Ozvěny dne
Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byl předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný.
Jan BUMBA, moderátor:
Všeobecné zdravotní pojišťovně hrozí v letošním roce opět několikamiliardová ztráta a zdravotnická zařízení možná budou dostávat platby se zpožděním. Především asi v druhé polovině roku, kdy VZP vyčerpá peníze získané z přerozdělení přebytků z účtů ostatních zdravotních pojišťoven. Ředitel VZP Pavel Horák v dnešních 20 minutách Radiožurnálu vysvětloval, jak se pojišťovna do této situace dostala.
Pavel HORÁK, ředitel VZP (záznam):
Vzniklo to v roce 2008, kdy úhradová vyhláška stanovila poměrně značný nárůst plateb lékařům a nemocnicím, bylo to přes 8 procent, skoro 9, a v roce 2008 na konci roku už začal pokles výběru pojistného, protože přicházela ekonomická krize, takže tím vznikl ten nepoměr v roce 2009 a v podstatě je tam doposud. Na jednu stranu jsme se museli bránit tomu, aby ty výdaje dále nerostly a ony přece jenom rostou, třeba jenom připomenu v loňském roce tu událost s bonifikací platů lékařům, byla zavedena také bonifikace platů sester, to jsou miliardy navíc. Takže on tam ten deficit sice byl, ale ty náklady v některých případech dále rostly, třeba pro letošní rok úhradová vyhláška vlastně zase zvyšuje ty náklady pro nás zhruba o 4 miliardy korun. Takže tam je nejenom ten deficit, ale i neustálý tlak na navyšování úhrad, takže my musíme vyvinout všechno možné úsilí, aby s těmi penězi jsme vyšli.
Jan BUMBA, moderátor:
Ředitel VZP Pavel Horák. Na linkách jsou nyní dva členové správní rady této pojišťovny a poslanci Boris Šťastný z ODS. Dobrý den.
Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:
Dobrý večer.
Jan BUMBA, moderátor:
A Jaroslav Krákora z ČSSD, dobrý den, vítám i vás.
Jaroslav KRÁKORA, poslanec /ČSSD/:
Dobrý večer.
Jan BUMBA, moderátor:
Loňská ztráta VZP dosahuje zhruba pěti miliard korun, je takovýto vývoj hospodaření něčím, s čím se počítalo, pane Krákoro?
Jaroslav KRÁKORA, poslanec /ČSSD/:
Já myslím, že s tím samozřejmě, s takovýmto vývojem nebo s takovým deficitem se nepočítalo, počítalo se s trošku menším, i když zase na druhé straně bych neviděl situaci Všeobecné zdravotní pojišťovny tak katastrofickou, protože, jak bylo řečeno, peníze z přerozdělení /špatný signál/ ten dluh 3,2 miliardy /špatný signál/, celá řada vnitřních i ...
Jan BUMBA, moderátor:
Tak vypadá to, že máme trošku problémy s telefonickým spojením, s panem poslancem Krákorou, doufejme, že se to zlepší. Pane Šťastný, jaké je vaše hodnocení, tyto výsledky, dosavadní výsledky hospodaření VZP, je to podle vašeho soudu znepokojivý trend?
Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:
Já bych chtěl uklidnit veřejnost v tom, že když si uvědomíte, že Všeobecná zdravotní pojišťovna hospodaří téměř se 150 miliardami, tak v tomto ohledu 3 možná 5 miliard není tolik peněz. Samozřejmě všichni si uvědomujeme, že ekonomická situace se nějak vyvíjí, globální krize doléhají na Českou republiku, na druhou stranu Všeobecná zdravotní pojišťovna je záchrannou záchytnou pojišťovnou pro všechny pacienty, a naší povinností je postarat se o každého, i o ty pacienty, kteří jsou například senioři, děti, anebo ty s nejvážnějšími zdravotními problémy. A nám se to daří a v tomto ohledu já chci uklidnit veřejnost, že se nic neděje.
Jan BUMBA, moderátor:
Když se zeptám na důvody, budou stejné, jaké zmínil pan ředitel Horák, a sice, když to hodně zestručním, úhradová vyhláška z roku 2008, růst platů a s tím přišla ekonomická krize, pane Šťastný?
Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:
Těch důvodů je několik, samozřejmě růst platu lékařů, samozřejmě úhradové mechanismy, samozřejmě nižší výběr pojistného. A nikdo neví, co se bude dít, za půl roku ta situace samozřejmě může v ekonomice být jiná, může dojít k nižšímu výběru pojistného, ale na druhou stranu je také si potřeba uvědomit, že správní rada VZP a její management pravidelně tu situaci vyhodnocuje, řeší v podstatě v reálném čase a myslím si, že ty nástroje, které má pojišťovna, nějaké jsou z úsporných mechanismů, když například připomenu, že ze 4500 zaměstnanců pojišťovna propouští více než 800 lidí, přistoupila k dalším a k dalším úsporám. Na druhou stranu jsou tady vnější faktory. To znamená, že stát, respektive například ministerstvo zdravotnictví formou různých vyhlášek reguluje úhrady zdravotnickým zařízením a to pojišťovna už ovlivnit nemůže.
Jan BUMBA, moderátor:
Pane Krákoro, pan poslanec Šťastný mluvil o tom, že ona ztráta VZP není nic, čeho by se měla veřejnost bát, na druhé straně jde tady o několik miliard, a to nejsou žádné drobné. Do jaké míry je možné z takovéhoto výsledku hospodaření vinit vedení VZP?
