Barnierův bankovní balíček – ne zcela povedený koktejl
9. května 2013
Transparentní účtování poplatků za bankovní služby nebo možnost převedení platebního účtu mezi bankami včetně přenosu příkazů plateb a nastavení účtu a přístup k platebním účtům se základními prvky jsou tři hlavní opatření, která včera představil francouzský komisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.
Tato opatření by měla být transponována do národních právních řádů na základě směrnice, kterou nyní dostanou na stůl ke schválení poslanci Evropského parlamentu. Tam však nelze očekávat úplně hladký průběh projednávání. Alespoň to vyplývá z vyjádření českého europoslance Edvarda Kožušníka, který bude mít za skupinu Evropských konzervativců a reformistů na starosti projednání návrhu ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele. „Komise do jedné směrnice spojila několik témat, která spolu souvisejí jen okrajově, i když všechna regulují sektor retailového bankovnictví. Komise smíchala opatrění určená na ochranu spotřebitelů s opatřeními na podporu vnitřního trhu či spíše jen finanční inkluze, a namíchala tak ne zcela povedený koktejl,“ uvedl Kožušník.
Europoslanec také očekává, že ty části navržené legislativy, které se dotýkají ochrany spotřebitele, jako je transparentní účtování poplatků a jednoduchý převod platebního účtu k jiné bance, se setkají v Parlamentu se širokou podporou. „Neumím si dost dobře představit, že by Parlament nepodpořil ty návrhy, které zjednodušují pro zákazníky terminologii a umožní tak jednoduchou porovnatelnost obchodních podmínek bank stejně tak jako jednoduché převedení platebního účtu ke konkurenční bance, jak to dnes například známe s přenositelností čísla mezi telefonními operátory. Takováto opatření umožní zákazníkům lepší orientaci a vytvoří tak i větší konkurenční tlak. Ostatně v České republice jsou náklady na vedení bankovních účtů páté nejvyšší v Evropě, proto vítám jakýkoliv návrh, který může pomoci tyto přemrštěné náklady stlačit,“ dodal Kožušník.
Co však Kožušníka zaráží je třetí návrh ze série navržených opatření. A to předložení návrhu na vytvoření standardizovaného „euroúčtu“, který by měl být poskytován pokud možno zcela zdarma komukoliv a v každé členské zemi. „Snahu o větší finanční inkluzi ještě chápu, nicméně ta by měla být dobrovolná. Pokud více než polovina těch, kteří dosud nemají žádný účet, říká, že jej buď nechtějí nebo nepotřebují, je nesmyslné, aby jim jej Unie vnucovala, natož pak zadarmo. Když někomu něco dáte zadarmo, tak to ve výsledku někdo stejně musí zaplatit, odnesou to nakonec ti klienti, kteří nebudou používat jen ty služby, které jsou směrnicí klasifikovaný jako „základní prvky bankovního účtu“. Na jednu stranu Komise v návrhu předloží opatření na zvýšení konkurence a na straně druhé ve stejném legislativním návrhu přijde se socialistickým opatřením, které má přesně opačný efekt,“ doplnil Kožušník. Ten na závěr zkritizoval zvolený právní nástroj. Podle něj bylo vhodnější pro transparentní účtování poplatků za bankovní služby a převádění platebního účtu mezi bankami zvolit formu nařízení. Tou by se prý zabránilo tvorbě národních deviací a překážek při transpozici a umožnila se i rychlejší aplikace legislativy do praxe. U návrhu na standardizovaný „euroúčet“ by Kožušník preferoval, kdyby Komise setrvala jen u nezávazného doporučení nelegislativní povahy.
Edvard Kožušník
poslanec EP
Štítky:
evropská unie