Události, komentáře: Donald Trump a Rusko
(ČT 24) Američtí zpravodajci údajně získali informace, že ruská rozvědka disponuje materiály, které kompromitují budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Rusko to popírá. Dokument má zmiňovat údajné Trumpovy korupční aktivity v Číně nebo schůzku jeho právníka s ruskými představiteli v Praze. Budoucí šéf Bílého domu se při té příležitosti znovu opřel do tajných služeb a vnímá to jako nový útok na svou osobu. K veřejnosti promluvil v noci na dnešek také dosluhující prezident Barack Obama. Co můžou nejnovější odhalení znamenat pro vztah Ruska k nové americké administrativě? Aktuální dění ve Spojených státech v Událostech, komentářích s bývalým ministrem zahraničí a obrany Alexandrem Vondrou.
Celý rozhovor s Alexandrem Vondrou můžete zhlédnout v archivu ČT24.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Američtí zpravodajci údajně získali informace, že Rusko shromáždilo na příštího prezidenta Spojených států kompromitující materiály. Týkat se mají jeho podnikání i osobního života. Informace se dostaly k novinářům, ale řada médií je odmítla zveřejnit s tím, že nejde potvrdit jejich pravost. Donald Trump dnes novinářům na tiskové konferenci poděkoval, že mnozí z nich informace nezveřejnili, protože je nepovažovali za věrohodné. K Američanům promluvil v noci na dnešek i dosluhující prezident Barack Obama. Prohlásil, že Spojené státy jsou teď lepším a silnějším místem, než byly dřív. Vyjmenoval úspěchy, které podle něj jeho vláda dosáhla v oblasti hospodářství, zahraniční politiky anebo třeba i lidských práv.
Barack OBAMA, americký prezident /listopad 2008/:
Změna přišla do Ameriky.
Martin ŘEZNÍČEK, redaktor:
Tady dal před osmi lety lidem naději, tady mluvil před čtyřmi lety o tom, že změna nekončí a tady teď tvrdí, že když se tyto dvě věci spojí, zemi se daří lépe.
Barack OBAMA, americký prezident:
Vy jste byli změnou. Vy jste vyslyšeli naděje lidí a díky vám téměř v každém ohledu je Amerika lepší a silnější, než byla, když jsme začínali.
Martin ŘEZNÍČEK, redaktor:
Demokracie se podle Obamy ocitá v ohrožení, když ji lidi berou za samozřejmou. Rozložit ji prý mohou taky různé nerovnosti rasové problémy nebo pohodlnost.
Barack OBAMA, americký prezident:
Demokracii se mohou podlomit kolena, když se podvolíme strachu. Takže tak jako musíme být obezřetní vůči vnější agresi, tak se musíme mít na pozoru i vůči oslabování hodnot, které z nás dělají to, čím jsme.
Martin ŘEZNÍČEK, redaktor:
Tisíce lidí tleskali kritice Donalda Trumpa, kterou prezident skryl mezi řádky. Volby ale ukázaly, že si Američani přejí změnu, tak jak ji představuje právě Trump a ne Obama.
Barack OBAMA, americký prezident:
Bez vůle přijmout nové informace a přiznat, že oponent má pravdu a že na vědě a rozumu záleží, budeme každý mluvit o něčem jiném.
Martin ŘEZNÍČEK, redaktor:
Když prezident mluvil o první dámě, vyhrkly mu slzy. Své sbohem ukončil slovy, kterými kdysi začal.
Barack OBAMA, americký prezident:
Ano, můžeme. Ano, podařilo se nám to. Ano, můžeme. Děkuji. Ať vám žehná bůh a ať žehná i nadále USA. Děkuji.
