Interview ČT24
Hostem diskusního pořadu ČT24 byl ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Dobrý podvečer. Pražským žalobcům padají hlavy. Na odchodu je podle všeho náměstek vrchního státního zástupce v Praze Libor Grygárek. Jsme svědky průběžného pádu takzvané justiční mafie nebo jde o obyčejné čistky? Hostem Interview je dnes ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Vítejte na ČT 24, zdravím vás do sněmovny.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Dobrý den.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Pane ministře, jsme tedy svědky očisty státního zastupitelství od takzvané justiční mafie, termín tedy, s nímž přišla před lety bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, jako by se dnes zúročoval, zdá se.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Já bych nechtěl používat tento expresivní termín, který je spíše vhodný pro, řekněme, novináře, než aby politici se takovýmto termínem seriozně zabývali. Já se domnívám, že to není nějaká revoluce nebo řekněme nějaký razantní jednostranný zásah. Je to zkrátka reakce na to, že pan nový vrchní státní zástupce činí ve svém úřadě určité výzkumy, analyzuje určité sporné kauzy a na základě nich činí určité závěry. A jeden ze závěrů se týká i Mostecké uhelné, kde on došel k závěru, že mělo dojít k průtahům. A proto je pravděpodobné, že budou podány karné návrhy, takzvané kárné žaloby. Ale jak už také pan Mečl, vrchní státní zástupce, sám řekl, nyní ten spis putuje nebo už doputoval na Nejvyšší státní zastupitelství a konečné slovo musí mít nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Vy říkáte, že byste nepoužíval expresivní výrazy, nepoužili je tedy původně novináři, ale nejvyšší státní zástupkyně bývalá. Chci se vás zeptat tím směrem, pokud tedy vy byste nepoužíval expresivní výrazy, tak přece pokud by tomu tak nebylo a pokud by tam nebyl tento závažný, velmi závažný vlastně zájem na tom provést to, co se teď děje, tak by šlo o obyčejné čistky.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Já si myslím, že je zkrátka mnoho ještě jiných variant mezi expresivním termínem justiční mafie a mezi čistkami. Zkrátka a dobře, zde...
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Jaký termín byste tedy použil srozumitelný veřejnosti, aby si tedy veřejnost udělala obrázek o tom, co se teď děje?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Já se domnívám, že dochází k určité očistě státního zastupitelství, k určité personální výměně, která možná i generační charakter. Přichází lidé typu Pavla Zemana. Lidé, kteří studovali práva již, řekněme, po roce 89, kteří léta působili v zahraničí. Pavel Zeman 7 let působil v Haagu jako člen takzvané Eurojustu. Mají zahraniční zkušenosti a vnímají, že státní zastupitelství má mít trošku jinou úlohu, než mělo dosud v České republice. Že má být více nezávislé, že má více hájit veřejný zájem, že to nemá být pouze státní zastupitelství jako takové. To znamená, je to určitý proces, proces vývoje a spíše bych to nazval jistou evolucí než přímo revolucí. Ale uznávám, že to je určité slovíčkaření.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ano.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
V každém případě to zapadá do snahy vlády posílit nezávislost státního zastupitelství, která má jak systémovou, tak personální rovinu. Personální rovina je taková, že přichází lidé, kteří jsou jaksi nespojeni s žádnými kauzami, kteří mají čistou profesní minulost a vedle toho jsou ty systémové změny a to bude úplně nový zákon o státním zastupitelství, který je prioritou ministerstva spravedlnosti pro příští rok. Jakmile dokončíme občanský zákoník, pak vší silou se vrháme na nový zákon o státním zastupitelství, který bychom chtěli v příštím roce připravit a také prosadit.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Dobře, pane ministře, z toho, co jste mi tedy teď řekl, to chápu tak, že to, co se teď děje, může veřejnost podle všeho brát jako důkaz toho, že se klientelismus, zametání kauz v sofistikovaném, propracovaném systému státního zastupitelství děly a že teď se děje náprava. Není na to trochu pozdě a kolik takových kauz zřejmě zmanipulováno bylo, máte představu?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, já neumím říci, těžko asi vám někdo odpoví na to, kolik kauz bylo zmanipulováno. Je tu jedna konkrétní kauza, která byla zkoumána...
