Vnímám běžné potřeby lidí, chci řešit jejich problémy a zasazovat se o to, aby se všem v našem kraji dobře žilo
Miloslav Plass, který je kandidátem na hejtmana v Královéhradeckém kraji, je člověk, který prošel řadou profesních i životních zkušeností.
Začínal jako lesní technik, následně byl strojníkem úpravny vody. Byl také starostou Špindlerova Mlýna. Teď žije v Hradci Králové. Miluje Krkonoše.
Mezi jeho zájmy patří cykloturistika, turistika a četba. V krajské politice není nováčkem. V krajském zastupitelstvu je třetí volební období. Od roku 2000 do roku 2008 byl v radě Královéhradeckého kraje, z toho šest let na pozici náměstka hejtmana. V prvním volebním období zodpovídal za cestovní ruch a sociální oblast, ve druhém období měl v gesci sociální oblast. Osm let byl předsedou sociální komise Asociace krajů České republiky, byl také členem Rady vlády pro neziskové organizace, dále působil coby člen v několika výborech a komisích, v nichž se věnoval sociální oblasti. Mezi největší úspěchy, u kterých stál a kterých si cení, patří nastartování řady zajímavých projektů – například stabilizace sítě sociálních služeb a rozvoj komunitního plánování v sociálních službách. Je zastáncem otevřené politiky založené na partnerství a spolupráci se zaměstnavateli a ostatními institucemi, které ovlivňují život v kraji. Za prioritu považuje například pokračování transformace zdravotnictví, chce rovněž cíleně dbát na údržbu komunikací v celém kraji.
Ne všichni voliči jsou teď rozhodnuti, které straně dají svůj hlas. Někteří stále ještě váhají. A jistě je řada těch, kteří se k volbám nechystají – například z toho důvodu, že jim „kraj“ připadá, na rozdíl od zastupitelů měst či obcí, hodně vzdálený. Kdybyste teď měl říci, proč by lidé měli jít v říjnu k volbám – co byste jim vzkázal? Proč je to důležité?
„Když se dívám na billboardy, tak vidím hesla, která jsou spojena s kampaní do krajského zastupitelstva, ale tato hesla se týkají snižování daní, důchodových reforem nebo například církevních restitucí, ovšem to nejsou témata, která se řeší na krajské úrovni. Kraj má řadu povinností, řadu funkcí, které výrazným způsobem ovlivňují život v regionu. Je dobře, aby ti, kteří půjdou k volbám, věděli, že i krajské zastupitelstvo může ovlivnit to, po jakých silnicích lidé budou jezdit, kam budou posílat děti do školy, na jaké úrovni bude zdravotnictví, jak bude vypadat rozvoj regionu z pohledu územního plánování, z pohledu cestovního ruchu, rozvoje zemědělství a podobně. Kraj má řadu možností, jak tyto věci ovlivnit. Je škoda, když někdo z krajských voleb dělá formou celostátních témat na billboardech „referendum o vládě“. Chápu, že mnozí lidé mohou být otráveni z „velké politiky“, ale je nutné si uvědomit, že krajská politika může pomoci k tomu, aby si lidé v kraji zlepšili podmínky pro svůj život – aby si zlepšili podmínky ve svém regionu, ve svém městě, ve své obci. Proto je nesmírně důležité, aby lidé k volbám přišli a nenechali se odradit různými skandály, které se udály ve vrcholné politice.“
Nemáte obavy z nízké volební účasti?
„Abych řekl pravdu, tak obavy mám. A právě nízká volební účast může poznamenat výsledek voleb, potažmo tedy i další směřování kraje, tedy to, co a jak se v kraji pro lidi udělá. Navíc je zde řada menších stran, nicméně mám obavy, že rozdrobení hlasů malým uskupením, které propadnou volebním sítem a do krajského zastupitelstva se nedostanou, může mít za následek skutečnost, že bude velmi složité postavit koalici ve vedení kraje. Osobně trochu v tomto směru sázím na příklad Věcí Veřejných a moje životní krédo: ,,Jen hlupák se dvakrát spálí o stejná kamna“. Budoucnost kraje je skutečně v rukou voličů. Je jen na nich, komu dají své hlasy. Je nesmírně důležité, aby lidé šli k volbám a vyjádřili tak podporu straně, jejíž volební program nebo jejíž kandidáti jsou jim nejbližší. Každý hlas je důležitý. Vím, že si občas někdo řekne, že k volbám nepůjde, že jeden hlas nic nerozhodne. Nicméně když si toto řeknou stovky lidí, tak už to může ovlivnit volební výsledek. Každý hlas je proto důležitý. Proto voliče prosím, ať už dají hlas jakékoliv straně, ať přijdou k volbám.“
Pokud budete zvolený a stanete se hejtmanem, o co byste se chtěl například zasadit?
„Jednou z priorit ODS je udělat zásadní změnu v plánování oprav komunikací. Nechci, aby opravy komunikací byly chaotické, nesystémové. Dluh v podobě rozbitých silnic se neustále zvyšuje. Je nutné, aby docházelo k systematickému plánování a realizaci oprav komunikací ve všech oblastech Královéhradeckého kraje, tedy i v oblastech, které jsou na hranicích. Je důležité, aby silnice byly v odpovídajícím stavu. Je nutné udržet páteřní síť komunikací druhého a třetího stupně v takovém stavu, aby jednotlivé silnice byly bez problémů sjízdné. Dále bych se chtěl zasadit o zapojení odborníků do rozhodovacích procesů kraje. To zní možná komplikovaně, ale je to naprosto jednoduché. Stačí místo straníků a členů zastupitelstva do poradních orgánů kraje, tedy do různých výborů a komisí, nominovat odborníky. Diskuze nad zásadními problémy, které se týkají života lidí v regionu, může probíhat i formou komunitního plánování, s čímž máme zkušenost v sociálních službách. Komunitní plánování znamená diskuzi s občany a institucemi o zásadních rozhodnutích. Použití tohoto nástroje může být i ve školství, zdravotnictví, v dopravě a ostatních rezortech. Kraj by měl být dobrým partnerem pro zaměstnavatele i pro občany a měl by komunikovat s nejrůznějšími institucemi. Pokud ODS ve volbách uspěje, nebudeme postupovat direktivně, nebudeme postupovat v rozporu s většinovým názorem, který získáme jako zpětnou vazbu při zmiňovaných odborných diskuzích o zásadních rozhodnutích.“
V čem vy osobně v současné době vidíte největší problémy Královéhradeckého kraje?
