Pro spokojený život si nedovedu představit jiné místo než je Liberec

30. září 2014
Pro spokojený život si nedovedu představit jiné místo než je Liberec

Představujeme naše kandidáty

Proč jste se rozhodl kandidovat v komunálních volbách?

Nabídku kandidovat v letošních komunálních volbách jsem se rozhodl přijmout z důvodu zkušeností -  v zastupitelstvu města jsem v minulosti pracoval osm let. Bylo to období zajímavé práce  při dynamickém rozvoji města ve společnosti aktivních a pracovitých lidí. Rád bych, aby po letech stagnace a neustálého kritizování všeho a všemi se Liberec opět stal rozvíjejícím se a dobře fungujícím městem s vytvářením nových pracovních příležitostí a zajímavých a přitažlivých podmínek pro spokojený život v našem městě.

Co máte na Liberci rád?

Ač nejsem rozený „Liberečák“  žiji zde od roku 1967 a pro spokojený život si nedovedu představit jiné místo v ČR. Líbí se mi zde prakticky vše – město, příroda, hory, sportovní a kulturní vyžití, komunikační spojení, fungující infrastruktura, vzdělávací možnosti, rozvíjející se nemocnice. Samozřejmě, že je spousta věcí, které je třeba ve městě řešit a na které je třeba reagovat pro udržení a zlepšování životních podmínek ve městě.

Co se od revoluce v Liberci změnilo k lepšímu a kde naopak vidíte největší nedostatky?

Vzhledem k tomu, že jsem pamětník pokusu o změny v roce 1968 a po té dokonané změně „sametovou revolucí“ v roce 1989 mohu změny velmi dobře porovnávat. Město Liberec se od roku 1989 změnilo tak, že je k nepoznání, a to po všech stránkách. Ze zaostalého a zchátralého města s devastovanými Jizerkami a Ještědem kolem sebe, se stalo krásně opravené a vybavené město a hlavně zvládlo přezaměstnanost svých obyvatel z krachujících a nefunkčních textilek. Především díky úspěšným soukromým firmám a dvěma obsazenými průmyslovými zónami vznikly tisíce nových pracovních příležitostí a město tak velmi rychle začalo měnit svou tvář a kvalitu žití v něm. Samozřejmě, že při tolika velkých změnách se ne vše rozhodlo správně, ale pozitiva absolutně převládají. Toto vše samozřejmě něco stálo, ale bylo dobře, že se takto postupovalo, a že se našli lidé, kteří mysleli dopředu s těsným vztahem k městu.

Dnes si vybudované, opravené a fungující „samozřejmosti“ užíváme a využíváme a můžeme pracovat a splácet to, co již máme a dobře nám slouží. Díky svému zaměstnání hodně cestuji po celé ČR a těžko se hledá město s podobnými možnostmi pro kvalitní a spokojené žití  – jen někteří “ Liberečáci“ si to neuvědomují a neustálým stěžováním si na vše, znehodnocováním vykonané práce, nápadů a úsilí těch aktivnějších, pracovitějších a šikovnějších z nás otravují atmosféru ve městě a sami své město poškozují a dokonce vytváří obraz krachujícího a nefunkčního města. Neuvěřitelné.  S tímto je těžké se smířit a ve změně této atmosféry vidím jeden z velkých úkolů nového zastupitelstva a těch co ho budou volit, pokud se město dál chce rozvíjet a udržet kvalitu a spokojenost žití v něm. Takže, Liberec před rokem 1989 a v roce 2014 jsou dvě úplně jiná města.

Na co by se nové zastupitelstvo podle Vás mělo primárně zaměřit a jak byste krátce charakterizoval volební program ODS do komunálních voleb?

Ano, po každém volebním období na základě předchozích úspěšných, či neúspěšných kroků a na základě nových vzniklých situací je nutné určit priority, důležitosti a samozřejmosti pro nové volební období. Volební program ODS vychází ze současného stavu a stanovuje reálný program dalšího rozvoje města s využitím svých bohatých zkušeností jak s dobrými, tak nepovedenými kroky. Vzhledem k tomu, že těch dobrých bylo neporovnatelně více, nabízí voličům program vyvážený s návrhy řešení všech aktuálních problémů ve městě se zajištěnou svobodou každého z nás bez populistických „keců“ a kroků. Nechci reagovat na jednotlivosti programu, ale návrat k pracovitosti, kreativitě ať v soukromém tak zaměstnaneckém sektoru města, bez politikaření, náš program dává ve všech oblastech života města a jeho obyvatel a bez budovatelských, ukřivděných a pomlouvajících hesel.

