Miloš Vystrčil: Návody od opozice nevedou k tomu, že budoucnost bude zalitá sluncem. Spíš naopak
(FORUM 24) Senát čeká příští týden ustavující schůze v novém složení po volbách. V těch uspělo hnutí ANO Andreje Babiše a posílilo tak svůj senátorský klub. Podle předsedy horní komory parlamentu Miloše Vystrčila (ODS) to je jasná zpráva, že preference hnutí jsou vysoké, a může to znamenat problém pro vládní koalici. „Je nutné vládní politiku maximálně zintenzivnit, abychom dokázali přesvědčit občany, že bude pro tuhle zemi lepší, pokud ještě 4 roky bude vládnout současná vládní koalice, a nikoliv hnutí ANO například s SPD,“ říká v rozhovoru pro deník FORUM 24.
Jak hodnotíte nové složení Senátu?
Myslím, že nové složení se sice liší od toho staršího, ale k žádným zásadním změnám z hlediska rozložení Senátu nedošlo. Je pravdou, že posílil senátorský klub ANO, ale senátoři v klubech stran vládní koalice mají stále převahu.
Je nárůst mandátů ANO pro vládní koalici problém? Například v tom, jak prochází zákony?
Já jsem přesvědčen, že vždy posuzujeme zákony podle toho, jestli je na nich něco špatně, nebo jestli je prostor ke zlepšení. Jestli nyní dojde k tomu, že ta diskuze bude bohatší a bude třeba víc návrhů na to, aby zákony byly změněny, to uvidíme. Ale nepředpokládám, že by došlo k zásadní změně přístupu Senátu k zákonům, které sem přicházejí. Protože senátoři jsou obecně méně závislí na tom, kdo si co přeje, aby bylo schváleno, ale spíše se dívají na to, co návrh obsahuje, a zda je špatný nebo dobrý.
Vidíte úspěch hnutí ANO jako varovný signál před sněmovními volbami za rok?
Hnutí ANO vyhrálo senátní volby, získalo celkem 8 mandátů z 27. Respektive 9, pokud připočítáme i mandát Petra Víchy, který kandidoval za ANO a Sociální demokracii. 9 z 27 je 33 procent, což odpovídá zhruba preferencím hnutí ANO.
A jestli to je výstražný signál? Je to jasná zpráva, že preference ANO jsou poměrně vysoké, a pokud chce koalice SPOLU, případně vládní koalice, vládnout i v dalším volebním období, tak to může být problém. Je nutné se nad tím vážně zamyslet a je nutné vládní politiku maximálně zintenzivnit, abychom dokázali přesvědčit občany, že bude pro tuhle zemi lepší, pokud ještě 4 roky bude vládnout současná vládní koalice, a nikoliv hnutí ANO například s SPD. Ale nebude to úplně jednoduché a je před námi spousta práce.
Do klubu ANO se přidal i Robert Šlachta. Překvapilo vás to?
Překvapilo i nepřekvapilo. Hnutí ANO chce mít silný klub, takže když mohlo mít místo 13 členů 14, tak se k tomu přiklonilo. Ono to trochu souvisí s tím, že my v Senátu velmi přísně respektujeme poměrné zastoupení, nejen z hlediska členů v jednotlivých klubech, ale i rozdělení například pozic předsedů mezi jednotlivými kluby. A počet 14 je pro ANO výhodnější než počet 13. Když někteří říkají, že jim na ničem nezáleží a že na pozicích nelpí, tak jejich přechod ze 13 na 14 členů spíše naznačuje opak. Ale jinak je to asi otázka spíše na hnutí ANO.
Senát čeká volba nového vedení. Vy zřejmě post předsedy obhájíte.
To rozhodne až tajné hlasování na ustavující schůzi Senátu. Je pravdou, a beru to jako čest, že jsem nominaci od nejsilnějšího klubu ODS a TOP 09 obdržel, a pokud mám informace, tak to nebylo žádným z dalších silných klubů rozporováno. Takže těší mě to, ale jak jsem řekl, o tom, zda to tak bude, rozhodne hlasování na plénu 30. října.
Hnutí ANO ale bude mít zřejmě místopředsedu. Ovlivní to nějak fungování horní komory parlamentu?
My respektujeme poměrné zastoupení ve vedení Senátu, tím pádem hnutí ANO má nárok na jednoho místopředsedu, respektive místopředsedkyni. Myslím, že fungování Senátu by to ovlivnit nemělo. Místopředseda má jasně dané pravomoci a povinnosti, a ty by měl plnit, ať už je z kterékoliv strany nebo hnutí.
