BREXIT NEBO EUXITUS
Británie svůj odchod z EU zvládne. Ale zvládne ho EU? Nevypadá to, že by EU tu zprávu z britského referenda pochopila. Z brexitu by se tak snadno mohl stát EUxitus.
O brexitu rozhodl venkov, tedy lid konzervativní, který neumí ocenit mašinérii bruselských úředníků, kteří denně generují nějaké nepotřebné normy, často – pod vlivem různých lobbistů – ve prospěch nějaké ekonomické skupiny.
EU neumí ochránit své hranice, zato umí zakázat či povolovat výrobu syrečků, odzbrojovat bezúhonné občany a rozdělovat migranty, které nechá volně proudit po svém (schengenském) území.
Maastrichtská a především Lisabonská smlouva odstartovaly budování superstátu, ale jen v oblasti většinového rozhodování, aby se lépe těm moudřejším a silnějším prosazovalo, co chtějí nebo potřebují. Pro běžného občana není vůbec jasné, kdo a proč v té Evropě rozhoduje. Občan nepostřehl, jak se z Angely Merkelové stala prezidentka EU, ale chová se tak.
Británie svůj odchod z EU zvládne. Ale zvládne ho EU? Nevypadá to, že by EU tu zprávu z britského referenda pochopila. Z brexitu by se tak snadno mohl stát EUxitus.
Angela Merkelová svolává zakládající země EU. Ministři zahraničí Německa, Francie, Nizozemska, Itálie, Belgie a Lucemburska se sešli v sobotu v Berlíně, aby projednali další směřování sedmadvacítky.
Není to trochu divné? Kde je těch 21 ostatních členů, když se jedná o budoucím směřování?! Je něco shnilého v EU! Podstata nespokojenosti pochází z toho, že se EU profiluje jako společenství laskavého diktátu místo třeba i tvrdého hledání konsensu.
Německý a francouzský ministr zahraničí sepisují v ústraní traktát Silná Evropa ve světě nejistot. Unie podle nich musí nalézt společnou odpověď na rostoucí počet ekonomických migrantů. Hle! Po roce neplodných diskusí o migrační krizi!
Francouzský premiér: Musíme učinit konec této smutné a věčně nespokojené Evropě. Je často urputně zaměřená na detaily a zoufale opomíjí to, co je opravdu důležité.
Proč toto neslyšeli britští voliči před referendem, proč evropští lídři nevyšli jasně vstříc premiéru Cameronovi, když je loni osobně navštěvoval a žádal zjednodušení fungování EU a návrat k její podstatě: volný obchod a pohyb služeb a zboží? Nechali ho v tom a teď mu vyčítají, že referendum nezvládl.
Bojím se, že evropští lídři nechápou, co je na jejich technokratickém pojetí Evropy špatně. Chybí v něm člověk a normální život. Ten se odehrává na zemi, hluboko pod vzdušnými zámky v Bruselu. Musí odejít velká členská země, aby se účastníci té „zámecké párty“ trochu zarazili. Jinak je z nezávazné konverzace o světlých zítřcích nic nevyruší.
člen vedení senátního klubu
místostarosta
předseda oblastního sdružení