Podpoříme rodiny pečující o handicapované dítě
Rodiče handicapovaných dětí by měli v budoucnu pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péči, rodičům dětí s nejvyšší mírou závislosti by pak stát měl po vyčerpání rodičovské oproti nynějšku přilepšit o dva tisíce korun.
Počítá s tím komplexní pozměňovací návrh, který prosazovala poslankyně ODS a zpravodajka Lenka Kohoutová k novele zákona o státní sociální podpoře, který na svém posledním zasedání schválil výbor pro sociální politiku. Výbor tak přepsal původní verzi novely, kterou předložili sociálnědemokratičtí poslanci.
„Nová pravidla pro čerpání státní sociální podpory by měla řešit situaci rodin, které vychovávají děti s postižením a které se v důsledku některých ustanovení schválených v loňském roce ocitly v tíživé finanční situaci. Původní návrh sociální demokracie navracel úpravu této podpory do stavu před sociální reformou. Šlo o nesystémové řešení, které by navíc fakticky zvýhodňovalo rodiny s dětmi s lehčím postižením oproti rodinám, které se starají o děti s nejvyšším stupněm závislosti. Do opozičního návrhu jsme proto zapracovali takové změny, které místo plošného navyšování příspěvků povedou ke spravedlivějšímu rozdělení pomoci těm nepotřebnějším. Máme zájem na tom, aby tyto změny vstoupily v účinnost co nejdříve,“ komentovala svůj postup zpravodajka zákona Lenka Kohoutová.
Podle tohoto návrhu bude opět možný souběh rodičovského příspěvku a příspěvku na péči do čtyř let dítěte s tím, že dobu čerpání rodičovské si mohou rodiče svobodně určit. Rodičům dětí ve třetím a čtvrtém stupni závislosti se pak příspěvek na péči zvýší od čtyř do sedmi let dítěte o dva tisíce korun. Hodnocení stupně závislosti přitom bude probíhat podle nových pravidel stanovených Ministerstvem práce a sociálních věcí.
Podle Lenky Kohoutové je třeba maximálně podpořit rodiny, které o děti s postižením pečují. „ODS vždy podporovala kroky, které umožní rodičům pečovat o své děti s handicapem v domácím prostředí. Tíživou situaci rodin s postiženým dítětem vnímáme, a proto podpoříme návrh, který některé podmínky nastavené sociální reformou koriguje.“
Poslankyně v této souvislosti také upozornila, že je třeba zlepšit integraci dětí s lehčími typy postižení do předškolních zařízení. „Jmenování nového ministra školství dává naději, že se rezort bude ve větší míře věnovat také oblasti speciálního školství. Míra integrace dětí s lehčími typy zdravotního postižení, například s potřebou speciálních diet, je v České republice nedostačující. Ráda bych proto iniciovala diskuzi se zástupci ministerstva školství o podpoře integrace těchto dětí do běžných a v případě potřeby speciálních mateřských školek a opatřeních, která usnadní zapojení těchto dětí do běžného života, “ dodala Kohoutová.
členka vedení poslaneckého klubu PČR