Piráti po odchodu z vlády znovu otevřeli spekulace o možné vládě ODS a ANO. Naposledy jste nám v rozhovoru řekl, že politický styl ANO vylučuje, aby s ním ODS spolupracovala. Stále máte stejný názor?
Mám pořád stejný názor. Jsem přesvědčen, že na parlamentní úrovni politický styl hnutí ANO a jeho způsob dělání politiky vylučuje, aby s ním koalice spolupracovala. Já osobně to beru jako věc, která platí.
Co by teď měla ODS a vládní strany dělat, aby za rok nestála před tou volbou, že pokud chce být ve vládě, tak musí s ANO?
Není to jenom o ODS, byť ODS je hlavní hybnou silou současné vlády. Je nutné, abychom mnohem více vysvětlovali, proč vláda dělá kroky, které dělá, jakým způsobem je dělá a co to pro nás znamená.
Například moc nerozumím tomu, že nejsme schopni vysvětlit, že některé kroky jsou nezbytné proto, aby naše děti a vnoučata nežily v zadlužené a nekonkurenceschopné zemi, která by byla závislá na ostatních. I když takové kroky třeba nejsou úplně v souladu s některými částmi programového prohlášení. Pokud bychom dnes naplnili některé populistické sliby opozice, jako je například valorizace důchodů v takové míře, která neodpovídá výkonu naší ekonomiky, jedinou možností by bylo půjčit si na to. Tím se zvýší dluh České republiky, který bude ale muset někdo splatit. A tím někým není nikdo jiný než mladá generace, naše děti a vnoučata.
Pokud tedy někdo navrhuje další zvyšování výdajů, aniž by ho zajímalo, jak to zaplatíme, vysílá tím jasnou zprávu: že nemyslí na budoucnost této země, je mu jedno, jak to bude vypadat v budoucnosti, a zajímá ho jen to, aby obelhal nebo navěšel bulíky na nos současným voličům. Ale to je špatná cesta. A naším nedostatkem je, že to nedokážeme vysvětlit.
Podle mého názoru také musíme přiznat, že nedokážeme naplnit některé věci, které jsme si mysleli, že budeme schopni naplnit podle našeho programu. Je to, jako když máte chalupu a najednou vám vítr vezme střechu. Přestože jste slibovali, že uděláte novou koupelnu, musíte opravit tu střechu, aby vám nepršelo dovnitř. A to znamená, že ta koupelna nebude taková, jakou jste si přáli. Otázkou je, zda vás za to někdo bude kritizovat, jako to dnes dělá opozice, nebo jestli řekne, že chápe, proč jste museli udělat střechu a koupelna zůstane se starým sprchovým koutem.
Já vím, že je problém, když to nepřiznáte. A právě teď je čas jasně říct, v jaké situaci se nacházíme, co nám všechno hrozí, co jsme museli překonat a jak jsme díky práci našich lidí úspěšní. Musíme dát jasně najevo, že jsme vláda, která dokáže zemi provést i těžkými obdobími. To je náš úkol, který musíme zvládnout. Ale musíme přiznat, že to neznamená, že splníme všechno, co jsme slíbili, protože to prostě nejde.
Komunikace vládních stran se řešila už dříve, zmiňuje se často jako její slabá stránka. Proč jste se na to tedy nezaměřili už dříve? Není na to rok před volbami pozdě?
Já záměrně nemluvím o tom, jestli se komunikace zlepšuje nebo zhoršuje. Mluvím o tom, co bychom měli dělat.
Například dneska máme vybraného preferovaného zhotovitele dvou jaderných bloků. To je obrovský úspěch, ale do jaké míry to dokážeme komunikovat, je otázka. Kdyby bylo ve vládě opoziční hnutí, napsali by, že postavili dva bloky. Teď je tam slušný Petr Fiala, který nenapíše, že postavil dva bloky, nebo že zařídil jejich výstavbu a že energie bude. To je věc, kterou neděláme.
Můj názor je, že se budeme muset vážně zamyslet nad tím, jakým způsobem všechny naše úspěchy budeme komunikovat. Nevím, kolik lidí ví, že dneska díky digitalizaci na ministerstvu práce a sociálních věcí si můžete z mobilu změnit dobu, po kterou budete pobírat mateřskou. Dříve jste museli jít na úřad, mluvit s někým, vyplňovat papíry. A teď na to máte aplikaci Jenda. A takových věcí přibývá, ale my o nich nemluvíme. A to je chyba.
