Politika je jiná, než jak si ji představují manipulátoři z pozadí

10. listopadu 2012
Politika je jiná, než jak si ji představují manipulátoři z pozadí

Rozhovor s primátorem o kongresu ODS, nových místopředsedech strany, o situaci v pražské koalici či privatizaci dopravního podniku.

Nepřipadal jste si na svém prvním volebním kongresu ODS jako Alenka v říši divů? 

Ano, byl to můj první volební kongres. Na druhou stranu mám za sebou poměrně hodně volebních kongresů - například ve funkci prezidenta lékařské komory - a ony všechny volební kongresy mají něco společného. Vše se nakonec děje velmi narychlo. Například na kongresu ODS se na jeho konci hlasovalo o usneseních, a to byly návrhy z pléna, které byly velmi důležité, a vy nemáte moc času nad nimi přemýšlet. To je chyba těchto kongresů, protože věci podávané do návrhové komise by se měly projednávat s odstupem po určité diskusi. Z hlediska personálního mě kongres nepřekvapil. Očekával jsem, že Petr Nečas funkci obhájí. Stejně tak podporu Martina Kuby. U ostatních místopředsedů už nic jistého nebylo. My jsme za Prahu měli šanci prosadit do předsednictva dva nominanty pražské ODS, leč o tři hlasy se to Daniele Filipiové bohužel nepodařilo.

 

Někteří pražští politici ODS mi na kongresu říkali, že nominace Filipiové byl tak trochu tajný plán s cílem oslabit Tomáše Chalupu... 

Jaké oslabení? Mám pocit, jako by všichni propadali z matematiky. Jestliže pražští delegáti podpoří v plném rozsahu Chalupu a Filipiovou, v čem by to ministra životního prostředí oslabilo? Myslím si, že to byl geniální nápad, vždyť paní Filipiové to uteklo jen o tři hlasy. Není co namítat. Politika je ve skutečnosti jiná, než jak si ji představují manipulátoři z pozadí. Tak to prostě nefunguje! Vždyť Filipiová je slušná, vzdělaná, poctivá dáma. Jsem přesvědčený, že kdyby jí celá Praha dala na kongresu hlasy tak, jak jsem si přál, že by byla zvolená.

 

Co jste ale říkal na kulturu kongresu? Až na pár výjimek byla většina projevů tragická. 

Rozdíl v projevech byl obrovský. Některé v sobě měly nádech humorný - například Jaroslav Kubera, naopak věcný byl Martin Kuba. Pak tam zazněly projevy, mírně řečeno, zbytečné - bez vtipu a myšlenky.

 

Co jste říkal na Ivana Fuksu, jenž kandidoval na předsedu proti Nečasovi? Takzvaní rebelové o sobě po kongresu tvrdili, že jsou názorovým proudem uvnitř strany. Dělalo to na vás takový dojem? 

Je pravda, že Fuksa nezískal málo hlasů. Jeho projev byl ale v kuloárech hodnocen velmi negativně. Byl to projev bez ideového a věcného náboje, přečtený. Delegáti by se měli rozhodovat na základě programu daných osob, na základě znalosti jejich dosavadní činnosti. Mně by nehrozilo, že bych jednotlivé regiony obíhal a sháněl podporu. Rozhodl jsem se nekandidovat kvůli tomu, že v Praze máme spoustu práce. Praha potřebuje někoho, kdo se jí věnuje na plný úvazek. To, co jsem považoval za důležité - totiž dostat se do výkonné rady -, se mi povedlo. V uvozovkách jsem si splnil své cíle, více nebylo na pořadu dne.

 

Co na kongresu rozhodovalo? Jednací sál, přilehlá kavárna, hotelové pokoje? 

Rozhodovací proces má své dvě roviny: jednou jsou bezesporu mimooficiální diskuse, to je velmi silný moment. Některé věci se ale rozhodovaly skutečně v sále - příkladem je schvalování výkonné rady.

 

Po kongresu jsme napsali článek o tom, že některým delegátům před hlasováním o složení výkonné rady přišla od vlivných straníků SMS: "Nevolíme: Jurečko, Kubata, Filip Dvořák, Marek Šnajdr, Pavel Dlouhý, Langer, Hurda, Tluchoř, Vlásenková, Jiří Hos, David Šeich." Došla vám také? 

(smích) Takovou zprávu jsem neobdržel. Všichni vědí, že tímto způsobem se mnou komunikovat nelze.

