Partie CNN Prima News
(CNN Prima News) Hostem nedělního diskusního pořadu Partie CNN Prima News byl předseda Senátu a místopředseda ODS Miloš Vystrčil.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Krásné nedělní odpoledne vám přeji. Na CNN Prima News pokračuje Partie, je to speciální vydání rok s covidem. Mými hosty byli prezident České republiky, předseda vlády a mým třetím hostem je druhý nejvyšší ústavní činitel, předseda Senátu, pan Miloš Vystrčil. Dobrý den.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Hezké odpoledne. Děkuji za pozvání.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A zároveň občanský demokrat, místopředseda této strany, vítejte tady, pane předsedo. Od 1. 3., od zítra, po roce vstupujeme do ještě tvrdších opatření, než zažíváme teď. Po roce jsme na tom tam, kde jsme. Je to dobrá cesta, kterou zvolila vláda v pátek?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já osobně jsem přesvědčen, že bylo potřeba některá opatření podniknout, ale myslím si, že aby to byla dobrá cesta, tak tam minimálně 2 věci chybí. Ta první je, že se budou ta opatření více vysvětlovat a budou se vysvětlovat srozumitelně. To znamená, že těm lidem někdo srozumitelně řekne, proč se něco dělá a jaký to má význam, a proč zase některé věci ruší a jaký to má význam. A myslím si, že to opravdu nemohou dělat představitelé této vlády.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Promiňte, kdo to má dělat, my jsme viděli...
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Odborníci, kteří rozumí té věci, vědí, proč navrhují ta opatření a následně je prosadili tím způsobem, že potom je vláda přijala. A ta druhá věc, kterou musíme podle mého názoru dělat, že my musíme poctivě komunikovat tu nejistotu, protože my musíme říct popravdě, že dneska žijeme v nejistotě a že nikdo neví přesně, jak to bude vypadat dál. My nevíme, co bude ten virus dělat, my musíme dělat všechno pro to, abychom ho porazili, musíme se snažit dělat všechna opatření, o kterých jsme přesvědčeni a máme k tomu data a důvody, že budou správná. Ale nemůžeme říkat, že to všechno jistě víme, protože potom v nějakém okamžiku, když najednou ten názor změníme, tak se všichni diví, jak je to možné. To znamená standardně, poctivě a slušně vysvětlovat ty věci. A ještě ta třetí věc, to jsem zapomněl, taky bychom podle mě měli lidi poprosit, aby se takhle chovali, aby si uvědomili, že je to v jejich zájmu, že to není kvůli tomu, že si to někdo přeje.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Prosil pan ministr zdravotnictví, prosil Jan Hamáček, prosil pan premiér na tiskové konferenci, prosil i před malou chvílí tady v živém přenosu. Je to málo?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Prosit musíte tak, že vysvětlujete. Řeknu, já bych vás poprosil, abyste nyní byli více doma, protože když doma nebudete a budete například neustále chodit společně do té garáže, kde společně sledujete fotbal, tak je evidentní, že v tom okamžiku se skutečně epidemie bude šířit a dopadne to tak, že nakonec na to všichni doplatíme. Prosíme vás, abyste už přestali s některými jinými věcmi. Jak je například možné, že v současné době pořád ještě se šíří epidemie i, řekněme, z míst, kde už vlastně by měl být klid?
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Teď mluvíte o čem konkrétně?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Teď mluvím třeba o tom, že z různých míst, kde by neměla probíhat různá setkání, různé oslavy, a tak dále, se nakonec děje to, že se ta pravidla nedodržují a ti lidé to berou na lehkou váhu, protože těm opatřením nevěří. Nevěří tomu, že budeme schopni tu epidemii zastavit.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Jak se díváte na ta jednotlivá opatření, pokud teď můžeme jít trochu do detailu, v tom lockdownu, co nás čeká od 1. 3., ten pohyb mezi okresy. Dává vám to smysl?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Přiznávám, že ten pohyb mezi okresy mi úplně smysl nedává, zejména proto, že zhruba 30 % obyvatel žije na rozhraní okresů. A v okamžiku, když třeba vezmu Telč, kde žiji já, tak máme jedno zahradnictví, které je v Dačicích a je od nás 13 kilometrů a druhé velké zahradnictví je v Jihlavě, které je od nás 30 kilometrů. A my vlastně, kdybychom chtěli jet do toho zahradnictví, které je otevřené a je jenom 13 kilometrů od nás, taky jedeme dokonce do jiného kraje a jiného okresu a vlastně bychom tam jezdit neměli a měli bychom jet do toho třicetikilometrového. To znamená, já bych rozuměl tomu, že chceme omezit tu mobilitu, ale mělo by to být uděláno třeba i jiným způsobem, než jenom po okresech, třeba by tam ještě mělo být druhé kritérium 10 km nebo něco podobného. To znamená, myslím si, že ta opatření se měla lépe promyslet, aby nedošlo k tomu, že vlastně potom budou kontraproduktivní. A potom je tam ještě jedna věc, víte, hlavním cílem je snížit množství kontaktů. A o to by se všichni měli snažit, a jestli omezíme pohyb jen na nějaké území, to ještě úplně nemusí vždycky znamenat, že se sníží počet kontaktů.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A vojáci v ulicích, 5 000 vojáků, zvýšené hlídky policie, je to něco, co bude mít ten kýžený efekt, že policisté a vojáci budu kontrolovat a trestat ty, kteří to nedodržují, nebo spíš otravovat v těch našich myšlenkách nás, kteří to dodržujeme?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Co já mám zprávy, tak největší problém možná bude v tom, aby si ti vojáci nebo ti policisté ověřili, zda skutečně k tomu porušení dochází, nebo ne. Je tam spousta různých čestných prohlášení, možných tvrzení, že někam jedu, za něčím jedu, za někým jedu a tak dále. To znamená, já mám trochu obavy v tom, aby vůbec ta opatření, která byla nařízená, byla kontrolovatelná. A jinak jsem ale pro to, aby ta, která jsou kontrolovatelná, skutečně byla kontrolována a bylo dbáno na to, aby byla dodržována, protože my potřebujeme v této věci skutečně zavést pořádek a dosáhnout toho, aby ta opatření, která jsou efektivní a která mají smysl, byla dodržována.