Interview ČRo Plus
(ČRo Plus) Hlasování o novém předsedovi Senátu proběhne 19. února. Favoritem je senátor ODS Miloš Vystrčil, host Interview Plus. Dokonce už to připustil i druhý kandidát Jiří Růžička (za STAN).
Na otázku, jestli se favoritem cítí i on sám, Miloš Vystrčil odpovídá: „Abych pravdu řekl, necítím, nebo se aspoň na to snažím nemyslet. Protože by to nemělo být o tom, kdo je, nebo není favoritem, ale o tom, co je nejlepší.“
Post nového předsedy horní komory parlamentu by podle Vystrčila měl vycházet z architektury jednání, které proběhlo na začátku volebního období, tedy zhruba před rokem a čtvrt, kdy se jedná o všech postech pro předsedy (a místopředsedy) všech senátních výborů a komisí.
„Proto mi přijde logické, abychom tuto pozici ponechali klubu ODS. Ale není to jediné kritérium, a já si taky velmi přeji, aby senátoři a senátorky brali ohled na to, koho považují za nejlepšího kandidáta. To nemůže ukázat nic jiného než tajná volba.“
Kubera? Je to bolestivá ztráta
Náhlý odchod Jaroslava Kubery pak bere jako osobní a bolestivou ztrátu. „S ničím takovým… jsem nepočítal. Říkal jsem, že (Kubera) je nenahraditelný. Byl to jedinečný člověk, jedinečný muž se všemi klady a třeba i některými zápory. Nemyslím, že ten, kdo nastoupí na jeho místo, by se měl snažit ho nahradit ve způsobu chování a jednání. Ale myslím, že by se v některých věcech, které začal, mělo pokračovat.“
Senátor Vystrčil by, kdyby se stal předsedou Senátu, prý rád pokračoval v Kuberových výjezdech do jednotlivých senátních obvodů, kde by pokračoval ve vysvětlování, proč je horní komora tak důležitá, co přináší z hlediska stability demokracie v Česku nebo jakou roli hraje při ochraně svobod a naší ústavy.
„Je to ale na osm měsíců, a co je v té době možné udělat, jsou tři věci – pokračování ve vysvětlování významu Senátu, zlepšení komunikace se sněmovnou a tím zkvalitnění legislativního procesu, a třetí věc, kterou nevím, jestli jde ještě stihnout, je, že bych byl rád, kdyby se podařilo zorganizovat veřejné slyšení,“ vyjmenovává.
Veřejné senátní slyšení obvykle řeší jediný problém, „a pro politiky, případně vysoké státní úředníky, kteří jsou pozváni, je nemožné, aby nepřišli a neodpovídali na otázky. Což se dnes, zejména u některých zástupců exekutivy, rozmáhá.“
Senát vs. Hrad
A co vztahy s prezidentem Milošem Zemanem? „Nevím, jestli měl Kubera s prezidentem názorové souznění a dobré vztahy… On se vždy snažil ke všem chovat slušně a taky se vždy domluvit. V tomto smyslu bych se snažil o totéž. Nemyslím si ale, že bych se s prezidentem názorově shodoval, v některých věcech se jednoznačně rozcházíme.“
„Se Zemanem se znám z dob, kdy byl důchodce z Vysočiny a já hejtmanem Kraje Vysočina a v té době jsem ho i navštěvoval. Dokonce jsme se o tom, kam směrovat rozvoj kraje, několikrát bavili a měl velmi dobré nápady a názory… To všechno se ale změnilo, když se stal prezidentem a obklopil se svými poradci. Tehdy najednou naše komunikace ustala a názorově jsme se významně rozešli,“ vzpomíná.
Kromě rozdílných názorů na význam a potřebnost Senátu, dál jmenuje rozdílný pohled na společenské systémy, jaké vládnou v Číně nebo Rusku. „Podobně máme rozdílné pohledy na státní rozpočet nebo na fungování této vlády, kdy já si myslím, že současný premiér by předsedou vlády být neměl, pokud v sobě kumuluje tři druhy moci – politickou, ekonomickou a mediální. A má i další problémy nebo minulost, která mu neslouží ke cti. A náš prezident si tohle nemyslí.“
Na otázku, jestli je lepším kandidátem, než je Jiří Růžička, pak odpovídá: „Nevím, jestli bych byl lepší nebo horší. Já jen řeknu, že mám za sebou zkušenosti, snad disponuji určitými schopnostmi, takže věřím, že bych tu funkci byl schopen důstojně zastávat,“ dodává Miloš Vystrčil.