Jaroslav KRÁKORA, poslanec /ČSSD/:
Já myslím, že částečně samozřejmě je to pravda. Já bych to trošku si dovolil upřesnit, veřejnost se nemá čeho bát v roce 2012, tam si myslím, že je to financování poměrně zajištěné a pokud tam 2, 3 miliardy toho dluhu budou, tak je to přece jenom zlomek toho hospodaření VZP. Je potřeba přijmout opatření, bylo již řečeno, celkem bude propuštěno, asi redukováno 840 pracovníků VZP. Víte, že mají být redukována lůžka neefektivní, která mají třeba nízkou /nesrozumitelné/ 20, 30 procent, tam se získají další peníze, víte, že se budou platit léky do 50 korun, tam samozřejmě je další zdroj peněz. Další zdroj by bylo zvýšení pojistného za státní pojištěnce, takže myslím si, že pro rok 2012 to není katastrofický scénář, a rozhodně se to nedotkne pacientů.
Jan BUMBA, moderátor:
Myslíte, pane Krákoro, že by VZP měla vysloveně tlačit i na to, aby se zrušila nebo zavřela některá zdravotnická zařízení?
Jaroslav KRÁKORA, poslanec /ČSSD/:
Já jsem nerozuměl tomu slovesu, co jste tam použil.
Jan BUMBA, moderátor:
Zda by měla VZP usilovat o to, aby byla uzavřená některá zdravotnická zařízení?
Jaroslav KRÁKORA, poslanec /ČSSD/:
Tak usilovat. Já myslím, že my jsme tady od toho, abychom to vyhodnotili, a eventuálně samozřejmě doporučili. A pokud doopravdy je tam nízká efektivita, co se týče třeba těch obložnosti, když to řeknu postaru, 20 procent a v blízkosti je jiné zařízení zdravotní, tak asi by bylo správné postupovat tak, že by tam bylo jenom zařízení a ne dvě.
Jan BUMBA, moderátor:
Pane Šťastný, jaký je váš pohled na tuto otázku?
Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:
Nelze to říkat takto globálně. Vždy musíte postupovat podle konkrétního případu tak, aby péče byla kvalitní a dostupná. Co si já myslím jako politik, že bychom měli udělat v letošním roce nebo mohli udělat, je otázka transparentnosti z hlediska úhrad a vůbec výběru těch jednotlivých smluvních partnerů. Vy dobře víte, nebo veřejnost dobře ví, že v podstatě ta zdravotnická zařízení, která mají smlouvy nejenom se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ale i ostatními pojišťovnami, tak v podstatě jsou vybírány na základě výběrových řízení na krajích, která jsou však pouze doporučující, a pak následně dochází k uzavírání smluv s těmi jednotlivými pojišťovnami. Já bych si představoval, abychom ten systém změnili tak, že například v úhradové vyhlášce a v zákonech jsme umožnili pojišťovnám daleko větší flexibilitu v uzavírání těch smluv. To znamená, aby byla nastavena nejenom ta hodnota bodu, příklad koruna, ale i například nižší hodnota, třeba o 30 procent nižší a na Internetu ty jednotlivé ordinace spolu transparentně, zcela zřejmě soutěžili. Příklad, všichni oční lékaři v jednom regionu, příklad třeba ve Středočeském kraji by se spolu utkali o konkrétní hodnotu bodu limitu 70 haléřů až koruna, najednou byste viděl, kolik miliard by se ušetřilo.
Jan BUMBA, moderátor:
Pojďme ještě, prosím, aspoň krátce od těch dalekosáhlejších vizí k výhledu letošního roku, očekáváte, že se výrazně zpozdí platby lékařům a zdravotnickým zařízením, pane Šťastný?
Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:
Trojčlenkou lze spočítat, že ty 3, 4, 2 miliardy korun, těžko říct v tuto chvíli, do kterých se v určitou chvíli ta pojišťovna může dostat do deficitu. A znova říkám, že v těch obrovských penězích to není nic závratného, tak hovoříme o 2, 3, 4, 5 pracovních dnech cashlow. Čili v tomto ohledu něco takového, co zažila Česká republika a čeští lékaři v době nucené správě před mnoha lety za vlády sociální demokracie, k tomu určitě nedojde, že by docházelo k nějakým měsíčním prodlevám nebo něčemu takovému, tomu opravdu nevěřím.
Jan BUMBA, moderátor:
Pane Krákoro, ani vy nemáte žádný důvod k obavám, že by zdravotnická zařízení mohla nějak citelně pocítit zpožďování plateb?
Jaroslav KRÁKORA, poslanec /ČSSD/:
Tak samozřejmě, že to mohou pocítit. Ale souhlasil bych s tím, že by se to týkalo v roce 2012 tak jednoho, maximálně dvou týdnů.
Jan BUMBA, moderátor:
Pánové, děkujeme. Poslanec ČSSD Jaroslav Krákora, na shledanou.
Jaroslav KRÁKORA, poslanec /ČSSD/:
Dobrou noc, na shledanou.
Jan BUMBA, moderátor:
A poslanec ODS Boris Šťastný. I vám děkujeme, na shledanou.
Boris ŠŤASTNÝ, předseda výboru pro zdravotnictví PS PČR /ODS/:
Děkuji za rozhovor, hezký večer.
místopředseda oblastního sdružení
předseda regionálního sdružení
zastupitel
zastupitel statutárního města
poslanec PČR