Martin ŘEZNÍČEK, redaktor:
Obama naposledy vystoupil z Air Force One. Trump zase poprvé od léta na tiskové konferenci. V Senátu se rozhoduje o podobě nové vlády. Trumpova éra de facto začíná právě dnes. Obama tu svou washingtonskou dokončí v tomto domě v luxusní čtvrti Kalorama, kde bude bydlet se svou rodinou do té doby, než mladší dcera dostuduje. Teď se tady ještě provádějí poslední úpravy, staví se nový plot, instalují se neprůstřelná okna. Pak se kruh uzavře a Obama se vrátí tam, odkud se v noci na dnešek rozloučil, tedy do Chicaga. Martin Řezníček, Česká televize, Washington.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Dobrý večer.
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Dobrý večer.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Někdejší ministr obrany a ministr zahraničí Alexandr Vondra. Dobrý večer.
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Hezký dobrý večer.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Pánové, vítám vás. „Yes, we did"? Udělal Obama to, co udělat chtěl? Povedlo se mu to, co udělat chtěl? Asi úplně ne, když volby, nebo když Američani chtějí jinou změnu, pane předsedo?
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
On už nemohl kandidovat, protože vyčerpal dvě možná volební období, která podle Ústavy Spojených států měl k dispozici.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Splnil?
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Podle mého soudu alespoň ty obrovské naděje, které ho ve velké části světa, ten nástup doprovázely, tak rozhodně nesplnil. On dostal v tom prvním období Nobelovu cenu za mír, za svoje projevy především tedy, a posléze se ukázalo, že ji měl dostat spíš za literaturu díky těm projevům, ale ty praktické kroky, když se podíváme po světě, tak jsou prachbídné, ať už vezmeme důsledky různých arabských jar a podobných záležitostí, ať už vezmeme ty důsledky, kterými je třeba zprostředkovaně i ta migrační krize, která tolik trápí především Evropu, řada rozvrtaných konfliktů, kde Spojené státy sice umějí efektně nastoupit se svou technikou, vyhrát i ten konflikt nebo tu válku, ale posléze potom se ukazuje, ať už vezmeme Irák, Afghánistán, Sýrii koneckonců, to jsou důsledky politiky, že nevědí, co dál s tím. To je také to, co po Baracku Obamovi zůstalo - zklamané naděje, mnoho nešťastných lidí na světě, různé konflikty v různých částech světa, se kterými si musíme dál poradit.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Zklamal, nebo splnil?
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Zklamal, nebo splnil? Já už jsem příliš starý na to, abych propadal nějakým takovým velkým iluzím nebo obrovským nadějí ve spojení s jedním konkrétním člověkem, což se teda Americe stalo tehdy před těmi osmi lety. On do toho šel opravdu s takovým tím rozmáchlým „Yes, we can" – „Ano, dokážeme to", pak 8 let vlastně zaznívalo „nejde to" a teď se loučil, protože to je, ten projev už byl jenom o nějaké snaze si ještě jakoby dopsat to, to dědictví, dokonce i ta slza tam ukápla. Já jsem někde v neděli tady v sousedním pořadu vaší televize říkal, že mi trošku vadí taková ta uplakanost Spojených států ve vztahu k tomu obviňování Rusů, že zasahují do jejich volební kampaně, že od velmoci, supervelmoci bych očekával trošku důstojnější chování. Čili já jsem dlouhodobě kritický, já se těším na tu změnu, já očekávám, že přece jenom ta změna teď vrátí, i když možná někdo tomu nevěří na ten první pohled na Trumpa, že přece jenom se vrátí respekt s větší prostě silou, protože...
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Dostaneme se k Donaldu Trumpovi za chvíli, takže tedy Barack Obama spíš zklamal, když říkáte, celou dobu se říkalo „nejde to, nejde to", jsou tady ta arabská jara, která zmínil pan Kováčik, že si nevědí rady se zahraničími...