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Tak se vás zeptat jinak, jestli není pozdě na nápravu?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Já se domnívám, že na nápravu není pozdě. Tato vláda plní svůj vládní program. Řekla, že posílí nezávislost státního zastupitelství a chce mu vrátit důvěryhodnost. Pracuje se na tom od počátku volebního období. Nejprve nastoupil do své funkce pan Zeman, teď dochází ke změnám na Vrchním státním zastupitelství. V příštím roce to bude nový zákon. To znamená, až tato protikorupční vláda udělá svůj účet na konci celého volebního období, pak jsem přesvědčen, že budeme moci říci, že jsme obnovili důvěryhodnost a posílili nezávislost státního zastupitelství.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
A proto taky nejvyšší státní zástupce tedy nechal otevřít kauzu katarského prince například? Policie má prověřit, zda se exministr spravedlnosti Pavel Němec a jeho podřízení nedopustili korupčního jednání v procesu předávání kauzy do Kataru.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, na to já vám přesně neumím odpovědět. Pan nejvyšší státní zástupce má ze zákona pravomoc otevírat takzvanou kontrolu, má takzvaný institut kontroly skončené věci, což je možnost, aby ty kauzy, které se nedostaly k soudu, ale byly takzvaně odloženy, tak je nejvyšší státní zástupce může znovu otevřít. Já Vám tady čestně říkám, že nemám informace o tom a nevím důvody, proč tak nejvyšší státní zástupce učinil. A bylo by taky špatné, abych já politik nějakým způsobem ovlivňoval to, jak nejvyšší státní zástupce využívá tento svůj mimořádně silný instrument. Já mohu...
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
To jistě, ale obecně o tom mluvit můžeme. Prověřit se má i to, zda žalobci nezneužili pravomoci, když Němce prověřovali a případ odložili, o tom jsme mluvili. Exministr Pavel Němec to považuje za účelovou snahou o jeho šikanování. Víte, je to 7 let stará kauza, policie ji už prověřovala z podnětu dvou nejvyšších státních zástupkyň v minulosti, plus padl verdikt Nejvyššího soudu, který Němcův postup v té době posvětil. Co chtějí úřady a orgány zjistit v obecné rovině?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Podle informací, které já mám z novin a opět zdůrazňuji, ministr spravedlnosti by neměl mít jiné informace, tak pan nejvyšší státní zástupce si prostudoval spisy spojené s touto kauzou. Nemůžete popřít nebo nemůžeme popřít, že to byla kauza, která byla tehdy velmi medializovaná, že já tehdy jako opoziční poslanec jsem nazýval ten postup nestandardním, až nakonec tedy Nejvyšší soud celé jednání posvětil, ale byly kolem toho velké debaty jak na odborné, tak na politické úrovni. Pan nejvyšší státní zástupce si vzal spisy, atrahoval spisy, jak jsem řekl, má k tomu pravomoc podle zákona o státním zastupitelství, prostudoval si je a došel k závěru, že je třeba tu věc znovu takto otevřít. A jaké měl konkrétní argumenty, to ví v tuto chvíli pouze on, protože on má ty spisy, on si je prostudoval. Ale všichni víme nebo si pamatujeme na dobu, kdy ta kauza probíhala a víme, že kolem toho byly velké veřejné debaty, že tam může být něco nestandardního.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ano, ale státní zastupitelství už v roce 2007 konstatovalo, že trestný čin se v případě exministra Němce nestal a Nejvyšší soud, jak jsem řekla, jeho postup posvětil. Obecně se vás tedy ptám na to, nemůže skutečně ministr spravedlnosti, exministr spravedlnosti Pavel Němecmít oprávněný pocit, že jde o šikanu ze strany státu po změně ve vedení ministerstva spravedlnosti?