Přepis rozhovoru:
Jan BUMBA, moderátor:
Horní komoru českého parlamentu čeká rozhodování o tom, kdo na předsednickém postu nahradí Jaroslava Kuberu. Předseda Senátu je po prezidentovi republiky druhý nejvyšší ústavní činitel a obsazení tohoto postu je pro stranu, která jej získá, důležité i ze symbolického hlediska. Je prakticky jisté, že se rozhodne mezi současným místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou, kterého nominovalo hnutí STAN a Milošem Vystrčilem, místopředsedou ODS. Co nakonec rozhodne? Dobrý poslech přeje Jan Bumba. Naším hostem po linkách z Jihlavy je dlouholetý senátor a místopředseda Občanské demokratické strany Miloš Vystrčil. Dobrý den.
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Hezké poledne.
Jan BUMBA, moderátor:
Můžeme, pane senátore, všude číst, že jste jednoznačným favoritem pro volbu, která se bude konat 19. února. Cítíte se tak?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Abych pravdu řekl, tak necítím, nebo se alespoň snažím na to nemyslet, protože nemělo by to být o tom, kdo je nebo není favoritem, ale o tom, co je nejlepší.
Jan BUMBA, moderátor:
V současné chvíli vyjednáváte nějak individuálně o podpoře pro svou volbu, nebo to necháváte osudu?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
V současné době nevyjednáváme, s tím, že samozřejmě my jsme jako občanští demokraté nabídli všem ostatním senátorským klubům, aby, kdyby měly zájem se o té nominaci pobavit, nebo zeptat se některé věci, případně si některé věci upřesnit, tak se samy ozvaly. Já věřím, že pokud by kterýkoliv ze senátorských klubů, nebo kterýkoliv ze senátorů měl jakýkoliv dotaz, tak se buď na mě, nebo na vedení senátorského klubu obrátí.
Jan BUMBA, moderátor:
Nebo si můžou poslechnout toto Interview také, kdy se budeme ptát. Berete to tak, že ODS prostě měla post předsedy Senátu dosud, tak by jí měl zůstat do příštích voleb?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já to beru tak, že pokud vyjdeme z jednání, která probíhala na začátku tohoto volebního období, to znamená zhruba před rokem a čtvrt, tak dopadla tím způsobem, že předsedu Senátu obsazovala ODS Jaroslavem Kuberou a následně i všechny ostatní pozice. My tomu říkáme architektura toho rozmístění předsedů výborů komisí, místopředsedů, a tak dále, tomu byla přizpůsobená. A z tohoto pohledu mně přijde jako logické, abychom tu pozici senátorskému klubu, myslím tím pozici předsedy Senátu, ponechali. Ale není to samozřejmě jediné kritérium, je potřeba, a já si to velmi přeji, aby senátoři také především brali ohled na to, koho považujou za nejvhodnějšího kandidáta, to nemůže ukázat nic jiného než ta tajná volba.
Jan BUMBA, moderátor:
Když jste mluvil o tom skládání vedení Senátu před časem, tak je pravda, že jste byl jedním z hlavních architektů, že to byla hlavně vaše zásluha, že se podařilo vyjednat post předsedy Senátu tehdy pro Jaroslava Kuberu a ODS?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Ono to je tak, že přímo v jednacím řádu Senátu, což je zákon, je napsáno, že ty pozice v Senátu, respektive to rozložení toho Senátu je dáno tím poměrným zastoupením jednotlivých senátorských klubů, respektive stran politických v Senátu. Takže to je první podmínka. Ta druhá potom je, jak se v rámci této podmínky podaří naplnit ta jednotlivá obsazení, nebo obsadit ty jednotlivé pozice. A tam se přiznávám, že jsem se na tom významně podílel.