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Abych byl objektivní, bych to rozdělil. Na jedné straně ekonomicky si myslím, že on docela pomohl. V těch prvních dvou letech, kdy vrcholila krize, protože Spojené státy nejsou sešněrovány žádnou eurozónou a pravidly stability a maastrichtských ujednání, tak on mohl nasypat peníze do ekonomiky a v tomto ohledu je mu, myslím, nutno přiznat kredit, protože pomohl se Americe ekonomicky postavit rychleji na nohy. Ale v zahraniční politice, tam já v zásadě souhlasím s touhle kritikou, nedávno jsem ji popsal pro časopis Týden v takové eseji na čtyři stránky. Byla strašně nekonzistentní jeho zahraniční politika. On prostě na jedné straně sliboval, k Putinovi přicházel s olivovou ratolestí, ale pak když byl prostě konfrontován s mocenskou politikou, která vyžadovala trošku větší rozhodnost, tak prostě z toho bojiště utekl, a to je špatně.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Málo rozhodnosti vůči Rusku?
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Povídá se, respektive běhá po internetu takový vtip, že poradce prezidenta Putina pan Peskov přišel s informací: „Pane prezidente, Michelle Obamová je těhotná." A pan prezident Putin odpověděl: „A můžu za to jenom já nebo celé Rusko?" Co tím chci říci? Taková ta až upjatost, taková ta až velmi zesílená obava z Ruska, to umělé, bych řekl, vyvolávání nepřátelství, to, jak řekl pan kolega, prvně mávání olivovou ratolestí a potom nevíme, co s tím, takový ten strach z toho, co vlastně, že Amerika je příliš slabá na to, aby mohla Rusku konkurovat, a proto tedy se vytahují různé tyto teorie, to prostě je také dopad té politiky, kterou reprezentoval Barack Obama. A já si myslím, že prostě je vždycky lepší, když se dva, byť silní nebo velmi silní soupeři, dokážou domluvit a dokážou si třeba i ukázat svaly, ale dohodnout se, než aby docházelo k takovýmto situacím, že se potom bavíme různými nesmysly.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Ano a jak to teď tedy čtete? Kompromitující informace na budoucího amerického prezidenta mají ruské tajené služby, hlásí to americká média, některá opatrně tedy s tím dovětkem, že to není informace, kterou lze ověřit. Tak jak to čtete? Je to ohrožení funkce amerického prezidenta, kompromitující materiály v ruských rukou?
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Já si myslím, že především ohrožení je to, co se stalo, že to přece snad prý údajně, a kdoví, jestli, jak je to věrohodné a tak podobně, pořídili vlastní lidé ve Spojených státech. Já nevím, z čího štábu prezidentské kampaně se zrodila tahle ta záležitost a kdo to teď táhne, ale...
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Takže možná i z republikánského, když říkáte, že nevíte...
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Možná i od vlastních. Zpravidla se říká, že nejhorší nepřátele můžeme čekat za vlastními zády a tak pana prezidenta Trumpa to možná teď postihlo. Ale já bych neřekl, že ho to hrozí. Já si myslím, že se očekává o něco více, než jenom to, jestli se někde nechal natočit, mimochodem v prezidentském apartmá, kde předtím, jak zdůraznili zásadní informaci, nocoval dřívější prezident Barack Obama, ale tam jde o to očekávání, která se od něho očekávají ve vztahu ke světu jako celku. Přece jenom Spojené státy mají ambici vládnout světu, mají ambici různě exportovat svůj způsob pohledu na svět a jestli to budou obavy, nebo jestli to bude to, že se zklidní ta situace vztahů mezi velmocemi a že se bude spíše tedy snažit napravovat to, co se předtím stalo, anebo jestli to bude dál rozvrtávat.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Hm, pane Vondro? Nebezpečí, ohrožení, vlastní útok, rozval tajných služeb, jak to číst teď?
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Já se trochu musím smát těmhle těm informacím, čímž nechci říct, že tam nejsou vážné věci. Za prvé, ano, ruské zpravodajské služby jsou mimořádně aktivní, je třeba tu jejich práci brát vážně a mít proti tomu obranu, o tom nebudiž pochyb. Za druhé, ty zpravodajské hry jsou plny dezinformací, vždycky to tak bylo, je a bude. A za třetí, jistěže mají spoustu informací, ale kdyby přece ty informace chtěly proti prezidentovi Trumpovi využít nebo vydírat, jak se by nám snaží jako naznačovat ta média, tak přeci to Rusové nikdy, teď to nebudou zveřejňovat, protože tím by vlastně veškerý jejich účinek padnul, protože jakmile by...
