Josef Slovák: Střední školy jsou kvalitní, státní maturity to potvrdily
Výsledky maturitních zkoušek ve Zlínském kraji byly excelentní, co to znamená pro regionální školství?
Zlínský kraj je zřizovatelem 49 středních škol. Státní maturitní zkoušky prokázaly, že připravují kvalitní absolventy. Ve srovnání s kraji České republiky dosáhli „naši“ maturanti v téměř všech sledovaných parametrech nejlepších výsledků. Tyto výsledky jsou prvotní informace o stávající úrovni. Zároveň je to i motivace v zavádění systémových nástrojů pro podporu procesu vzdělávání. Velkou inspirací pro naši práci je studie McKinsey. Některé z jejích závěrů již aplikujeme v praxi. Pro školy užitečné výstupy v oblasti kvality přinesl i realizovaný projekt „Evaluace“. V současné době se zaměřujeme na přípravu projektů, které „obnoví“ činnost předmětových komisí základních i středních škol.
K systémovým opatřením, vedoucím ke zvýšení a udržení kvality regionálního školství, patří např. dlouhodobě realizované jednotné přijímací zkoušky, finanční podpora učebních oborů, stanovení počtu otevíraných tříd v souladu s demografickým vývojem, pravidelné hodnocení ředitelů aj.
Je známo, že Zlínský kraj patří k aktivním v zavádění výpočetní techniky do škol. Jaké jsou další plány v této oblasti?
Podpora IT patří mezi naše priority. Postupně pracujeme na výrazném zlepšení podmínek ve školách s využitím nejmodernějšího vybavení i technologií. Rádi bychom srovnali na stejnou úroveň vybavení škol s využitím všech možností spolupráce se společností Microsoft. Naším cílem je, aby v letošním roce byly střední školy vybaveny nejmodernějšími technologiemi i softwarem. Vloni jsme investovali do této oblasti 20 milionů korun, letos by to mělo být až 100 milionů korun s využitím evropských zdrojů z tzv. „šablon“. Využívání výpočetní techniky při výuce považujeme za zásadní věc, jelikož fakta ukazují, že nejefektivnější způsob vzdělávání je prostřednictvím informačních technologií.
Mimo jiné jsme uzavřeli rámcovou smlouvu se společností Microsoft, která je otevřena i pro základní školy. Považuji to za důležitý krok podpory základních škol ze strany kraje. Ke vzdělávání pracovníků ve školství slouží tzv. PiL centra (Partners in Learning), která máme ve Zlínském kraji zřízena v Otrokovicích, Rožnově p. Radhoštěm, Vsetíně a Uherském Brodě. Abychom zajistili plošné pokrytí, připravujeme otevření dalšího centra v Kroměříži.
Rádi bychom iniciovali větší zapojení žáků do soutěží v oblasti IT. V březnu se SPŠ a OA Uherský Brod zúčastnila evropského finále v Lisabonu, kam postoupila v rámci soutěže Partners in Learning Forum v národním finále v Praze.
Připravujeme rovněž zahájení činnosti trenérských center, kde by se vzdělávali naši nejlepší žáci. Počítáme s tím, že by pak pracovali jako lektoři na základních školách.
Jak vidíte další rozvoj škol a péči o majetek svěřený školám?
Dlouhodobě se potýkáme s nedostatkem finančních prostředků na běžný provoz škol, ale i přesto se snažíme o systémovou obnovu a budování zvláště odborných pracovišť z jiných finančních zdrojů. Z Regionálních operačních programů (ROP) jsme vybudovali centra pro odborné vzdělávání. Z evropských dotací se nám podařilo od roku 2009 zateplit 19 škol v celkovém objemu investic 345 mil. Kč. V roce 2012 plánujeme zateplení dalších šesti škol.
V loňském roce jsme investovali do „našich“ škol 204 milionů korun, z toho se nám podařilo získat 131 milionů korun z evropských fondů.
Dále jsme dovybavili z větší části vzdělávací centra moderními přístroji, přičemž největším úspěchem je vybudování centra odborného vzdělávání v Uherském Brodě v areálu Slováckých strojíren, které slouží pro motivaci ve výuce odborných předmětů a využívají jej žáci středních i základních škol nejen z našeho kraje, ale i z celé Moravy.
Naším cílem je podpora nejen učňovských, ale i technických oborů na středních školách, tak jak to po nás požadují firmy a podnikatelé.
A co nového připravujete v oblasti mládeže a sportu?
Zlínský kraj bude v roce 2013 pořadatelem Olympiády dětí a mládeže ČR. Oficiální termín konání Her VI. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2013 je stanoven na 23. až 28. června 2013. Na programu olympiády je celkem 16 sportovních soutěží: atletika, plavání, fotbal, házená, volejbal, basketbal, nohejbal, tenis, veslování, kanoistika, cyklistika (MTB + crosscountry), triatlon, stolní tenis, orientační běh, vzpírání a sportovní střelba. Jako doprovodné disciplíny jsou zařazeny standardní tance a výtvarná soutěž. Celkem na této významné mládežnické akci očekáváme přes tři tisíce akreditovaných účastníků.
místopředseda místního sdružení
předseda oblastního sdružení
místopředseda regionálního sdružení
člen smírčího výboru
zastupitel
uvolněný krajský radní