 

Tomáš Chalupa se stal místopředsedou strany. Ještě v době, kdy byl dlouhá léta starostou Prahy 6, městská část svěřila více než půl miliardy korun firmě Key Investments a na vrácení zhruba poloviny této částky dodnes marně čeká. Zarazilo mě, že ho na kongresu nikdo coby kandidáta na post místopředsedy jen tak pro pořádek nepožádal, aby celou věc vysvětlil. Není to ze strany ODS masochismus? 

Mě to nijak nepřekvapilo. Mohou to být věci nejasné a podezřelé, ale my musíme pracovat s fakty. Pro mě v tuto chvíli kauza Key Investments do chvíle, než dojde k nějakému závěru, neexistuje. Pokud se podezření nepotvrdí, není mou kompetencí tuto záležitost řešit. Na každého politika neustále vyskakují nějaká obvinění a podezření. Neříkám, že to v některých případech nemívá reálný podklad. Ale do té doby, než podezření dostane reálnou podobu, raději nechci někoho odsuzovat. Vše musí být řádně prošetřeno. Chalupa a Key Investments?

 

I když to zatím zůstává v rovině podezření, má se takový člověk dostat až do špičky stranického vedení? Pak nejspíš veřejnost neuvěří, že se ODS skutečně mění. Věříte vy vůbec, že ODS prochází nějakým očistným procesem? Vždyť u třech místopředsedů strany - Kuby, Chalupy a Pavla Blažka - se říká, že jsou napojení na šedou politickou zónu… 

Pravda je taková, že ve vedení došlo k poloviční obměně celého předsednického týmu. Kuba i Chalupa jsou novými členy. Potřebujeme, aby noví členové byli pracovití. Důraz by měl být kladen na komunikaci, otevřenou politiku a vyrovnání se s podivnými podnikatelskými aktivitami. V tuto chvíli je nezbytně nutné dát jim čas na jejich prezentaci. Podle tohoto kritéria budu nově zvolené hodnotit. Nikoli podle peří, ale po zpěvu se pozná slavík.

 

Nejlepší přítel Marka Dalíka Mirek Topolánek ve svém kongresovém vystoupení nepůsobil dojmem, že by si připouštěl, že i on má podíl na krizi ODS. Měl jste chuť ho vypískat? 

Můj hlavní negativní pocit z jeho povídání byl, že celou dobu demonstroval, že přijel jen na skok a že hned zase jede na tenis. My všichni bychom velmi rádi tenis viděli. Zvlášť my, co tenis hrajeme. Šafářová hrála v životní formě, prostě paráda. Ale jsou určité věci a hodnoty, kterým musíte dát přednost. On se dnes cítí být vně politiky, jenže on s ní byl velmi úzce spjat. Pronést projev a teď na všecko kašlu a jedu na tenis, to jeho názory velmi oslabilo, až velmi znegovalo. A tak to bylo vnímáno všemi účastníky sněmu. Byla to jeho obrovská chyba.

 

Poslední měsíce se prakticky před každým zastupitelstvem spekulovalo, zda padne vaše pražská koalice s TOP 09. Především se mluvilo o vaší nedostatečné podpoře v klubu ODS. Před kongresem jste svou pozici uhájil a pro Nečase získal podporu 65 delegátů. Bude už v Praze nyní klid? 

Z obecného hlediska se situace stabilizovala. Navíc jsme jasně definovali, že volební období pražského předsednictva započaté v roce 2011 bude na dva roky. To je určité uklidnění. Regionální sdružení v Praze hlasováním rozhodlo, že příští volební sněm se bude konat na konci příštího roku.

 

Přitom ještě před dvěma týdny se prý část klubu občanské demokracie - zejména kolem zastupitele Rudolfa Blažka - snažila rozložit koalici na návrhu rozdělení finančních prostředků obdržených z loterií. 

Ano, ten spor opravdu existoval. Tyto spory mají za sebou jakoby něco správného - v tomto případě "kolik peněz do sportu". Jsem také sportovec, ale jsem přesvědčen, že do sportu nyní můžeme dávat jen maximálně možné finanční prostředky. Musíme chápat, že město má určité hospodářské limity. To jsou ale zástupné problémy, které se vytáhnou v rámci mocenského boje o pozice. Přirovnal bych to k daňovému balíčku v Poslanecké sněmovně. V radě města a v zastupitelstvu se ale ukázalo, že většinový názor je jiný, stejně jako se to nakonec ukázalo ve sněmovně.

 

Kolik pražských zastupitelů v klubu ODS můžete koaliční TOP 09 garantovat? 