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Část veřejnosti, lidí, epidemiologů, vědců, lékařů i politického spektra, a ve vládě údajně 6 ministrů volalo po tom opravdu tvrdém lockdownu. I se zavřením průmyslu. Váš názor na to, pane předsedo.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Můj názor na to, že jedna z charakteristik toho současného stavu je veliká nevyváženost přístupu k občanům. Ty nůžky, které tady jsou, se rozevírají. My tady máme část obyvatel, kteří vlastně nic nikdy po státu nechtěli, možná jsou jich dokonce 2 000 000 a dneska lezou doslova po čtyřech, protože buď žádají někde o kompenzace, administrativně jsou velmi zatíženi a vlastně přichází o svoji existenci, a pak tady máme část obyvatel, což jsou teda většinou úředníci, kteří mají home office nebo chodí normálně do práce a na konci měsíce dostanou ten svůj plat a vůbec nic se neděje. Takže to je věc, která není normální, a tenhle socioekonomický problém je obrovský a není zohledněn v těch opatřeních dostatečně a je to veliký problém. Druhou nevyváženost vidím v tom, že pokud dneska se podíváte na ta opatření a bydlíte v Praze nebo v Brně, tak jste na tom úplně jinak, než když bydlíte v Telči, nebo dokonce třeba ve Strachoňovicích, protože ten, kdo bydlí v Praze, si může jít zaběhat do Stromovky, protože Praha je veliká, a ten, kdo bydlí ve Strachoňovicích, nemůže vyběhnout víc než 300 m od baráku, protože Strachoňovice nemají příliš velké katastrální území. To znamená, ta vyváženost toho přístupu a ta nespravedlnost, která vlastně je s tím spojená, nepomáhá vůbec ničemu a v tomhle směru si myslím, že máme velké rezervy, a můj názor je, že v nějakém okamžiku bude, pokud to chceme překonat, muset dojít k nějaké sdílené solidaritě.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
To znamená i dopad na průmysl?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Dopad na úřednictvo, dopad prostě na lidi, kteří dneska vůbec zatím nepocítili krizi kromě toho, že někam nemohou jít, ale jinak z hlediska své ekonomické prosperity jsou na tom pořád stejně, a jestli to bude i dopad na průmysl, rozhodně - a já vím ale, že to velké množství těch průmyslových podniků dělá - rozhodně jsem pro to, aby bylo nařízeno testování stoprocentní, aby skutečně nebylo možné, aby nadále průmyslové podniky, některé samozřejmě, zůstávaly zdrojem nákazy, které nemají žádnou povinnost se podřídit nějakým přesným pravidlům, anebo tam na tom teprve pracuje. A pokud by se ukázalo, že někde to není možné, tak si dovedu představit, že i tam přistoupíme k restrikcím.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pan premiér tady před malou chvílí říkal, že na vládě projedná návrh a on osobně se zdál, že ho podporoval, aby to povinné testování bylo povinné od 5. 3., protože pan Havlíček v pátek říkal, že to bude někdy, a jsou tam vysoké pokuty až 500 000 Kč. Je to cesta nechat podniky teda otevřené v průmyslu, ale pod takovou ochranou?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Jednak se teda musím trošku smát, protože znám podniky, které už dávno testují a dávno ta opatření, která dneska pan Havlíček a pan premiér zavádějí, už zavedly. To je první věc. To je potřeba si říci. A ta druhá věc, je to pořád o tom samém. Tady vláda něco zavede, aby následně začala pracovat na tom, aby to bylo možné. A to je obrovský problém, který je před námi, že my nebo respektive vláda, když cokoliv dělá, tak já mám vždycky pocit, že nemá žádný plán. Že neví, co bude dál. Dneska já jsem poslouchal samozřejmě ten rozhovor s panem premiérem, vy jste se ptala, co bude poté, až skončí tahle opatření, tenhle lockdown. A pan premiér odpověděl, že budou Velikonoce. To víme teda všichni, že budou Velikonoce, ale ta otázka je jiná. Co bude dál? To znamená, jestli je ta jihoafrická vakcína...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
... mutace...
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Pardon, jihoafrický virus... Přemýšlí dneska vláda o tom, jaké a kdy případně budeme objednávat vakcíny? Přemýšlí o tom, co budeme dělat, kdyby najednou ten vir zmutoval? Zajímá se o to, jakým způsobem potom budeme bojovat? Budeme přeočkovávat, nebo nebudeme? Když skončí pandemie, máme plán na to, jakým způsobem podpoříme drobné a střední podnikatele? A nejenom ty veliký úvěry za 500 miliard, o kterých mluví pan prezident? Máme plán, co uděláme s naším školstvím? Máme plán na to, jakým způsobem začneme doučovat sociálně slabé? To se musí dělat teď. Ten plán musí vznikat teď. A ne, až to zase skončí, aby někdo řekl: teď to skončilo, tak teď co uděláme s těmi, co nechodili do školy? Tak to prostě nejde. A ta vláda se takhle chová. Že nemyslí ani 2 tahy dopředu.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A k tomu, co jste říkal. Sdílená solidarita té části společnosti, té části různých segmentů ekonomických, na které ta pandemie zatím nedolehla, protože tak to je, tato krize je nespravedlivá, jak byste si to představoval konkrétně v praxi? Jak by to probíhalo?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Jak vím, že teď řeknu něco, co se velké většině občanů nebude líbit, ale já skutečně si myslím, že pokud tady máme, jak jsem o tom mluvil, 2 000 000 lidí, 2 000 000 válečníků, kteří nikdy vlastně po zemi nic nechtěli, sami měli otevřenou hospodu, nebo cestovní kancelář, nebo maloobchod, nebo já nevím, cokoliv jiného a teď jako lezou po kolenou, a my prostě máme všechno a nic necítíme, tak si myslím, že v nějakém okamžiku by to mělo být tak, že část těch prostředků, které my dostáváme, dostanou oni. A nám budou odebrány. To znamená, že se řekne dobře, home office, jsme 20, 30 dní na home officu, dobře, budete mít 70, 80 % svého platu a těch 30, 20 % půjde těmhle lidem. Protože my se s nimi musíme podělit. Oni jsou tou solí té země, jak jsem o tom mluvil i ve svém novoročním vystoupení. To není možný, abychom si nebyli schopni uvědomit, že když je nepodržíme, že taky zahyneme. Tak to je. Oni jsou nositeli té svobody, té demokracie, toho našeho zřízení a je jich 2 000 000. My je nesmíme nechat padnout a nemůže nám to být jedno, hlavně když my máme ty peníze a ten plat. To není správně, to není dobře.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