Jan BUMBA, moderátor:
Jestli jsem správně pochopil vaše vyjádření třeba na sociálních sítích, nebo v médiích, tak pro vás byl ten náhlý odchod pana Kubery i osobní ztrátou. Jak těžké bude ho nahradit?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Pro mě to je bolestná ztráta, já jsem s ničím takovým, a myslím si, že nás byla naprostá většina, nepočítal. Já jsem říkal, že Jaroslav Kubera je nenahraditelný, je to, nebo byl to jedinečný člověk, jedinečný muž se všemi klady a třeba i některými zápory. Já si nemyslím, že ten, kdo nastoupí na jeho místo, by se měl snažit ho nahradit ve způsobu chování a jednání, ale myslím si, že třeba některé věci, které on začal, že by se v nich mělo pokračovat.
Jan BUMBA, moderátor:
Jako například, v čem myslíte, že by se mělo navázat?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Jako například jsou to ty jeho výjezdy do jednotlivých senátních obvodů bez ohledu na to, kdo tam je senátorem a zviditelňování toho Senátu, vysvětlování, k čemu Senát slouží, proč je důležitý, jaké přináší výhody z hlediska stability demokracie v České republice, jak je důležitý při ochraně svobody a ústavy.
Jan BUMBA, moderátor:
Ještě, jestli byste mohl, prosím, trošku to rozvést, když se vás tedy teď zeptám jako jednoho z favoritů volby nového předsedy Senátu, jaká je vaše představa o řízení Senátu, co je s tou funkcí především spojeno?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
První věc, že to je na 8 měsíců a z toho je potřeba vycházet, to znamená, pokud bych byl například zvolen na pozici předsedy Senátu, tak je to o 8 měsících, a proto si myslím, že to, co je možné v té době udělat, tak jsou takové 3 věci. O té jedné už jsem mluvil, a to je to pokračování ve vysvětlování, k čemu je Senát, k čemu slouží, proč je pro nás jako společnost důležitý. Ta druhá věc je, že si myslím, že by bylo možné zlepšit ještě komunikaci s Poslaneckou sněmovnou a tím vlastně zkvalitnit ten zákonodárný proces, protože to, jaké máme zákony, je velmi důležité, pokud jsou ty zákony špatné, tak to potom všem způsobuje jenom problémy a nárůst administrativy a zmatky, a tak dále. A třetí věc, která nevím, jestli bude reálná v těch 8 měsících, byl bych ale rád, kdyby se podařilo zorganizovat aspoň jedno veřejné slyšení, což je něco podobného zasedání pléna Senátu, ale řeší se tam pouze jediný problém a není dost dobře možné pro ty politiky, případně vysoké státní úředníky, kteří jsou na to veřejné slyšení pozváni, aby nepřišli a případně neodpovídali na dotazy, což se dneska zejména u některých zástupců exekutivy rozmáhá, že neodpovídají na dotazy, nevysvětlují věci, které dělali, ať se to týká dálničních známek nebo jiných věcí.
Jan BUMBA, moderátor:
Bude se rozhodovat mezi vámi a Jiřím Růžičkou, jste přesvědčen, že byste byl lepším předsedou Senátu, než Jiří Růžička?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím, jestli bych byl lepší nebo horší, to záleží na těch senátorech a senátorkách, jak se rozhodnou. Já jenom řeknu, že mám za sebou jistou zkušenost a snad disponuji určitými schopnostmi a věřím, že bych tu funkci byl schopen důstojně zastávat, ale to, kdo je lepší, a kdo je horší, to bych nechal na jiných.
Jan BUMBA, moderátor:
Senátor Růžička byl hostem tohoto pořadu minulý týden, říkal, že vůbec nepředpokládá, že by volba předsedy mohla nějak rozklížit, jak on říkal, korektní a kolegiální vztahy, které v Senátu máte. Vidíte to stejně?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Vidím to velmi podobně, já s panem senátorem Růžičkou jsme měli dokonce i společnou tiskovou konferenci, na které jsme oznámili, že budeme oba kandidovat na předsedu Senátu a myslím, že jsme schopni se dohodnout, ať to dopadne jakkoliv. To samozřejmě neznamená, že každý z nás se snaží, aby uspěl.
Jan BUMBA, moderátor:
Hostem Interview je dnes senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil. Zmínil jste, pane senátore, že byste chtěl zlepšit komunikaci s Poslaneckou sněmovnou. Co komunikace s Pražským hradem? Myslíte, že byste ve funkci předsedy Senátu dokázal navázat podobně dobré vztahy s prezidentem Zemanem, jako měl Jaroslav Kubera?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím, jestli Jaroslav Kubera měl s Milošem Zemanem, co se týká názorového souznění, dobré vztahy. To, co vím, je, že Jaroslav Kubera se vždycky ke všem snažil chovat slušně a se všemi se domluvit a v tomto smyslu bych se snažil i o totéž. Nemyslím si ovšem, že bych se s panem prezidentem názorově shodoval, minimálně v některých věcech se jednoznačně rozcházíme.
