčen, časem změní. To jsou takové výkyvy, které jsou známy a popsány ve všech demokraciích a až to bude nejblbější, tak najednou se to začne obracet k lepšímu.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Tolik Václav Havel. Ve studiu Událostí, komentářů, předsedkyně mandátového imunitního výboru Miroslava Němcová. Dobrý večer.

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Pěkný večer.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Dobrý večer.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Dobrý večer.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
A předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Dobrý večer.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Dobrý večer.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Pane místopředsedo, je potřeba, řekněme, dělat takovou tu vaší truc akci, že se prostě svoláte v reakci na poslední dění, něco, na nějaké náměstí, konkrétně tedy na Staroměstské náměstí?

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Já se omlouvám, pane redaktore, ale vy se velmi mýlíte. To není žádná truc akce, to je velmi důstojné uctění památky 28. října. Víte, já ctím státní svátek, jako ústavní činitel jsem jej povinen ctít a já jsem si celý minulý týden, a když to vrcholilo, zejména v sobotu ráno a v pátek večer kladl otázku, jak uctít 28. října důstojně. Já jsem celé roky chodil na Hrad i přes různé excesy, přes nepozvání rektorů, ale v momentě, kdy jsme se dostali do situace, kdy se tady státní vyznamenání udělují podle toho, jaké politické názory či politické činy vykonávají příbuzní těch, kteří státní vyznamenání mají a později nemají dostat, tak to jsme někde špatně. To se tu dělo za komunismu nebo fašismu, možná se to dnes děje v Severní Koreji, ale nemá se to dít v demokratické zemi střední Evropy 21. století. To je za hranou a já si myslím, že bychom měli dát šanci lidem říct zcela jasně a veřejně, že státní svátek se dá uctít jinak a jinde.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Je tady ale možnost té mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, o tom mluvila paní Němcová. To je lepší možnost, jak tedy jinak, bez těchto souvislostí, které popisuje pan Gazdík, připomenout 28. říjen a je to lepší možnost, že na náměstí?

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Já, chraň Bůh, že bych řekla něco proti náměstí. Myslím si, že kdyby se aktivně do toho nezapojil pan místopředseda Gazdík, tak určitě někdo nějaké setkání na to náměstí svolal, protože bych řekla, že už teda všem to připadá, že to, co se děje v posledních dnech, dejme tomu od pátku, kdy pan ministr Herman seděl v tomto studiu a oznámil, co se vlastně děje. Takže všichni si říkají a kroutí hlavou a můžou si hlavu ukroutit. Já jsem nad tím přemýšlela stejně jako pan místopředseda, co tedy můžu udělat. Nenapadlo mě náměstí, ale napadla mě Poslanecká sněmovna, kdy jsem si říkala, pokud selže Hrad, tak mi jako navrhovatelé, Poslanecká sněmovna navrhla prezidentu republiky k vyznamenání Řádem Tomáše Garrigua Masaryka Jiřího Bradyho, tak jsem si říkala, tak je to na nás, jestliže ta ostuda, která se tady teda šíří z Pražského hradu, tak by ji měl odčinit někdo, kdo zastupuje vlastně všechny občany. Proto jsem v sobotu napsala ráno, v pátek v noci, v sobotu ráno napsala e-mail všem kolegyním, kolegům, zda by mě podpořili. Nebyla by to schůze, bylo by to jenom slavnostní setkání, něco podobného, jako když zemřel pan prezident Havel, na půl hodiny jsme se sešli, připomněli jsme si jeho život a jeho odkaz a v tomhle případě si myslím, že by se to slušelo také. Zastupujeme všechny občany a myslím, že by tím i sněmovna zvedla svůj kredit.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Krátkou větu, prosím, pane...

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Myslím, že ve vašem příspěvku pan prezident Havel říkal, že až bude opravdu zle, tak se to změní. Já myslím, že teď je právě ten správný čas, teď je opravdu...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Teď je zle?

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Teď je opravdu zle, protože veškeré politické mantinely a politické dno už podle mě nemůže být níž, pokud si jdeme po příbuzných jako politici a pokud je tady základ, to odsuzování příbuzných nebo neudělování vyznamenání příbuzným, tak to jsme opravdu špatně.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Pane předsedo, je potřeba, nebo je vhodné, aby se při výhradách k výkonu nějaké funkce politici dělili a každý jinak připomněl 28. říjen? Třeba i na těch, já jsem to nazval „truc akcí“, ano, bylo to i v komentářích během celého dne, tak takovýmto způsobem připomínat 28. říjen?