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Ano, teď je opravdu na panu Zemanovi, aby orgánům, které tu věc budou řešit, jasně doložil, že tedy má za to, že ty věci v roce 2007 byly ne řádně nebo ne úplně prošetřeny. Pokud by toto nedoložil, pak by pan Němec mohl mít tento oprávněný důvod. Ale prosím, nechme teď na panu Zemanovi, který, předpokládám, má ty argumenty a opět avizuji, já to nevím a nemám to vědět jako politik, tak aby tyto argumenty předal příslušným orgánům a ty tu věc prověřily. Pokud tu věc uzavřou se stejným verdiktem, no, tak pak samozřejmě by měl Pavel Zeman veřejnosti vysvětlit, proč tu věc otevřel a zda opravdu nešlo o určitou formu šikany. Já předpokládám, že nikoliv, ale prosím, to je můj pocit, nemám k tomu žádná fakta v tuto chvíli.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
I ve společnosti by toto mohlo vyvolávat jisté pochybnosti a obavy právě tedy z těch námitek, které vyvolává exministr Němec. Opět se vás ptám, je toto možné vzít jako důkaz, že v systému působila nebo ještě působí takzvaná justiční mafie? Protože pak se samozřejmě já za společnost ptám, proč jinak byste se vraceli do 7 let starých kauz, pokud byste tuto obavu neměli?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, ten plurál, který užíváte, není úplně správný. Ne, že bych se chtěl vaší otázce vyhnout, ale opravdu já jako politik se do 7 let starých kauz nevracím, je to rozhodnutí čistě pana nejvyššího státního zástupce a já neznám ty důvody.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Jistě, ale vy jste ministrem spravedlnosti a princip subsidiarity nadřízenost, podřízenost samozřejmě nefunguje tak úplně ostře mezi vámi a státním zastupitelstvím...
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
To by nemělo fungovat nikdy.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ano, ale není to samozřejmě tak v rovině nezávislosti, jako je to ve vztahu vás a soudů? Proto se vás na to ptám, protože já samozřejmě velmi silně cítím tu nuanci mezi vámi a státním zastupitelstvím a mezi vámi a soudy jako z pozice ministra spravedlnosti.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
V každém případě víte dobře, že nejvyšší státní zástupce pokud k někomu má vztah z moci výkonné, pak to není ministr, ale vláda, protože ta ji jmenuje a odvolává. Ale to nechci teď otevírat, protože bychom se dostali do ústavně-právní debaty. Jak už jsem řekl, pan Zeman bude muset dát fakta na stůl, nejprve orgánům činným v trestním řízení, ty tu věc budou prověřovat a pak pokud bude neúspěšný, veřejnosti vysvětlit, proč tu věc zahájil. Jinak samozřejmě zde mohou být obavy nebo mohou vznikat zde otázky, že se mohlo jednat o šikanozní jednání. Zde to říkám jako občan, byť jsem ministr spravedlnosti, protože nemám ty informace. Mě také jako občana bude zajímat, zda tedy pan Zeman měl ta fakta pro to, že tu kauzu znovu takto nechal otevřít. Já doufám, že ano, že to je člověk, který činí kroky promyšleně, protože kdyby tak nečinil, tak mě samotného by to mrzelo, protože jsem ho doporučil vládě k jmenování. Ale prosím, jsme na počátku toho jednání a bude o tom, že pan Zeman bude to muset případně vysvětlit.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Pane ministře, odvoláte náměstka vrchního státního zástupce Libora Grygárka?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, v tuto chvíli jsem nedostal žádný podnět, já nemohu někoho odvolávat bez kvalifikovaného podnětu. A vy víte dobře, byť mi často to oponenti vytýkají, že já neučiním žádné personální rozhodnutí bez toho, že ho prozkoumají moji experti a bez toho, že zde budou naplněny zákonné důvody. Takže prosím, nebudu spekulovat o něčem, co jsem ještě nedostal na stůl. Počkejme, zda takový podnět případně přijde.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