Na druhou stranu, když pracujete a máte za sebou nějaký výkon, stává se, že podceníte informování o tom, co jste udělali. Bohužel, to se někdy děje. A my musíme udělat všechno pro to, aby se to stávalo co nejméně.
Opozici ale zřejmě ten styl komunikace funguje, vzhledem k průzkumům, kde posiluje, stejně jako některé mimoparlamentní strany. Budete se tedy na to zaměřovat?
Věřím, že ano. V tomto rozhovoru se už na to trochu zaměřuji.
Například jsme zavedli korespondenční volbu, ale prodáváme to minimálně. Od té doby, co byla korespondenční volba schválena, o ní nikdo nemluví. A přitom by bylo správné, kdyby se teď na všech webech a ve všech místech, kde máme české občany, objevila informace: „Nyní můžete volit korespondenčně.“ Myslím, že kdyby tohle prosadila jiná vláda, všude by se o tom mluvilo.
Bohužel pravici a lidem, kteří jsou spíše zvyklí soustředit se na samotnou práci, tohle není úplně vlastní. Jenže žijeme ve světě, kde musíte dávat dostatek důrazu na informování o tom, co se stalo a kolik je za tím práce. Jinak vás překryje někdo jiný, kdo tvrdí, že se nestalo vůbec nic, že všechno je horší, i když to v mnoha případech není pravda.
Znovu zdůrazňuji, že tím vůbec nechci říct, že všechno funguje dokonale, že není co zlepšovat a že tady žijeme nádherný život. Nežijeme. Ale když se podíváme kolem sebe, jak žijí lidé jinde, jaké jsou ceny a celková situace, myslím, že český občan a lidé v Česku svou energií, pracovitostí a organizací situaci zvládají na velmi dobré úrovni, rozhodně nadprůměrně.
Co by měly vládní strany dělat, aby dokázaly zmobilizovat voliče? V senátních a krajských volbách se to totiž příliš nepovedlo.
Přesně to, co jsem teď říkal. Je potřeba vysvětlit lidem, že vláda sice někdy vládne s chybami, má rezervy, ale myslí na budoucnost. Myslí na to, aby naše země byla dlouhodobě konkurenceschopná a aby naše děti a vnoučata mohly žít rozumný, svobodný život. To my děláme a o to se snažíme.
Ti, co dnes chtějí vládnout místo nás, se takto nechovají, a jejich prohlášení neodpovídají tomu, že by chtěli postupovat tímto směrem. Chtějí postupovat způsobem, který říká: „Ničeho se nebojte, nic nám nehrozí, co je kolem nás, o to se nestarejte. A když nebudou na něco peníze, tak si půjčíme.“ A to přece není cesta.
Naši energii prostě musíme vložit do toho, abychom dali jasně najevo, že způsob, jakým vládne současná vláda, směřuje k tomu, aby život v Česku byl udržitelný a abychom se nechovali stylem „po nás potopa“. A to jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska hospodářské prosperity a ochrany základních lidských práv a svobod. Jsme v NATO, které nám zajišťuje bezpečí, a jsme v Evropské unii, která nám zabezpečuje základní evropské hodnoty: úcta k lidské důstojnosti, ochrana svobody, ochrana demokracie, právní stát a ochrana lidských práv. A návody, které jsem slyšel od opozice, dle mého názoru nevedou k tomu, že budoucnost bude zalitá sluncem. Spíš bych řekl, že to je přesně naopak.
Jak vidíte budoucnost koalice SPOLU?
Krátkodobě jsem přesvědčen, že v dalších volbách do Poslanecké sněmovny by SPOLU mělo kandidovat opět v koalici. Měli bychom postavit jednu kandidátku a měli bychom se soustředit na to, aby na ní byli lidé, kteří mají autoritu a mají maximum schopností pro to, aby naplno vykonávali svoji práci. Aby zajistili rozumnou prosperitu, ochranu evropských hodnot a dobrou budoucnost.
A z dlouhodobého hlediska?
Z dlouhodobého hlediska uvidíme. Neumím dneska odhadnout, zda je to projekt i na další léta. Myslím, že voliči řeknou, jestli je to životaschopné. Pokud by se ukázalo, že ten projekt už není schopen zvítězit, už není schopen získat důvěru většiny, tak potom si nemyslím, že je tolik pravděpodobné, že bude pokračovat.
(Autor: Dominika Machová)
Rozhovor vyšel na serveru Forum24.cz.
předseda Senátu PČR