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Mně to všechno tak trochu zavání. Zavání mně to zahájením prezidentské volební kampaně, která ostatně běží už od okamžiku poslední prezidentské volby. Ta rozdělená společnost...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Počkejte, to se vylučuje trochu, buď běží, nebo teď začne. Tak co z toho je pravda?

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Akutní částí ta kampaň běží proti Miloši Zemanovi, běží celou dobu výkonu jeho mandátu. To statně vidíme, to se, to se nedá přehlédnout. A já musím říci, že to rozděluje společnost. A vždycky, když už se jakoby usadí, uklidní to rozdělení té společnosti, tak se přijde s něčím takovým. Zajímavé je, že ani slovenský velvyslanec, jak jsem si měl možnost přečíst na Novinkách, ani přímí účastníci, jak jsem měl možnost vidět i ve vaší televizi, nepotvrdili, co se tam dělo. A mně to zavání tak trošičku umělou kampaní. Já tvrdím, že, a jsem občanem České republiky, státní svátek tento, o který zde jde, je nejvýznamnějším svátkem, který máme, jsme jako občané povinni ho uctít a rádi ho uctíváme, protože to je prostě něco, co v životě každého národa každého státu znamená hodně, ne-li nejvíc. Ta hodnota je velmi vysoká, nesluší se ho narušovat jakýmkoli způsobem.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Tedy si nemyslíte, že jsme na nějakém úplně dně, aby se věci měnily?

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Ne, nemyslím si, že zdaleka nejsme na úplném dně, zejména ne ekonomicky, politicky taky ne.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Bude hůř.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
A na dno se možná dostáváme, teprve míříme k tomu dnu tím, že se nedokážeme dohodnout a nedokážeme táhnout za jeden provaz, teď myslím ten provaz politický, ten provaz, který má tu zemi jaksi a ty občany sjednocovat, nikoli ten provaz, kvůli kterému se kolegové tak trošku na mě usmívají. Úsměšek jejich není zcela vůbec namístě.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Ano, na dně budeme, až nás budou věšet...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Vteřinku ještě.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Že si vážím těch, kteří jdou na ten Hrad pro to vyznamenání. Já sám jsem mnohokrát navrhoval občany této země, kteří byli normální lidi, kteří něco odvedli, nějakou práci, ať už to byli zemědělci, včelaři a tak podobně, nebylo vyhověno. Bylo vyhověno různým jiným. Ale já si vážím všech, kteří přijdou a něco odvedli, nějakou práci, je neslušné na ten Hrad nejít a nepřijít.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Já se k tomu srovnání těch...za chvilku dostanu.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Zrovna tak si vážím i toho, proč pan Brady byl navržen Poslaneckou sněmovnou. Já mám pocit, že jsem dokonce i hlasoval v rámci, v rámci hlasování Poslanecké sněmovny pro to, aby to vyznamenání obdržel. Ale je vrcholnou věcí pana prezidenta, jestli to udělá, nebo neudělá. To všechno ostatní mi tak trošku zavání nepěkně.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Dostanu se k tomu, pane předsedo. Chci se vrátit, jste součástí začínající prezidentské kampaně, tak jak to tady začalo?