K tomu lockdownu, který nastane zítra, náměstek jihomoravského hejtmana, pan Nantl z vaší strany řekl: „Vláda tady z toho dělá covidový pracovní lágr.“ A bude se chtít obrátit, aby jeho kraj, Jihomoravský kraj se obrátil na Ústavní soud. Bude takových žalob víc? Bude takových podání víc podle vás?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Díky tomu, a musím teda opozičním poslancům v Poslanecké sněmovně poděkovat, že vláda v podstatě vyhlásila nově nouzový stav, který dle mého názoru je možné velmi dobře zdůvodnit, protože přišly nové modifikace viru, ta situace se výrazně zhoršila.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Je to ústavně čisté podle vás?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
To vnímám já tak, že nevidím žádný důvod k nějakému podání k Ústavnímu soudu, říkám, mluvím za sebe, je to úplně jiná situace, než když vláda poté, co Poslanecká sněmovna jí neprodloužila nouzový stav, šla za hejtmany a úplně se stejnými důvody, za jakých byl neprodloužen nouzový stav Poslaneckou sněmovnou, potom je žádala, aby ji požádali o vyhlášení s tím, že dokonce se chovala tak, že vlastně ty věci, o které ji žádala opozice v rámci jednání v Poslanecké sněmovně, aby nebyly naplněny, a potom, že bude nouzový stav prodloužen, a ona to opozici v Poslanecké sněmovně vláda odmítla, tak ty samé věci potom těm hejtmanům slíbila. Takže vlastně se tam vůbec nic nezměnilo. Tam nedošlo k žádné změně skutkové podstaty, a to je zásadní rozdíl proti tomu, co se stalo teď při vyhlášení toho nového nouzového stavu.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju za vysvětlení, ale když vás poslouchám, myslíte si, že tomu lidi rozumí? Že jim na tom hlavně záleží?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Myslím si, že tomu nerozumí, že jim na tom nezáleží, a kdybyste se mě na to nezeptala, tak bych sám o tom nemluvil, protože důležité je, abychom zvládli ta opatření a zvládli jsme tu pandemii, a k tomu jsem říkal, že jsou potřeba některé jiné věci. Kromě té sdílené solidarity i nějaký ten plán, o kterém jsem mluvil, a je potřeba, abychom si nemysleli, že to může zvládnout 1 člověk. 1 člověk může spát třeba 2 hodiny denně. Ale pokud nebude mít tým a pokud nebude mít důvěru, tak to nemůže zvládnout, protože se to nedá zvládnout v jednom člověku.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Má ten tým pan předseda vlády Babiš?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já jsem dnes vyrozuměl z těch vyjádření, že úplně není spokojen, jak s tím pracuje ministr zdravotnictví, a já jsem ho tady nehodlal dneska kritizovat, protože si myslím, že je potřeba, abychom věřili tomu, že to ministr zdravotnictví zvládne.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A věříte tomu? Opravdu tomu věříte? Já chápu, že ho nechcete kritizovat, vyjádřil se k němu pan prezident, řekl, že je vyhořelý, v podstatě mu poděkoval za práci, pan premiér byl zdrženlivější, ale spokojenost, o ní teda nemluvil.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že hlavní problém dneska Ministerstva zdravotnictví je v tom, že naprostá většina lidí, kteří byli odborníky v dané věci, odešli a že se vlastně v tomto směru to Ministerstvo zdravotnictví velmi významně vyprázdnilo a že jediný směr, kterým se dneska můžeme dát, že vybudujeme a vytvoříme si, a jestli to udělá tento ministr zdravotnictví, kdyby byl další, tak už si to fakt moc nedovedu představit, to by zase ta nedůvěra se zvýšila, že si vytvoří tým lidí, kteří budou říkat, co je potřeba dělat, a ta vláda tím a tím pádem ten ministr se nebude chovat zbaběle a bude ty věci realizovat, i když ví, že mu to nepřinese popularitu. Protože mně kolikrát to chování v té krizi ze strany té vlády připadalo takové, jako kdyby někdo myslel víc na tu popularitu a na to, aby neztratil nějaká procenta ve veřejném mínění, než to, aby ty věci se dělaly správně. Vy v životě, a zejména, pokud jste politikem v krizi, tak musíte umět dělat ty věci, který se nebudou líbit, protože jinak se nedostanete k cíli.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Budu vám oponovat, pan premiér říkal tady před malou chvílí, že volby nebyly rozhodně tím, které by nějak jeho a jeho hnutí motivovalo k tomu, aby nedělal nepopulární opatření, věříte, že to ovlivnily krajské volby, které přišly v tu nejméně vhodnou dobu?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já to nechám na divácích, aby si to vyhodnotili sami. Já jsem pocit, že by volby neměly vliv na některá opatření vlády, neměl. To znamená, měl jsem pocit, že všichni tuší, že ty volby budou, a to chování tomu přizpůsobují, já si myslím, že to nebylo dobře, ale nechci to se nějak významně kritizovat, je to fakt.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Když jsme se dostali k panu ministru Blatnému, panu ministru zdravotnictví, na konci týdne šly veřejným prostorem, mediálním prostorem i politickým spekulace o změnách ve vládě, že by na Ministerstvo zdravotnictví mohl nastoupit pan Jiří Běhounek, bývalý hejtman Vysočiny, váš nástupce v hejtmanském křesle, jak jste to vnímal? Máte o tom nějaké informace nebo...?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Nemám o tom žádné informace, mám jenom tu informaci, kterou řekl pan premiér na tiskové konferenci, že v březnu s žádnými změnami nepočítá.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Zopakoval to i tady.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Žádné informace nemám a znovu opakuji, že jsem přesvědčen, že dneska je potřeba se hlavně soustředit na to, abychom zvládli ty následující 3 týdny a potom abychom věděli, co bude dál a co budeme dělat. Nejhorší, co by se mohlo stát, je, že by se vlastně lidi za ty 3 týdny otrávili, aby potom zjistili, že se nezměnilo vůbec nic.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Byl by pan Běhounek čistě teoreticky dobrým ministrem zdravotnictví? Znáte ho.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já pana Jiřího Běhounka znám velmi dobře, znám ho jako razantního hejtmana, pracovitého člověka, přímého, který držel slovo. Nemyslím si, že by na tu pozici neměl, ale já to musím posuzovat i z toho hlediska, že už by byl v krátké řadě čtvrtým ministrem zdravotnictví, a to teda je minimálně selhání toho, kdo ty ministry vybírá, protože to takhle přece nejde. Ale pokud se mám vyjádřit k osobě Jiřího Běhounka, tak nejsem ten, kdo by ho kritizoval.