Proč město podporuje výstavbu nové ČOV?
V posledních třech letech jsme současného vlastníka ČOV – firmu EVORADO IMPORT, a. s., několikrát ústně i písemně žádali o stanovisko k možnosti odkupu nebo provozování ČOV městem. Reakce na možný odkup nepřišla žádná.
Na pronájem ČOV jsme obdrželi jednu nabídku (až po podepsání nájemní smlouvy majitele se současným provozovatelem ČOV firmou LITAVE, s. r. o.) za neakceptovatelnou částku ve výši 2 mil. Kč/měsíc bez provozních nákladů. Po celou dobu vlastnictví ČOV firmou EVORADO IMPORT, a. s., se s jejich vlastníky dohadujeme na výši oprávněné ceny za čištění odpadních vod. Probíhá nespočet soudních sporů, z nichž některé jsou již u nejvyššího správního soudu. Stále bez zásadního pravomocného rozsudku.
Vzhledem k bezvýchodnosti proběhlých jednání se město snaží postupnými kroky o vybudování vlastní ČOV. Vlastnictví a provozování vlastní ČOV by zaručilo občanům města, že budou platit obvyklou cenu za stočné.
Nejdříve proběhla změna územního plánu, kdy si město vymezilo lokalitu pro výstavbu nové ČOV. Poté jsme se museli v rámci územního řízení vypořádat mimo jiné i s požadavky vlivu stavby na životní prostředí EIA. Následně se zpracovala žádost o dotaci z evropských fondů. V rámci Operačního programu životního prostředí byla naše žádost úspěšně akceptována a nyní se finalizují dokumenty, které musíme předložit k podpisu smlouvy pro uvolnění peněz na tuto stavbu. Jedná se o 156 mil. Kč, kdy však celá částka nebude použita jen na stavbu ČOV – zhruba třetina z těchto peněz pokryje náklady na rekonstrukci hlavního přivaděče odpadních vod na ČOV. Touto rekonstrukcí dojde ke snížení objemu nátoku balastních vod zhruba o 40 %. Dalších asi 10 % zmizí po nynější rekonstrukci kanalizace ve Smetanově ulici.
Všechny kroky související s přípravou výstavby ČOV byly většinovým hlasováním schváleny na jednáních zastupitelstva města.
Možnosti koupě stávající ČOV
V roce 2004 dal tehdejší vlastník ČOV – TIBA, s. p.,městu nabídku k odkoupení ČOV za předpokládanou nejnižší hodnotu – 140 mil. Kč. Ještě v témže roce bylo vyhlášeno výběrové řízení na nejvýhodnější nabídku k odkoupení ČOV, minimální cena měla činit nejméně 140 mil. Kč.
V dražbě, pořádané v závěru roku 2004, však byla vydražena jen za 72 mil. Kč firmou EVORADO IMPORT, a. s. Ta v květnu následujícího roku navýšila (ničím nenucena) tuto cenu v kupní smlouvě na 119,5 mil. Kč. Již zde je jasný úmysl z prodeje a koupě v rámci propojených společností co nejvíce vydělat.
Byla podepsána nestandartní kupní smlouva s podmínkami, nad kterými právníci kroutí nevěřícně hlavou. Dle textu kupní smlouvy se oprávněně domníváme, že částka kupní smlouvy nikdy nebyla v celé výši uhrazena. Úhrada kupní ceny byla vázána na produkci odpadních vod roku 2004 prodávajícím podnikem Tiba, s. p.
Při jakémkoliv poklesu produkce o více než 2 % byla dle odsouhlaseného vzorce vypočtena a odložena splatnost dané částky postupně až do roku 2012?!
Po získání dotace na výstavbu nové ČOV se koupě stávající ČOV jeví jako nezajímavá. A to z několika důvodů:
- Na odkup ČOV nám nikdo žádnou dotaci nedá.
- Město si nechalo vypracovat technicko-ekonomické posouzení stávající ČOV. Ze závěrů tohoto posouzení vyplývá nutná investice do rekonstrukce převážně technologické části v hodnotě cca 80 mil. Kč.
- Na rekonstrukci bychom museli zpracovávat novou projektovou dokumentaci a novou žádost o dotaci, bude-li takový titul vypsán.
- Nově bychom také museli shánět peníze na opravu hlavního kanalizačního sběrače.
Jediná výhoda vlastnictví staré ČOV by bylo, že bychom nezabírali výstavbou další pozemky.
Nakonec je potřeba znovu zopakovat, že žádná nabídka na odprodej ČOV není na stole.
předseda místního sdružení
místopředseda oblastního sdružení
místostarosta