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Já myslím, že jestli někdo vede kampaň, a to už od chvíle svého zvolení a skoro bych řekla kampaň proti polovině české populace, tak je to prezident Miloš Zeman a ta kampaň vrcholí přesně v těchto dnech obludným jednáním. Kdy já nevěřím a nechci dospět k tomu a nechci si připustit takovou tu českou bramboračku, kdy zamotáme příběh Jiřího Bradyho tak, aby už se v něm vůbec nikdo nevyznal, aby nakonec všichni řekli: no, ono to stejně není kouře bez ohně, na každém šprochu pravdy trochu, ví Bůh, jak to bylo a vlastně se za tím zabouchnou dveře a ten marasmus ve společnosti roste. Já věřím tomu, že starý pán, který se přijíždí rozloučit se svojí vlastí, je z Nového Města na Moravě, má za sebou osud kloučka, kterého odvlekli do koncentračního tábora, jeho sestru tam zplynovali, jeho rodiče také a on úctyhodně pečuje o ten odkaz oběti holokaustu tím, že objíždí svět a vzdělává děti a zároveň podporoval demokracii novou, rodící se nebo obnovující se v České republice tím, že uspořádal sbírku pro tehdejší Lidové noviny, aby vůbec mohl nastartovat svobodný tisk po roce 1990. Tak ten člověk zásluhy o demokracii naprosto jistě má. Ta šalebná, zrůdná, odporná hra Hradu spočívá v tom, že evidentně mu někdo volal. Starý pán si nevymyslel, že mu někdo jen tak, že se něco stalo. Někdo mu zavolal před 14 dny, kdy muselo být jasné, že ti lidé, kterým se telefonuje a dávají se jim podrobné instrukce, jak ten obřad bude probíhat, tak na tom seznamu byl.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Víte co, paní předsedkyně, než dokončíte myšlenku, pojďme si teď poslechnout, jak to přesně byl, protože v Interview ČT 24 se o tom mluvilo a my máme slova manželky pana Jiřího Bradyho, která velmi přesně komunikaci s Hradem teď může popsat. Připomínám Interview ČT24.

Tereza BRADYOVÁ, manželka Jiřího Bradyho /Interview ČT, 24. 10. 2016/:
Pan Forejt volal, když můj muž byl doma sám a já jsem přišla domů a dozvěděla jsem se, že volal pan Forejt a že Jirka to vyznamenání dostane a že to bude teda samozřejmě 28. října a já jsem se samozřejmě začala hned ptát: dobře, a kolik lidí tam můžeme pozvat a na takovýhle všechny možný detaily. A Jirka říká: no, to on řekl, že nám všechny tyhle detaily řekne, až přiletíme do Prahy v pondělí. A já jsem říkala, no, ale já bych to chtěla vědět dopředu, takže jsem zvedla telefon a zavolala jsem pana Forejta zpátky. A ten mně to zase zopakoval, že teda ten řád Jirka dostal a řekl mi, jaký bude přibližně harmonogram, že v šest hodin máme přijít na setkání, potom, že bude zkouška nebo generálka v sedm hodin a v osm hodin je ta vlastní ceremonie. A řekl mi, že tam, celou tu dobu, já tam můžu být, pak si můžeme pozvat dva další hosty. Takže tady není absolutní pochybnost o tom, o čem jsme spolu mluvili.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka /Interview ČT, 24. 10. 2016/:
Takže, když pan Forejt tvrdí, že nesděluje po telefonu, že někdo dostane vyznamenání a že by s vámi mluvil o tom, že pan Brady dostane vyznamenání, tak lže?

Jiří BRADY /Interview ČT, 24. 10. 2016/:
Nemluví pravdu.

Tereza BRADYOVÁ, manželka Jiřího Bradyho /Interview ČT, 24. 10. 2016/:
Nemluví pravdu. Já bych očekávala, že když nám někdo řekl 12., 12. října, že řád bude udělen a mezitím se něco stalo, ať už z jakéhokoli důvodu, a řád nebude udělen, tak bych si myslela, že minimální zdvořilost by byla zavolat nám, že věci změnily.

Světlana WITOWSKÁ, moderátorka /Interview ČT, 24. 10. 2016/:
Takže vy oficiálně nevíte, že pan Brady vyznamenání nedostane?

Tereza BRADYOVÁ, manželka Jiřího Bradyho /Interview ČT, 24. 10. 2016/:
Ne, pokud bych se spolehla na poslední informaci, kterou jsem dostala, tak 28. října Řád T. G. Masaryka bude udělen Jiřímu Bradymu.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Co tomu říkáte? Popis toho, jak to bylo a ještě Hrad ani neřekne panu Bradymu, že nic nedostane?

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Já teda bych očekával, a zřejmě to tak normálně asi běží, že takovéto sdělení se prostě nepředává pouhým telefonem, ale že jde o dopis, lépe doporučený dopis, ve kterém se všechny tyto věci popíšou. To by bylo profesionální.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Říkal to i pan Hůlka, že mu telefonovali, vím ještě o jednom dalším případě, kdy to bylo pouze telefonem.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Ano a další a další a další, takže já bych spíše to očekával, že se profesionálně tato záležitost vyřídí, řekněme, i doporučeným dopisem, tak aby bylo jasné všechno. A vzhledem k tomu, že to není první případ, kde jsou nějaké pochybnosti ano, ne, tak už poté by jaksi ty dopisy měly být.