Jan BUMBA, moderátor:
Jak tedy byste z pozice předsedy Senátu přistupoval prezidentu Zemanovi.
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Přistupoval bych k tomu tak, jak přísluší té pozici předsedy Senátu a práci, kterou bych případně, pokud bych byl zvolen, vykonával. To znamená vlídně, snažil bych se domluvit na věcech, na které máme společný názor. V okamžiku, kdy by vznikl problém, tak bych zase otevřeně říkal, že na ty věci mám jiný názor. Ale nemyslím si, že to, když mají lidé jiné názory, ještě nutně musí znamenat, že se k sobě chovají nepřátelsky, anebo že dokonce o sobě říkají, já nevím, zlé nebo nepatřičné věci. Já osobně se s panem prezidentem Zemanem znám ještě z doby, kdy byl důchodce na Vysočině, kdy já jsem byl hejtmanem kraje Vysočina, v té době jsem ho jako bývalého premiéra navštěvoval, dokonce jsme se o tom, jakým způsobem směrovat rozvoj kraje Vysočina, několikrát bavili, on měl velmi dobré názory, nápady. Zkoušel mě dokonce i z místopisu Vysočiny. Ale to všechno se změnilo poté, co se stal prezidentem a obklopil se svými poradci, kdy najednou ta naše komunikace ustala a názorově jsme se významně rozešli.
Jan BUMBA, moderátor:
V čem především, v čem se především rozcházíte a už teď je vám jasné, že to budou témata, na kterých se neshodnete?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Když začnu tím nejbližším, tak se rozhodně rozcházíme v názoru na Senát. Já si myslím, že Senát je důležitou pojistkou demokracie, a mohl bych to tady desítky minut, možná i déle, vysvětlovat. Pan prezident si to evidentně nemyslí. Rozcházíme se v názoru na tom, jakým způsobem nahlížet na takové společenské systémy, jaké vládnou v Rusku nebo v Číně, on prohlásil, že se do Číny jezdí učit stabilizovat společnost. Já si myslím, že to tak rozhodně není a že tam se v tomto smyslu nemáme co učit. A podobně se rozcházíme i v některých věcech, které se týkají třeba státního rozpočtu a fungování této vlády, kdy já si myslím, že třeba současný premiér je v pozici, kdy není možné, aby byl premiérem, pokud v sobě kumuluje ty 3 druhy moci - politickou, ekonomickou a mediální a zároveň má ještě další problémy a minulost, která rozhodně mu neslouží ke cti. Pan prezident si to evidentně nemyslí, má na to jiný názor. Čili vidíte, že těch rozdílů je poměrně hodně. Na druhé straně říkám, že jsou i věci, kde jsme se s panem prezidentem, zejména když byl teda tím důchodcem z Vysočiny, shodli.
Jan BUMBA, moderátor:
A rozumíte tomu správně tak, že Miloš Zeman se změnil poté, co nastoupil do prezidentské funkce?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím, jestli se změnil, protože od té doby já mu nejsem nablízku, my jsme se potkali 2krát, 3krát při nějakých oficiálních příležitostech, kde já jsem byl pouhý host, který neměl žádnou delší možnost s ním hovořit. Ale rozhodně to, jak on dneska v některých případech vystupuje, mě mrzí. A možná, že mě to mrzí dvojnásobně právě proto, že kdysi dříve my jsme spolu skutečně vedli docela, bych řekl hovory, které pomáhaly například, jak už jsem říkal, rozvoji kraje Vysočina. A bylo evidentní, že je to sečtělý a v podstatě v té době mi připadal moudrý člověk, který ví, co ten kraj Vysočina potřebuje a zajímá ho i to, jakým způsobem se lidem v České republice a v kraji Vysočina žije.