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Říkáte: ministry vybírá, podle neoficiálních informací mnoho lidí ten post odmítlo, pro to máte pochopení?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Tak je to informace. Když lidé, kteří by mohli dělat ministry zdravotnictví, je dělat nechtějí. Znamená to buď to, že jsou třeba potom ve výkonu těch svých pravomocí nějak ovlivňováni nebo omezováni, anebo je tam atmosféra v té vládě, která jim není úplně příjemná. Nebo mají možná nějakou jinou, lepší práci. Já nevím. Já si myslím, že by mělo být snahou dobrého premiéra, aby měl co možná nejlepší vládu, a měl by dělat všechno pro to, aby nejlepší lidé, kteří jsou odborníky třeba na oblast epidemií, v té vládě nyní byli. Že se to nedaří úplně, není dobrá zpráva.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Možná jenom poznámka, možná to taky nechtějí dělat, protože jsme uprostřed zdravotnické hluboké krize a rozběhnuté epidemie. Pan premiér tady před malou chvílí říkal: „Senát nám neustále hází klacky pod nohy.“ Pojďte se k tomu vyjádřit, pane předsedo. Mluvil o vrácených zákonech, vráceném pandemickém zákonu, vráceném zákonu, který měl podpořit lidi v karanténě, v izolaci, té takzvané Izolačce.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Víte, vždycky, když něco nefunguje, nebo se něco nedaří, nebo když uděláte nějakou chybu, nebo něco nezvládnete, tak máte dvě možnosti. První je, že to přiznáte a třeba v nějakém okamžiku ustoupíte ze svého stanoviska, a druhá je, že tu svoji chybu nebo tu svoji nepracovitost na někoho svedete. Já musím teda říci, že v případě kritiky pana premiéra Senátu to vnímám tak, že v okamžiku, kdy se něco nedaří, tak potřebuje nějaké obětní beránky, nyní jsem pochopil, že kromě Senátu se jím stal i pan Středula, že už jsme vlastně 2 takoví viníci, a považuji to za velmi neférové. A hlavně je to neuvěřitelně kontraproduktivní. Dovedete si představit, že budete chtít v rámci nějakého tažení za jeden provaz, v rámci co možná nejlepší spolupráce, která je potřeba, abychom tu krizi překonali, která je vážná, říkat v jedné větě: pojďme se spojit, pojďme táhnout za jeden provaz, abyste za 5 minut národu sdělili, že jsou tady zásadní odpůrci boje proti pandemii a epidemii, jako je třeba Senát nebo pan Středula. Tak co chce pan premiér? Chce být sám tím vítězem, tím všemohoucím, který všechny zachránil a nikdo jiný mu v tom nepomohl, anebo chce spolupracovat a zachránit tuto zemi? Když v jedné větě říká: pojďme spolupracovat a v druhé říká: ten, horní komora špatně, Středula špatně. Kdo bude další? To přece není správně a není to ani pravda. A teď k tomu, co ten Senát dělá nebo nedělá.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Promiňte, hned vám dám prostor. Čili si myslíte, že ta jednání mezi opozicí a vládou, že to táhnutí za jeden provaz prostě blokuje pan premiér, nebo co vlastně teď říkáte?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já říkám fakta a prosím diváky, aby si to sami rozmysleli. Já říkám, že pan premiér několikrát zopakoval, že je potřeba, abychom se všichni spojili a táhli za jeden provaz, aby se využily nápady všech. A zároveň říkám, že pan premiér v dalších větách říká, že Senát škodí, že Středula škodí a nevím, kdo ještě další škodí. Kdybyste si pustila tiskovou konferenci, tak byste se to dozvěděla. Já se potom ptám: je to dobrý východisko pro spolupráci? A k tomu konkrétnímu, co dělá Senát. Senát udělal 3 věci, které různě často zdůrazňoval zhruba ve 20 usneseních, která přijal. První je, že upozorňoval, že to, co by nás mohlo potkat, a je to velmi nebezpečné, je ztráta důvěry. Na to jsme upozorňovali hned v březnu roku 2020, když ta rozhodnutí, která ta vláda učinila a naštěstí byla účinná, nebyla standardní. Byla v rozporu s krizovým zákonem a my jsme říkali, pokud to takto bude pokračovat, tak se může stát, že lidé přestanou věřit tomu, co ta vláda dělá, protože to nemá systém. Je to chaotické. Jak to dneska s důvěrou je, víme. Druhá věc, na kterou jsme upozorňovali, je, že je potřeba mít plán. Že není možné dělat ty věci tak, že teď tohle, počkat, co se stane, teď tohle, ale že je potřeba přemýšlet, co se školami, co se sociálním zabezpečením, co se živnostníky a malými podnikateli, když to bude dlouhodobé, co s tím dělat takhle. A třetí věc, na kterou jsme upozorňovali, je, že skutečně ty nůžky, a o tom jsem už mluvil, se rozevírají. A že není možné jedny nechat úplně na holičkách a druzí se na to budou jenom dívat. To jsou 3 věci, které jsme dělali, a potom, to musím říct, to asi pochopíte, je - a neříkám, že to bylo úplně cílené, ale dopadlo to tak - díky návštěvě Senátu na Tchaj-wanu je tady 5 linek, které vyrábí 5 milionů respirátorů měsíčně.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A když jste říkal, že vláda ztratila důvěru i kvůli tomu, že ta opatření špatně nebo nedůsledně i podle soudů vysvětlovala, tento týden řekly 2 soudy, že některá ta opatření byla na hraně nebo za hranou Ústavy, byl to Ústavní soud v případě zavření maloobchodů, že to špatně zdůvodňoval, pak tam bylo rozhodnutí soudu v Praze o výuce na gymnáziu, vysvětluje to vláda dobře? Je to chyba vlády, anebo na druhou stranu je i Ústavní soud terčem kritiky, že příliš zasahuje do rozhodnutí vlády a škodí vlastně i on aktivistickým přístupem?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
