Radiofórum
Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byla poslankyně PS PČR Ivana Řápková.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Ombudsman kritizuje novelu, která počítá s dočasným zákazem pobytu osob, které se opakovaně dopustí závažného přestupku, třeba krádeže nebo vandalismu. S návrhem přichází skupina koaličních poslanců v čele s bývalou chomutovskou primátorkou a současnou poslankyní za ODS Ivanou Řápkovou. Podle nich je třeba zpřísnit sankce, protože notoričtí potížisté páchají přestupky opakovaně beze strachu z pokut, na které stejně nemají peníze. Pozvání do diskuze přijali ombudsman Pavel Varvařovský. Dobrý večer.
Pavel Varvařovský, ombudsman:
Dobrý večer.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
A poslankyně za ODS, autorka zmíněné novely, Ivana Řápková. Dobrý večer.
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
Hezký večer.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Paní Řápková, nejdřív můžete prosím v krátkosti přiblížit, proč navrhujete v některých případech za opakované přestupky zákaz pobytu a koho by se to mělo týkat?
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
V podstatě u nás dnes není řešena recidiva přestupců. V případě, že se někdo dopustí přestupku a nemá legální příjmy anebo žije pouze z dávek, tak je v podstatě nepostižitelný, protože právě za pokuty proti veřejnému pořádku, občanskému soužití nebo majetku, to jsou i ty věci, o kterých jste vy mluvila na začátku, tak tam je v podstatě pouze jedna sankce a tou je pokuta. A pokud ten dotyčný člověk nemá finanční prostředky, tak ho pokuta žádným způsobem netíží a ta sankce je v podstatě zcela neúčinná. A proto právě se starosty jsme hledali možnosti, jak tuto situaci řešit. A možností, jak ochránit slušné občany, kteří jsou negativně dotčeni právě těmi, kdo páchají přestupky, lze ochránit právě tak, že přestupcům…
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Zakážete pobyt těm lidem, kteří dělají potíže?
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
Ano, zakážeme pobyt na určitou dobu.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Pane Varvařovský, vy jste kritizoval tenhle postup nebo tento návrh. Z jakých důvodů zejména?
Pavel Varvařovský, ombudsman:
Já bych chtěl říct, že já jsem nekritizoval až tak tento návrh. Kdo mě zná, tak ví, že co jsem byl ústavním soudcem a teď jsem tedy veřejným ochráncem práv, tak můj názor je v podstatě pořád stejný. Já tvrdím, že ta představa, že když v naší společnosti něco není, jak si někteří představují, když jsou problémy, že je právo nejlepší prostředek, nejlepší lék na řešení. Já si to nemyslím. Stejně tak si nemyslím, a to s tím souvisí, že přísnější pokuty nebo přísnější tresty, někdy až brutální sazby, že to jaksi povede k nápravě konání lidí. Já jsem tuto připomínku vznesl, řekl bych zcela v obecné rovině. To, že se týkala, nebo že byl zrovna projednáván tento poslanecký návrh, to s tím až tolik nesouvisí. Pokud jde o ten samotný zákaz pobytu. Právo na svobodný pohyb je ústavní právo a pro mě, aby toto ústavní právo bylo omezováno za přestupek, což je ten společensky nejméně nebezpečný delikt, tak to jaksi mně nesedí. Nota bene, aby takové rozhodnutí činil orgán veřejné správy, to znamená obecní nebo pověřený úřad. To je věc pro soud, to je velmi, řekl bych, příkrý zásah do lidských práv, takže to byly moje výhrady. Jen tak bych doplnil, že negativní stanovisko k tomu měla i vláda k tomuto návrhu, negativní stanovisko měla legislativní rada vlády. Takže já jsem jenom vyjádřil svůj názor, který všichni znají v obecné rovině a já jsem ho říkal i než mě zvolili a z toho, že mě zvolili poslanci ombudsmanem, tak soudím, že snad nejsem samoten. I když to, co vychází z našeho parlamentu, zrovna nesvědčí o tom, že by mi fandili. No ale budiž.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Paní Řápková, slyšela jste jednu z výhrad, nebo respektive dvě, že tedy ta represe není úplně vždycky tím pravým lékem. Pak, že o tom právu, které patří k základním lidským právům, tedy právo na pobyt a také pohyb, že by měl spíš rozhodovat soud. Já přidám ještě jednu výhradu, která zazněla i z řad některých koaličních poslanců, že by to opatření mohlo působit diskriminačně, totiž jenom proti některým skupinám obyvatel. Jak byste se vypořádala s těmito námitkami?
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
Samozřejmě tady je asi důležité si říct jednu věc. Společnost se vyvíjí a v tomto smyslu je třeba upravit i právo. A jenom bych si dovolila připomenout, že sankce nemá jenom represivní charakter, ale také preventivní charakter a on je tady trošku možná rozdíl mezi těmi lidmi, kteří dennodenně řeší problémy ve svých městech, dennodenně řeší stížnosti a dennodenně musí řešit napadání těch nepřizpůsobivých, kteří napadají právě ty slušné občany, kteří ničeho nedopustili.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Podle vás už nemají na prevenci čas, teď je podle vás na těchto místech potřeba zasáhnout ostřeji?