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Já myslím, že ta praxe je ale fakt taková ten protokol Hradu musí obvolávat ty lidi, musí si je tak jako připravovat, mít je nachystané, prvotní informace, pak možná ta písemná, ale jestliže paní Bradyové řekl někdo tedy z Pražského hradu, že všechny informace byly...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Ona řekla, že mluvila s panem Forejtem.

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
S panem Forejtem, že dostane všechny informace poté, kdy přijedou a že nic písemného není zapotřebí. Tak teda, ať se na mě nikdo nezlobí, ale prostě já věřím těm dvěma lidem, kteří sem přiletěli ve slušné, dobré víře, že přilétají do své vlasti, která se umí civilizovaně chovat a tady koukají jak zoufalci na to, co vlastně všechno je možné.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
A pana Forejta se někdo zeptal?

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Pane Gazdíku, fakt, popis té situace plus to, že navíc ani nedostali žádnou informaci, že nebude řád?

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Každopádně je to velmi úsměvné. Já bych to zhodnotil jednou větou - pravda nevítězí, pravda na Pražském hradě prostě nevítězí, pan Ovčáček nám lže co chvíli. Minulý týden nám tvrdil, že do Bratislavy pan prezident přijel pozdě, protože nejprve bylo špatné počasí, když se ukázalo, že bylo hezky, tak kvůli letovým dispečerům, kteří nemají důkazy, když se ukázalo, že to není kvůli letovým dispečerům a že mají důkazy, tak kvůli protivětru, který ale žádný nebyl. Prostě Pražský hrad neustále lže a pravda na něm nevítězí. Pan prezident by měl zvážit, jak se chová jeho okolí a co sděluje národu, protože to neznevažuje jenom jeho osobu, znevažuje to celý prezidentský úřad i tento stát.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Pana Forejta se ptali v průběhu dne obecnější vyjádření ve vysílání zpravodajské čtyřiadvacítce bylo a ještě, můžu připomenout a to je také důvod, proč nikdo z Pražského hradu do vysílání Událostí, komentářů dnes nepřišel, byť jsme pochopitelně jejich zástupce zvali, zítra v jedenáct třicet má být tisková konference se zásadním vyjádřením Jiřího Ovčáčka k oslavám státního svátku 28. 10. 2016. Tak přesně se to na Twitteru Jiřího Ovčáčka píše a na této tiskové konferenci by Jiří Forejt měl být přítomen. To jenom na doplnění. Chci se vrátit k těm dvěma tématům, která tady pan Kováčik otevřel. Umocňuje celou tu situaci fakt, o jakého jde člověka? To znamená, o člověka, který si prošel nacistickými koncentráky a teď se tady kolem něj děje tohle?

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Zcela určitě. Tady před chvílí váš pan kolega mluvil o emocích, které se zvedly, jestli je to součást těchto dnů. No, jistěže to musí zamávat s každým normálním, slušným člověkem. Jestliže známe toho pana Bradyho, jestliže si umíme vzpomenout nato, kolik takových dětí, jako jeho sestra Hana, bylo zplynováno, a každá matka, každá babička a prarodiče a tety, které mají ve svém okolí takovéhle děti, tak si umí představit, kdyby se mělo dostat takového osudu právě jim, jak jsou z toho určitě teda nešťastní a zoufalí, že Česká republika se neumí ani postavit slušně k muži takového osudu, a neřekla bych jenom toho osudu, ale i té další celoživotní práce, kterou věnoval na to, aby právě mezi mladými lidmi šířil povědomí o tom, co teda totalitní režim znamená, jak je zhoubný pro civilizaci a jak je potřeba se mu umět bránit. To, jestli už toto si nezaslouží vyznamenání, tak já teda fakt nevím co, jestli pan Hůlka je důležitější než pan Brady pro odkaz a paměť našeho národa, tak já si z toho musím zoufat.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Určitě to umocňuje a určitě si to zasluhuje. Tak už to, že je to starší člověk, že je mu 88, už to, že je z Kanady, že žije v Kanadě, není z České republiky, prostě pro toho člověka sem přijet, není jednoduché. Už to, že když sem přijede, tak vidí takovýto teátr. To je neuvěřitelné. Já jsem strašně rád, že dnes, já jsem s paní Bradyovou mluvil dnes dopoledne a oni přijali pozvání na Staroměstské náměstí. A já jsem velmi rád, že Univerzita Palackého jim tam ocenění udělí. Jsem rád, že hlavní město Praha udělí klíč od města, věřím pevně, že zítra se domluvíme na návrh tady paní kolegyně Němcové, že sněmovna udělí aspoň pamětní list nebo pana Bradyho přijmeme ve sněmovně. To by měla být ta nejlepší odpověď na tady ty způsoby, které prostě jsou někde za všema hranami.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Zpátky k tomu umocnění osobnosti Jiřího Bradyho.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Ano, samozřejmě, že to umocňuje tu celou situaci, o to větší byla zodpovědnost pana ministra Hermana, že tu věc vytáhl, že tu věc prostě podle mého soudu a nejen podle mého soudu kapánek zneužil proti prezidentovi...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Zneužil k čemu, když řekl, že ho prezident vydíral, že když se nesetká, nebo obráceně, když se setká, tak nebude...