To je těžké, protože já skutečně dostávám reakce od občanů, kteří říkají, že je hlavně potřeba dělat všechno pro to, abychom tu pandemii překonali, a že tady ty hrátky, které se týkají toho, zda ty věci jsou, nebo nejsou v souladu s právem, nejsou důležité. Já na to říkám, že není možné, abychom ignorovali v rámci boje proti pandemii ústavu a zákony, protože kdyby se tomu tak stalo, tak v tom okamžiku vytváříme precedent pro to, aby se tomu tak mohlo stát kdykoliv v budoucnosti úplně při jiných příležitostech. A zároveň říkám, že jsem přesvědčen o tom, a jsem to schopen ve všech těch případech, o kterých se bavíme, doložit, že bylo možné stejně efektivně postupovat, i když by to právo a ta ústava byly dodrženy. Že to bylo možné. A že to ta vláda neudělala, je její chyba. A mně je to velmi líto a není pro mě vůbec příjemné poukazovat na to, že to nebylo v souladu s českým právem, protože nikdo přece v této zemi nemůže mít radost z toho, když v nějakém okamžiku některé věci, které je potřeba zavádět nebo které je potřeba udělat, tak abychom pomohli v tom boji proti pandemii, protože nejsou v souladu s právem, tak se musí opravovat. Nikdo nemá z toho žádnou radost. To tak není, ale vy nemůžete kvůli tomu, že to jenom v tuhle chvíli je kritická situace, ignorovat jiná pravidla, to je cesta do pekel.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Role opozice. Opozici kritizoval pan prezident i pan premiér, vyjadřoval se k tomu i teď v pátek při vyhlašování těch nových opatření, on říká: „Opozice je příliš kritická, vlastně nepřináší vlastní návrhy, nepřináší konkrétní návrhy, není vůbec konsensuální a nepomáhá nám.“
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
No, to je ta nabídka ke spolupráci.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A není opozice příliš kritická? Andrej Babiš mluví i o tom, že jsou nějaká jednání, která podle něj jsou korektní, a pak jsou různé vzkazy na Twitteru, asi to také tomu nepomáhá?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já bych byl rád, kdyby tady pan premiér seděl a mohli jsme se o tom takhle bavit, a on by říkal ty příklady, jak jsme byli nekonstruktivní, a já bych říkal ty příklady, jak to není pravda. A teď, když tady není, tak když teď budu říkat, že to není pravda a že vlastně jsme dávali návrhy dávno už, aby bylo plošné testování ve školách a tak dále, že jsme dávali dávno návrhy na to, aby vláda si zajistila antigenní testy pro všechny, aby se testovalo v průmyslových podnicích, že se dávali návrhy na to dávno, aby třeba se některé věci upravily z hlediska toho, aby lidé se nebáli jít do karantény, tak když tady není ta druhá strana, tak budu zase říkat, že to není pravda, to je taková ta debata, která...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Tohle není debata, je to rozhovor. V debatě s panem premiérem jste tady už jednou byli, tentokrát se to nepovedlo. Dávám vám prostor, abyste se k tomu vyjádřil.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Není to pravda, opozice se snaží být maximálně konstruktivní, když vezmeme jenom ten AntiCovidový tým a vezmu třeba pro profesora Válka, nebo Martina Kupku, nebo další, nebo Martina Baxu, tak to jsou, co se týká toho školství, tak já vím, že dávali desítky návrhů, které chtěli, aby byly realizovány, dokonce vím, že se některé realizovaly, že to není pravda, že by se nerealizovaly. A když někdo potom přijde a řekne: oni jsou destruktivní, oni nechtějí, abychom překonali pandemii, tak to vidím jako velký faul a velmi jako neférové jednání a nerozumím moc tomu, protože buď nám jde - a teď se opakuju - o to, abychom překonali co možná nejlépe pandemii, nebo nám jde o to, aby někdo byl vítěz a někdo poražený. A ono to obojí v tomto okamžiku dohromady nejde, protože jsme v situaci, kdy bychom neměli koukat na to, kdo je vítěz a kdo je poražený ve smyslu toho, kdo prosadil nebo neprosadil své názory, ale měli bychom koukat na to, abysme co nejlépe tu situaci zvládli.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Po roce jsme v situaci, v jaké jsme, máme vysoký počet nakažených, nemocných, lidí v nemocnicích, zemřelo přes 20 000 lidí, pana premiéra jsem se ptala, kde vidí on ty své chyby. Vidí je i opozice? Co udělala opozice špatně? Možná vaše strana, pane předsedo Senátu.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já třeba řeknu, že si myslím, a teď to řeknu o té opozici jako o celku, protože si troufnu říct, že já jsem v tomto byl velmi opatrný, je, že jsme měli být trochu střídmější z hlediska toho doufání v to, že už to máme všechno za sebou. Tam si myslím, že jsme měli být trochu střídmější, že to jasné nebylo a že říkat, že už máme krizi za sebou a že už bychom mohli jako žít téměř bez obav, nebylo dobře, že nám tady prostě nějaká rezidua té pandemie zůstala a že byla poměrně velmi silná, je dneska evidentní. To si myslím, že možná jsme byli příliš optimističtí v té věci, ale na obranu jenom říkám, že jsme neměli ta data, která určitě měla vláda, a říkala to samé.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Oslava na Karlově mostě, symbol toho optimistického nového života?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Třeba toho optimismu a tak dále. To je jedna věc, kterou bych třeba viděl jako takovou, kterou jsme mohli udělat jinak, ale jinak jsem přesvědčen, že ta opozice se jako velmi snažila, aby přispěla k tomu, abychom tu krizi zvládli. Mně tady to hrocení té situace v tom smyslu, že tady stojí pozice proti opozici a vláda proti ostatním, se nelíbí a považuju to prostě za velkou chybu a velmi nás to oslabuje.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rozumím. Přesto se ptám a dnes tady politiky tlačím k nějaké sebereflexi, ten tlak na to rozvolňování, kdy ta čísla začala trochu klesat, tak se hned objevily řeči „otevřeme školy, otevřeme obchody“, ten tlak na to rozvolňování a ten šel i od některých politiků ODS, byla to chyba?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