„Těch problémů je více, ale mezi ty nejzásadnější patří zmíněný špatný stav komunikací. Zhruba dvacet procent komunikací v kraji je v havarijním stavu. Je proto nutné systémově řešit priority v opravách. Jsem rovněž zastáncem přepracování projektu rekonstrukce náchodské nemocnice. Jsem pro rekonstrukci, ale je nutné, aby projekt rekonstrukce byl ufinancovatelný a svým rozsahem odpovídal funkci oblastní nemocnice.“
Jak by podle Vás měla vypadat ideální vládnoucí koalice?
„Ideální koalice musí být schopná se domluvit. Musí mít v zastupitelstvu kraje sílu, aby svým hlasováním v zastupitelstvu dokázala prosadit plnění programu, na kterém se dokáže shodnout. Koalice musí vycházet ze společného programu, který bude samozřejmě určitým kompromisem. My máme jasnou představu o vedení a směřování kraje.“
Kdyby vedla jednání o sestavení nové koalice ODS, s kým byste byli ochotni jednat?
„ODS je připravena v případě volebního úspěchu vést jednání s demokratickými stranami, které se dostanou do krajského zastupitelstva, ale nebudeme jednat s komunisty. Zvyšování jejich preferencí bych rozhodně nepodceňoval.“
Každá ze stran má řadu priorit, které by chtěla v případě volebního úspěchu řešit. V tomto rozhovoru samozřejmě nebudeme rozebírat Váš volební program, ale zeptám se Vás na několik konkrétních otázek, které se přímo týkají občanů. Je řada témat, o kterých bychom mohli mluvit, zeptám se jen na některá z nich - řekněte prosím Váš názor na to, jak by se v Královéhradeckém kraji měly podporovat rodiny, které mají v dlouhodobé péči osoby se zdravotním postižením?
„Pomoc je možné poskytnout ve formě rozvoje denních stacionářů, respitní péče, podporou asistenční služby, domácí ošetřovatelské služby, poradenství a dalšími aktivitami, které budou směřovány na pomoc pečujícím osobám. Kraj může tyto aktivity podporovat rozpracovaným grantovým a dotačním systémem, rovněž zařazením těchto služeb do sítě.“
Budete podporovat integrované vzdělávání osob se zdravotním postižením?
„Samozřejmě. Kraj, který je zřizovatelem speciálních škol, ale i škol středních a učňovských, má nástroje pro integraci pro osoby se zdravotním postižením v rukou. Je jeho povinností řídit zmiňované školy takovým způsobem, aby byla integrace umožněna.“
Prozradíte, jak byste chtěl postupovat při řešení dlouhodobé nezaměstnanosti?
„V tomto směru je důležité kombinovat všechny dostupné nástroje k podpoře zaměstnanosti. Musí se vytvářet, společně se všemi institucemi na území kraje, dobré prostředí pro rozvoj podnikání, což vyvolá poptávku po pracovní síle. Je také důležité poskytovat sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti jen těm lidem, u nichž selhaly ostatní nástroje pro zachování jejich ekonomické soběstačnosti, včetně veřejně prospěšných prací. Podpora v nezaměstnanosti by měla být motivační v souladu s krédem: ,,Pracovat se vyplatí“. Vzdělávání a zvyšování kvalifikace bude vždy stát na začátku veškerých snah o zvýšení šancí na získání práce.“
V regionální ani krajské politice nejste žádným nováčkem. Máte za sebou řadu bohatých zkušeností ať už z působení na postu starosty Špindlerova Mlýna, tak z pozice krajského zastupitele. Dříve jste byl dokonce náměstkem hejtmana. Jste jedničkou ODS v Královéhradeckém kraji. Proč by lidé měli dát hlas právě Vám?
„Mám za sebou bohatou profesní zkušenost. Prošel jsem „od píky“, jak se říká, různými profesemi. Začínal jsem v dělnických profesích – nejprve jsem byl lesním technikem a strojníkem úpravny vody, až později jsem se dostal k manažerským pozicím. V životě jsem potkal díky svým různorodým aktivitám mnoho lidí a získal řadu životních zkušeností. Po letech jsem vstoupil do komunální politiky, kde jsem nejprve působil jako starosta města Špindlerův Mlýn, následně jsem se stal krajským zastupitelem, radním kraje a náměstkem hejtmana. Vývoj byl přirozený, postupný. V komunální politice se pohybuji od roku 1998. Nejsem odtržen do reality a díky zpětné vazbě od lidí netrpím „provozní slepotou“. Díky tomu, že mám v současnosti nepolitické zaměstnání, jsem vodohospodář, tak úzce vnímám běžné potřeby lidí, chci řešit jejich problémy a zasazovat se o to, aby se všem v našem kraji dobře žilo.“
předseda místního sdružení
místopředseda oblastního sdružení
krajský zastupitel