Jan BUMBA, moderátor:
Pojďme, prosím, k roli Senátu a vaší představy o tom, co má Senát vlastně plnit. Má to být taková protiváha vůči vládě a třeba i prezidentovi?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Senát má tu roli jasně danou ústavou a jednacím řádem. Jestli je nebo není protiváhou, záleží na tom, jak se chová sněmovna, nebo jak se chová vláda. Já si dokážu představit, že s ní třeba v některých věcech, pokud by například chránila ústavnost a vládu práva, bude souhlasit. A pokud tak činit nebude, tak s ní souhlasit nebude. To znamená, nedá se to takhle jednoznačně říci. Ale ty jeho role jsou v podstatě základní dle mého názoru 3: je pojistkou demokracie a svobody, to znamená bez Senátu není možné změnit náš ústavní pořádek. Je stabilizátorem, zpomaluje ten legislativní proces a neumožňuje, aby se věci děly ode zdi ke zdi. A ta třetí je, že přináší do toho našeho procesu kontinuitu, to znamená, Senát je nerozpustitelný, sedí v něm zkušení lidé, kteří mají životní zkušenost, která si myslím, že je velmi důležitá pro to, aby nedošlo k tomu, že v některém okamžiku se vydáme na nějakou, teď se omlouvám za ten výraz, bláznivou cestu.
Jan BUMBA, moderátor:
Je podle vás na škodu, že vidíme, že jednotliví ústavní činitelé, anebo i tedy instituce, jakoby v posledních letech nedokázali najít ani takovou elementární shodu v zahraniční politice?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím, jestli to je na škodu, samozřejmě je vždycky pro tu zemi horší, pokud významní nebo nejvyšší političtí představitelé státu nemají na zahraniční politiku jednotný názor, ale myslím si, že je lepší si říci, že na to máme rozdílný názor, než se za každou cenu přizpůsobovat. A ona potom ta pravda, nebo, v uvozovkách, ta správná cesta se za nějakou dobu ukáže. Ale jinak já teda velmi uznávám to, že odpovědný za zahraniční politiku je vláda a ministerstvo zahraničních věcí a od něho by mělo vše další, vše další se odvíjet a ti ostatní nejvyšší ústavní činitelé, ať je to prezident, nebo třeba i předseda Senátu, by velmi měli ten názor vlády reflektovat, protože tak je to dáno naší legislativou.
Jan BUMBA, moderátor:
Vy jste, pane senátore, řekl pro server Aktuálně.cz, že v zahraniční politice byste se hodně radil s lidmi, kterým věříte, kdo patří do tohoto okruhu lidí?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím jestli, když je budu jmenovat, tak třeba je nějak nepoškodím. Já to zkusím obecně. Určitě mezi ně patří lidé, kteří jsou znalí zahraniční politiky a jsou z mé strany, z Občanské demokratické strany. Pak předpokládám, že bych se obracel i na bývalé předsedy Senátu, protože oni tu zahraniční politiku dělali. A jako osob si vlastně jich všech vážím. A potom předpokládám, že bych se obracel i na odborníky, kteří se dlouhodobě zahraniční politikou zabývají a tady se přiznám, že třeba ani, když o tom teď mluvím, tak ta jména nemám před sebou, protože to není věc, kterou já bych se primárně dlouhodobě dopředu zabýval, neboť jsem se samozřejmě na tu svoji kandidaturu nepřipravoval, předpokládal jsem, že Jaroslav Kubera bude předsedou Senátu mnohem delší dobu, než tomu bylo.
Jan BUMBA, moderátor:
Musím se, pane senátore, zeptat i na ten Tchaj-wan, a omlouvám se za to, protože to je otázka, která na vás určitě prší z mnoha stran, ale platí stále ještě, že jste se definitivně nerozhodl, jestli byste jel na zahraniční cestu na Tchaj-wan, jak to chtěl učinit Jaroslav Kubera?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já jsem na to odpovídal tak, že vím, že by pro mě asi nejjednodušší a z hlediska mediální prezentace třeba i nejlepší bylo, kdybych řekl, že samozřejmě na Tchaj-wan pojedu, když tam chtěl jet i Jaroslav Kubera, ale to bych porušil ty své zásady, to, co všude říkám, že se budu na věci připravovat a budu si je promýšlet. To znamená, první věc, která by musela nastat, samozřejmě pokud bude zvolen, je, že, že zjistím ty důvody, zjistím, jak to celé vypadá, jaké to přinese efekty, co si myslí ministerstvo zahraničních věcí, a tak dále, protože si nemyslím, že je možné říkat, aniž by se člověk s těmi věcmi podrobně seznámil, že tam či onam pojede či nepojede. To znamená, to je moje stanovisko. Já neříkám, že bych nedělal to samé, co přislíbil Jaroslav Kubera, ale udělal bych to až poté, co bych se s těmi věcmi řádně seznámil a co bych se seznámil s názory těch lidí, kteří třeba buď tu cestu podporují, nebo naopak na to mají jiný názor. Chci to slyšet osobně. Já vím, že tomu někteří nevěří, ale já jsem skutečně ani ODS do zahraničních cest panu předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi nemluvil. A není to tak, že bych je s ním osobně probíral, to znamená, v současné době tu znalost nemáme.