To se dá různě interpretovat, protože pokud tam ten tlak byl, tak zároveň byl tlak i na to, aby byla s tím zároveň zavedena některá opatření. Uvedu příklad, školy ano, otevřeme je, ale testujme neinvazivně ty studenty. Maloobchody otevřeme, ale zároveň tam udělejme stejné podmínky, jednoho člověka třeba na těch 15 metrů čtverečních, jako mají ty velké obchody, a to znamená, pokud neřekneme to b, tak by to mohlo vypadat, že jsme chtěli za každou cenu rozvolňovat, pokud to řekneme i s tím b, tak vidíte, že vlastně tam byla opatření, která by měla zabránit tomu, aby to nějak významně pomohlo šíření té epidemie, ale jako jestli chcete ode mě nějakou sebereflexi, tak já si myslím, že jsme všichni měli být opatrnější a měli jsme se více dívat kolem sebe a neměli jsme si myslet, že jsme někdo jiný, komu nehrozí stejná nebezpečí jako těm okolo.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Když jste zmínil školy, školy se od zítra zavírají, i ty, které zůstaly doposud otevřené, jak vy jako bývalý učitel vnímáte tu situaci? Naše české děti jsou doma jedny z nejvíc v Evropě, jsou příklady malých dětí, které byly ve škole pár dnů, opravdu pár dnů od září, co to bude mít za následek?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Podle mého názoru nám začíná hrozit jakási krize této mladé generace, to, že půjde o generaci, která to bude mít velmi obtížné a bude velmi těžko dohánět ty věci, které kvůli té pandemii dneska jsou zanedbávány, a my bychom si to měli uvědomit a už dneska bychom měli přemýšlet, co s tím uděláme, až ta pandemie skončí. A mělo by Ministerstvo školství říct, že má namyšleno, jakým způsobem se následně k tomu z hlediska fungování té výuky a výchovy, která je s tím spojená, postaví. Co mám na mysli: mám na mysli například to, že v každé třídě je procento žáků, které velmi obtížně zvládá online výuku. Nemají k tomu doma podmínky. A ti učitelé o těch žácích vědí. A my musíme počítat s tím, že až ta škola začne fungovat normálně, že se jim někdo musí začít speciálně věnovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Promiňte, to říkal ministr Plaga, že chce nějaké kurzy a nějaké doučování a tak, to má v plánu?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
To bychom měli řádně promyslet. A jak to uděláme, jak to bude vypadat. Měli bychom promyslet, jestli budou prázdniny stejně, jak byly.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Byl byste toho zastáncem, že by se zrušily prázdniny, opakoval ročník? Jak vnímáte ty návrhy, které padají ve veřejném proslovu?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Opakování ročníku by bylo nejlepší, ale nemyslím si, že to je úplně reálné, protože by to znamenalo výpadky a destrukci některých horních stupňů škol a moc si to nedovedu představit a myslím si, že jsme schopni to zvládnout i jiným způsobem, že není potřeba nechávat všechny opakovat ročník, nehledě na to, že skutečně v některých případech, a já je znám, ta distanční výuka je dobře zvládnutá, protože tomu dávají maximum rodiče, kteří si stejně jako zdravotníci zaslouží absolutní absolutorium a, řekněme, velký uznání. A takže si myslím, že by spíš měly být ty školy schopny to zvládnout prostě individuálně, selektivně, podle toho, jak to v té které škole vypadá.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
A prázdniny?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Prázdniny teď myslíte které?
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ty velké, letní.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Podívejte se, abyste mohli postoupit do dalšího ročníku, tak máte mít nějaké penzum znalostí a dovedu si představit, že někdo je má a někdo je nemá. A ten, kdo je nemá, tak by si měl ty znalosti doplnit, a v tom případě by se třeba mohlo stát zase selektivně, že někdo ty prázdniny má a někdo je třeba celé nemá. Ale zase bych řekl, že by to mělo být tak, že to rozhodne ten učitel. A ne, že někdo se podívá z Prahy a řekne: tak a teď všichni budete mít o 14 dní kratší prázdniny, protože někteří vůbec nepotřebují mít o 14 dní kratší prázdniny, protože se normálně poctivě učili.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
To je pravda. A dávám vám z osobní zkušenosti zapravdu. Ale slyšíme od politiků napříč politickým spektrem: školství je priorita. Žádná strana to nerozporuje, ale školy jsou zavřené. Mohla vláda jednat jinak?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Vy mi dáváte takové otázky, kde já si myslím, že pokud mohla vláda jednat jinak, tak jí to měli říct ti, co disponují příslušnou odborností, to znamená, jsou to jednak odborníci na výchovu a vzdělávání, jednak odborníci na pandemii, a pak by se vidělo, jestli to bylo, nebo nebylo možné. Já sám si dovedu představit, že ten režim v těch školách mohl být nastavený jinak. Dovedu si představit, že se mohlo ve školách směnovat, dovedu si představit, že se mohlo učit, když to ještě šlo, po nějakých skupinkách a třeba jenom některé předměty, které jsou klíčové. Dovedu si představit, že se mohlo připustit, aby třeba děti postupně po skupinkách chodily aspoň s těmi učiteli na nějaké výlety do přírody, kdy to ještě zase bylo možné a nebyla ta situace takhle těžká, a kde by probírali různé věci, takže by si aspoň povídali, některé věci, které se neděly, si dovedu představit, ale říkám to spíš jako bývalý učitel a nemám to do detailu promyšlené. To bych lhal, ale myslím si, že jsme mohli k té výuce nestandardní přistoupit, bych řekl, více kreativně, než se dělo. A ne jenom zavřít školy a učit online, že tam ty možnosti nějaké další byly, že jsme je příliš nevyužili.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Od včera se mohou k očkování registrovat učitelé, ten zájem byl veliký, je to správně, nebo je to naopak chyba? Protože v populaci 80+ máme naočkováno zhruba 20 % seniorů a nezačalo se očkovat ani 70+ a těch lidí je víc. Je to dobře, nebo ne?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
To, že se nechají učitelé naočkovat, zejména ti, co potom, až to všechno skončí nebo až bude to možné, přijdou, tak to je asi dobře.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ne, já myslím teď. Teď v této fázi. V této fázi epidemie, zahlcených nemocnic je dobré začít očkovat učitele?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
No, to se dostáváme do situace, kdy po mně chcete věci, které by měly být výsledkem úvahy, kterou provedli odborníci. A já nejsem ten odborník, kdo by to měl rozhodovat. Já za sebe říkám, že rozumím tomu, proč je tlak na to, aby učitelé byli naočkováni, protože jsou to lidé, kteří se starají o výchovu naší generace, a je potřeba, aby ti lidé existovali a byli k dispozici. To znamená, podle mě to je dobře, ale ta otázka je docela těžká, protože když se mě zeptáte, jestli je dobře, aby se více očkovali lidé 80+, tak řeknu také, že to je dobře. A potom teda víme, že to je dobře a to je dobře, a musíme si vybrat. A to záleží na tom, jaký máme plán očkování, a tady se dostáváme k věci, kde já mám veliký pochybnosti o tom, že ta strategie očkování je v pořádku, protože když to jenom zjednoduším, v současné době, budu říkat ta čísla velmi nepřesně, my máme k dispozici nebo v Česku jest 850 000 dávek. Je vyočkováno 650 000, to znamená 200 000 vyočkováno není, protože...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
