Pro a proti ČRo Plus: Nastavit gándhíovsky tvář facce v jednání s Íránem? Tak to nefunguje

10. ledna 2020
Pro a proti ČRo: Nastavit gándhíovsky tvář facce v jednání s Íránem? Tak to nefunguje

(ČRo Plus) Přesně týden po zabití velitele íránských Revolučních gard generála Kásema Solejmáního se stále diskutuje, jestli šlo o skutečně nutnou obranu, jak tvrdí USA, nebo o porušení mezinárodního práva.

„Mám pro americký zásah pochopení... Byl nepochybně oprávněný, protože opakované íránské provokace nebylo možné nadále nechávat bez odpovědi,“ uvádí host pořadu Pro a proti europoslanec za ODS Alexandr Vondra.

Vojenské akce Íránu za poslední dva roky prý nebyly aktem sebeobrany na íránském území.

„Všechno to byly akce, které země z rozhodnutí Solejmáního prováděla na území jiných států: útoky na tankery v mezinárodních vodách, na rafinérie v Saudské Arábii, útoky proti americkým základnám v Iráku a podobně.“

„Nedávno Íránci sestřelili americké letadlo na Blízkém východě. Americký prezident rozhodl o odvetném protiútoku, který na poslední chvíli odvolal. Gándhíovské „nastavit tvář i pro druhou facku“ s teokratickým režimem Íránu nefunguje. To ho jen povzbudilo, aby své útoky znásobil... USA provedly přesně mířený úder. A dvě oběti jsou vysoce postavení muži, kteří za tyto útoky zodpovídali, takže z hlediska elementární spravedlnosti nevidím problém.“ Alexandr Vondra

Bývalý ministr obrany uznává, že mezinárodní právo je sice důležité, ale nemyslí si, že by americký útok s ním byl v rozporu. „Byl to akt sebeobrany, který zaručuje charta OSN, Američané se na něj také odvolali.“

„Írán si opakovaně vybíral, a taková jsou pravidla proxy a hybridních válek, území jiných států, kde své útoky podnikal. Takže Írán si vybral za bojiště Irák z rozhodnutí Solejmáního, který byl hlavním stratégem těchto proxyválek,“ vysvětluje Alexandr Vondra.

Alexandr Vondra

europoslanec
člen výkonné rady