TOP 09 a Šumava
Ve středu 3. září jsem se zúčastnil zasedání sněmovního Petičního výboru, který měl na programu mimo jiné přijetí Petice za dobrý zákon o Národním parku Šumava, jejímž hlavním organizátorem bylo Hnutí Duha.
Stánky s textem Petice bylo možné vidět například na Pramenech Vltavy, ale také v obchodním centru Anděl na Smíchově. Hlavním předkladatelem petice byl prof. Pavel Kindlmann, dále vystupovali pánové Vacek a Bláha. Hlavním tématem jejich vystoupení nebyla prezentace onoho dobrého zákona o Národním parku Šumava, ten Hnutí Duha samozřejmě nenapsalo a ani napsat nehodlá, ale kritika senátního návrhu tohoto zákona, který bude Poslanecká sněmovna projednávat ve druhé polovině září. Nepřekvapilo mne to, dá se říci, že jsem to očekával. Co mne ale překvapilo, byly jejich argumenty, kterými se snažili senátní návrh diskreditovat.
Začalo to tím, že svým příznivcům Šumavu prezentují jako „člověkem nedotčenou přírodu“. Záměrně při tom zapomínají na to, že na Šumavě žijí lidé už téměř tisíc let, že do roku 1945 byla Šumava obydleným, hospodářským územím a že i dnes na Šumavě žijí lidé. Obyvatele Šumavy totiž ekologové úplně pomíjejí, když tvrdí, že v národním parku je „zájem ochrany přírody nadřazen ostatním zájmům“. Vyhrožují, že pokud bude senátní návrh zákona o Šumavě schválen, „zmizí příroda Šumavy“. Zatajují, že po orkánu Kyril v roce 2007, kdy tehdejší ministr Bursík, za nadšených ovací ekologů, ponechal v prvních a v části druhých zón ležet padlé stromy a tím vyvolal kůrovcovou kalamitu, uschlo na Šumavě jejich vinou 22 000 ha lesa, tedy téměř její jedna třetina.
Byla zmíněna samozřejmě lanovka na Hraničník, jako symbol všech odsouzeníhodných developerských projektů, členům Petičního výboru se dostalo nepravdivých informací, že cílem senátního návrhu je přeměnit Šumavu na zábavní park a že politici již za tím účelem skoupili pozemky na Šumavě. Opět bylo zatajeno, že text senátního návrhu je významným kompromisem, dosaženým mezi Správou Národního parku, šumavskými obcemi, oběma kraji a částí vědecké obce. Že při jeho závěrečném projednání v Senátu pro něj z přítomných 54 senátorů hlasovalo 50.
Vrcholem všeho pro mne ale bylo vystoupení poslance za TOP 09 Františka Laudáta. Ten po politickém úvodu své řeči prohlásil, že senátní návrh zákona o Národním parku Šumava „musí být smeten ze stolu“. Vysloužil si tím frenetický potlesk přítomných ekologických aktivistů. Myslím, že se tím vysvětluje název mého článku. Ano, TOP 09 se musí jasně vyjádřit. Je-li názor Františka Laudáta názorem celé TOP 09, musí se její poslanci, zvolení v Plzeňském a Jihočeském kraji, ale i ti, kteří v těchto krajích sice nekandidovali, ale jsou za Plzeňáky nebo Jihočechy považováni, postavit před obyvatele Šumavy a říci jim: „Milí Šumaváci, jděte si žít někam jinam, my vás odepisujeme, protože dáváme přednost přeměně Šumavy na divočinu, jak to chtějí ekologičtí aktivisté, kteří, na rozdíl od vás, mají naši plnou podporu.“ No a nebo musí senátní návrh zákona o Národním parku Šumava podpořit a ponechat Františka Laudáta s jeho ekologistickými názory v Praze, ať si třeba stoupne ke stánku Hnutí Duha v obchodním Centru Anděl a shání podpisy pod Petici za dobrý zákon o Národním parku Šumava.
člen strany
zastupitel statutárního města
krajský zastupitel