...se šetří podle pana Blatného na učitele.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
... se šetří a tak dále. A pozor, a z těch 650 000, které jsou vyočkovány, vlastně je naočkováno zhruba asi jenom 450 000 lidí. Protože 240 000 má už dvě dávky. A teď nebudu k tomu říkat žádný svůj názor, protože nejsem odborník. Ale moje otázka zní: jak je možné, že dneska ve Velké Británii, která očkuje podobnými vakcínami jako my, je naočkováno 19 000 000 lidí a z toho 18,5 milionu první dávkou, jenom první dávkou a jenom půl milionu dvěma dávkami. Jinými slovy, moje otázka zní: nemá to být tak náhodou, že jsme měli očkovat všechny první dávkou a potom teprve někdy druhou? Anebo to děláme správně, když už máme 240 000 naočkováno dvěma dávkami, a tím pádem 240 000 dalších, kteří mohli být naočkováni, naočkováni nejsou? Je mi rozumět?
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rozumím vám, ale...
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
To je otázka, kterou prostě někdo musí řešit.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Ale to srovnání s tou Velkou Británií má ještě jednu rovinu. Velká Británie je třetí na světě v rámci rychlosti očkování, má proočkováno asi 30 lidí na 100 obyvatel, my máme zhruba 6 lidí, Slovensko 8, Británie není členem Evropské unie a nezavázala se k tomu společnému postupu. Tak se ptám, jestli i toto není chyba, že ty vakcíny prostě nejsou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Vakcíny nejsou, je velký problém. Ale i v rámci toho, co máme, což je těch 850 000, dneska je 200 000 neproočkováno a těch 650 000 není naočkováno. Je naočkováno jenom 450 000 lidí, protože některý jsme naočkovali 2×, a moje otázka zní, když se podívám na vyjádření odborníků v této věci, skutečně je správně, že nemáme naočkováno těch celých 650 000 a máme naočkováno 450, když někde dáváme dvě vakcíny? A já neříkám.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
No, neshodnou se ti odborníci. Někteří říkají, že ta 1 dávka nestačí a chránění ti lidé nejsou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Ona nestačí úplně, ale potom je otázka, co chceme. Jestli aspoň částečně chránit všechny nebo víc lidí, anebo úplně některý a některý zatím vůbec. A to je otázka, kterou musí někdo rozhodnout, a podle mě bychom se o tom měli daleko víc bavit, než se o tom bavíme.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, v tuto chvíli vám děkuji, za malou chvíli budeme pokračovat v debatě, mimo jiné o vakcíně Sputnik, protože prezident Putin slíbil Miloši Zemanovi dodávku Sputniku do České republiky. Bude mě zajímat váš názor. Na CNN Prima News sledujete Partii, za malou chvíli jsme zpátky.
Dobrý den ještě jednou, na CNN Prima News sledujete Partii, po malé přestávce jsme zpátky, mým hostem je pan Miloš Vystrčil, předseda Senátu Parlamentu České republiky, občanský demokrat. Děkuju, že jste tady.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Dobrý den.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pane předsedo, mluvili jsme o vakcínách, pojďme k vakcínám, které nejsou schválené Evropskou unií. Prezident Ruské federace Vladimir Putin slíbil Miloši Zemanovi dodávku vakcín Sputnik V do České republiky, Miloš Zeman o ni požádal v dopise, ta komunikace tam probíhá údajně po dohodě s panem premiérem, jak řekl pan prezident, jak se díváte na tu aktivitu?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Pokud se někdo snaží získat vakcíny pro Českou republiku, které jsou účinné a jsou schválené buď Evropskou lékovou agenturou, nebo naším Ústavem pro kontrolu léčiv, tak jedině dobře. Tak se na to dívám.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
To Sputnik V zatím není.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Sputnik V není. Podle mých informací dokonce ani Evropskou lékovou agenturu nepožádal o schválení, možná to může být nějaký politický tah, mám dokonce pocit, že ani pan prezident Putin není naočkován Sputnikem, tak když není, tak není, no. Tak potom si myslím, že by se očkovat v Česku Sputnikem nemělo.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Nestačilo by vám tak jako panu prezidentovi jenom kladné vyjádření SÚKL, Státního ústavu pro kontrolu léčiv, toho našeho regulačního úřadu, nebo byste trval na vyjádření Evropské lékové agentury, té takzvané EMA?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já bych k tomu přistupoval tak, že pokud by Sputnik byl zařazen mezi látky, kterými lze v Česku očkovat, tak bych se normálně přihlásil, až budu moci, nebo registroval bych se, až budu moci, a poté, co bych přišel na řadu, tak bych byl něčím naočkován. Kdyby bylo možné, kdyby na mě vyšel Sputnik, tak by to byl Sputnik. Kdyby na mě vyšel Pfizer, tak byl to byl Pfizer. Nechal bych to prostě na tom, jak to vyjde, ani si nemyslím, že by to mělo být tak, že si jako lidé budou vybírat. To je podle mě dost nesmysl. Normálně tady máme nějaký ústav, který kontroluje to, čím je možné a čím není možné očkovat, pokud tam zařadí nějakou vakcínu, která se například nazývá Sputnik, a následně potom probíhá očkování na základě systému, který tam máme nastaven, a na mě teda vyjde Sputnik, tak na mě vyjde Sputnik, s tím se nedá nic dělat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Rozumím, ale já jsem se ptala na to schválení, na tu registraci. Protože zatím jsme se zavázali, že budeme očkovat jenom vakcínami schválenými EMA, Maďarsko šlo vlastní cestou, má Sputnik V schválený místním národním regulačním ústavem pro ty nouzové případy, měli bychom jít touto cestou?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já mám pocit, že to tak úplně není, jak to říkáte, že máme i možnost si nechat schválit vlastní vakcínu Státním ústavem pro kontrolu léčiv, a pokud bychom tak učinili...