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
To já nevím, zatím to nikdo nepotvrdil. Vyjádření pánů ministrů, kteří u toho byli...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Takže podle vás ministr lže?

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Vyjádření velvyslance, kteří u toho také byli, který u toho také byl ...

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Ti se bojí ceknout. Kdyby cokoli řekli, tak se dostanou do naprosté nemilosti. Vidíme, jak Hrad tady zachází se všemi, kteří se mu znelíbí a ozvou se.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Ale demokracie je přece o respektu k názoru druhého a tady se evidentně prostě jakýkoli jiný názor, než ten, který je, řekněme, vysloven oficiálně, teď zrovna tam naproti mě, tak prostě je to hrozné, je to hnusné skoro až...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Teď mluvíte o tom, jestli se ministr může sejít s dalajlámou, i když se to prezidentovi nelíbí? A toto vyjádření jiného názoru myslíte?

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Mluvím o tom, jestli se ve vztahu k jinému státu můžu chovat jako zlobivé dítě, ne jeho dítě, já zlobivé dítě, naschvál mu to udělám a samozřejmě, že scházení se...vyvěšování tibetských vlajek, scházení se s dalajlámou je naschvál.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Myslíte, naschvál to uděláte Číně, že se ..., tak to myslíte?

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
To není možné.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Je.

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Asi kdyby se vyvěšovaly ruské, tak by to naschvál nebylo, to je mi jasný.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Ale to vůbec o tomhle tom přece není. /souzvuk hlasů/

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Prosím, nechme domluvit pana Kováčika, pak přijde reakce.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Politika České republiky ústy všech představitelů je politika jedné Číny. Já křičet nezačal, prosím...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Prosím, nekřičme v Událostech a komentářích a teď prosím reakce.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Já nezpochybňuju politiku jedné Číny, ale nevidím důvod, proč by se ministr suverénního státu nemohl setkat s kýmkoli. Prostě my jsme suverénní stát, je to ministr kultury, který má pod sebou i náboženské společnosti, dalajláma je světová duchovní autorita.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
A teď, prosím, nechme zas reakci.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Nevím, proč by se s ní náš ministr kultury nemohl setkat. Není k tomu žádný důvod. A jestli máme podléhat diktátu Číny či jakéhokoli jiného státu, nemyslí jenom Čínu, tak prostě nejsme...

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
To rád slyším.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
...suverénní země a pro mě je to špatná zpráva.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
To je ale špatná zpráva i pro všechny, co chodí na ambasádu americkou...