Jan BUMBA, moderátor:
Hostem Interview je dnes senátor a místopředseda ODS Miloš Vystrčil. Vy jste členem ODS už nějaký pátek, v posledních letech i místopředsedou této strany. Myslíte, že by vaše případné šéfování Senátu mohlo pomoci vaší mateřské straně?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já nevím, jestli by jí to mohlo pomoci, ale rozhodně bych se nějak nezměnil a ty názory, které prezentuji doposud, bych prezentoval nadále. Jinak já se spíše snažím být konsensuálním politikem a na věcech se domluvit. To, co je pravdou je, že bych se snažil, abych vykonával tu funkci předsedy Senátu způsobem, který by pomáhal i občanským demokratům, neboť to je prostě logické a souvisí to s každým, kdo funguje v nějaké straně a chce tím pádem samozřejmě, aby ta strana byla úspěšná.
Jan BUMBA, moderátor:
Jak na tom ODS je podle vašeho názoru, v posledních dnech vyšly dva nové průzkumy preferencí, jeden od CVVM, druhý od Kantaru, a ani jeden tedy nenaznačuje, že by ODS nějak vysloveně stahovala náskok vládního hnutí ANO. Proč se to nedaří ODS?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Kdybychom to věděli, tak už bychom ten náskok stahovali. Ale obecně já jsem o tom trochu mluvil na kongresu. Já si myslím, že ta věc souvisí jednak s tou současnou atmosférou v naší zemi a řekněme tím, jakou pozici tady dneska má současná vláda, zejména současné vládní hnutí z hlediska té kumulace moci mediální, politické a ekonomické. A zároveň to souvisí s tím, jak občanští demokraté pracují. Já si myslím, že bychom měli více zapracovat na svých programových prioritách, více zapracovat uvnitř členské základny na prezentaci Občanské demokratické strany v místech České republiky, máme velké množství úspěšných lokálních, krajských, obecních komunálních politiků, málo je prezentujeme, málo ukazujeme na jejich vynikající výsledky. A to všechno si myslím, že kdybychom zintenzivnili, tak není dost dobře možné, abychom nadále stagnovali. Já jsem přesvědčen, že by to lidé, pokud bychom to udělali dobře a správně a skutečně jsme dokázali prezentovat ty své schopnosti, respektive přesněji řečeno, schopnosti našich politiků, že bychom museli poskočit dopředu.
Jan BUMBA, moderátor:
Ale hodnotíte tu stagnaci tedy v současné době?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
V tuto chvíli to hodnotím tak, že se nám ta prezentace nedaří a že tomu obrovskému množství práce a energie, kterou do toho vkládáme, neodpovídá ten výsledek a pokud hledáme tu chybu, tak musíme začít u sebe. A já jsem řekl, kde ji vidím.
Jan BUMBA, moderátor:
Vy jste na tom kongresu, který jste zmínil, měl docela kritický projev, vy jste vyzýval k mobilizaci energie a nadšení. Myslíte, že právě to ODS chybí, nebo že se to vytrácí z vaší strany?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Ono to je logické, pokud nějaká strana existuje už bezmála 30 let, tak tam vznikly určité stereotypy a takovéto počáteční nadšení vymizí. A pokud není stoprocentně nahrazena nějakou profesionální prací, tak potom hrozí, že vlastně se dostanete do nějaké úrovně, ze které je velmi obtížné jako potom vystoupat někam výše. To znamená, máte to své jisté a pokud máte to své jisté, tak se může stát, že vám to stačí a už nejste ochoten riskovat, nejste ochoten dělat nenadálé kroky, a to si myslím, že trošku ODS postihlo. My jsme prošli údolím smrti. My jsme dokázali získat nazpátek důvěru části voličů. A teď je před námi, abychom nabídli nové příležitosti, nové vize a novou energii. A tady se mi zdá, že se nám to úplně nedaří, jednak z toho důvodu, že ti další naši potenciální voliči jsou opatrní a ne úplně nám věří, jednak proto, že máme velmi silného soupeře a jednak proto, že málo pracujeme a málo prezentujeme tu práci, když ji odvedeme.
