Ozvěny dne
Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Hovořil o majetkovém vyrovnání s církvemi.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Poslanci se ani dnes nedostali k hlasování o zákonu, který řeší majetkové vyrovnání s církvemi. Do diskuse se totiž přihlásilo tolik řečníků, že rozprava bude muset pokračovat příští týden v úterý. Návrh kritizovala levice, která nesouhlasí ani s rozsahem určeného majetku ani s výpočtem náhrad. Sociální demokraté navíc upozorňují, že v nelehké ekonomické situaci si prý stát nemůže dovolit vyplácet finanční kompenzace. Koaliční dohoda, kterou podpořili zástupci 17 českých církví, počítá s tím, že dostanou zhruba polovinu někdejšího majetku v hodnotě 75 miliard korun. Za zbytek potom inkasují finanční náhradu 59 miliard vyplácenou postupně po dobu 30 let. Dění v dolní komoře parlamentu sledovala naše zpravodajka Věra Masopustová.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Debatu o oprávněnosti i podobě církevních restitucí provázela standardní sněmovní výměna názorů. Ke zvýšení hlasů ale došlo poté, co se komunista Miroslav Grebeníček opřel do katolické církve. Využil k tomu i výroky vysokých církevních hodnostářů.
Miroslav GREBENÍČEK, poslanec /KSČM/ (záznam):
Ne, římskokatolická církev příliš nezpytovala vlastní svědomí, nelitovala upřímně zla, které v minulosti způsobila své hlasité požadavky na majetek, až do konce roku 1993 v podstatě kamuflovala. Skutečností ovšem je, že v letech 1997 až 1998 bylo na základě vládních usnesení předáno církvím na dva tisíce nemovitostí.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Na Grebeníčkova slova reagovala řada koaličních poslanců, doslova ze židle zvedla šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou.
Miroslava NĚMCOVÁ, předsedkyně Poslanecké sněmovny /ODS/ (záznam):
Prosím, aby mě zastoupila paní místopředsedkyně Klasnová. Já se hlásím s malou poznámkou.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Miroslavě Němcové prý nevadilo to, že komunista cituje vysoké církevní hodnostáře, ale:
Miroslava NĚMCOVÁ, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny /ODS/ (záznam):
Mně vadí zásadně, že za tímto konstatováním nedodáte ty podstatné věty. A proto jsme je věznili, proto jsem například kardinála Berana nenechali ani zemřít doma, když těžce nemocný o to požádal, aby mohl být převezen v 60. letech do tehdejšího Československa a zde zemřít, proto jsme internovali po celou dobu našeho působení všechny kněží, řádové služebníky a podobně, a proto jsme také pana nynějšího arcibiskupa Duku zavřeli. Tak to, prosím, dodejte a potom budeme vědět, na čem stojíme.
Věra MASOPUSTOVÁ, redaktorka:
Slovní výměnu, která hrozila přerůst v diskusi o historických křivdách místo církevních restitucí, zarazili sociální demokraté, když si vzali pauzu na jednání svého klubu. Poté se debata vrátila na obvyklou úroveň, ale ani po dalších zhruba třech hodinách se poslanci k hlasování nedostali. Dojít by na ně mělo příští úterý. Věra Masopustová, Radiožurnál.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Hosty večerních Ozvěn jsou poslanec za ODS Marek Benda. Dobrý večer.
Marek BENDA, místopředseda poslaneckého klubu ODS:
Dobrý večer přeji vám i posluchačům.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
A jeho kolega ze sněmovny, sociální demokrat Jeroným Tejc. Dobrý večer.
Jeroným TEJC, poslanec PS PČR /ČSSD/:
Dobrý den.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Pane poslanče Bendo, jak byste okomentoval to dnešní jednání sněmovny, počítal jste s podobně obsáhlou diskusí.
Marek BENDA, místopředseda poslaneckého klubu ODS:
Počítal, samozřejmě jsem počítal. Mně bylo jasné, že se rozdělí na dva tábory, na tábor komunistický, který bude vykládat, že církve nemají dostat vůbec nic a v žádném případě a že byla velká chyba, že se jimi nepodařilo za jejich vlády zcela zničit a zrušit. A na kritiku sociální demokracie, která prostě sice připouští, a to jsem rád, že připouští, že se problém vyřešit musí, ale předkládá jiný koncept řešení problému.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Pane poslanče Tejci, jak už jsme teď slyšeli, sociální demokracii se nelíbí vládní návrhy, taky se jí nelíbí, že by v té vypjaté ekonomické situaci mělo z toho státního rozpočtu být věnováno každý rok několik miliard na vyrovnání s církvemi. Myslíte si, že je možné ještě odkládat řešení toho problému.
Jeroným TEJC, poslanec PS PČR /ČSSD/:
Určitě můžeme diskutovat o tom, jestli je to možné nebo není možné. My nechceme, aby se ten problém odkládal, nicméně nesouhlasíme s tím, jakou filozofii zvolila vláda. A myslíme si, že by se Česká republika a její občané měli omluvit určitě za to, co se dělo za minulého režimu, co se dělo za Klementa Gottwalda, ale rozhodně ne za to, co se stalo díky rozhodnutí Tomáše Garrigua Masaryka nebo Josefa II. A my jsme přesvědčeni, že to je na návrh vyrovnání, který teď předkládá vláda a který chce prohlasovat v Poslanecké sněmovně vládní koalice, jde daleko nad rámec majetku, který církev vlastnila, nebo o který přišla až po roce 48.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Vy na to máte nějaké odborné posudky.
