Projev na konferenci Spolehlivost konstrukcí
Konference Spolehlivost konstrukcí (SBRA - Simulation Based Reliability Assessment of Structures) se konala 25. května v Praze
Vážené dámy, vážení pánové,
vážení účastnící XIII. konference SBRA (oblasti netradičního pravděpodobnostního posuzování spolehlivosti stavebních a strojních konstrukcí s využitím moderní počítačové techniky), dovolte mi vyslovit poděkování za milé pozvání, kterého si vážím. Zároveň mi toto umožňuje nahlédnout do nově otvíraných kapitol a souborů výsledků Vašeho výzkumu a novátorských prací v oblasti, která mně imponovala po celou dobu studia a účasti ve výzkumu spolehlivosti konstrukcí na zdejší Stavební fakultě ČVUT. Od výzkumné a pedagogické práce mě osud zavedl k jiným úkolům, při jejichž řešení mi nezřídka pomáhají dříve získané a aplikované poznatky a metody.
Se zájmem sleduji vývoj metod posuzování spolehlivosti konstrukcí aplikovaných v normách. Některé vykazují kvalitativní pokrok, některé však dosud setrvávají na dávno překonaných postupech, např. na metodách založených na dvou součinitelích, což vyvolalo např. v jednom z inženýrských časopisů následující reakci odborníka – „České statiky obchází strašidlo Eurocodů“ Podobně „Normové podklady EC pro navrhování a posuzování spolehlivosti konstrukcí jsou vyjádřeny dokumenty o celkovém počtu 4 535 stran“ (což neladí se skutečností, že žijeme v éře počítačů.. )
Občas si s úsměvem můžeme připomenout oblíbené přirovnání používané jedním z autorů metody SBRA: „ Kdysi hlavním dopravním prostředkem byl vůz tažený koňmi – dnes si nedovedeme představit běžnou dopravu bez moderních aut. Z hlediska norem lze obdobně konstatovat, že podobně v době vzniku norem byl „výpočet“ bezpečnosti či spolehlivosti založen na aplikaci metod využívající logaritmické pravítko, které ještě i já z dob svého studia pamatuji. Zarážející při tom je zejména to, že současné normy se dosud mnohdy opírají o překonané metody odpovídající éře logaritmického pravítka, (viz. např. metoda „dovolených namáhání“ dosud aplikovanou v některých zahraničních normách).
S potěšením (pokud čas dovolí) sleduji alespoň podstatu novinek zaměřených na aplikace nových netradičních způsobů pravděpodobnostního posuzování spolehlivosti konstrukcí z různých materiálů při využívání rychle rostoucího potenciálu výpočetní techniky.
Se zájmem vnímám také alespoň informativně mezinárodní spolupráci v oblasti rozvoje a uplatňování nových netradičních metod rozvíjených a připravovaných k aplikaci při posuzování posudků spolehlivosti konstrukcí zejména ve spolupráci s kolegy ze Slovenska. Dále s kolegy z USA, což lze ukázat na stovkách příkladů z posledních dvou- tří desetiletí (viz seznam publikací www.sbra-anthill.com) a na přípravě spolupráce s profesorem Johnem Borlanderem z USA, který se účastní dnešní konference a vysvětlí svoji představu o plodné spolupráci. Sdílím radost výzkumníků i projektantů, kteří o rozšiřování původních metod doma i v zahraničí usilují a vykazují nezanedbatelné výsledky, což dokazuje stále se šířící rozsah mezinárodní spolupráce domácích výzkumníků s experty z USA a z dalších zemí, což dokazuje, že ač jsme malý stát, máme co nabídnout. Spolu s týmem tvůrců SBRA metody věřím, že se tato metoda bude stále rychleji uplatňovat nejen ve školách a ve zvláštních případech, nýbrž též v mezinárodních normách a v běžné projekční praxi. Věřím také nadále ve finanční podporu vědy a výzkumu,podobně jako na tuto práci poskytlo finance MŠMT.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
dovolte mi na závěr popřát panu profesorovi Markovi stálé zdraví k jeho významnému životnímu jubileu. Chci Vám všem popřát úspěšný průběh této konference a získání přínosných výsledků diskusí aplikovatelných v dalším rozvoji moderního posuzování spolehlivosti stavebních i strojních konstrukcí.
Jana Fischerová
Poslankyně PČR
poslankyně PČR