SPOLU vyzvalo opozici, aby napadením důchodové reformy nebrala občany jako své rukojmí, důchodová reforma přináší jistoty budoucím generacím

21. ledna 2025
SPOLU vyzvalo opozici, aby napadením důchodové reformy nebrala občany jako své rukojmí, důchodová reforma přináší jistoty budoucím generacím

(www.ods.cz) Důchodová reforma, která začala platit od ledna 2025, zajistí nejen stabilitu důchodů pro mladší generace, ale přináší i výrazné zlepšení pro současné seniory. Koalice SPOLU proto na tiskové konferenci vyzvala opozici, aby své úvahy o napadení reformy přehodnotila a nevystavovala občany nejistotě a riziku destabilizace klíčového důchodového systému. Podle Jana Skopečka je koalice SPOLU ochotna i nadále nést za reformu plnou odpovědnost, přičemž předešlé vlády o reformě jen mluvily, zatímco tato vláda je zavedla.

„Předešlé vlády pouze slibovaly, my jsme konečně jednali. Reforma garantuje důstojné důchody pro dnešní třicátníky i čtyřicátníky a navíc pozitivně ovlivní dnešní seniory, kteří si přivydělávají. Jejich celkový měsíční příjem se totiž navýší,“ uvedl poslanec Michael Kohajda (KDU-ČSL).

Podle něj je důchodová reforma investicí do budoucnosti naší země. „Je nezbytné, aby se současní důchodci nemuseli bát o své penze a budoucí generace měly zajištěné důstojné stáří. Reforma zároveň přináší jistotu růstu důchodů – předpokládáme, že průměrný důchod dosáhne za 10 let úrovně 31 000 Kč, přičemž důchody se budou i nadále pravidelně valorizovat o inflaci a třetinu růstu reálné mzdy. Rovněž opatření, jako je rodinný vyměřovací základ, přináší ocenění a větší spravedlnost zejména rodičům s jedním či dvěma dětmi, nebo těm, kteří pečují o své blízké. Ženám, které vychovaly tři a více dětí, zůstává zachováno výchovné. Takto moderní důchodový systém myslí na všechny generace, a to bez ohrožení jeho dlouhodobé stability,“ dodal Michael Kohajda.

Odmítáme populismus opozice

Opozice podle koalice SPOLU používá rétoriku zaměřenou na strach z parametrů reformy. „Naprosto odmítám laciné politické hry ANO a SPD. Těm nejde o důchodce, ale o vytváření chaosu. Pokud by opozice reformu zrušila, ohrozí to důchodový systém, který už nyní spotřebovává třetinu státního rozpočtu,“ varoval místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) a navázal: „Jasně ukazujeme, že reformy lze dělat rozumně a spravedlivě – spravedlivě zajistíme stabilní důchodový systém i pro budoucí generace. Reforma navíc stanovila pevný strop odchodu do důchodu na 67 letech, přičemž této hranice dosáhnou lidé narození až po roce 1989. Současných důchodců se změna věku odchodu do důchodu vůbec nedotýká. Dáváme budoucím generacím předvídatelnost, která je pro zajištění důstojného stáří nezbytná. Bez podobných kroků by byl systém dlouhodobě neudržitelný,“ dodal Skopeček.

Také podle poslance Miloše Nového je reforma ekonomickou nezbytností. „Důchody dnes tvoří třetinu státního rozpočtu a jen v letošním roce systému chybí 75 miliard korun. Pokud bychom nepřistoupili k reformě, tento deficit by se během několika let dramaticky prohloubil, což by znamenalo ohrožení nejen důchodů, ale i financování školství, zdravotnictví nebo obrany. Reforma přináší udržitelnost a jasná pravidla, která zajistí důstojné stáří současným i budoucím generacím, aniž bychom museli dramaticky zvyšovat daně či zadlužovat naši zemi,“ uvedl poslanec Miloš Nový (TOP 09).

Co důchodová reforma mj. zavádí:

  • Minimální důchod výrazně poroste. V roce 2026 se téměř zdvojnásobí na 9 300 Kč. To je, jako by senioři s nejnižšími důchody dostali druhý důchod navíc.
  • Péče o děti a blízké se více ocení. Bude se počítat jako práce s průměrným výdělkem. Je to podobné, jako kdyby rodiče na rodičovské dovolené dostávali plnou průměrnou mzdu.
  • Manželé si mohou rozdělit důchodové nároky. To pomůže zejména ženám, které často mají nižší příjmy. Je to jako společný bankovní účet pro důchod.
  • Vdovský a vdovecký důchod lze obnovit po delší době. Je to jako prodloužená záchranná síť pro ty, kteří ztratili partnera.
  • Doktorské studium se započítá do důchodu. To je bonus pro ty, kdo investují do vzdělání sebe i ostatních.
  • Riziková povolání budou mít zvláštní výhody. Je to pojistka pro ty, kteří denně riskují své zdraví v práci.
  • Pracující důchodci si přilepší. Od ledna 2025 neplatí sociální pojištění, což jim zvýší čistou mzdu. Při mzdě 30 000 Kč to znamená až o 2 000 Kč vyšší čistou mzdu každý měsíc. Podmínkou je, aby senior zaměstnavateli adresoval doklad o pobírání důchodu v plné výši. Podporujeme tak seniory, kteří chtějí zůstat na pracovním trhu. Reforma tak přispěje do měsíčních rozpočtů seniorů, ale také podpoří trh práce.

Skupina koaličních poslanců zároveň předložila návrh s cílem přispět k tomu, aby zaměstnanci vykonávající práci na náročných pozicích s vybranými rizikovými faktory třetí kategorie nashromáždili na svých produktech III. penzijního pilíře dodatečné peněžní prostředky, z nichž by mohli financovat své životní potřeby v letech před dosažením důchodového věku v podobě tzv. předdůchodu. Vláda by návrh poslanců měla projednat na svém zasedání v příštím týdnu.

Koalice SPOLU zdůrazňuje, že současný důchodový systém každoročně spolyká přes 700 miliard korun, přičemž již dnes chybí 75 miliard, které je nutné půjčovat z jiných zdrojů. Bez reforem by tento deficit narostl až pětinásobně.

Jan Skopeček

místopředseda Poslanecké sněmovny
místopředseda poslaneckého klubu ODS
poslanec PČR
ekonomický expert ODS
předseda ODS Hořovice