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
A co nám dalajláma udělal? Jeden muž přivede do varu 10milionovou republiku, prezident se může zbláznit, aby udělal všechno možné, jenom aby se s ním nikdo nesešel. Dalajláma mírumilovný člověk, který vůbec nepředstavuje žádné riziko, ničím nás neohrožuje, ničím nám nevyhrožuje, nic zlého proti nám nikdy neřekl, nic zlého nikomu z České republiky neudělal. A tady je panika z toho, že ministr naší vlády se sejde s tímhle tím člověkem a prezident republiky se sníží k postupu, o kterém já jsem přesvědčena, že takový byl. Já jsem s panem ministrem Hermanem měla některé spory, ale nevěřím ani vteřinu, že by si vymyslel to, že mu prezident vyhrožoval tím, že sejde-li se s dalajlámou, vždyť i ta výpověď Bradyových o tom celá vypovídá. Napřed jim někdo sděluje ano, pak přijde scénka s dalajlámou a najednou je všechno jinak. A já jsem přesvědčena o tom, že prezident to dokonce dělá záměrně, že ho baví takhle drásat českou společnost, že ho těší před každým svátkem, že se vždycky zvedne něco strašného. Jednou to jsou rektoři univerzit, jednou vyznamenávání v mikině a v teplákách a my už jsme z toho úplně šílení, protože si nepředstavujeme, že má takhle vypadat vrcholná reprezentací zemí, země a lidí, kteří s chtějí vyjet ven a chtějí říct: „Já jsem z České republiky...“ a nechtějí, aby se na ně dívali jako: Jo, aha, to je ta země, kde předáváte vyznamenání v teplákách, kde panu, který prošel koncentračním táborem, se vyznamenání nedává a nějakým muzikálovým pěvcům, kteří dělali kampaň vašemu panu prezidentovi se vyznamenání dává.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Ano a záleží na úhlu pohledu a záleží na, na názoru. Důležité je, že, že si nějak tak přestáváme rozumět a přestáváme si jeden druhého respektovat, přestáváme respektovat názory jeden druhého, ale to už je, to je větší ohrožení demokracie než kohokoli jiného a žádná servilita kamkoli tomu nepomůže.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
A k tomu se teď právě, jestli dovolíte, k tomu, k tomu se teď chci dostat.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
My jsme suverénní stát, který má svátek, nejvážnější svátek, pojďme ho důstojně oslavit.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Předseda vlády mluvil o tom, že by, že by prezident měl udělit to ocenění, aby se zachoval jako státník a ještě k tomu doplnil: „Jinak bude z letošního 28. října festival hradní malosti a typické české rozhádanosti.“ Vy to tady trochu předvádíte. Proč je politická scéna tak rozhádaná, pane místopředsedo a vlastně nejenom politická scéna?

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
A nejenom politická scéna, jde o ty impulsy. My se upřímně ve sněmovně jako vedení sněmovny, napříč politickým spektrem, a myslím, že kolegové to dosvědčí, snažíme o to, aby ve sněmovně se neříkaly vulgarity, aby se poslanci neuráželi, domluvili jsme se na tom, že kdokoli to bude používat, tak my jako řídíce schůze prostě se zvedneme a odejdeme a myslím, že se to...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Což znamená přerušení schůze, aby bylo jasné, jaký to má význam, že někam odejdete.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Což znamená přerušení. Nicméně takovéto impulsy, takovéto rozdělování lidí, jítí si do rodin, perzekvování pro politické názory či činy příbuzných, to je něco, co prostě nesmíme připustit. A já myslím, že ta naše akce na Staroměstském náměstí, já tam srdečně kolegy zvu, i všechny u obrazovek. Přijďte ukázat, že vám to není jedno, že jsme pořád demokratická země, že nám záleží na slušnosti a že se tady ne, ne, neřeší politické názory podle toho, jaké mají názory naši příbuzní.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Proč ta rozhádanost?

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Záleží mi na slušnosti, kolegové mi dosvědčí, že patřím k těm, kteří se snaží spíše o to, aby se...

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Ano, pan Kováčik je slušný poslanec.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
...hroty obrušovaly a abychom se dohodli. Ostatně některé mé aktivity v tom směru jsou již pověstné, že, pane místopředsedo?

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Ano, přesně tak.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Mně záleží také na tom, abychom důstojně oslavili státní svátek, a proto navzdory tomu všemu, co se teď děje, navzdory té kampani, která poslední dny běží, já tedy půjdu na ten Hrad, protože myslím si, že státní svátek se má oslavit na Hradě.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Proč ta rozhádanost?