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Ony to měly zveřejnit americké tajné služby, respektive říct to oběma prezidentům a dostalo se to do médií neověřeně tedy zatím, dodávám.
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Tím ta hra prostě jakákoliv končí, protože má nulový vydírací potenciál, protože kdyby se jaksi v takové situaci, kdy ta informace je veřejná, nechal Trump vydírat, tak prostě se totálně znemožní, čili po jejím zveřejnění je absolutně nevydíratelný, i kdyby cokoliv takového bylo. Čili já bych se tomu spíš smál. Jako jsou to takové „žižkovské klepy".
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Čili spíš hloupost. Žižkovské klepy...
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Navíc už ta pověst, která pana prezidenta Trumpa provázela z jeho dřívějšího života, poněkud možná bouřlivější, tak i znehodnocuje celkově pro ty účely jeho dehonestace znehodnocuje celou tu hru a myslím si, že je docela možné, že pokud vůbec něco takového existovalo, že vlastně uznali, že to nic neznamená, že ho to neohrozí odpískali to tímto podivným, ale prostě možným způsobem.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
To, že budoucí prezident zpochybňuje fungování, kvalitu vlastních zpravodajských služeb, to vnímáte jako problém?
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Já si pamatuji, u nás v devadesátých letech to samé dělal Václav Klaus, myslím si, že často to ještě dodnes má tendenci dělat Miloš Zeman, takže nic jaksi nového pod sluncem v tomto smyslu, ale já do tohoto se necítím kompetentní jakkoli...
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Tím myslíte, že českou rozvědku a CIA lze srovnávat?
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
To rozsuzovat, protože já ty zprávy na rozdíl od Donalda Trumpa nečtu. Sám z vlastní praxe, když jsem ještě byl prostě v těch funkcích, když jsem tyto materiály dostával, tak si dobře pamatuji, že někdy to byly informace nesmírně kvalitní, někdy to byly informace, že prostě by člověk měl pocit, že kdybychom ty služby neměli, nic se neděje. To prostě...
Daniel TAKÁČ, moderátor:
A proč jste to neřekl tenkrát? Teď se to tady říká...
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Já jsem to říkal, ale myslím si, že...
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Ne, já se ptám na ten vztah...
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Myslím si, že první věc je, co by člověk měl jako nakročit a začít se o to dělit s médii, protože faktem je, že bez zpravodajských služeb v dobách toho dnešního teroru se neobejdeme a musíme je brát vážně, musíme do nich investovat, ale musíme taky od nich vyžadovat kvalitní práci a myslím si, to je přesně, co Donald Trump asi bude chtít po těch službách - kvalitní práci.
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Já si osobně myslím, že zpravodajské služby, pokud se věnují tomu, co mají, to znamená ochrana zájmů toho státu, ať už na vnitřním poli nebo i z hlediska toho zahraničního působení, tak je to v pořádku. Ale pokud se věnují něčemu jinému, pokud za zájem státu prohlásí to, že zase si pomůžu starým, prastarým vtipem, že americké tajné služby zjistily, že nad americkými ložisky nafty nachází se jakýsi cizí arabský stát a okamžitě zjednaly pořádek. Tak pokud se ty zpravodajské nebo tajné služby zabývají i těmito věcmi, tak už to potom je špatně a myslím si, že i tady to očekávání od nového amerického prezidenta, já teda si myslím, že marné, protože oni si ho srovnají, pokud nebude poslouchat, jsou v tom Američani borci, prostě snažili se mnohokrát věci řešit i nestandardním způsobem a mnohdy se jim to povedlo, například prezident John Fitzgerald Kennedy byl takto vyřešen. Ale to je vedlejší teď. Důležité je, že prostě nový pan prezident se jeví, jakože má tu odvahu tady v tom směru i zavézt určitý pořádek a já nejsem žádný idealista, nemyslím si, že se mu to hned nepovede. Ale bylo by dobře, kdyby se začali domlouvat spolu s ostatními velmocemi, je tu i Čína, aby to množství konfliktů, které hoří ve světě a které vyhnaly miliony a možná desítky miliony lidí ze svých domovů, aby se uhasily, udusily, aby se lidé vrátili do svých bydlišť původních, do svých států a začali tu zdevastovanou svoji zemi znovu napravovat a začít nějaký normální život.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Zlepší se vztahy Amerika - Rusko, nebo Trump bude „srovnán", abych použil slovo pana Kováčika?