Jan BUMBA, moderátor:
Je pravda, pane senátore, že by v rámci ODS patříte spíše k proevropským, prounijním politikům?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Ano. Je to pravda.
Jan BUMBA, moderátor:
Nepoškozuje vaši stranu i to, že právě ohledně Evropské unie může být trochu nečitelná pro voliče?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Máme ve své straně členy různých názorových proudů, ale neřekl bych, že tam je proud, který by prosazoval odchod z Evropské unie, s tím jsme se už rozloučili. Václav Klaus mladší odešel z ODS. Je zajímavé, že nyní jsem to od něj dlouho už neslyšel, že by chtěl vystoupit z Evropské unie. A jsem přesvědčený, že Občanská demokratická strana je strana, která si jednoznačně uvědomuje, že pro Českou republiku je výhodné být součástí Evropské unie. To, co chceme, je změnit některé prostě zaběhlé stereotypy, které v Evropské unii převládají a které způsobují, že bych řekl, tam spíše mají navrch úředníci místo politiků a k tomu je dlouhá cesta a v tomto směru se ODS vždycky bude angažovat, protože vždycky chtěla ten levný stát, vždycky chtěla, aby rozhodovali politicky, vždycky chtěla, aby té byrokracie bylo co možná nejméně.
Jan BUMBA, moderátor:
Rozumím tomu, my podobný postoj slyšíme i od jiných členů ODS, ale když třeba Jan Skopeček, poslanec a ekonomický expert vaší strany, píše na Twitteru o lidech, kteří jsou zastánci přijetí eura jako o eurofanaticích. Tak není to věc, která jaksi může někoho rozkolísat v tom, jak to vlastně ODS s tou Evropou má?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já si myslím, že nemůže, protože on to na Twitteru pan Skopeček myslí tak, že chce vyvolat jakousi diskusi. A je evidentní, že současné době pro nás euro není výhodné. Používat slovo eurofanatik, není samozřejmě úplně, bych řekl, v oficiální odborné literatuře dobré, že to napíše na Twitter, je to jeho názor, který může oživit tu debatu. Ale není to tak, že by to byl nějaký, nějaký pohánění těch, co třeba naopak euro, euro by rádi přijali, mezi které patří například Pavel Drobil, to je takový zastánce eura. A já o něm zase vím, že on to euro prosazuje a chce ho přijmout právě proto, aby vyvolal diskusi, abychom si uvědomili, že nemůžeme žádnou možnost vylučovat, ale že od Evropské unie musíme přemýšlet z obou těch konců.
Jan BUMBA, moderátor:
Ještě, prosím, krátce k jedné věci, jaký je váš pohled na možné sbližování v současné době opozičních stran, případné vytváření koalic před volbami a podobně. A jestli třeba vaše zkušenost ze Senátu nahrává tomu, že nějaká dohoda je možná?
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Já jsem příznivec hledání styčných bodů. Jsem příznivec hledání společných zájmů. A jsem příznivec dohody. Nezastírám to, jsem ochoten v tomto směru i přinášet oběti. My na Vysočině například jdeme do krajských voleb společně se Starosty pro občany, nechali jsme jim 15 míst z 45 na kandidátce, budeme spolupracovat. Myslím si, že to je dobré jak pro ODS, tak pro Vysočinu. A já jsem příznivcem toho, aby se ty strany od středu napravo snažily integrovat a snažily se hledat co největšího společného jmenovatele a kandidovat třeba, když se domluví, i společně.
Jan BUMBA, moderátor:
Senátor ODS Miloš Vystrčil byl naším dnešním hostem. Já vám děkuji za rozhovor a zdravím do Jihlavy. Na shledanou.
Miloš VYSTRČIL, předseda senátorského klubu a místopředseda strany /ODS/:
Děkuji za pozvání.
místopředseda strany
předseda senátorského klubu