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Politika je vždycky názorovým střetem, takže do jisté míry nelze předstírat to, že to vždycky bude selanka, kde všichni se všemi si budou rozumět. To bychom neměli politické spektrum rozložené odprava doleva. Jsou zásadní střety, na kterých se vždycky musí pohádat, jestli chcete slyšet to slovo, nebo střetnout politická reprezentace, které mají, dejme tomu, věcný obsah, může jít o daně. A pak jsou ty druhé, které nemají, dejme tomu takhle silný věcný obsah, ale mají tu symboliku v sobě a ten emoční náboj a to je případ. Pana Bradyho. Já si neumím představit, že bychom se všichni poplácali po ramenou a řekli si: no, pan Brady přiletěl, tak zase odletí a na shledanou, hlavně se nehádejme, buďme klidní, oslavme pěkně ten státní svátek, aby to nevypadalo špatně. To je základní střet.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
No a neměla by se ta politická reprezentace tedy v těchto momentech, které popisujete, prostě povznést o kousek výš a uctít státní svátek bez ohledu na konkrétní osoby v konkrétních dočasných funkcích?

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Já myslím ale, že jej uctíváme. Já jsem chodívala na tu recepci od roku 2013. Na Pražský hrad nechodím poté, co jsem byla u korunovačních klenotů, tak já už prostě nevěřím, že bych si to tam...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Ale oni si vás zvou z Hradu ještě...

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Zvou mě, pokaždé ten, v podstatě patřím do toho povinného portfolia těch zvaných, určitě mě nezvou s radostí a s nějakým nadšením, ale co jim holt zbývá, když jsem pořád ještě předsedkyně nějakého výboru, tak mě zvou a já tam nechodím, protože si neumím představit, jak bych tam, na tom místě dala najevo, že jsem...

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Nemělo by to být v těchto případech...

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Chodím na náměstí, mívám projevy při této příležitosti. Ten státní svátek si užívám jako člověk, užívám si ho i s lidmi, kteří si ho chtějí připomenout. Nemyslím si, že to je méně, než ta pasivní účast na tom Pražském hradě, když jsem s lidmi na různých setkání během toho dne. Takže bych řekla, že ten státní svátek já si umím užít a nezmenšuji jeho roli a jeho význam tím, že nepřijdu poklonkovat panu prezidentovi. Co bych tam dělala? Tak bych se otočila a stála bych zády? Jak bych dala tam najevo svůj pocit, že se děje něco strašně špatně? Pískala bych tam? Nebo co bych předváděla? Prostě tam nejdu a je to také postoj svobodného občana, kterým říká, přetekla hráz mojí trpělivosti a u tohoto já asistovat nebudu.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Nemělo by to být tak v některých momentech?

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Já to tak ctím, chodil jsem tam za pana prezidenta Havla, za pana prezidenta Klause, za pana prezidenta Zemana, bude-li prezidentem pan kolega Gazdík někdy třeba možná v budoucnu, budu tam chodit, budu-li prezidentem já, bude tam pan Gazdík chodit taky.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Pokud se pan Kováčik nebude chovat tak, jak pan prezident a nebude neudělovat vyznamenání za názory jejich příbuzných, tak jistě rád přijdu.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Zpátky k té mé otázce. Nejsou momenty, kdy je tady vyšší hodnota státního svátku České republiky a tu přijít uctít bez ohledu na konkrétní osobu v konkrétní funkci?

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Určitě ty hodnoty jsou, ale určitě to má svoje hranice. Já jsem v posledních letech chodil poctivě každý rok na státní svátek, ale nemohu přejít tu hranici. To je taková salámová metoda a za chvilku bychom se mohli dostat do nedemokratického režimu, kde už bude možné úplně všecko. A myslím, že tady je ta hranice. Ta hranice je perzekvování za názory příbuzných nebo politické postoje příbuzných. To je hranice, která se ve všech demokratických režimech ctí. U nás bohužel ne.

Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně mandátového a imunitního výboru PS PČR /ODS/:
Pro mě se tou symbolickou osobou stal pan Brady a proto tam nejdu. Když tam nemůže být on, tak tam nebudu ani já.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
Paní poslankyně, páni poslanci, děkuju za účast v Událostech, komentářích. Děkuji za vaši debatu. Na shledanou.

Petr GAZDÍK, místopředseda PS PČR a předseda hnutí /STAN/:
Děkujeme, hezký večer.

Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Na shledanou, hezký večer.

Daniel TAKÁČ, moderátor:
A ještě doplním a připomenu to, co už tady padlo. Zvali jsem zástupce Kanceláře prezidenta republiky k účasti v Událostech, komentářích. Nechtěli dnes přijít s tím, že zítra v 11:30 bude zásadní vyjádření Jiřího Ovčáčka k oslavám státního svátku 28. 10. 2016.