Koaličnímu partnerovi jsem schopen zajistit většinu, byť těsnou. Je to ale významná většina, v součtu se zastupiteli TOP 09 klíčová, a umožní koalici odhlasovat důležité programové body. Situace se zkrátka od loňské změny koalice nezměnila. Stále je to ta těsná většina. Přijde dopravní podnik o autobusy?

 

A nebylo to nyní tak, že jste situaci před kongresem v Praze ustál díky tomu, že ODS "zavřela oko" nad výběrem nového generálního ředitele dopravního podniku Milana Křístka, a výměnou za to jste nebyl sesazen? Zástupci ODS v dozorčí radě DPP hlasovali pro Křístka. 

Ne, určitě taková dohoda z mé strany neexistovala. Jak asi víte, my jsme na jednání klubu rozhodli, že otázku výběru nového ředitele dáváme do rukou dozorčí rady, která předtím prošla obměnou. Z toho důvodu jsme jako rada a já jako primátor do výběrového řízení nezasahovali. Ani jsem nechtěl vědět, jak se řízení vyvíjí. Zásadní je, jak dopravní podnik bude fungovat; jestli bude pokračovat trend snižování provozních nákladů; jestli bude pokračovat renegociace či vypovězení nevýhodných smluv; jestli dále bude probíhat diskuse o způsobu nakupování tramvají.

 

 Výběrové řízení na generálního ředitele ale vyvolalo řadu otazníků. Do finálové trojice se dostal Radek Šmerda, ač nesplňoval jednu z podmínek výběrového řízení: mohl být jen bílým koněm celé volby. Proti finalistovi Jaroslavu Ďurišovi se pár dní před volbou rozjela anonymní záškodnická kampaň. Křístek zůstal v jakémsi stínu a spekuluje se, že je to člověk od Iva Rittiga a Martina Dvořáka. Nebylo to prostě dopředu připravené? S výběrem Křístka nesouhlasí odboráři. Neobáváte se, že v dopravním podniku začnou spory nanovo? 

Máte daleko více informací než já. Znovu opakuji: pro mě bude rozhodující, zda bude pokračovat zmiňovaný proces, který byl nastolen vedením bývalého ředitele Vladimíra Liche. Vše bude pod drobnohledem veřejnosti a novinářů. Náklady, které dopravní podnik na provoz má, se musejí dostat do realističtějších čísel. Provozně je pražský dopravní podnik ve srovnání s Evropou velmi drahý. Pravda je, že dostává od města dotace ve výši zhruba 11 až 12 miliard korun. Podnik má tendenci rok od roku dotace navyšovat, což ale do budoucna nebude možné. Bude mě zajímat, jak si nový šéf DPP s tímto problémem poradí. 

Objevila se spekulace, že poslední vývoj v dopravním podniku lze interpretovat jako vítězství Martina Romana a Romana Janouška v souboji o to, kdo postupně bude privatizovat určité části dopravního podniku - například autobusovou divizi. Co na takový scénář říkáte? 

Byl jsem obviňován z toho, že se o privatizaci dopravního podniku pokouším. Nemyslím si, že by v tuto chvíli taková věc byla na stole. Dopravní podnik z hlediska provozního není soběstačný a ve světě není mnoho hromadných městských doprav, které by byly výdělečné, jde o veřejnou službu. Čili pojem privatizace je velmi složitý a nemyslím si, že v tuto chvíli by se jednalo o boj mezi finančními skupinami, kdo dokáže dopravní podnik zprivatizovat.

 

Jste v primátorské funkci necelé dva roky. Jaké máte dojmy? Je to pro vás těžký porod? 

Rozsah práce si dopředu nedovedete představit. Nelze říci, že se objevilo něco, co by člověk nepředpokládal. Co je horší - řada problémů je zakořeněna a jejich řešení je daleko složitější. Těžko dopředu víte, jak složité je koaliční jednání. Mám zkušenosti jak s ČSSD, tak s TOP 09. Ani jedno vládnutí nebylo či není bezproblémové, ale musím říci, že tato koalice oproti té minulé je bezesporu pro progresi města a naplnění našeho programu o hodně výhodnější. A funguje o mnoho snáz. 

(Autor: Ondřej Koutník)


Zdroj: http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/bohuslav-svoboda-politika-je-jina-nez-jak-si-ji-predstavuji-manipulatori-z-pozadi 

Doc.MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

předseda regionálního sdružení
člen výkonné rady
primátor