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Já nevím, co to je „srovnán". Vy jste si všimli někdy včera, že Washington Poste vlastně napsal o tom dopisu tady z východní Evropy, já jsem jeden ze dvou Čechů, co ho měl možnost podepsat s těmi bývalými prezidenty a premiéry, čili samozřejmě on bude pod nějakým tlakem z Kongresu, a to si myslím, že je dobré, protože ta hra na toho zlého a dobrého muže, to je součást každého diplomatického vyjednávání.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
A má si tedy dát pozor na Putina, nebo ne?
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Samozřejmě, že si má, ale to já myslím, že on musí být vystaven doma nějakému tlaku, já si myslím, že ze strany republikánů bude, to dneska jasně ukázal Rex Tillerson, budoucí ministr zahraničí, měl to slyšení a už jaksi jasně říkal: „My neuznáváme anexi Krymu, protože to protiprávní záležitost." Z druhé strany ale někdo s Ruskem musí komunikovat. Rusko prostě je velmoc, Rusko žádá nějaké uznání a kdo jiný by s ním měl jednat než Američané, kteří
jsou tou první supervelmocí, jsou jadernou mocností a jistě, že je zájem, aby v mnoha oblastech byli schopni se i s Ruskem dohodnout. Pro nás je důležité, aby to nebylo nikdy na náš úkor tady ve střední Evropě.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Bude Rusko víc respektovat Ameriku? Budou lepší vztahy Rusko - Amerika, anebo si musí Trump dávat na Putina pozor?
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Dobrá otázka. Akorát já bych řekl, budou se vzájemně lépe respektovat? Jako rovný s rovným - já pán, ty pán? Potom by to bylo dobré a jistě, jsou v těch vztazích velmocí různé podivné zákruty, ale důležité je, aby nedocházelo k podobným jevům, jako třeba došlo v důsledku politiky Spojených států dosavadní pod vedením Baracka Obamy, která, dá se říci, že vyústila v onu tvrdou a těžkou migrační krizi. Teď je třeba ubírat a řešit a napravovat.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
To varování před Putinem je namístě?
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Já si nemyslím, že je namístě varování před kýmkoliv. Je třeba, abychom se vzájemně respektovali, my mezi sebou, tak prezidenti mezi sebou, národy mezi sebou. Tam přece ta historie vztahů těchto dvou velmocí má svoje výkyvy, má svoji sinusoidu, někdy byly v pohodě, nahoře přátelsky, ekonomicky, vědecky, kulturně spolupracovaly, výměna studentů, to probíhalo všechno. Někdy holt zvítězili jestřábi, a to potom se harašilo a řinčelo zbraněmi a ostatní svět se jenom divil tomu, že na jakých malichernostech se leckdy dokážou točit.
Daniel TAKÁČ, moderátor:
Pánové, děkuju za účast v Událostech, komentářích, na shledanou.
Pavel KOVÁČIK, předseda poslaneckého klubu /KSČM/:
Já děkuji za pozvání, přeji hezký večer.
Alexandr VONDRA, bývalý ministr zahraničí a obrany /ODS/:
Díky za pozvání, dobrou noc.