A ptal jste se na to vrchního státního zástupce Stanislava Mečla, zda vám podobný návrh na odvolání pošle?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Já mohu pouze říci, že z obecných debat o personálních věcech, které mně pan Mečl obecně sdělil, protože opětně mně nepřísluší do toho nějak zasahovat, tak vím, že obecně razí filosofii určité zdrženlivosti ve chvíli, kdy je pouze pověřeným vrchním státním zástupcem. Zda se rozhodne podat, či nepodat, to opravdu záleží na něm.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
A je ta zdrženlivost podložena tím, že je zatím jakoby dočasně tedy v této funkci, anebo tím, že panují obavy, že by třeba případně odvolaný Libor Grygárek mohl postupovat stejně jako nedávno odvolaný Vlastimil Rampula, tedy vrchní státní zástupce?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Víte, pro to, aby mohl být obecně funkcionář státního zastupitelství odvolán, tak musí být naplněné zákonné důvody. To není jenom o tom, že se nám někdo nelíbí a máme mediální pocit, že ten člověk tam zkrátka nemá být nebo naopak tam má být. Takže počkejme si, jak to pan vrchní státní zástupce vyhodnotí, zda dojde k závěru, že byl naplněn zákon a zda se vůbec rozhodne to podat, anebo vyčkat, protože opravdu teď je v pozici, kdy je pověřen řízeným. A je tedy v trochu jiné pozici, než kdyby byl jmenován.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Vidíte na straně Libora Grygárka nějaké pochybení?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, já v tuto chvíli se k tomu z hlediska kauzy a informací, které mám, neumím vyjádřit, protože jsem dostal velmi stručnou informaci ke kauze MUS pouze na čtyřech stránkách a tam nebyla rozepsána možná pochybení jednotlivých státních zástupců. Takže teď je to vysloveně na panu nejvyšším státním zástupci, který stručnou zprávu vrchního státního zástupce ke kauze MUS dále rozepíše a navrhne případně kárné žaloby. Spíš osobně se domnívám, že to je spíše pro kárnou žalobu, ale teď je to, prosím, můj soukromý právní názor.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
A zeptám se ještě na váš osobní názor. Je vhodné, aby si náměstek vrchního státního zástupce tedy telefonoval s lobbisty v kauzách, které vyšetřuje?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
To je samozřejmě zase jiná věc, kde já se domnívám, že to není vhodné. A že buď by měl pan náměstek vysvětlit veřejnosti, proč k tomuto došlo, najít nějaké věrohodné vysvětlení, anebo by z toho mohly být vyvozeny důvody. I toto může být případně důvod pro buď kárnou žalobu nebo případný další možný postih.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Takže vy byste to ale v tuto chvíli spíš viděl tedy v tom právním pohledu, v právním názoru na kárnou žalobu a nikoliv na rezignaci.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Ono spíš toto jako z hlediska zákona o státním zastupitelství podle mého názoru, a je to můj soukromý právní názor, je spíše otázkou případné kárné žaloby, protože to jednání, které snižuje důvěryhodnost výkonu té funkce, pokud nebude řádně vysvětleno, zdůrazňuji. Takže to je opět, aby pan vrchní státní zástupce posoudil a navrhl nějaký postup. V každém případě by toto neměl nechat nepovšimnut, neměl by tuto věc nechat být.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Takže zatím spíš kárná žaloba než rezignace.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Prosím, já teď nechci navádět vrchního státního zástupce, on je "pánem" toho, jak se bude dál postupovat.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Mluvíme o právních názorech samozřejmě.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Jasně, jasně. Já bych fakt nerad tady naváděl. Je na něm, jaký instrument zvolí. Já jenom doufám, že tu věc bude řešit, že nezůstane pouze jaksi pozapomenuta.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
