Peníze na babybox? Sháněly se dobře, každý to chápal jako možnost zachránit život

27. října 2012
Peníze na babybox? Sháněly se dobře, každý to chápal jako možnost zachránit život

Chomutov – Bez ní by možná babybox v Chomutově nebyl. Pro myšlenku se nadchla a hlavně své nadšení přenesla i na sponzory a radní, kteří pak jeho vybudování zaplatili. Teď babybox pomohl zachránit malý život. "Zadostiučinění? To není zrovna správné slovo," podotýká k tomu někdejší primátorka Chomutova Ivana Řápková v našem rozhovoru.

O babybox v Chomutově jste se hodně zasadila, teď vydal první miminko. Jejich zakladatel Ludvík Hess zmínil, že to pro Vás musí být satisfakce. Cítíte to tak? 

Satisfakce, zadostiučinění... To nejsou správná slova. Babybox je pojistka. Možnost zachránit lidský život. Když se tam žádné dítě nikdy neobjeví, je to dobře. Když ho tam někdo odloží, je to také dobře, protože to třeba zabránilo horšímu činu. Takhle to vnímám já. 

Jak jste se dozvěděla o Michalovi, který byl do babyboxu odložen? 

Volal mi pan Hess. To dítě je starší, několikaměsíční. Ze všeho je patrné, že se o něj matka starala dobře, takže zřejmě musel přijít nějaký vážný problém. 

Před čtyřmi lety jste na schránku pro odložené děti sháněla peníze. Bylo lehké je dát dohromady? Ne všichni se k babyboxům stavějí pozitivně a třeba by raději dali peníze postiženým nebo dětskému domovu... 

Mně se ta myšlenka líbila, byla jsem z ní nadšená a přenesla jsem to i na ty, se kterými jsem jednala. Šlo hlavně o Severočeské doly a radní (doly daly 250 tisíc, město 50 tisíc – pozn. red.). Podávala jsem to tak, jak jsem to cítila, tedy že je to investice do potenciální záchrany lidského života. A takhle to pochopili i ostatní. Ano, když darujete peníze dětskému domovu, vidíte hned, kam jdou. Ale spousta peněz jde do prevence a tohle je to samé. Peníze jsme sehnali rychle, nebyl s tím žádný problém.