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Na to se ptám, jestli by vám to stačilo?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Mně by to stačilo. Ano. Já věřím v tomhle směru tomu, že by to bylo dostatečně zkontrolováno, ale znovu opakuji, pokud by tomu tak nebylo a ta certifikace by nebyla udělena, tak si nemyslím, že by se například Sputnikem mělo tady očkovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Čili pokud by na vás přišla řada a vyšel by na vás Sputnik, tak byste se jako pan Miloš Vystrčil nechal Sputnikem naočkovat?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že pokud chceme tady věřit státu a jeho administrativě a vůbec nějakému systému, který tady je nastaven, tak jako nic moc jiného se nedá očekávat, že by člověk měl udělat. A že potom zároveň já si třeba mohu myslet, že to může být tak, že to, že najednou se necháte očkovat vakcínami z Číny nebo z Ruska, že není úplně nejlepší z hlediska naší závislosti či nezávislosti je jiná věc, ale je to tak, jak jsem řekl.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Pan premiér nevyloučil, že by podnikl i kroky k získání té čínské vakcíny, o které mluvíte, vakcíny Sinopharm, to byste byl pro?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Můj názor je na to takový, že zanedlouho tady bude vakcín dostatek a že ten problém bude úplně jiný, a to, abychom stačili rychle očkovat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Kdy to je, zanedlouho?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já to nechci nějak úplně odhadovat, protože zase nejsem u těch, co objednávají ty vakcíny, ale já počítám, že během dvou měsíců ten problém bude v tom, abychom stačili očkovat, a ne, abychom měli nedostatek vakcín.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Jaký je váš pohled do budoucna? Slyšíme to slovní spojení světlo na konci tunelu, jakkoliv je to otřepané, pan prezident říká: v září jsme z toho venku. Vy máte nějaký svůj časový odhad, který říkáte sám sobě, svým blízkým, svým voličům?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já jsem tady říkal jednu věc, kterou podle mě děláme špatně, a to je, že špatně hovoříme a vysvětlujeme, nebo nepoctivě, to, že vlastně tady pořád panuje nejistota. Protože vy nevíte, co ten virus udělá. Vy nevíte, jestli zmutuje a jestli nevznikne virus, který bude obcházet současné vakcíny, a v tom okamžiku samozřejmě nejsme potom z té situace venku, a je férové to těm lidem říci. Pokud by se nic neměnilo, pokud by žádný virus nezmutoval a nevznikly by nové viry a nové mutace a nová nebezpečí, tak si myslím, že jsme schopni, řekněme, do toho podzimu mít proočkováno, ale je tam ta nejistota a říkat, že o ní nevím a že jsem si jistý, není fér.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Čili být opatrný s nějakými jasnými daty, jasnými obdobími?
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že co bychom měli jasně říkat, je, jaká musí být situace, aby děti mohly do školy. To znamená, reprodukční číslo musí být, já nevím, 0,8, v nemocnicích by mělo být maximálně 2 000 hospitalizovaných a, já nevím, nemocných lidí 65+ by mělo být maximálně 40 % z celkového počtu. Maloobchody otevřeme tehdy, když. A teď se zase řekne, čeho se musí dosáhnout. Tomu všichni rozumí a potom to bude pro ně motivační a budou k tomu směřovat a budou třeba dělat i ty věci, které dneska nedělají, protože oni vlastně neví, co se stane, když se budou chovat dobře a slušně a správně. A to mi tam úplně chybí. Chybí mi tam, protože ten PES úplně zmizel. Mělo by se jasně říct, kam se musíme dostat, aby najednou jsme mohli začít žít relativně normálně. A říkat potom, jestli se k tomu blížíme, nebo ne. To je správná cesta a říkat poctivě, že se může stát, protože vznikne nová mutace nebo někdo přijede z Jihoafrické republiky nebo z Afriky, nepůjde do karantény, nebude v ní 14 dní, jak by měl být, bude mezitím chodit nakupovat nebo půjde do práce, že to celý může podělat tak, že nakonec zase budeme další dva měsíce čekat.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Snad ne. Pane předsedo Senátu, mockrát děkuju, že jste byl mým hostem v Partii. Na shledanou.
Miloš VYSTRČIL, předseda Senátu a místopředseda strany /ODS/:
Děkuju a prosím, dodržujte pravidla a snažme se společně si uchovat slušný chování a hlavně si uvědomit, že to prostě je jenom na nás a že nás žádná policie ani vojáci nepohlídají, pokud nebudeme chtít sami.
Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka:
Děkuju. A vám, milí diváci, děkuji, že jste se dívali na Partii se speciálním podtitulem Rok s covidem. Budu se na vás těšit znovu v neděli v 11 hodin na Primě a CNN Prima News. Na shledanou.
předseda Senátu PČR
místopředseda strany