A přivítal byste, aby rezignoval nebo by vám stačila kárná žaloba z vašeho pohledu právního názoru?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, je to opravdu, já na to nechci odpovědět z jednoho prostého důvodu, že už to bude příliš návodné vůči panu Mečlovi. Ať se pan Mečl svobodně rozhodne, ať tu nevytváříme pocit, že mu politik přes média posílá nějaké vzkazy. Já řeknu pouze obecně, že pokud nebudou ty věci vysvětleny, pak by měl následovat postih. Nemělo by to zůstat jen tak. To je, prosím, obecná má věta, ale nebudu posílat návod panu Mečlovi, jak se případně má rozhodovat.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Dobře. Nejvyšší státní zástupce žádá taky vyvození kárné odpovědnosti kvůli průtahům na straně žalobců v kauze Mostecká uhelná. O tom jsme se zmínili už na začátku. Je podle vás vina jen na straně žalobců?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, to je opět hodně sugestivní otázka. Teď bude pan Zeman posuzovat, na kolik tam došlo k neodůvodněným průtahům. Pan Mečl konstatoval, že tam byly průtahy a teď musí být dán prostor na prozkoumání, zda ty průtahy nebyly dány překlady nebo čím vším byly dány. Podle mého názoru, jak jsem aspoň četl ten materiál, tak tam určité neodůvodněné průtahy byly. Materiál, jak víte, došel 15. nebo 16. března na ministerstvo financí, které jako jediné může přihlásit naši pohledávku u švýcarského soudu. Já opravdu budu posuzovat tady, na kolik tam v korespondenci ministerstva financí a státních zástupců byly průtahy u jiného orgánu než u státního zastupitelství.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Proč pokud jde o ty průtahy, nezasáhl také kabinet? Vlastně k některým těm momentů došlo ve chvíli, kdy se kabinet hádal kvůli krizi, nastaly tam nějaké problémy ohledně Věcí veřejných a má se za to, že kabinet tuto věc podcenil. Nemáte i vy osobně pocit, že jste v této věci něco zanedbal?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, já mohu zopakovat to, co je třeba říci. Tady se vytváří jaksi úplná kolektivní odpovědnost, ale avizuji, že ministerstvo spravedlnosti, prosím, nemá žádnou pravomoc k této kauze. To je fakt korektní tady říci. My odpovídáme za trestní řízení v zahraničí. To znamená, chcete-li nám vytýkat něco ve Švýcarsku, pak nám vytýkejte kauzy spojené s našimi občany, které žádáme, aby byly vydány zpět typu kauza Pitr. Ale prosím, přihlásit tu pohledávku může pouze ministerstvo financí a opět opakuji čísla, 15. března nás navštívil velvyslanec Švýcarské federace na ministerstvu spravedlnosti a 16. března jsme to okamžitě přeposlali příslušnému ministerstvu financí. To znamená, ministerstvo spravedlnosti, potažmo já jsem okamžitě druhý den na to reagoval, aniž by to spadlo do mé působnosti. Mně nepřipadá v tuto chvíli úplně fér takové to přetahování, kdo za to může, co tady trošičku bylo rozehráno ze strany paní vicepremiérky. Podle mě je teď podstatné, aby Česká republika, potažmo ministerstvo financí se rychle k té věci přihlásilo a aby rychle tak byly zájmy České republiky uplatněny.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
To je pravda, ale kabinet přece o tom mluvit mohl. Ptám se na to, vy jste nevěděl, že ty průtahy nastaly? Mluvilo se tam až o roční prodlevě a to, že bude problém tedy dostat se k 12 miliardám z privatizace Mostecké uhelné, o tom se také mluvilo. Jestli vy sám jste to zkrátka nepodcenil to, že tam prostě nastala ta roční prodleva, to je moje otázka.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, ano, já mohu podcenit něco, co spadá do mé působnosti, co přísluší ministerstvu spravedlnosti. To znamená, mohu něco podcenit v kauze Pitr a v jiných kauzách, které jako ministr hlídám a spadají do mé působnosti. Ale pokud v kauze MUS nemám žádnou pravomoc, pak tam těžko něco můžu podcenit. To je opravdu na panu ministrovi financí, aby řekl, jestli ta jeho komunikace s vrchním státním zastupitelstvím, která trvala několik měsíců, byla dána tím, že vrchní státní zastupitelství špatně argumentovalo, anebo ty intervaly v komunikaci byly příliš dlouhé. Opravdu prosím, nechť každý orgán, který má danou zákonnou pravomoc, za to odpovídá. Vláda jako celek v té věci nemůže podat tu přihlášku. Tu musí podat, opakuji, ministerstvo financí.