Nechci povýšit, bojuji o Prahu
Primátor Prahy Bohuslav Svoboda nebude na kongresu ODS usilovat o křeslo místopředsedy. Plně však podporuje Petra Nečase proti rebelům. Primátor Bohuslav Svoboda řídí Prahu v nezáviděníhodné situaci. V zastupitelském klubu ODS na magistrátu mají převahu jeho odpůrci, kteří se ho snaží sesadit. Přesto se primátor už celý rok drží.
Petr Nečas se nyní ocitl v podobné situaci jako vy. Může takto vládnout ještě rok a čtvrt?
Ta situace je skutečně velmi podobná, a já s tím mám veliký problém. Rebelové svou aktivitu označují za snahu o pravou pravdivou pravicovou politiku, mají řeči o návratu ke kořenům a k tradicím, o boji za nižší daně. Přitom to prezentují lidé, kteří se předtím nikdy v této oblasti neprojevili, upřímně řečeno nic o tom nevědí a je to prostě zástupný problém. Podstata je v tom, že se někteří lidé prostě chtějí dostat k moci.
Vraťme se k otázce, může v takové situaci vydržet vláda?
Já mám naprosto jasno. Vládnout mohu jen tehdy, pokud mám nějakou vysoce pravděpodobnou jistotu, že budu moci realizovat to, co chci. Jestliže mám proti sobě počet hlasů, u nichž je jisté, že budou vše pozitivní blokovat, pak nemá cenu pokračovat. Já ani Nečas tu nejsme pro to, abychom seděli na nějaké židli. Když ta jistota není, musí se karty rozdat znovu, musíme třeba i prohrát a dělat na tom, abychom se vrátili ještě silnější.
ODS v Praze je rozložená, poslanecký klub je rozložený. Co se to se stranou nyní děje?
Děje se to, že v ODS nastupují síly, které jsou přesvědčeny, že mohou získat nějakou moc. Na jednu stranu tu jsou hesla o návratu ke kořenům, všichni ale víme, že to je pokus o návrat ekonomicky mocných silných hráčů, kteří byli zvyklí z pozadí ovlivňovat politiku.
Jde o jejich návrat, nebo ODS vždy někdo z pozadí ovlivňoval a nyní se snaží udržet si svůj vliv?
Ta situace tady určitě byla a znovu se vynořuje. Je to plevel, který má vždy tendenci vyrůst, jakmile má kousek prostoru. Považuji to za nejzásadnější příčinu poklesu přízně voličů ODS. Teď je důležitý kongres. Volby předsedy - já pevně věřím, že Petr Nečas post obhájí - a místopředsedů budou vypovídat o tom, jestli se tvář strany mění.
Vy sám jste se rozhodl nekandidovat na místopředsedu. Proč?
Šel jsem do politiky pro to, abych v Praze změnil fungování magistrátu a místní ODS. V tuto chvíli zdaleka nemáme vyhráno. Když se posunu někam výš, tak k tomu nebudu mít dostatek sil.
A není to ústupek, který by mohl premiérovi otevřít cestu k dohodě s rebely, kteří si vaše posílení nepřejí?
Ne, Petr Nečas byl na sněmu, kde jsem své čistě osobní rozhodnutí oznámil. Byl jím překvapen, ale nakonec řekl, že to chápe a respektuje.
Na kongres tedy pojedete především, abyste podpořil Nečase.
Ano, v plném rozsahu.
Pražská ODS vyšle na kongres 83 delegátů. Kolik jich bude mít stejný názor jako vy?
Když se bude dobře dařit, tak stejný postoj bude mít šedesát pětašedesát našich delegátů.
Jak kongres zabrání tomu, aby se ODS dál propadala?
Teď je ODS v situaci, kterou už má nacvičenou: sama sebe zevnitř rozloží, položí svou vládu, a to v okamžiku, kdy je to nejméně vhodné. Platí smutný, ale pravdivý bonmot, že ODS umí porazit jen ODS. Musíme pochopitelně změnit styl politiky, ale zároveň i ty tváře, které ten styl reprezentují. Změna nemůže být jen kosmetická. Pokud k tomu nenajdeme odvahu, tak budeme stále nevěrohodní. Je tady skupina lidí, třeba ti rebelové, kteří si myslí, že nám voliči spolknou politický trik, že je přesvědčíme pouhou změnou rétoriky. Kdo si to myslí, ten neměl vůbec chodit do politiky, ten snad nemá žádné IQ.
Vůdce rebelů, mensista Petr Tluchoř, jistě nemá nízké IQ.
Blázen a génius jsou často těsně vedle sebe.
Pomohl by ODS návrat Václava Klause, po němž volá například poslanec Boris Šťastný?
Já se snažím vyhýbat osobnímu hodnocení svých politických protivníků, ale domnívám se, že Boris Šťastný je tak trochu Marťan. On opravdu neví, co se v této zemi děje, co si lidé myslí.
(Autor: Antonín Viktora)
předseda regionálního sdružení
primátor