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
Ta pokuta, o které jsem mluvila na začátku, je zcela neúčinná, a proto je potřeba zavést jinou sankci, která bude účinná. Pokud zakážu člověku, který mi krade v určitém místě nebo mi do toho místa chodí obtěžovat nebo fackovat lidi, a já mu tam zakážu ne za první přestupek, ale až za opakovaný přestupek, mu zakážu, aby do toho místa chodil. A on pokud do toho místa půjde znovu, dopustí se trestného činu, tak tímto způsobem já dosáhnu, abych ty slušné lidi ochránila. A pokud se týká rozhodování obcí nebo soudu, tak soud samozřejmě rozhoduje o zákazu pobytu od jednoho roku do deseti let.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
V případě trestného činu.
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
V případě trestného činu, pardon. A obec by tuto možnost měla na maximálně tři měsíce. To znamená, že pokud rozhoduje správní orgán, který už dnes rozhoduje o stejných věcech, jako například zákaz činnosti, tak rozhoduje stejně, jako rozhoduje ten soud, tak proč by nemohl rozhodovat v tomto případě. A co se týká listiny, jestli mohu, tak tady se stát jednoznačně musí rozhodnout, koho chce chránit. Komu ta listina má sloužit. Jestli má chránit ty přestupce, kterým nechceme omezit pohyb a pobyt….
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Ono je to spíš o tom, paní Řápková, že by ta základní práva měla být zachována u všech, než o to, kdo by měl být chráněn. Já bych v tuto chvíli, já se omlouvám, ale ráda ještě požádala o reakci pana ombudsmana. Pane Varvařovský, když jste tady slyšel, že někteří tedy starostové v tom případě nejčastějším, nevědí si rady s lidmi, kteří jsou výtržníci a nemají na pokuty, sankce na ně nezabírají, tyto argumenty, jak na vás působí?
Pavel Varvařovský, ombudsman:
Já už jsem tyto argumenty slyšel xkrát a na tom, co jsem říkal v tom svém úvodním vstupu, to naprosto nic nemění. Ano, jedna obec nebo jedno město si pomůže, že tomu člověku zakáže tam pobývat, no tak půjde jinam. To není řešení, to je prostě odsunutí. To je podobné, jako vidíme, já nevím, protesty proti čemukoliv, stavbě a tak dále. Ano, uznáváme, ale u nás ne. Takže zítra je jednání na vládě k témuž, já si myslím, že prostě k nějakému hlasování nepochybně dojde a já pevně věřím, že tento návrh schválen nebude.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
A ještě jednu věc, co vy byste osobně doporučoval, pokud možno už jen několika slovy, když tedy podle vás to přísnější právní přístup úplně nefunguje?
Pavel Varvařovský, ombudsman:
To je běh na dlouhou trať, protože jestliže ve společnosti nefungují morální normy, a to nefungují, tak samozřejmě právo za tím pokulhává a bude pokulhávat stále. Lidé potřebují vzory, těch příliš nemají. Pravidla, která platí v mnohých rodinách, jsou taková, jaká jsou, respektive nejsou žádná. Takže v tom, co je navrhováno, já skutečně řešení nevidím, poněvadž když omezujete lidská práva, dojdete dříve či později do stadia, že vám začnou být na obtíž, a to už jsme tu jednou měli.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Paní poslankyně Řápková, ráda bych se dostala teď ještě k jedné věci. Už nemáme mnoho času, ale přece jen. Jakou si dáváte možnost nebo šanci, že ten návrh projde, protože i v koaličních řadách, slyšeli jsme, že ani vláda se za něj nepostavila, jsou určité výhrady?
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
Já samozřejmě dopředu nechci předjímat, tento návrh je koaliční, takže v podstatě už dopředu bylo předjednáno, že koalice půjde za tímto návrhem. Já si myslím, že před rozhodováním by si každý měl uvědomit, jak už jsem to jednou říkala, koho chce chránit, protože ta stejná listina svobod říká, že mohou být ty svobody omezeny, pokud je to nevyhnutelné, právě na ochranu svobod a práv druhých. A co my chceme? Chceme chránit svoje děti, chceme chránit ty, kteří jsou napadáni, ty invalidy, kteří se nemohou bránit?
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Spíš jde o to, co teď naznačoval pan Varvařovský, abychom o ta práva nepřišli úplně, pokud k nim budeme přistupovat zkratkovitě. Z toho obavu nemáte?
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
Já myslím, že to není zkratkovitý přístup. A to, jestli někdo jezdí, protože se to týká lidí, kteří v té dané obci nemají trvalé bydliště, a jestliže do té obce jezdí lidé někteří krást a my jim zakážeme na tři měsíce pobyt v té obci, nebo zakážeme prostitutkám, aby provozovali svoji činnost.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
To je podle vás řešení?
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
Tak je to samozřejmě řešení.
Moderátor (Veronika Sedláčková):
Tolik poslankyně za ODS a autorka novely o zákazu pobytu kvůli opakovaným přestupkům Ivana Řápková. A já děkuji taky veřejnému ochránci práv Pavlu Varvařovskému, že si udělal čas. Přeji oběma hezký večer, na shledanou.
Ivana Řápková, poslankyně (ODS):
Hezký večer, na shledanou.
poslankyně PČR