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká se hájí tím, že v dubnu 2010 ve Švýcarsku byla, že tam jednala s tamním generálním prokurátorem. Podle ní čekala česká justice na informace a pomoc švýcarské prokuratury v řádu několika měsíců v některých případech. Jste si jist, že Švýcaři takto nevtahují Českou republiku do hry, protože nemají dost silné argumenty pro zadržování 12 miliard v té zmanipulované nebo v té údajně zmanipulované privatizaci Mostecké uhelné, s tímto názorem nebo s tímto komentářem přišla česká pozice?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, vy dobře víte, že jako ministr spravedlnosti si nemůžu být jist, protože neznám ty nuance. Já opravdu nemám přístup do spisu. Teď to vypadá, jako že se vymlouvám, ale to je zkrátka realita. To, že někdo má na starosti ministerstvo spravedlnosti a protože jde ve Švýcarsku o soudní případ, neznamená to, že tam máme působnost. Ale je pravda, že z těch informací, které jsem nyní následně nabyl, tak ta komunikace v některých pasážích, myslím, že v jednom případě to uvádí právě pan Mečl ve své zprávě, byla jaksi prolongována ze strany Švýcarska. V kolika to bylo dalších věcech, opravdu nevím, protože ministr spravedlnosti nemá možnost koukat na to, jak v konkrétní kauze státní zastupitelství postupuje.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ano, teď se hovoří skutečně o vyvození kárné odpovědnosti směrem k těm žalobcům, u kterých možná tedy prodleva a pochybení nastalo. Proto se vás ptám, pane ministře, vím, že jsem na tenkém ledě, ale ptám se. Ptal jste se na to, zda žalobci ty, kterých by se mohla právě dotýkat ona kárná žaloba nebo ona kárná odpovědnost, zda polemizovali se Švýcary a zpochybňovali výsledky jejich šetření?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Paní redaktorko, já jsem včera obdržel závěry zprávy, kterou připravil pan vrchní státní zástupce, a tam tyto informace popsány nejsou. Zprávu si převzal pan nejvyšší státní zástupce, který mě ujistil, že v řádech dnů to bude rozpracováno právě o konkrétní informace z takzvaného dohledového spisu, které má nejvyšší státní zastupitelství. Pak tyto informace budeme schopni veřejnosti potvrdit. V tuto chvíli ty informace nemám.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Proti komu a v jaké podobě budou kárné žaloby podány, to v tuto chvíli také tedy zřejmě nevíte s odkazem na nejvyššího státního zástupce?
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Přesně tak. Dohoda je taková, že věcí se zabývá nejvyšší státní zástupce, který jediný je schopen nyní dodat jednotlivé konkrétní nuance k tomu, aby byly formulovány případně kárné žaloby, aby byl formulován konkrétně ten skutek, který se někomu klade za vinu. My nyní můžeme na základě zprávy, kterou máme, kterou udělal pan Mečl, vrchní státní zástupce říci, že tam byly četné průtahy, některé byly asi neodůvodněné a teď konkrétní data, konkrétní nuance dopracovává nejvyšší státní zastupitelství a to pak autoritativně řekne: ano, tady je to na kárnou žalobu, nebo ne, tady zkrátka jsou důvody, například překlady a tak dále, ty průtahy mají své opodstatnění.
Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, děkuji vám za interview. Na shledanou.
Jiří POSPÍŠIL, ministr spravedlnosti a místopředseda ODS:
Já vám také děkuji a přeji hezký den.
předseda regionálního sdružení
místopředseda strany
poslanec PČR
ministr