Jaká oblast týkající se správy města je Vám blízká?

Pro mě je blízká oblast sportu a sportovního vyžití obyvatel, zejména mládeže i ve spojitosti se školstvím. Liberec je město sportu a propaguje životní styl, ve kterém sport má své významné místo.

Co v životě považujete za svůj největší úspěch?

Nepovažuji ve svém životě nějakou jednu věc za životní úspěch. A jestli, tak to, že jsem zažil zásadní změnu v naší společnosti a mohl si užívat osobní svobody, rozhodovat o záležitostech kolem sebe a své rodiny sám. Přinesla mi práci, která mi přinášela uspokojení, štěstí, úspěchy i neúspěchy, ač brala spousty sil a času. Že jsem se dožil tak bouřlivého a úspěšného rozvoje města, ve kterém žiji a byl přímo u toho. K tomu všemu jsem měl štěstí na lidi kolem sebe, byl jsem zdravý a měl důležité zázemí v rodině.

Co děláte, když máte volný den?

Moc volných dnů nemám, velice si užívám dovolenou s vnučkami, volných chvil s „nohami nahoře“ a v poslední době procházek se psem.

S jakou libereckou osobností byste rád zašel na večeři? A neomezujme se jen na současnost.

Potkal jsem spoustu libereckých osobností současnosti a se spoustou z nich jsem nejen večeřel. A byly to velmi příjemné a inspirující chvíle. V Liberci působilo a působí velmi mnoho zajímavých a schopných osobností ze všech oblastí našeho života. Proto se Liberec dostal tam, kde je. Jen se mi v posledních pár letech zdá, že je nějak nepotřebujeme. Pasují se do nich lidé, kteří zatím nic nedokázali, jen kritizují, „pracují“ na masáži nás, obyvatel města a nejen města, svými populistickými pomluvami a lživými tvrzeními spolu s podávanými trestními oznámeními na nesmysly, které zahlcené soudy jeden po druhém ukončují s nulovým výsledkem a s nevratným ublížením těm, co tvořili, vymýšleli, riskovali a tvrdě pracovali. Pro nás voliče je ostuda, že tomuto neustále nasloucháme  a podléháme, protože úspěšného potrestat je potřeba. Jak by asi dopadla v současné době veliká osobnost Liberce minulosti  Johann Liebieg, jehož přínos pro Liberec nikdo nezpochybňuje, a který byl mimořádně schopným, tvrdým a pracovitým soukromým podnikatelem a později továrníkem, který v Liberci vyráběl, stavěl a zaměstnával spousty lidí. Měl obrovský vliv na celé město a město z toho také těžilo a vycházelo mu vstříc, vážilo si jeho rozhodnutí působit v Liberci. Nevím, kolika žalobám, pomluvám a lžím by dnes musel tento podnikatel čelit, o tom bych si s ním rád popovídal. Jedno je ale jisté, obyvatelé Liberce byli tehdy rádi, že tu žil, a takhle pracoval.

Nedávno jsme si připomněli invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, jak na Vás v tomto kontextu působí ankety v médiích, které odkryly nevědomost mladých lidí o tom, co se tehdy stalo?

Moc dlouho o tomto stavu vím prostřednictvím svých dětí a teď bohužel i vnoučat. Je to pro mě obrovské zklamání a nepřijatelná věc a ostuda nás všech. Viním z ní především školy, zejména základní a střední. Samozřejmě i rodiče a prarodiče. V rodinách však může být „předávání informací“ řízené a podávané zkresleně a zjednodušeně, dnes doma na nic není čas…? Ve školách mi chybí úměrná, přesto přesná a objektivní informovanost prostřednictvím přitažlivého výkladu, diskuze, názorných ukázek, dobových záznamů s vysvětlením a ne zkoušením co víš. Je to ostudné a je také otázka, co o tom všem vědí učitelé a „profesoři“.                   

 

 

Ctibor Jech

člen strany