Jeroným TEJC, poslanec PS PČR /ČSSD/:
Určitě. Já mohu uvést některá čísla, protože například teď je přihlášeno, podle historických pramenů se dá dohledat, že církev přihlásila do pozemkového reformy v roce 1919 58 tisíc hektarů půdy a zhruba 178 tisíc hektarů lesní půdy, respektive lesů, nicméně v tuto chvíli přiznává stát náhradu místo 58 tisíc za 72 tisíc hektarů zemědělské půdy a místo 88 tisíc hektarů lesů za 181 tisíc hektarů. To znamená, je evidentní, že stát přiznává náhradu daleko větší než tak, jak církev vlastnila majetek na základě pozemkové reformy z roku 1919 a její revize z roku 1947.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Pane poslanče Bendo, uznáváte, že je něco pravdy na těch slovech, která tady pronesl pan poslanec Tejc, tedy, že stát chce dát církvím víc, než jim po právu náleží v tuto chvíli.
Marek BENDA, místopředseda poslaneckého klubu ODS:
Ne, určitě neuznávám. Já myslím, že se samotný kolega Tejc v tomto směru mýlí, protože ten zákon jasně říká, které pozemky, ať už lesní nebo pole a louky se budou vydávat. A říká jasně, že se vydávat budou právě ty pozemky, které v rozhodném období, to znamená od 25. února 1948 do 1. 1. 1990, přešly na stát, respektive byly církvi ukradeny v nějakém aktu tehdejší státní moci. Přesně ve stejném režimu a principu, v jakém byly ostatní restituce.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Pane poslanče Tejci, sociálnědemokratičtí poslanci tedy budou proti tomu vládnímu návrhu zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi hlasovat každopádně.
Jeroným TEJC, poslanec PS PČR /ČSSD/:
Pokud se nezmění to, že budeme mít pochybnost o tom, že se vydává i majetek před rokem 1948 a ten zákon neobsahuje žádný konkrétní účet, to jen na základě zpráv a na základě informacím, kterým můžeme a nemusíme věřit, ale především pokud se nezmění i způsob oceňování té náhrady, která je vydávána ve finanční hodnotě za ten majetek, který vydán nebude, tak podpořit ten návrh nemůžeme. Já uvedu další příklad, zatímco ostatní restituenti po roce 1990 obdrželi odškodnění podle oceňovacího předpisu, podle toho jakou hodnotu měl ten majetek ke dni odnětí, tak církvím a náboženským společnostem se podle tohoto návrhu počítá tento majetek podle současných tržních cen, navíc ty tržní ceny jsou i tak nadnesené, kdy místo zhruba 6 až 13 korun za metr čtvereční zemědělské půdy je tato oceněna 44 korunami a lesní půda místo průměrné ceny 11 korun zhruba 27 korunami. A místo tedy těch 59 miliard by to nadhodnocení té finanční kompenzace bylo 53 miliard, pro toto my skutečně hlasovat nemůžeme.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Pane poslanče Bendo, tedy tady máme další konkrétní výhradu, že ta finanční kompenzace je nadnesená, že stát opět podle sociálních demokratů chce dávat církvím víc, než jim náleží.
Marek BENDA, místopředseda poslaneckého klubu ODS:
Já se omlouvám, ale opět nebudu s panem kolegou Tejcem souhlasit.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Já s tím počítám.
Marek BENDA, místopředseda poslaneckého klubu ODS:
Je nesmyslné říkat čísla o ocenění. To je argument, který zněl před 3 lety ocenění zemědělské a lesní půdy, před 3 lety mohl mít ještě nějakou relevanci. Vládní návrh, který přináší tato vláda, vydává lesní a zemědělskou půdu a přesně ve stejné hodnotě od té původní částky to odečítá. To znamená bavit se o ocenění lesní a zemědělské půdy je nesmyslné, protože tato bude vydávána. Navíc parlamentní komise v minulém volebním období, která byla složena na půl z opozice a tehdejší vládní koalice, si nechala ty algoritmy..
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Vypočítat.
Marek BENDA, místopředseda poslaneckého klubu ODS:
... přiblížení se k výsledné částce přepočítat. A nebyla shledána žádná chyba a nikdo ani z tehdejší opozice nebyl schopen formulovat jako tady je nějaká chyba ve výpočtu. Takže tato hausnumera, která nám tady teď říkají, je to nadceněné o 46 miliard, o 56 miliard, já předpokládám, že za chvilku řeknou, že to je nadceněné o více než ...
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Pravděpodobně by nám na to nestačil ani ten vysílací čas na tu rozepři, také na to nestačila ani dnešní schůze Poslanecké sněmovny. Ale ještě jednu věc, pane poslanče Bendo, prosím krátce, předpokládáte, že přece jen hlasy vládní koalice, včetně Věcí veřejných nakonec tedy projde ten vládní návrh Poslaneckou sněmovnou?
Marek BENDA, místopředseda poslaneckého klubu ODS:
Já nepochybuji o tom, že bude přikázán příští týden do výboru, kde určitě povedeme další debatu o tom návrhu a samozřejmě bych byl velmi rád, kdyby se nám během té debaty podařilo sociální demokracii přesvědčit o tom, že ten návrh je správně a že by bylo dobré, aby některé jejich hlasy k němu přibyly.
Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:
Uvádí poslanec za ODS Marek Benda. Já děkuji taky poslanci za ČSSD Jeronýmu Tejcovi. Pánové, přeji hezký zbytek dne, na shledanou.
Jeroným TEJC, poslanec PS PČR /ČSSD/:
Díky za pozvání, na shledanou.
Marek BENDA, místopředseda poslaneckého klubu ODS:
Na shledanou.
člen místní rady
místopředseda oblastního sdružení
místopředseda poslaneckého klubu PČR